Liste Film

  Fotoğraf Temalı Fotoğrafçılık Filmleri

  08.06.2016
  1.140

  Fotoğraf, fotoğrafçılık temalı 20 sinema filmini sizler için derledik. Bazı çevrelerce zanaat, bazı çevrelerce de sanat olarak değerlendirilen fotoğrafın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Ancak kimyasal buluşların artması ile temel fotoğrafçılık 19.yüzyılın başında keşfedilmiştir. Fotoğrafçılığa ya da fotoğrafçılık filmlerine ilgi duyan izleyicileri ekran başına kilitleyecek filmlerin yer aldığı listemizde, birbirinden güzel 20 filmi IMDb puanına göre sıraladık. Amatör, profesyonel veya fotoğraf üzerine ilgisi olan kişilerin mutlaka bakması gereken listemiz çeşitli forum, sözlük ve yabancı liste sitelerinden derlenerek hazırlanmıştır. Sizlerde aklınıza gelen Fotoğraf Temalı Sinema Filmlerini YORUM kısmını kullanarak paylaşabilir veya içeriğimize EMOJİ ile tepki verebilirsiniz.

  Fotoğrafçılık Filmleri

  20. Palermo Shooting – Palermo’da yüzleşme – 2008 – IMDb:6,1

  Palermo Shooting
  Yönetmen: Wim Wenders
  Zamanla psikolojisi bozulan ve hayatın yükünü taşıyamayan bir fotoğrafçının, adım adım gelen karamsar duygularla, fotoğrafçı bakış açısıyla yüzleşmesi anlatılıyor. İzlerken fotoğraf ve fotoğrafçılık üzerine derin düşüncelere dalmanıza sebep oluyor.

  19. Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus – Tutku – 2006 – IMDb:6,5

  Fur An Imaginary Portrait of Diane Arbus
  Yönetmen: Steven Shainberg
  Nicole Kidman’ın mükemmel bir oyunculukla canlandırdığı Arbus, fotoğrafçılıkla ilgilenen seyircilerin ilgisini çekiyor. Fotoğrafçı Diane Arbus’un hayatı bu güzel filmle ölümsüzleştiriliyor.

  18. One Hour Photo – Baskı – IMDb:6,8

  One Hour Photo
  Yönetmen: Mark Romanek
  Fotoğraf ve fotoğrafçılık hakkında bu güne dek en çok şeyin işlendiği ve en çok sözün söylendiği film, güzel bir atmosferde finaline kadar izleyiciyi ekran başına kilitliyor.

  17. The Bang Bang Club – Savaşın Fotoğrafçıları – 2010 – IMDb:7,0

  The Bang Bang Club
  Yönetmen: Steven Silver
  Dört savaş fotoğrafçısının, heyecan ve kan dolu savaş ortamında yaşadıkları gerçek olayları konu alıyor. Dört fotoğrafçıdan biri olan Kevin Carter’ı ise meşhur “Akbaba ve Kız” fotoğrafı ve bu fotoğrafı çektikten sonra psikolojisi bozulduğu için hayatına son vermesi ile tanıyoruz.

  16. Harrison’s Flowers – Harrison’un Çiçekleri – 2000 – IMDb:7,2

  Harrison's Flowers
  Yönetmen: Élie Chouraqui
  Savaş fotoğrafçılığı yapan insanlar, hayatları boyunca gördükleri ve biriktirdikleri anılarla birlikte yaşarlar. Fotoğrafçının hayatını geri dönülmez bir şekilde değiştiren savaş fotoğrafçılığı dokunulmamış yönleriyle anlatılıyor.

  15. Impassioned Eye – Ateşli Göz – 2003 – IMDb:7,3

  Impassioned Eye
  Yönetmen: Henri Cartier-Bresson
  Şehrin gürültü ve karmaşasıyla iç içe süren yaşamlar ve Bresson, Magnum Çetesi gibi grupları ve arkadaşlarını şehrin güzelliğiyle fotoğraflayan bir karakter konu alınıyor.

  14. The Secret Life of Walter Mitty – Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı – 2013 – IMDb:7,3

  The Secret Life of Walter Mitty
  Yönetmen: Ben Stiller
  Walter Mitty, Life adında bir dergide çalışmaktadır ve kendisine gönderilen film çekimlerinden birinin eksik olduğunu fark eder. Eksik parçayı bulmak için çekimi yapan ünlü fotoğrafçının peşine düşer.

  13. Life Through A Lens – Objektiften Yansıyan Bir Yaşam – 2011 – IMDb:7,4

  Life Through A Lens
  Yönetmen: Annie Leibovitz
  Ünlü Amerikan fotoğrafçı Annie Leibovitz’in çekimleri ve hayatı büyük bir ustalıkla beyaz perdeye aktarılıyor. Ortaya güzel bir fotoğrafçılık filmi çıkıyor.

  12. Everlasting Moments – Ölümsüz Anlar – 2008 – IMDb:7,5

  Everlasting Moments
  Yönetmen: Jan Troellu
  Bazı insanlar fotoğrafçı olmak için doğarlar ve fotoğrafçı olurlar. Kendisinde bu yeteneği fark eden insanlar ise her zaman başarıya ulaşırlar. Filmde ise böyle bir karakterin hayatı, heyecanlı ve masalsı bir şekilde ele alınıyor.

  11. Amator – Amatör – 1979 – IMDb:7,9

  Amator
  Yönetmen: Krzysztof Kieslowski
  Milyonlarca yıla tanıklık etmiş doğa, dağlar ve hayatın durmak bilmeyen temposuyla oradan oraya koşup duran insanlar… Bir yanda yoksullukla hayat mücadelesi veren halk, bir yanda ise teknolojik ve kültürel açıdan ilerleyen ama çevrelerinde meydana gelenlere duyarsızlaşan bir toplum işleniyor.

  10. War Photographer – Savaş Fotoğrafçısı  – 2001 – IMDb:8,0

  War Photographer
  Yönetmen: Christian Frei
  Savaşın ortasında kalan insanların ve onları fotoğraflayan fotoğrafçıların yaşam mücadelesini, bir fotoğrafçı gözünden ekrana yansıtıyor. Film 2002 yılında En İyi Belgesel Oscarı’nı da alarak alanında başarısını kanıtlıyor.

  9. Days of heaven – O Güzel Günler (Cennet Günler) – IMDb:8

  Days of heaven
  Yönetmen: Terrence Malick
  Güneşin doğarken geçen bir saat ve batarken geçen bir saatin insanlığa sunduğu muhteşem görüntü kullanılarak çekilmiş filmde, farklı konulara değinirken güzel bir görüntü şöleni sunuyor.

  8. Barry Lyndon – 1975 – IMDb:8,1

  Barry lyndon
  Yönetmen: Stanley Kubrick
  Redmond Barry genç bir İrlandalı ve güçlü bir gençtir. Katıldığı bir düelloda bir subayı öldürdüğü için kaçmaya karar verir ve yeni bir hayat kurmak için yola çıkar. Bu yolda karşısına çıkan bir savaşta Prusya ordusuna katılmış bulur fakat orduda asker olarak bulunmaya niyeti yoktur.

  7. Looking Back at You – 1993 – IMDb:8,3

  Looking Back at You
  Yönetmen: Andrew Snell
  İşçileri ve işçilerin hiç görülmemiş yönlerini fotoğraflayan fotoğrafçımız, konu aldığı işçilerin arka planına yoğunlaşıyor ve izleyiciye farklı deneyimler sunuyor.

  6. Apocalypse Now – Kıyamet – 1979 – IMDb:8,5

  Apocalypse Now
  Yönetmen: Francis Ford Coppola
  Savaş filmlerine ilgi duyan izleyicilerin ilgi duyacağı film, macera ve aksiyon dolu anları beyaz perdeye aktarıyor. Filmin bazı yerlerinde ise yetenekli bir fotoğrafçı karşımıza çıkıyor.

  5. Amélie – 2001 – IMDb:8,5

  Amélie
  Yönetmen: Jean Pierre Jeunet
  Paris’te bir kafede garsonluk yapan Amelie çekingen bir kızdır. Bir gün evde bulduğu kutuyu ve içindeki fotoğrafları sahibine teslim etmek için sürükleyici bir maceraya atılır.

  4. Baraka – 1992 – IMDb:8,6

  Baraka
  Yönetmen: Ron Fricke
  Standart bir konuşma yada olay örgüsü bulunmayan filmde, Mistik Doğu’nun gizemli resimlerine yer veriliyor. Çalan müzik ve yansıttığı farklı yaşamlarla farklı manzaralar sunuyor.

  3. Rear Window – Arka Pencere – 1954 -IMDb:8,6

  Rear Window
  Yönetmen: Alfred Hitchcock
  Bir fotoğraf makinesine sahip Jefferies, fotoğrafçılık yeteneğini farklı amaçlar için kullanınca başına bir takım işler açıyor. İzleyiciye de sürükleyici bir fotoğrafçılık macerası sunuyor.

  2. Home – Ev – 2009 – IMDb:8,6

  Home
  Yönetmen: Yann Arthus-Bertrand
  Dünyanın her köşesinden birbirinden farklı güzellikleri ele alan filmde, insanın doğaya karşı etkileri, neler yaptığımızı ve neler yapabileceğimizi farklı tekniklerle gözler önüne seriyor. Harika bir anlatımla, yansıttığı farklı olayları büyük bir ustalıkla beyaz perdeye taşıyor.

  1. City of God – Tanrı Kent – 2002 – IMDb:8,7

  City of God
  Yönetmen: Fernando Meirelles, Kátia Lund
  1960’lı yılların başlarında iki yoksul çocuk, farklı yollara doğru giderler. Küçük Ze isimli karakterimiz acımasız, hırslı ve azimli bir suçlu olmayı tercih ederken, Rocket isimli karakterimiz suçlu olmanın gerektirdiği yetilere sahip değildir. Fotoğrafçı olmak istemektedir ve bir fotoğraf makinesi almayı beklemektedir.

  En iyi Fotoğrafçılık filmlerinin bulunduğu Fotoğraf Temalı Fotoğrafçılık Filmleri listemize YORUM yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZIN
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.