Finalleri ile Şok Eden Sinema Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Gerilim ve gizem filmleri söz konusu olduğunda, sürpriz bir final kadar iyi hiçbir şey yoktur. Çünkü sıkıcı bir son olursa, bu kadar zamandır neyi bekleyip filmi seyrettiğinize şaşırıp kalabilirsiniz. İyi bir son kötü filmi bile kurtarırken, kötü bir son çok güzel bir filmi mahvedebilir. Sinema tarihinde sonları ile seyirciyi en çok şaşırtan filmleri sizin için inceledik.

Not: Finalleri ile Şok Eden Sinema Filmleri listesinin gelişmesine sizlerde katkıda bulunabilirsiniz..

Sonları Şok Eden Sinema Filmleri

 

4. Psycho – Sapık – 1960

Psycho

Hitchcock’un daha önce çektiği hiçbir filmi bunun kadar seyirciyi şok etmemişti. Bates Motelini gizemli annesi ile birlikte işleten Norman Bates’i Anthony Perkins canlandırmaktadır. Otel müşterileri zaman zaman Norman ile annesinin münakaşa ettiğini duyar ama Onu görmez. Norman annesinin akıl sağlığının bozuk olduğunu söyler. Film boyunca cinayetler devam eder, seyirci katilin Bayan Bates olduğundan emindir ama sonunda anlarız ki aslında katil Norman’dır ve çoklu kişilik bozukluğundan muzdariptir. Bu kişiliklerden biri de 10 sene önce ölmüş olan annesidir. Yönetmen, bu filmi bir romandan uyarlamıştı.

Telif haklarını kendi adını açığa çıkarmadan çok küçük bir meblağ ödeyerek satın almıştı. Sonra kitabın mümkün olan en fazla sayıda kopyasını piyasadan toplamıştı. Böylece sürprizli finalin öğrenilmesini engellemeye çalışmıştı.

3. Planet of the Apes – Maymunlar Cehennemi – 1968

Planet of the Apes

Bu film bir bilim kurgu klasiğidir. Filmde uzay aracında çok uzun bir uykudan uyanan ve kendilerini evden çok uzaklarda bulan bir ekiple ilgilidir. Gizemli bir gezegene inerler ve bu gezegende insanlar birer hayvandan farksızdır, köle olarak kullanılmaktadır, maymunlar ise gezegenin yöneticileridir.

Charleton Heston gezegene geldiğinde, maymunlar bir insanın düşünebildiğine çok şaşırır. Heston’u öldürmeye çalışacaklardır. Kaçmaya başlar, yanındaki kadınla birlikte bir plaja gelirler. Bu sahne sinema tarihindeki en bilinen ve ünlü sahnelerden biridir. Kumların arasında bir bölümü görünen Özgürlük Heykeli, Heston’a en başından beri zaten dünyada olduğunu ve yıllar önce nükleer savaşın insanlığı mahvettiğini gösterir.

2. The Usual Suspects – Olağan Şüpheliler – 1995

The Usual Suspects

İlk gösterime çıktığında farklı eleştiriler almış olan Olağan Şüpheliler, sonra çabucak kült filmler arasına girdi ve Kevin Spacey bu filmdeki rolü ile Oscar aldı. Nefis senaryo ve kusursuz akış film boyunca kendini hissettirmektedir.
Filmde uyuşturucu hırsızlığının korkunç sonucunda ortalık kan gölüne dönmüştür. Tek hayatta kalan kişi, bir federal ajan tarafından sorgulanır. Hayatta kalan kişiyi Kevin Spacey canlandırmaktadır. Bütün film boyunca bu adam hikayeler anlatır ve Keyser Soze adını ortaya atar. Türk asıllı olan Soze’nin (Söz, kelime), olan biteni planlayan kişi olduğunu iddia eder. Oysa bütün anlattıkları yalandır. Ayağı aksayan bu adam, Verbal Kint, aslında Keyser Soze’nin ta kendisidir. Ancak seyirci bunu, filmin final sahnesinde aksayan ayağı birden düzelip gayet normal yürüyerek uzaklaşana kadar anlayamaz. Bazı yorumlar da hikayede Keyser Söze diye birinin olmadığını, bu kişiyi Verbal (Söz,sözel) Kint’in uydurduğu belirtilmektedir. Her ne olursa olsun bu filmin sonu son derece şaşırtıcıdır.

1. Sixth Sense – 6.His 1999

Sixth Sense (1)

Son yıllarda çekilen filmler içinde, sonunda en çok şaşırdığınız filmleri düşündüğünüzde, ilk aklınıza geleceklerin başında Altıncı His olacaktır. Aslında, muhtemelen Yönetmen M.Night Shyamalan aklınıza gelecektir ama bu düşünceyi aklınızdan hemen silmek isteyeceksiniz. Çünkü Altıncı His’in olağanüstü başarısı sayesinde, Shyamalan diğer filmlerinde de şaşırtıcı sonlar çekmeyi denemişti. Ve başaramamıştı.

Halen, Altıncı His’teki sürpriz final, sinema tarihindeki en iyilerden biri olmaya devam etmektedir ve buna karşı çıkacak çok az kişi vardır. Filmi geri sarıp tekrar izlediğinizde, minik ipuçlarını görmeye başlarsınız, ilk seyirde Bruce Willis’in bütün film boyunca aslında ölü olduğunu hiç mi hiç anlamamış olduğunuzu anlarsınız.

NOT: Bu Liste Geliştirilmeye açıktır.YORUM kısmını kullanarak listenin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

A comment on "Finalleri ile Şok Eden Sinema Filmleri"

  1. horrorology says:

    listeyi hazırlarken spoiler vermemelisiniz bence, üzücü oldu 🙁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *