Frequency Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Frequency Konusu ve Oyuncuları: 2000 yılında aynı isimle çıkan filminin ardından 2016’da dizisiyle ekranlarda olan Frequency, ilk sezonuyla olumlu tepkileri üzerinde topladı. Dizinin yönetmen koltuğunda Brad Anderson yer alırken, senaristi Supernatural’dan da bildiğimiz bir isim olan Jeremy Carver’dır. Başrolünde ise Raimy Sullivan rolü ile Peyton List ve Riley Smith, Mekhi Phifer yer almaktadır.

Frequency Konusu:


Raimy, 1996 yılında 8 yaşındayken babasını kaybederek annesi ile yaşamaya başlamıştır. Ardından büyüyüp genç bir kız olduğunda ise dedektif olmayı tercih etmiştir. Genç ve güzel kızın birlikte olduğu erkek arkadaşından evlilik teklifi aldığı geceden sonra hayatı baştan sona değişecektir. O gece garajın üstüne düşen bir yıldırım olağanüstü olayları da beraberinde getirmektedir. Raimy, yıldırım düşmesi sonucu garajdaki eski bir radyonun yeniden çalıştığını fark eder. Bu radyo babası ile birlikteyken dinledikleri radyodur.

Radyodan gelen sese doğru yöneldiğinde ise radyonun arkasında farklı birinin olduğunu görür. Her ne kadar inanamasa da bu adam onun 20 yıl önce ölen babası Frank Sullivan’dır. Bunu fark eden Raimy, babası ile iletişim kurmaya başladı ve onu 20 yıl önce olacaklar için uyararak hayatını kurtarır. Ancak bunun sonucunda birden kelebek etkisi görülmeye başlanır. Babasının hayatının kurtulması üzerine şu an yerleşik olan birçok şey değişmeye başlamıştır. 1996 yılına kadar olan kayıp davalarını almak için uğraşan Raimy, değişen kelebek etkisiyle kayıpların günümüze kadar devam ettiğini görür. Bununla birlikte annesi de 1997 yılındaki kayıplar arasındadır. Peki annesinin ölümüne sebep olan şey veya kişi kimdir? Babası annesinin ölümüne sebep olmuş olabilir mi? Bu soruların eşliğinde ilerleyen dizinin ilk bölümü 20 Eylül 2016 tarihinde verilmiş ve kelebek etkisinin oldukça iyi anlatıldığı bir dizi olarak tabir edilmiştir.

Frequency Karakterleri:

Raimy Sullivan:

New York polis departmanında görevli olan Raimy, bir gece yaşadığı esrarengiz bir olayla hayatını kaybeden babasıyla iletişime geçmeye başladığını fark eder ve bunun sonucunda da geçmişteki birtakım olayları değiştirerek babasını hayatta tutmayı başarır. Fakat yaptığı bu hareketin günümüzde birtakım değişik sonuçları olacaktır.

Frank Sullivan:

Raimy’nin babası olan ve oğlu gibi eski bir New York polisi olan Frank, gizli bir görevdeyken öldürülmüş olsa da daha sonra oğlunun kendisini uyarmasıyla bu durumdan kurtulur ve hayatına devam eder. Oğlu kendisinin adını ve ünvanını kurtarıp normal bir polis kimliğine soksa da kendisini terk eden eşinin Frank’i affetmesi kolay olmayacaktır.

Stan Moreno:

New York polis departmanında çalışan bir dedektif olan Moreno, 20 yıl önce Frank’in ölümüyle sonuçlanan gizli görevi araştırmakla görevlidir. Aynı zamanda Raimy’ye kariyerinin ilk yıllarında koçluk da yapmış olan Moreno, olayların gelişmesiyle yaşanan gariplikleri yavaş yavaş fark etmeye başlayacaktır.

Frequency Dizisi İzlenmeye Değer Mi?

1996 aradı 2016 cevapladı. CW kanalının taze dizilerinden biri olan Frequency, polisiye ve bilim kurgu alanında dizi sevenlerin dikkatini çekti. IMDB’de yaklaşık 3 bine yakın kullanıcının oylaması ile 8.0/10 puanını alan dizide oyuncu kadrosu dizi izleyenlerin gözüne pek aşina gelmese de oyunculuk ve atmosfere uyum açısından gayet iyi. Frequency izlenmeye değer mi?Eğer polisiye seviyorsanız daha doğrusu paralel evren,zaman yolculuğu,zaman paradoksları konularına ilgiliyseniz bu dizi tam size göre.

Peyton List (Raimy Sulliavan) ve Riley Smith (Frank Sullivan)’in başrolünde oynadığı Frequency dizisi sizleri zaman paradoksuna kapılan bir aileyi,polisiye ve bilim kurgu tadıyla aktarıyor.28 Nisan 2000 yılında ABD’de yayınlanan filmden alındığını bildiğimiz Frequency, Jeremy Carver’ın yönetmenliği ile tekrar izleyici ile buluştu.Dizide zaman paradokslarının yanı sıra doğaüstü olayların ve hemen hemen kaos teorimi tarzı hikaye akışının olması diziyi güzel kılıyor.

2016 yılında doğaüstü bir olay sonucu bir yıldırım kazasında babası gibi polis dedektifi olan Raimy Sullivan’ın garajında ki babasına ait radyo çalışmaya başlar.Daha sonra keşfettiği üzere bu radyo aracılığıyla 1996 yılında olan babasıyla iletişim kurabildiğini farke der.Önce birbirine inanmayan baba ve kız birbirlerinin bildiği bilgileri kullanarak gerçekliklerini sınarlar.Babasının kötü bir polis olduğunu düşünen Raimy,gerçekleri öğrendikten sonra babası Frank Sullivan’ı gizli operasyonda öleceğini söyler ve onu kurtarmaya çalşır.Fakat bu çalışmalarının sonucu bir kelebek etkisi ve zaman paradoksu oluşturacaktır.Babasının eylemleri sonucu Raimy’nin hayatı büyük ölçüde değişecektir.

Dizi ilk başlarda tahmin edilebilir şekilde devam etse de bulmaca çözer gibi olduğumuz için bizleri izlemeye teşvik ediyor.Bir sonraki bölümde olacakları düşündükçe ve Raimy’nin içine düştüğü durumun nasıl bir hâl alacağını görmek isteyeceksiniz.Bu aralar dizi arayışı içerisindeyseniz ”Frequency” polisiye ve bilim kurgu tadında ki yabancı diziyi kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Frequency Fragmanı:

https://www.youtube.com/watch?v=BL8Rl2n2C6Y

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *