Connect with us

Frantz Filmi Konusu ve Oyuncuları

Sinema Filmleri

Frantz Filmi Konusu ve Oyuncuları

Dünya Savaşı sona ermiş ve savaş sonrasında tüm ülkelerde olduğu gibi yapılan anlaşmalar ile yenilen devletler için zor bir süreci başlamıştır. Savaş sırasında meydana gelen maddi kayıpların yanında ülkenin manevi kayıtları da had safhadadır. Savaş sırasında ölen askerlerden biri olan Frantz’ın hikayesinin anlatıldığı bu filmde ana karakter Frantz’ın nişanlısı Anna’dır.

Frantz Filmi Konusu:

frantz-filmi-konusu
Anna; Almanya’nın Quedlingburg kasabasında yaşamaktadır. Nişanlısını kaybetmenin vermiş olduğu üzüntü ve travmayı atlatamamış olan Anna’nın hayatı savaş sonrası yıllarda bir Fransız vatandaşın kasabaya gelmesiyle değişmeye başlar. Quedlingburg kasabası sakin, sesiz ve kendi halinde yaşayan insanlardan oluşan bir kasabadır. Anna nişanlısının yasını tutmak için her gün nişanlısı Frantz’ın mezarını ziyaret eder. Bir gün yine mezar ziyareti sırasında aynı mezarı ziyaret eden Adrien’i görür. Kasabaya gelen Fransız Adrien, Anna’ya ve Anna’nın anne ve babasına savaşta ölen asker Frantz’ın Fransa’da yaşadığı dönemde Paris’teçok yakın arkadaşı olduğunu söylemiştir. Anna, kendisini kasabaya gelen Fransız’a kaptırır ve ölen nişanlısının geçmişine doğru bir yolculuğa çıkar.
Anna ile Adrien arasında başlayan dostluk aslında Anna’nın nişanlısı olan Frantz’ın geçmişine olan yolculuğu gölgelediği bir yoldur. Ancak Adrien’in Anna ve ailesine söylemediği şeyler vardır. Anna, Adrien’e sonsuz güven duymaktadır. Adrien; Frantz’ın mezarını neden ziyaret ettiğini ve Frantz ile olan anılarını anlatırken Anna, Frantza olan özlemini ve aşkını yaşar. Adrien Anna ile olan yakınlığını artırırken Anna’nın anne ve babası ile de yakın dost olarak güvenlerini kazanır. Quedlingburg kasabasına gelen bu gizemli Fransız vatandaşkendi amacına ulaşmak için gerçekleri gizlediği gibi Anna’yı da gerçekleri söylemeyerek kandırmaktadır.

frantz-filmi-oyunculari

Frantz filminde Adrien’in kasaba da yaşayan savaşın zararları ile uğraşan insanlar ile kurduğu ilişkiler farklı bir perspektiften anlatılırken Anna’nın kendi yalnızlığını ve çaresizliğini Adrien’in anlattıkları gidermesi, bir kadının çaresizliği karşısında yaptıkları profesyonelce işlenmiştir. Anna’nın ailesi ise kızlarının yaşadığı mutsuzluk ve yalnızlık duygusuna iyi gelen bu gizemli adamı koşulsuz kabul etmiş ve kızlarının mutlu olduğunu gördükleri içinde bir yabancı ile dost olmuşlardır. Quedlingburg kasabasında insanlar savaş sonrası yabancılara çok farklı bir göz ile bakarken bir Fransız’ın bu aile tarafından kabul edilmese de dost olarak görülmesi de kasabalılar tarafından yadırganmaktadır. Bu ilişkiler çerçevesinde anlatılan aşk hikayesi ve Anna’nın çaresizliği kusursuz bir şekilde işlenmiştir.

Frantz Filmi Teknik Detay:

Yönetmen: François Ozon
Oyuncular: Pierre Niney, Paula Beer, Erns Stötnez, Marie Gruber, Johann Von Bülov
Tür: Drama
Yapımcı: Mandarin Films
Ülke: Almanya, Fransa
Yapım Yılı: 2016

Frantz Filmi Fragmanı:

Continue Reading
You may also like...

Liste Film Sitesi Baba Editörüdür...

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

To Top