Fi Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yazar Akilah Azra Kohen’in en çok satan kitap üçlemesi olan Fi, Çi, Pi’den uyarlanan ve Puhu Tv’de yayınlanan Fi dizisi, 60’ar dakikalık toplam 12 bölümü ile sezon finalini gerçekleştirdi. Ay Yapım yapımcılığı ile çekilen dizide başarılı yönetmen Mert Baykal yönetmen koltuğunda bulunuyor. Dizinin senaryosu ise Nüket Bıçakçı’ya ait. Fi dizisi konusu itibariyle daha ilk bölümü sonrasında herkesin dikkatini çekti. Elbette bu durumda Fi dizisi oyuncuları da çok katkı sağlıyor. Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsur, Berrak Tüzünataç, Osman Sonant ve Büşra Develi gibi ünlü oyuncular, karakterlerini çok iyi şekilde gözler önüne seriyor. Dizinin sezon finali olan bölümünde başarılı oyuncu Sezin Akbaşoğulları’nın da dahil olması ile birlikte kadro daha da güçlendi. Farklı tarihlerde birden fazla bölüm yayınlayarak dizi tutkunlarını şaşırtan ve heyecanlandıran bir yapım olma özelliğini de göstermektedir. Aşk ve ihtiras duygularının ön planda olduğu Fi dizisi, bir insanın istedikleri uğruna ne kadar ileri gidebileceğini gözler önüne seriyor. İnsanların hırs, tutku, ego ve buna benzer duygularını nasıl bastırdığını ve asıl kimliklerini nasıl keşfedebildiklerini gösteren bir yapımdır.

Sezon finali sonrasında Çi ile devam edeceğini duyuran yapım, merakla yeni sezonu adına beklenmektedir. İlk sezonu ile ihtirası konu alan dizi, diğer sezonunda daha çok insan hatalarına ve hayatlarına değinecek. Kitaptan biraz daha farklı devam etmesi dolayısıyla daha çok dikkat çeken Fi dizisi, başarılı oyuncuları ve konu işleyişi bakımından Türkiye’nin en çok beğenilen ve en farklı kabul edilen yapımlarından birisidir. Yeni bölümleri ve çekimleri hakkında bilgileri dizi hayranları da sabırsızlıkla beklemektedir.

Fi Dizisi Konusu :


Hayatta her bireyin isteyeceği hemen hemen her şeye sahip olan ünlü psikiyatrist Can Manay, aslında kimsenin bilmediği farklı bir hayattan gelmektedir. Çocukluğunda yaşadığı travma nedeniyle 3 yıl akıl hastanesinde yatmış ve burada psikiyatrist Eti ile tanışmıştır. Hayatına Eti’nin girmesi ile tamamen değişen Can Manay, ismi dahil her şeyi ile yeniden yaratılan bir isim olmuştur. Bir gün taşındığı evin karşısında dans eden Duru’yu görür ve tüm hayatı alt üst olur. O günden sonra tek amacı ve hayali Duru’yu elde etmek olacaktır. Tek engeli ise Duru’nun sevgilisi ve aynı zamanda hocası olan Deniz’dir.


Sırf Duru’ya yakın olabilmek için hayatlarına giren Can Manay, Deniz’e bir sanat okulu açma teklifi ile gelir. Deniz’in teklifi kabul etmesi ile birlikte artık daha sık görüşmeye başlarlar. Can Manay, Duru’yu etkilemeyi başardıkça olaylar büyümektedir ve zamanla bu durum artık herkesin dikkatini çeker. Can Manay’ı tutan tek kişi Eti’dir ancak bir süreden sonra onun da etkisi olmayacaktır. Babasından dolayı yaşadığı travma sonucunda Eti de adeta Can Manay’a tutunmuştur. Birbirlerine bağlı olan bu iki karakter, Duru nedeniyle zaman zaman karşı karşıya gelecektir. Can Manay, Duru için adeta kendisini yaratan Eti’yi bile ezip geçecektir. Eti ise bunu engellemek için her yolu dener.


Diğer tarafta gazeteci Özge’nin magazincilik den daha ileriye götürmeyi istediği mesleği uğruna Can Manay’a çok cesur sorular yöneltmesi ile işinden olması gündemdedir. Bu durum karşısında hiçbir gazete ve dergide iş bulamayan Özge, Can Manay’dan intikam almaya karar verir ve onu araştırmaya başlar. Bu süreçte Sadık Murat Kolhan devreye girecektir. Kendisinin çok büyük ve önemli bir sırrını bilen Can Manay’ı bir şekilde alt etmeli ve kendisine bağlı hale getirmelidir. Özge ile ortak amaçları olduğunu anlayınca onu kendisi için çalışmasına ikna eder. Aralarındaki ilişki iş haricinde farklı boyutlara ulaşmaya başlasa da, Özge’nin Sadık Murat Kolhan hakkındaki gerçeği öğrenmesi ile çok farklı bir durum alacaktır. Özge artık hem Can Manay’ı hem de Sadık Murat Kolhan’ı araştırarak gerçekleri ortaya çıkarmak ve gizlenen sırrın etkilerini çözmek ister. Bu uğurda kaybettiği arkadaşı Furkan’dan sonra öfkesi ve kararlılığı da artar. Can Manay ile mücadele etmek Özge için hiç kolay olmayacaktır. Hayatı pahasına bu davadan vazgeçmeyecek ve bu uğurda çok bedel ödeyecektir.


Fi dizisi konusu içerisinde Bilge karakterinden de bahsetmek gerekiyor. Sessiz ve kendi halinde bir kişi olarak bilinen Bilge’nin yolu da Can Manay ile kesişince, hayatı da tamamen değişir. Can Manay’ın asistanı olarak işe başlar ve tek amacı bir gün Can Manay gibi başarılı bir psikiyatrist olmaktır. Onun gözüne girmek ve kendisini geliştirmek için kendisine verilen her görevi sorgulamadan yapmaya başlar. Bir anda kendisini kariyerinden daha çok Duru ve Can Manay arasındaki durumlar içerisinde bulacaktır. Ancak işine devam edebilmek için bu görevleri de eksiksiz yapmaya başlar. Can Manay, onu Eti’ye benzettiği için yakın tutmaktadır ve kendisine birçok imkan sağlar. Böylelikle Bilge’nin de kendisine bağlı kalmasını amaçlamaktadır. Belli etmese de Bilge’ye gerçekten değer vermekte ve ona inanmaktadır.


Fi dizisi konusu itibariyle çok dikkat çeken bir yapımdır. Aynı anda hem Can Manay ve Duru arasındaki olaylar anlatılırken aslında tüm karakterlerin birbirine nasıl bağlı olduğunu göstermektedir. Aslında her karakterde hem ortak hem de birbirinden farklı çok baskın duygular konu içerisinde işlenmektedir. Aşk, sadakat, tutku ve ihtiras duyguları çevresinde değişen hayatlar ve birbirini etkileyen insanlar temelde yer alıyor. Aşkın ne derecede saplantılı bir duygu haline dönüşebileceğini her bölümde keşfetmek mümkün.

Fi Dizisi Karakterleri / Oyuncuları :

 

Can Manay (Ozan Güven) :


Başarılı ve ünlü bir psikiyatrist. Ancak kimsenin bilmediği bir hayata sahip. Aşk ve ihtiras karşısında herkesi karşısına alabilecek kadar cesur bir karakter. Yaşadığı psikolojik travmalar sonrasında bambaşka bir hayata adım atmış. Duru ile tanıştıktan sonra eski hali adeta yeniden canlanacak ve saplantılı aşkı yüzünden tüm hayatını riske atacaktır. Sadece Duru için birçok insanın canını yakmayı dahi göze alacak ve Deniz engelini ortadan kaldırmanın yollarını denemekten de çekinmeyecektir. Can Manay karakterine hayat veren Ozan Güven, oldukça başarılı bir şekilde karakteri yansıtmaktadır. Birçok film ve dizi projesi ile bilinen başarılı oyuncu, bu karakter ile birlikte başarısını arttırmıştır.

Duru (Serenay Sarıkaya) :


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi’nde dans öğrencisi. Karakter olarak Can Manay’a çok benziyor. İstediğini elde etmeyi arzulayan ve tutkuları ile yaşayan bir karakter. Tek hayali her zaman sahnede olmak ve en iyisi olarak anılmak olan Duru, Can Manay etkisi ile tutkularına engel koyamaz ve içerisinde gizli tuttuğu asıl kimliğini ortaya çıkarır. Henüz 25 yaşında olan başarılı oyuncu Serenay Sarıkaya, Duru karakteri için çok çalışmış ve başarısını da herkese kanıtlamıştır. Özellikle dans performansları ile dikkatleri çekmiştir.

Deniz (Mehmet Günsur) :


Kendisini sanata ve müziğe adamış birisi. Duru’ya göre daha farklı ancak ona gerçekten aşık. Para ve şöhrette gözü olmayan, sanatı sanat için yaşayan bir sanatçı. Deniz, Duru’ya çok aşık olmasına rağmen, asla kariyerinden ödün vermemektedir. Aralarındaki tartışmalar da her zaman Duru’nun öncelikli olmadığını fark etmesidir. Deniz’in hayalindeki hayat ve Duru, gerçeğinden oldukça farklıdır. Başarılı film ve dizilerin aranan ismi Mehmet Günsur, Deniz karakteri ile ekranlara yeniden dönerek hayranlarını çok mutlu etmiştir. Deniz karakteri için çok çalışan oyuncu, adeta kendisini bu diziye adamıştır.

Gazeteci Özge Egeli (Berrak Tüzünataç) :

Can Manay yüzünden gazetecilik görevinden alındıktan sonra bu işi bir intikam meselesine dönüştürür. O da yaşadığı ailevi problemleri ve cinsel kimliği nedeniyle zorluklar yaşamaktadır. Aynı amaçları taşıyan Sadık Murat Kolhan ile yolları kesiştiğinde, hayatı tamamen değişir. Başarılı model Berrak Tüzünataç, oyunculuktaki başarısını da Özge karakteri ile herkese kanıtlamıştır. Sivri bir karakteri canlandırmanın onun için hiç zor olmadığını ve Özge karakterini çok sevdiğini her seferinde dile getirmektedir.

Bilge (Büşra Develi) :

Yoksul bir aile ve zihinsel engelli bir abi ile yaşadığı hayata rağmen, tek amacı bir gün Can Manay gibi başarılı bir psikiyatrist olmaktır. Bu amacı uğruna o da her şeyi yapmaya hazırdır. Can Manay’ın asistanı olarak işe başlar ve tüm hayatı birden değişir. Aslında başlarda sessiz bir karakter olarak tanınan Bilge, gittikçe değişen hayatı ile asıl kimliğini gizlemekten vazgeçecektir. Yapacakları ile biraz da amacı, Can Manay’ı etkilemektir. Hem model hem de oyuncu olarak bilinen Büşra Develi, son zamanların en çok adından söz ettiren ünlü isimlerinden birisidir. Cesur sahneleri ile de Bilge karakterindeki başarısı çok beğenilmektedir.

Sadık Murat Kolhan (Osman Sonant) :


Can Manay’ın program yaptığı kanalın sahibidir ve her anlamda çok güçlü birisidir. Ancak eşi ile ilgili çok büyük bir sırrı bilmesinden dolayı Can Manay’a bağlıdır. Bu bağı koparmak ve elindeki kozu alabilmek için Can Manay’ın açığını bulmayı kafasına koyar. Kendisine yardım etmesi için gazeteci Özge ile yakınlaşır ve zamanla ona karşı farklı duygular beslemeye başlar. Leyla ile Mecnun dizisinden tanıdığımız Osman Sonant, bu dizide bambaşka bir karaktere hayat vermektedir. Sadık Murat Kolhan karakterindeki başarısı ile dizinin en sevilen rollerinden birisini üstlenmiştir.

Eti (Tülay Günal) :


Can Manay’ın psikiyatristi, eli kolu ve her şeyidir. Aslında kendisinin Can Manay’ı yaratmasının yanında, onun da travmalarından kaçabilmesi için bir fırsatı olmuştur. Tek amacı Can Manay’ın yeniden eski haline dönüşmemesidir. Duru’nun bu anlamda büyük bir tehdit olduğunu fark eder ve uzak kalmaları için elinden geleni yapar. Hem tiyatro sanatçısı hem de oyuncu olarak bilinen Tülay Günal da, dizinin en başarılı oyuncuları arasındadır.

Avukat Işıl (Sezin Akbaşoğulları) :

Gazeteci Özge’nin avukatı ve aynı zamanda en yakınıdır. Onun tüm hayatını bilir ve Özge’yi korumak adeta önceliği haline gelmiştir.

Sıla (Özge Özpirinççi) :


Oyuncu olan Sıla, Can Manay’ın eski sevgilisidir ve aslında ona aşıktır. Ancak kendisini adeta Duru için kullandığını fark ettiğinde ondan nefret edecektir.

Sadık Murat Kolhan’ın Eşi (Songül Öden) :


Bir iş anlaşması evliliğinin kurbanı olan bu kadın, Sadık Murat Kolhan’a olan öfkesi, nefreti ve hayal kırıklığı ile koca bir ömür geçirmiştir. Bu ömre son veriş biçimi ise hem Can Manay’ın hem de Sadık Murat Kolhan’ın tüm hayatını değiştirmeye yeter.

Fi Dizisi Detay:

Yönetmen: Mert Baykal
Senaryo: Nüket Bıçakçı
Oyuncular: Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsur, Berrak Tüzünataç, Büşra Develi, Osman Sonant, Tülay Günal, Özge Özpirinççi, Songül Öden, Sezin Akbaşoğulları
İlk Yayın Tarihi: 31 Mart 2017
Ülke: Türkiye
Kanal: Puhu Tv
Dil: Türkçe
Tür: Dram, gerilim, aşk
Süre: 60 dakika

Fi Dizisi Fragmanı:

Fi Dizisi İnsan İnsan:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *