Gece Hayvanları (Nocturnal Animals) Konusu

0/5 Votes: 0
Report

Description

Psikolojik gerilim filmi sevenler için iyi bir haberimiz var. Nocturnal Animals (Gece Hayvanları) 9 Aralık 2016 yılında ülkemizde vizyona girecek ve gerek hikâyesi gerekse oyuncuları ile oldukça ilgi çekeceğe benziyor. Venedik Film Festivalinde Altın Aslan için yarışan ve orada Büyük Jüri Ödülünü alan film, Austin Wright’ın 1993 romanı Tony ve Susan’dan senaryolaştırılmış.

Gece Hayvanları Konusu:

nocturnal-animals-filmi

Filmde başrolleri Amy Adams ve Jake Gyllanhaal paylaşmakta. Yönetmen ise, Gucci ve Yves Saint Laurent’teki çalışmalarından tanıdığımız, moda dünyasının prensi Tom Ford. Ford’un 2009 yılındaki A Single Man’dan sonra ikinci filmi Nocturnal Animals, bazı eleştirmenlerce yılın en zekice ve klas gerilimi olarak tanımlanıyor.

nocturnal-animals-filmi-konusu

Susan Morrow (Amy Adams) sanat galerisi sahibidir. Yıllar önce ilk eşi Edward’dan (Jake Gylanhaal) boşanmıştır. Bir gün eski eşinden bir roman taslağı ve davetiye alır. Roman Susan’a ithaf edilmiştir. Kitabın ismi Gece Hayvanlarıdır. Bu kocasının eskiden Susan’a uykusuzluğu sebebiyle sevgiyle taktığı bir lakaptır ancak kitabın içeriğinde anlamı çok daha karanlıktır. Edward Los Angeles ziyareti esnasında Susan ile görüşmek ve roman hakkında fikrini almak istemektedir. Susan ikinci evliliğini zengin Walker (Armie Hammer) ile yapmıştır ama çok mutsuzdur.

gece-hayvanlari-nocturnal-animals-konusu

Susan romanı okumaya başlar. Romanda Tony Hastings isimli Texas’a doğru yolculuk etmekte olan bir adamın hikâyesi anlatılmaktadır. Yanında karısı Laura (Isla Fisher) ve kızı Helen (Ellie Bamber) ile çölü geçen Tony kötü adamların hedefi haline gelir. Kitaptaki Gece Hayvanları bu kötü adamlara verilmiş isimdir. Kitap giderek intikam hikâyesine dönüşmektedir. Kitabı okudukça kendi hayatında verdiği veya vermediği kararları geri dönüş sahneleri ile yaşayan Susan çok gerilmiştir.

Filmin Karakterleri:

Susan Morrow (Amy Adams):

susan-morrow
Güzel ve başarılı sanat galerisi sahibidir. İlk kocası Edward ile kolej yıllarında tanışmış ve evlenmiştir. Ama sorunlar yüzünden boşanmışlardır. Şu anda zengin Hutton Morrow ile evli ve daha da mutsuzdur.

Edward Sheffield/ Tony Hastings (Jake Gylanhaal) :

edward-sheffield
Jake Gylanhaal hem Susan’ın ilk kocası Edward’ı hem de roman kahramanı Tony’yi canlandırıyor. Edward hep yazar olmak istemiştir ama karısı Susan, henüz evlilikleri sürerken, O’nun edebiyatçı olamayacağını söyleyerek kalbini kırmıştır.

Bobby Andes ( Michael Shannon) :

boby-andes
Romanda detektif olan Andes, Tony’nin meselesi ile görevlendirilmiştir. Emekli olmak üzeredir ve kanserdir. Dosyayı kapatmak ve Tony’ye yardım etmek istemektedir.

Anne Sutton (Laura Linney) :

anne-sutton

Susan’ın aşırı derecede kendini beğenmiş annesidir. Susan’ın Edward ile evlenmesine zamanında karşı çıkmış ama engel olamamıştır.

Farklı katmanlardaki hikâyeleri başarı ile anlatan Tom Ford son sahneye kadar Edward’ın romanını neden Susan’a gönderdiğini anlamamıza engel oluyor. Gylllenhaal ve Adams her zamanki gibi klas oyunculukları ile göz dolduruyor. Bununla birlikte, En İyi Yardımcı Aktör kategorisinin önümüzdeki yıldaki adayları arasına girecek kişi hiç kuşkusuz Michael Shannon. Şerif rolündeki büyüleyici performansı ile filmin en dikkat çekici oyuncuları arasında yer almakta.

 

Gece Hayvanları (Nocturnal Animals) Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *