Liste Film

  Fringe Dizisinin Esrarengiz Sembolleri ve Anlamları

  08.07.2015
  3.958

  Amerikan bilim kurgu dizisi olan ve 5 sezon devam eden Fringe dizisindeki esrarengiz sembollerin anlamlarını mutlaka merak etmişinizdir. Şimdi size dizideki sembollerin anlamlarını açıklamaya çalışacağız. Eksik bir yer görürseniz YORUM kısmını kullanabilirsiniz.

  Fringe Dizisinin Esrarengiz Sembolleri ve Anlamları Nedir?

   

  Elma

  Fringe Dizisi Elma
  Elmanın tam ortadan bölünmüş halini gösteren sembolün dikkat çeken yanı, çekirdekleri yerine iki adet insan embriyosunun olmasıdır. Elma, cennetteki yasak meyvedir ve kaosu temsil eder. Genellikle paralel evren konusu üzerinden giden dizi, bu elma ile alternatif, birbirinin tıpa tıp benzeri olan iki evren ve insanlarının çiftler halinde yaratıldığını sembolize etmektedir. Kısacası Walter’ın herşeyden iki adet vardır tezini simgelendiriyor bu elma.

  Kelebek

  Fringe Dizisi Kelebek
  Kelebek de tıpkı elma gibi simetrik bir semboldür. Fakat kelebeğin kanatlarında insan elinin kemikleri mevcut. Bunu elma ile ilişkilendirirsek, insan kopyalamaya bir atıfta bulunuluyor diyebiliriz. Yine aynı sembolle kelebek etkisi teorisini de ilişkilendirebiliriz. Kelebeğin tek bir kanat çırpışı, dünyanın farklı bir yerinde çok büyük olaylara sebep olabilir der kelebek teorisi.

  Çiçek

  Fringe Dizisi Çiçek

  Bu sembolde ise çiçeğin sol üst kısmında bir değişiklik görüyoruz. Evet, bu bir yusufçuk kanadıdır. Ayrıca aynı sembolde iki kanat daha vardır. Bu da bize yusufçuğun kanat evrimini işaret eder. Bu çiçek de, diğer iki sembol gibi simetrik ve kusursuzdur. Çiçeğin polenlerine dikkatlice baktığımızda ise maça simgesine benzer bir sembol görüyoruz. Aslında o Mandelbrot Set Kümesinden başka bir şey değil. Bu küme genelde ağaç yaprakları gibi doğanın çeşitli ücralarında bulunur ve kusursuzluğun birer sembolüdür.

  El

  Fringe Dizisi El

  İlk bakışta yanılgıya düşmüş olmanız olası bir durum. Çünkü ilk bakışta algıda seçicilikten ötürü fazladan bir parmak göze batmıyor olabilir. Bu sembolün derinliklerinde pisagor teoremi yatmaktadır. Fiziksel olarak baktığımızda ise, günümüzde de 6 parmaklı insanlar bulunmaktadır. Bu türün ilk insan türüne dayandığına dair fosiller vardır.

  Denizatı

  Fringe Dizisi Denizaltı

  Denizatının karın bölgesindeki dikdörtgen dikkatinizi çekmiştir. Bu dikdörtgen, Fibonacci Spirali ile çizilmiş ve altın oranla ilişkilendirilmiştir. Yine kuyruk kısmında Fibonacci Dizisini sembolize eden spiral bulunmaktadır. Fibonacci Dizisi ilk olarak üreme ile ilgili problemler sonucu ortaya çıkmıştır. Denizatlarının erkek cinsiyette olanlarının da doğurgan olduklarını biliyoruz. Buradan da bir ilişki kurulabilir.

  Kurbağa

  Fringe Dizisi Kurbağa

  Kurbağanın sırt kısmındaki sembol, Phi Sayısının yunan harfi olarak yazılmış halidir. Phi Sayısı da yine altın oranı işaret etmektedir bizlere. Phi sayısı ve altın oran, bizlerin evrenin inanması güç ve imkansız olan birçok gizemi çözmemizde yardımcıdırlar. Kurbağa, sembolizmde değişim ve uyumu işaret eder. Ayrıca kurbağalar halüsinasyona neden olan bir salgı üretirler.

  Boynuz

  Fringe Dizisi Boynuz

  Şekil olarak tıpkı denizatının kuyruğunda olduğu gibi Fibonacci Spirali var. Ayrıca boynuzun üzerindeki rakamlar da Phi Sayısının matematiksel yaklaşık değerleridir. Farklı bir açıdan boynuz, gücün ve iktidarın simgesidir. Fakat dizi ile ilişkilendirirsek bu iki boynuz, iki zamanı da kontrol eden ve gücü elinde bulunduran, dizideki gözcüleri işaret ediyor olabilir.

  Yaprak

  Fringe Dizisi Yaprak

  Bu kez bir yaprağın üstünde eşkenar bir üçgen görüyoruz. Bu üçgen, beyin dalgalarımızdan biri ve en yavaşı olan delta dalgasının sembolize edilmiş halidir. Bu dalgalar genellikle insanların derin şuur modlarında görülür. Uykuda görülen rüya da yine bu dalgalar sayesinde olur. Yanılmıyorsam bu sembol bize Walter’ın deneylerini işaret ediyor.

  Duman

  Fringe Dizisi Duman

  Duman içerisinde gizli olan yüz, dizinin ana karakteri Olivia Dunham’dan başkası değildir. Bu sembolize edilmiş dumanda, karakterimizin alternatif bir evrene geçme yeteneğinden yola çıkılarak, onun psikolojik bir iç savaşının dışa vurumu olarak simgelendirilmiş olabileceğini düşünüyorum.

  Fringe Dizisi

  Anlatılmak istenen bu sembollerle sınırlı değil. Her çıkan sembolün içerisinde sarı, parlak bir nokta görülmektedir. Bu bir çeşit Sezar Algoritmasıdır. Her noktanın yeri belli bir harfi temsil etmektedir ve bu harfler birleştirilince dizinin o bölümü ile ilgili gizli ipuçları verir izleyicilere. Gerçekten gizem kokan bir dizi Fringe.

  BİR YORUM YAZIN
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Ferhat dedi ki:

   Görselleri gördükçe izlediğim korku filmleri geldi aklıma. Sezar algoritmasını ayrıca araştıracağım

  2. Emirr dedi ki:

   Diziyi izlemeyen varsa hiç tereddüt etmeden başlasın derim şuan saat 03:55 diziyi bırakıp yatamiyorum ☺ ilk bölümden itibaren sarıyor zaten. Çok yaşa Walter baba…

  3. MAtematik dedi ki:

   Boynuzdaki sayıyı yanlış söylediğinizi düşünüyorum. Pi sayısı 3.14 ile ilerlerken bu bahsedilen sayı 1.618 ile devam eden fibonacci Altın Oranı’dır. Bu da tüm dünya ve uzaydaki sistemlerin düzenini simgeler. Doğadaki bir çok oran da bize altın oranı verir. Bu da fibonacci ile bağlantılıdır.