Filmlerde Ölen Karakterleri Diriltmenin En Saçma Yolları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Filmlerde yaşanan ölüm her zaman kalıcı olmayabilir. Yapımcıların bir karakteri öldürmesi, sonra pişman olup diriltmesi ve geri getirmesi çok da az rastlanan durumlar değildir. Star Trek bunu Spock ile yapmış, onu The Wrath of Kahn filminde öldürmüş, sonra da The Search for Spock da geri döndürmüştü. Bu bazen çok iyi olabilir çünkü hayranların en sevdiği karakterin ölümü genelde hafızalarda kalan bir sahnedir, sonra diriltilince pek çok yeni macera yaşayabilirler. Ancak bazı filmlerde karakterler o kadar saçma yollarla hayata döndürülür ki, bunlardan bazılarını görmezden gelemedik ve bir liste oluşturduk.

5. Jean Grey, X Men: The Last Stand

Jean Grey
X men United, Jean Grey’in kendi hayatını takımı kurtarmak için feda etmesi ile bitmişti. Çizgi romanda pek çok kez ölüp geri dönmüştü, o yüzden fanları geri geleceğini tahmin ediyorlardı. Filmdeki son sahnede Grey’i daha önce çizgi romanda diriltmiş kozmik varlık Phoenix görünmüştü. X men Last Stand’in başlangıcında ise Jean hayata geri dönmüştü. Birden ortaya çıkmış ve düşmanları öldürüvermişti. Herhangi bir açıklamaya gerek duyulmamıştı.

4. Freddy Krueger, Elm Sokağı Kabusu 4

Freddy Krueger, Elm Sokağı Kabusu 4

Açık olmak gerekirse, Freddy Krueger zaten ölü. Rüya ifritleri tarafından ele geçirilmiş bir ruh kendisi. Zaten işe ölü olarak başladığı için tekrar dirilmeleri için açıklamaya gerek duyulmamıştı. Bu yüzden Elm Sokağı Kabusu 4 te Freddy’yi diriltmek için neden bir şeye ihtiyaç duyulduğu anlaşılamadı. Bu şeyin köpek idrarı olması farklı bir konu tabii. Tam olarak bu yolla geri gelmedi. Bir kızın hala ona inanması ve rüya görmesi onu diriltti. Mezarına bir köpeğin idrarını yapması ile de tam olarak yaşama döndü. Öyle görünüyor ki, filmin senaryosunu yazan her kimse canlanma sahnesinde tıkanmış, belki de ara vererek köpeğini gezmeye çıkarmıştı. New Line Stüdyoları da bu senaryo için ona para ödedi.

3. Elektra, Elektra

Elektra, Elektra
Kadın ve erkek karşılaşır, aşık olur, kadın öldürürülür, adam yas tutar. Çizgi romanda Elektra ölüp uzun bir hikaye ile diriliyordu. Bu yüzden seyirci onun geri gelmesini bekledi. Geldi de..Ama çizgi romandaki uzun açıklama yoktu. Birisi Onun öldüğünü sanıyordum diyor ve Elektra cevap veriyor İyileştim…

Yani film uzun detaylarla vakit kaybetmiyor sadece belli belirsiz ipuçları sunuyor. Gerçek cevap elbette şu olmalı: Jennifer Garner ile çoklu film anlaşmamız var.

2. Lois Lane, Superman

Lois Lane
Kahraman genç kızı kurtarır. Klasik filmlerde kural budur. Bu yüzden Süperman filminde kahramanımız Lois Lane’i kurtaramayınca herkes çok şaşırmıştı. Lex Luthor kıta çapında doğal afetler yaratacak planını uygularken, Lois bir deprem sırasında arabasında sıkışır. Süpermen gelene kadar da ölmüştür. Seyirci bunu hiç tahmin etmemiştir. Ama Supermen bu defa dünyayı çevirmeye başlar. O kadar hızlı döndürür ki zamanı geri çevirir. Ve tekrar Lois’i kurtarmaya gider. Bu sefer yetişmiştir. Fizik mevzusunun ne kadar aptalca olduğunu bir yana bırakırsak, ilk seferde Lois’e yetişememe nedeni bir kasaba dolusu insanı kurtarması olan Supermen bu defa diğer insanları tamamen unutmuş görünmektedir. Ayrıca dünyayı biraz daha döndürse Luthor’un planı başlamadan durduracaktı ama her neyse..

1. Whistler, Blade 2

Whistler, Blade 2
İlk Filmin en dramatik sahnelerinden birinde, Blade’in hocası Whistler vampirlerin saldırısına uğrar ve ısırılır. Canavara dönüşmemek için kendisini Blade’in silahını kullanarak vurur. Blade 2 nin başında anlarız ki Whistler aslında kendisini vurmamıştır. Bütün açıklama budur. Aynı zamanda birinin vampire dönüşmesinin de bir yolu bulunmuştur çünkü Whistler tamamen normaldir. Basit bir tedavi vardıysa ilk filmde kendini öldürmesi için yalvarmıştır? Bunların cevabını bilmiyoruz. Senaristlerin bildiği de şüpheli ama yine de Blade bu tür filmler arasında sıkılmadan seyredilebilecek iyi filmlerden biridir. Wesley Snipes filmi, bir film çizgi roman temelli ise içinde bol bol saçma kostümler ve anlamsız diyaloglar olması gerekmediğini göstermektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *