Feud Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

1930’lı yılların iki büyük kadın oyuncusu olan Bette Davis ve Joan Crawford arasındaki mücadeleyi konu alan dizi. Yönetmenliğini Ryan Murphy’nin üstlendiği dizinin başrollerini Susan Sarandon, Jessica Lange ve Judy Davis paylaşıyor. Dizi, 1930’lı yıllardan beri yüzlerce filmde yer almış ancak hiç beraber aynı filmde oynamamış birbirini sevmeyen iki kadın aktrisin “What Ever Happened to Baby Jane?” filmiyle bir araya gelmesini ve buna istinaden gelişen olayları seyirciye aktarıyor.

Feud Dizisinin Konusu:

Bette Davis ve Joan Crawford… Bu iki isim belki de Hollywood dünyasının belki de en çok çekişen iki kadın oyuncusu. Öyle ki, her ikisi de 1930 ve 1950 yıllarına dek yüzlerce sinema filminde başrolde oynamışlar ancak hiçbir zaman yan yana gelmemişler. Yıllarca gazete ve dergilere birbirlerinin hakkında ağza alınmayacak sözler sarf etmişler. Ancak sonunda kaderin bir cilvesi olsa gerek “What Ever Happened to Baby Jane” filminde başrolleri paylaşma kararı almışlardır. Ancak bu filmin çekim süreci oldukça sancılı geçer. Hatta bir rivayete göre: Bette Davis, What Ever Happened to Baby Jane filmindeki oyunculuğundan ötürü Oscara aday olur. Buna çok içerlenen Joan Crawford, diğer Oscar adaylarını tek tek arayarak onlara ödül aldıkları takdirde Oscar heykelciğini kendisinin almasını önerir. Sonunda Oscarı başka bir oyuncu kazanır ve Joan Crawford onun yerine gidip heykeli alır…

1960’lı yılları anlatan dizi, o yılların havasını yakalamayı başarmış. Mekan ve kostum seçimleri birebir 60’lı yıllar ile uyum gösteriyor. Şimdiye dek sadece iki bölümü yayınlanan dizinin pilot bölüm konusu şöyle: Joan Crawford ünlü bir Hollywood yıldızıdır. Özellikle 1930’lu yıllarda dünyaca meşhur, tanınan, bilinen bir aktristir. Ancak tarih 1960’lı yılların ortalarıdır ve John Crawford yaşlandığı için hiçbir sinema yapımcısından film teklifi alamamaktadır. Crawford, son derece iyi bir evde yaşamaktadır ancak uzun zamandır herhangi bir filmde yer almadığı için çalışanlarının parasını ödemekte güçlük çekmektedir. Yaşlı kadınlara göre bir filmin içinde yer almak isteyen Crawford, bir kitapçıya giderek afişinde kadın resmi bulunan tüm kitapları satın alır. Bu kitapların birinde film yapılabilecek senaryo kapasitesi bulunur ve Crawford bu kitabı bir film yapımcısına götürür. Film yapımcısı kitabı beğenir ve filmi çekmeye karar verir. Ancak kitabın senaryosunda bir değil, iki kadın başrol oyuncusuna ihtiyaç vardır. Bunun üzerine Crawford, şaşırtıcı bir şekilde diğer başrolü Bette Davis’e teklif eder. Davis de yaşlılığından dolayı uzun zamandır herhangi bir sinema filminde yer almamıştır. Bu yüzden teklifi kabul eder ve filmin çekim süreci başlar. Filmin çekim sürecinde de birbiriyle kıyasıya didişen ve mücadele eden ikilinin hikayesi, dizinin bölümleri boyunca devam edeceğe benziyor…

Feud Dizisinin Oyuncuları:

Susan Sarandon: New York doğumlu Amerikalı Oscar ödüllü kadın oyuncu. Dizi de 1930’lı yılların önemli kadın oyuncuları arasında yer alan Bette Davis’i canlandırıyor. Daha önce Thelma ve Louise, Dead Man Walking, The Big Wedding ve The Rocky Horror Picture Show gibi kült filmlerle sinema sevenlerin hafızasına kazımayı başarmıştı.

Jessica Lange: İki kez Oscar kazanmış, Amerikalı kadın oyuncu. Dizide Joan Crawford karakterini canlandırıyor. Lange; Big Fish, Tootsie, Cape fear, Broken Flowers ve Bonneville filmlerinin başrol oyuncusuydu.

Judy Davis: Dizide Joan Crawford – Bette Davis çekişmesini ele alan eleştirmeni oynuyor. Barton Fink, Mary Antoinette, Deconstructing Harry, To Rome with Love, Swimming Upstream, The Man Who Sued God, Gaudi Afternoon gibi filmlerle tanınıyor.

Feud Dizisi Fragmanı:

https://www.youtube.com/watch?v=fktRmhqP2gc

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *