Friends Konusu ve Karakterleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Bu dizi tanıtımız Friends Konusu hakkında olacak. Friends, 1994 yılında yayınlanmaya başlayan ve 2004’e kadar toplam 10 sezon süren bir ABD komedi dizisidir. Sitcom yapımlarının en başarılılarından biridir. Dizinin yaratıcıları ise David Crane ve Marta Kauffman’dır. 100 kadar ülkede yayınlanan dizi, Türkiye’de de 2 sezon ‘sıkı dostlar’ adıyla yayınlanmıştır. Friends tüm dünyada en çok izlenen diziler sıralamasında 4. Sırada yer alıyor. Dizi final bölümünde toplam 51,1 milyon izleyici sayısı ile büyük bir başarıya imza atmıştır. Friends bu başarılarının sonucunda birçok ödüle de layık görülmüştür. Dizinin üzerinden çok uzun süre geçmiş olsa da hala büyük izleyici kitlesine sahip ve adından sıkça söz ettiren bir yapımdır. Friends Konusu isimli yabancı dizi tanıtımı yazımıza YORUM yapmanın yanında EMOJİ ile de tepki verebilirsiniz.

Friends Konusu:

Friends Konusu
Friends; 20’li yaşlarında olan; karakterleri ve hayat hikayeleri birbirinden farklı 3’ü kadın ve 3’ü erkek olan bu 6 gencin New York’ta yaşadıkları komik ve hayat dolu maceralarını anlatıyor. Ayrıca diziye konuk olan 34 farklı oyuncu da bu hikâyeye ortak oluyor. Kâh üzülüyorlar kâh gülüyorlar, bazen aşk bazen ayrılık dolu çok kaliteli bir yapım. Sürekli vakit geçirdikleri Central Perk Cafe’de onların komedilerine çoğu sahnede ortak oluyor. Çekimleri 10 yıl süren bu yapımda, karakterlerin yaşları da dizi süresince gerçek hayatla aynı şekilde büyütülmüş ve hayat hikâyeleri bu duruma göre şekillendirilmiştir.

Friends Karakterleri:

Rachel Green:

Friends Rachel Green
Rachel rolü Jennifer Aniston tarafından canlandırılmıştır. Rachel, çok hassas yapıya sahiptir ve zengin bir ailenin kızıdır. Dizinin başında istemediği bir evlilikle karşı karşıya olduğunu fark eder ve kaçar. Ailesi ile de bağları kopmuş olan Rachel, New York’ta tek tanıdığı olan Monica’nın yanında yaşamaya başlar. Monica’nın kardeşi Ross’un da liseden beri ona âşık olması, arkadaş grubuna katılmasında kolaylaştırıcı olur. Central Perk Cafe’de garsonluk yapar, ilerleyen zamanlarda moda alanında ilerler. Ross’un aşkını öğrendikten sonra onunla bir ayrıl bir barış ilişkiye sahip olur. Joey ile de kısa süreli bir ilişkisi olur. Ross ile yaşadığı bir birliktelik sonrasında, Emma adında bir kız çocuğu olur. Ross’a dizi boyunca tam bağlılık sergilemeyen Rachel, dizinin sonlarında kariyer yerine Ross ile olmayı tercih eder. Zor günler geçirse de ayakları üzerinde durmayı her zaman başarabilen bir karakter.

Monica Geller:

Friends Monica Geller
Courtney Cox tarafından canlandırılan bu rolde Monica, Ross’un kız kardeşidir. Eskiden şişmandır ve bunun alay konusu olması canını sıktığı için zayıflamıştır. Aşçıdır. Başlarda küçük yemek yerlerinde çalışırken, kariyeri ilerler ve büyük restoranlara geçiş yapar. Obsesiflik düzeyinde temizlik takıntısı vardır ve hayatını aşırı plan program içinde yaşar. Sürekli hayatının kötü gidişatta olduğundan yakınır ayrıca çok da hırslı ve kibirli bir karakterdir. Richard ile uzun süreli bir ilişki yaşar fakat çocuk yapma hayalleri sebebiyle ayrılır. Chandler ile evlenir fakat bir sorun vardır. Monica’nın çocuğu olmamaktadır. Bu sebeple evlat edinme işlemiyle birlikte ikiz çocuk sahibi olurlar.

Phoebe Buffay:

Friends Phoebe Buffay
Bu rolü Lisa Kudrow canlandırmıştır. Oldukça ilginç bir karaktere sahip olan Phoebe, gençliğinde ailesinin yanında olmaması sebebiyle evsiz kalmış ve sokaklarda yaşamıştır. Hayvan hakları savunucusu, vejetaryen, farklı batıl inançlara sahip bu özelliklerinin konuşmalarına da yansıdığı bir kişilik. Gitar çalıp şarkı söyleyerek para kazanmaya başlamış, ardından da bir masör olarak çalışmıştır. ‘Smelly Cat’ adında oldukça konuşulmuş bir şarkısı vardır. Sonlara doğru Mike Hannigan karakteriyle evlenmiş olan dizinin en farklısı Phoebe; erkek kardeşi ve büyük olması sebebiyle çocuğu olmayan eşi için taşıyıcı annelik yapmış ve üç çocuk doğurmuştur.

Joey Tribbiani:

Friends Joey Tribbiani
Joey karakterine hayat veren kişi ise Matt LeBlanc’tir. Joey karakteri diziye sonradan dâhil olmuştur. İtalyan asıllı, fazlasıyla esprili ve oldukça çapkındır. Çapkınlık yaparken ‘How you doin’ repliğini kullanmış ve bu repliği ile bilinen bir karakter olmuştur. Boğazına da oldukça düşkündür Joey. Tek hayali aktör olmaktır fakat ufak çapta işlerde olmuştur. Çok dağınıktır ve maddi olarak pek de iyi düzeye gelememiştir. Rachel ile kısa süreli bir flörtü olmuştur.

Ross Geller:

Friends Ross Geller
David Schwimmer’in rol aldığı bu karakter, Monica’nın ağabeyidir. Ailede Monica’dan hep bir adım daha önde olmuştur ve bu hep kız kardeşinin canını sıkmıştır. Ross bir paleontologdur. Üniversitede öğretim görevlisidir. Bu sebeple dizinin bilimci kişiliğidir. Dinozorlara ayrı bir ilgisi vardır. Eşi hamileyken cinsel tercihlerini değiştirince boşanırlar. Dizinin en entelektüel ve bilgilisidir. Rachel’e liseden beri âşık olan Ross’un hayatına birçok kadın girmiştir. Hayatına giren kadınlardan biri olan Emily ile de evleneceklerdi. Ama o düğünde Emily’e yanlışlıkla Rachel diyecek kadar seviyordu Rachel’i. Ondan hiç vazgeçmedi ve sürdürdükleri inişli çıkışlı ilişkinin sonunda evlendiler ve Emma adında bir kız çocukları oldu. Rachel kariyer için Paris’e gidecekken duygu yüklü bir konuşma yapar ve kalmasını ister. Rachel de duygularının yoğunluğunu fark eder ve gitmekten vazgeçer. Böylece Dizinin sonunda ilişkileri mutlu sona ulaşır.

Chandler Bing:

Friends Chandler Bing
Matthew Perry, Chandler rolünde her zaman Joey ile birliktedir ve aynı evi paylaşmaktadırlar. Joey’in sorumsuz yapısı sebebiyle birçok sorumluluk onun üzerindedir ev içerisinde. Çok esprili bir karakterdir. Bir şirkette çalışmaktadır. Ama bu şirketin ne üzerine olduğu veya ne olduğunu kimse bilmiyordur. Düzgün bir geliri vardır. Küçük yaşta babası eşcinsel olduğunu fark etmiş ve arkadaşıyla farklı bir yaşam seçmiştir. Bu durum onda, travma etkisi yaratmıştır ve eşcinsel zannedilmek onun hep korktuğu bir şey haline gelmiştir. Ama Chandler’in kadınlarla fazla ilişkisinin olmaması, eşcinsel olduğuna yönelik söylentiler yaratmıştır. Londra’da bir gece, Monica ile birliktelik yaşamış ve Chandler Monica’ya âşık olduğunu fark etmiştir. Monica’dan karşılık alınca da evlenmiş ve ikiz çocuk evlat edinmişlerdir.

Friends Teknik Detay:

Başlangıç: 22 Eylül 1994
Bitiş: 6 Mayıs 2004
Ülke: ABD
Kanal: NBC
Oyuncular: Jennifer Aniston, Courteney Cox Arquette, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry ve David Schwimmer
IMDb: 9,0
Süre: 22 dk

Friends Fragmanı:

Friends Konusu ve Karakterleri isimli yazımıza YORUM yapabilir ve istediğiniz EMOJİ ile duygularınızı aktarabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *