Report

Description

Gazetecilik filmleri, konusu nedeniyle her zaman güncel kalır ve dikkat çeker. Sinemada göz önünde olan gazetecilik filmlerinin sayısı 100`den fazla olmaktadır. Ama maalesef konuyla ilgilenenler için Türkçe yeteri kadar uzun bir liste bulunmamaktadır. Bu nedenle, gazetecilik filmlerini IMDb puanı düşükten yükseğe doğru devam edecek şekilde bir listede derledik. Keyifli okumalar ve izlemeler dileriz.

Table of Contents

Gazetecilik Filmleri

30. Right to Believe – 2014 – IMDb 5,8


Tony Morris (Christopher Hunt), güvenilirliği yanlışlıkla sorgulandıktan sonra işi gazetenin küçük köşesi için yazmaya indirilen yerel bir gazete muhabiridir. Tony, yeni görevindeki ilk görevinin genç kariyerinin en büyük meydan okumasını içerdiğini çok az eder. Tony, homoseksüelliğin İncil’deki ilkeleri üzerine açık bir tartışmaya itiraz ederek, Hıristiyan değerlerine ve ahlaki kanaatlerine dayanarak ya da kolay yolu kullanarak hikayeyi yazmayı tercih etmelidir.

29. Defence of the Realm – 1986 – IMDb 6,6


Bu hızlı tempolu gerilim, bir ülkenin gizli servislerinin amorluğunu ve nükleer gerginliklerin, bürokratik aldatmacanın bulunduğu dönemdeki gazetecilik soruşturmalarının sorumluluğunu inceler. Film, İngiliz kırsalındaki bir Amerikan Hava Kuvvetleri üssünde bir nükleer bombardıman uçağının yakın bir kazasından sonra ortaya çıkan olayların yayılmayan bir dizi inceliyor. Parlamentonun saygın bir üyesi olan Dennis Markham Londra gazetesinde bir kadının evinden ayrıldığı bildirildi ve kadın da Doğu Almanya’daki bir yetkili ile tanındığı bulundu; Ülkesi sorgulandı ve istifaya zorlandı. Gazete betimlemesinin yazarı Nick, araştırmalarına meslektaşı Vernon Bayliss ile devam ediyor. Ancak Vernon gizemli bir kalp krizinden öldüğünde, Mullen iş yerinde daha derin bir şeyden şüphelenmekte ve gizemli bir Hava Kuvvetleri üssüyle ilgili karmaşık bir sahtecilik ağı bulmaktadır. Vernon’un sekreteri Nina Beckman, yardımıyla Nick gerçeği aydınlatmak için karanlık güçlerle savaşıyor.

28. Rosewater – Gül Suyu – 2014 – IMDb 6,6


Haziran 2009’da Bahari, Başkan Mahmud Ahmedinejad’ın baş meydan okuyanı olan Mir-Hossein Musavi ile röportaj yapmak üzere İran’a döndü. Musavi’nin destekçileri, Ahmedinejad’ın sandıkların kapanmasından saatler önce zafer beyanını protesto etmek için yükseldi. Bahari, sokak ayaklanmalarını BBC’ye göndererek kişisel riske maruz kaldı. Bahari, kendisini yalnızca “Rosewater” olarak tanımlayan bir erkeğin liderliğindeki polis tarafından tutuklanmıştı ve önümüzdeki 118 gün boyunca kendisine işkence yapıp sorguya çekildi.

27. True Crime – Gerçek Suç – 1999 – IMDb 6,6


Steve Everett çok sayıda sorunun bulunduğu bir araştırma görevlisi. Bir alkolik, sadece iki aydır ayık kaldı. Zararsız bir bayatlaştırıcı, eşi Barbara tarafından atılmanın eşiğinde. Dağınık kişisel yaşamı sayesinde, New York Times’dan kovuldu. O zamandan beri West Coast’a ve Oakland Tribune’e taşındı. West Coast’a taşınma ve son şans işi, Everett’in tarzını fazla etkilemedi, bu da Tribün’ün sert boynuzlu kent editörü Bob Findley’i kızdırıyor.

26. A Mighty Heart – Güçlü Bir Yürek – 2007 – IMDb 6,7


23 Ocak 2002’de Mariane Pearl’un dünyası sonsuza dek değişti. Wall Street Journal’ın Güney Asya büro sorumlusu kocası Daniel, ayakkabı bombacısı Richard Reid’in hikayesini araştırıyordu. Hikaye, onları bir karayolunun zorlu bir kaynağa ulaşma sözü verdiğinde Karaçi’ye çekti. Danny toplantıya gittiğinde Mariane’ye akşam yemeğine geç kalabileceğini söyledi. Hiç dönmedi.

25. The Soloist – Virtüoz – 2009 – IMDb 6,7


İlk başlarda Lopez Ayers’e sadece bir öykü fikri gibi yaklaşıyor. Ancak, dönüşümlü olarak parlak ve dikkati dağılmış sokak müzisyeninin, bir zamanlar şöhrete yönelmiş, tünellerde ve kapılarda yaşayan bir dinamiğin gizemini ortaya çıkarmaya başladığında, beklenmedik bir arayışa neden oluyor. Ayers’in hayatını değiştirebileceğini düşünen Lopez, onu sokaklardan çıkarıp müzik dünyasına geri döndürmek için sabırsızlanıyor. Ama Ayers’in hayatını kurtarmak için savaşıyor olsa dahi, Lopez’i derinden değiştiren ayaksız tutkusu, özgürlüğü seven sevecenliği ve bağlantı ve sevgiyle yaptığı cesur girişimleriyle Ayers olduğunu anlamaya başlar.

24. Where the Buffalo Roam – 1980 – IMDb 6,7


Bu hiciv filminde, rezil gazeteci Hunter S. Thompson, Watergate ve Vietnam Savaşı da dahil olmak üzere 60’lı ve 70’li yılların başlıca olaylarını kapsamak için ülkenin etrafında çılgın bir yolculuğa çıktı.

23. Sound of My Voice – Sesimin Etkisi – 2011 – IMDb 6,7


Peter ve Christina (Nicole Vicius), belgesel film yapım ekibi Maggie (Brit Marling) isimli esrarengiz bir genç kadının liderliğindeki gizemli bir gruba sızdı. Onu bir şarlatan olarak açığa vurma ve izleyicileri elinden kurtarma niyetinde olan Peter ve Lorna, amaçlarını ve birbirlerini sorgulamaya başlar ve Maggie’nin yeraltı dünyasının sırlarını çözer.

22. Short Night of the Glass Dolls – 1971 – IMDb 6,8


Muhabir Gregory Moore, bir Prag plazasında bulundu ve yerel morga getirildi. Ancak Moore ölü cesedinin içinde sıkışıp kalmış ve acayip kız arkadaşının nasıl gizemli bir şekilde kaybolduğunu hatırlamakla korkunç bir ahlaksızlık komplosuna yol açtı. Hiçbir görünür yaşam belirtisi göstermeyen bir muhabir, bu son bulmacayı nihai son teslim tarihini karşılamadan çözebilir mi?

21. Absence of Malice – Yanlış Karar – 1981 – IMDb 6,9


Sally Field, yönetmen Sydney Pollack’ın bu yasal dramasında Megan olarak ayrılıyor. Megan, Bob Balaban’ın oynadığı FBI araştırmacı Rosen’den edindiği bilgilere dayanılarak, Paul’un oynadığı gizli bir işletme sahibi olan Gallagher’ı anlatan karmakarışık bir yazı yazıyor. Newman, işçi liderinin son günlerde ortadan kaybolması üzerine. Gallagher Megan ile yüzleşip düzleştiğinde, ikisi masumiyetini kanıtlamak için bir araya gelerek yol boyunca birkaç romantik etkileşime girerler.

20. Christine – 2016 – IMDb 7,1


Rebecca Hall, yönetmen Antonio Campos’un üçüncü uzun metrajlı filmi olan Christine’de kendisini spiral bir kişisel yaşam ve kariyer krizinin zıvanalarını yakalamaya teşvik eden bir kadının hikayesini canlandırıyor. Her zaman yerel Sarasota, Florida haber istasyonundaki odadaki en zeki kişi olan Christine, daha büyük şeylere mahkum edildiğini hissediyor ve daha büyük bir pazarda hava durumu pozisyonu arayışı içinde

19. 1,000 Times Good Night – Binlerce Kez İyi Geceler – 2013 – IMDb 7,1


Rebecca (Juliette Binoche), dünyanın en iyi savaş foto muhabirlerinden biridir ve en korkunç manzaralardaki tehlikeli ve ürpertici görüntüleri yakalar ve modern savaşın gerçek maliyeti üzerine aydınlatmaya çalışır. Rebecca Afganistan da ki savaşa giderken kocasını ve kızını geride bırakmak zorunda kalır.

18. Shattered Glass – Asılsız Haber – 2003 – IMDb 7,2


Washington’daki küçük bir gazete köşesinde başarılı olan gazeteci Stephen Glass’in gerçek hikayesi, Rolling Stone ve Yeni Cumhuriyet gibi yayınlarda bir özellik yazarına hızla yükseldi. 90’lı yılların ortalarında, Cam, Washington’daki en çok aranan genç gazetecilerden birine dönüştü – tuhaf bir olay zinciri aniden kariyerini ölüme kadar durdurdu.

17. The End of the Tour – Yolun Sonu – 2015 – IMDb – 7,3


Rolling Stone muhabiri (ve romancı) David Lipsky ve alkışlanan romancı David Foster Wallace arasındaki beş günlük röportajın hikayesini anlatıyor. Bu hikaye, 1996’daki Wallace’ın çığır açan yayınından hemen sonra gerçekleşti. İki adam birbirlerine sarılıp örgü yapıyorlar, gülüyorlar paylaşıyorlar ve muhtemelen gizli zayıflıkları açığa vuruyorlar – fakat birbirleriyle gerçekçi oldukları asla açık değildir. İronik olarak, röportaj hiçbir zaman yayınlanmadı ve beş gün boyunca ses kasetleri Lipsky’nin dolabında toplandı. İki adam tekrar görüştü. Film, Wallace’ın 2008 intiharının ardından yazılan bu unutulmaz buluşmayla ilgili Lipsky’nin eleştirmenlerce beğenilen anılarına dayanmaktadır.

16. A Sunday in Kigali – 2006 – IMDb : 7,3


100 günlük Ruanda soykırımı ortamında Robert Favreau’nun korkunç draması Un Dimanche à Kigali, iki zaman dizisi arasında ileri geri hareket ediyor. Soykırımdan önce, gazeteci Bernard Valcourt’un, Hôtel des Mille Collines’da garson Gentille’yi karşılaması ve ona aşık olduğu düşünülecek bir kişi, bir geri bildirim olarak ortaya çıkıyor. Aşklarının saflığını ve kutsallığını korumaya çalışıyorlar, ancak siyasi gerginlikler arttıkça ikisi giderek zıt yönlerde ilerliyorlar.

15. Polisse – Polis – 2011 – IMDb 7,3


2011 Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan ve 13 César Ödülü’ne aday olan Polisse, Paris polisinin Çocuk Koruma Birimi’nde çalışan sıkı bir takım erkek ve kadının günlük yaşamını izliyor. Yazar-yönetmen aktör Maïwenn, zengin dokulu senaryosunu gerçek çocuk soruşturma vakalarına dayandırarak, Fransız aktörlerin başarılı bir topluluk oyuncusunu bir araya getirdi ve ünitenin eserinin duygusal gerginliğini cesur gerçekçilik ile aktardı. İşlerinin stresiyle değil, kişisel hayatlarındaki kaçınılmaz düşüşle değil, güç içindeki arıza, boşanma ve zina ilişkilerini ele alıyorlar. Ekip, günlük gerçekleri dağıtmaya çalışırken arasında sık sık mizah yanıp sönüyor. Durumlar, itiraflar ve sorgular yığıldığı için, kadro üyeleri, hem suçlu hem de bürokrasiye karşı direnişle karşı karşıya kaldıkları için birbirlerini desteklemektedirler

14. The China Syndrome – Dünyanın Kaderi – 1979 – IMDb 7,4


Gerçek bir nailbiter olan The China Syndrome, insanların tam olarak anlamadıkları bir enerji kaynağından yararlanmaya çalıştıklarında ortaya çıkabilecek potansiyel haraplığın güçlü bir habercisidir. Bu enerji, can sıkıcı ve tembellik gibi insani zaaflar için hiç boşa harcamayacak bir enerji.

13. Dolores Claiborne – 1995 – IMDb 7,4


Selena önemli bir mesleğe ayrılmak üzereyse de, annesine olanları öğrenmek için Maine’e uçuyor. Selena’nın babası Joe St George (David Strathairn), 15 yıl önce gizemli koşullar altında öldü; Birden fazla kişi Dolores’un Joe’yu öldürdüğüne inanıyor ve birçoğu Vera ile aynı şeyi yaptığını hissediyor.

12. Good Night, and Good Luck – İyi Geceler ve İyi Şanslar – 2005 – IMDb 7,5


1950’lerin ortalarında Edward R. Murrow ve yapımcısı Fred Friendly, kara listenin zulmüne ve House Un-American Activities Committee’nin anti-Komünist oturumlarına son vermeye yardımcı oluyorlar. Murath, CBS News programının “Şimdi Görün” ile sağladığı platformla Joseph McCarthy’ye, yüzlerce gösterilen komünistin diğer iddiaların yanı sıra ABD hükumetinde Sovyet casusları olarak gizlice çalıştıklarına ve bu kişilerin yok edilmesi için güç sahibi olduklarına dair iddialarına meydan okudu.

11. Salvador – 1986 – IMDb 7,5


Nişanlı fotoğraf muhabiri Richard Boyle (James Woods) kamerasını 20 yılı aşkın bir süredir dünyanın dört bir yanına çekiyor; Iyi iş çıkardığı halde, Boyle’un içki ve uyuşturucu merakı ve devasa küstahlığı, kendisine pratik olarak işsiz kaldığı bir ün kazandırdı.

10. Philomena – Umudun Peşinde – 2013 – IMDb 7,6


BBC muhabiri Martin Sixsmith, Philomena Lost Lie’nin 2009 araştırmacı kitabına dayanan Philomena, Filomena Lee’nin evlilik dışı düşünülmüş bir çocuğa verdiği çabaya odaklanır – İrlanda Katolik topluluğunun sahip olmadığı bir şey – En yüksek görüş – ve Birleşik Devletleri’nde evlat edinmek için verildi. Kilise doktrinini izleyen Lee, oğlun bulunduğu yer hakkında herhangi bir soruşturma yapmayı imkânsız kılacak bir sözleşme imzalamak zorunda kaldı.

9. In My Father’s Den – Baba Ocağı – 2004 – IMDb 7,7

Ödüllü bir savaş gazetecisi olan Paul, babasının ölümüyle yaralı ve dünya yorgunluğu nedeniyle uzak Yeni Zelanda’lı memleketine geri döndü. Hoşnutsuz on altı yaşındaki kızı Celia için sadece hayal ettiği bir dünya açıyor. Küçük kasaba varlığının ötesinde, kinizmine ve dünyadaki tecrübesine hayran olan, onunla dostça bir ilişki sürdürür. Ancak, her iki ailenin üyeleri de dahil olmak üzere birçoğu dostları kaşlarını çattı ve Celia kaybolduğunda Paul, giderek nefret ve zulüm gördü.

8. The Big Clock – 1948 – IMDb 7,7


Filmin noir karakterine özgü arka plan modasına değinen The Big Clock, George Stroud’la (Ray Milland) tuzağa düştüğü, hayatının tehlikede olduğunu ve sağ kalmanın ölçülen büyük merkezi saatinin dakikalık hareketleriyle ölçtüğünü anlattı. Saklandığı ofis binası. Flashback’de, Stroud’un medya baronu Earl Janoth (Charles Laughton) için Crimeways dergisinin editörü olarak çalıştığını öğrendik. Janoth saatler de dahil olmak üzere çeşitli takıntılarla manipülatif bir megalomanik; İkinci tespitin diğer belirtileri arasında, imparatorluğunun karargahını barındıran gökdelen, merkezi bir özellik olarak dünyadaki zamanı ikinci saniyeye kadar okuyan dev bir saate sahip.

7. The Girl with the Dragon Tattoo – Ejderha Dövmeli Kız – 2011 – IMDb 7,8


Ejderha Dövmeli Kız, Columbia Pictures’ın Stieg Larsson’un edebi basımı Millennium Trilogy’nin üçlü uyarlamasıyla ilk filmi. David Fincher’ın yönettiği ve Daniel Craig ve Rooney Mara’nın rol aldığı film, üç ülkedeki ilk romanı temel alarak 46 ülkede toplam 50 milyon kopya sattı ve dünya çapında bir fenomen haline geldi.

6. Nightcrawler – Gece Vurgunu – 2014 – IMDb 7,9


Nightcrawler, günümüz Los Angeles’ının gece geç bel altına yerleştirilmiş darbe sarsıntılı bir gerilim filmidir.Başarısızlığa uğramış Lou, görüntüleri aralıksız araştırırken, kendi hikayesinin yıldızı oluyor.

5. Alice in the Cities – Alis Kentlerde – 1974 – IMDb 8,0


Phillip, kaçınılmaz olarak küçük Alice’in geçici vesayetini kabul eden bir Alman muhabiridir. Phillip Alice’i, kızın büyükannesini bulmak için Almanya çapında bir geziye çıkarıyor.

4. Blood Diamond – Kanlı Elmas – 2006 – IMDb 8,0


1990’lı yıllarda Sierra Leone’de iç savaş ve kargaşa ortamında “Blood Diamond”, Güney Afrikalı bir paralı asker olan Danny Archer ve bir Mende balıkçısı Solomon Vandy’nin hikayesidir. Hayatları değiştirebilen nadir bulunan pembe elmasları kurtarmak için ortak bir arayışa girerler. Okçu, kaçakçılık ceza evinde iken ailesinden götürülüp elmas tarlalarında çalışmaya zorlanan Süleyman’ın olağanüstü kaba taşı bulduğunu ve gizlediğini öğreniyor.

3. All the President’s Men – Başkanın Bütün Adamları – 1976 – IMDb 8,0


Washington Post’tan iki genç muhabir tarafından Watergate olayıyla Beyaz Saray bağlantısı keşfinin yeniden yapılandırılması.

2. Network – Şebeke – 1976 – IMDb 8,1


Horman Howard Beale, yaşından dolayı 25 yıllık görevinden ayrılmak zorunda kaldığında izleyicilerine nihai programında intihar edeceğini açıkladı. Yaptığı duyuru derecelendirmeleri geliştirecekmiş gibi görünüyorsa da, tüm etkinlik cafcaflı bir eğlencene dönüştürülür.

1. Ace in the Hole – Büyük Karnaval – 1951 – IMDb 8,2


Billy Wilder’ın maden mağaracısından manşetlere sıkışan bir muhabir (Kirk Douglas) hikayesi.

Bonus: One Hundredth of a Second – Saniyenin Yüzde Biri – 2006 – KISA FİLM


Yönetmenliğini Susan Jacobson’ın üstlendiği Gazetecilik ve Savaş üzerine insanoğlunun kendine sorular sormasını sağlayan ödüllü ve etkileyici Saniyenin Yüzde Biri kısa filminin de bu listemizde olması gerektiğini düşündüğümüz için Bonus olarak paylaşmaktayız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *