Geçmişten Günümüze Ankara’da Çekilen Sinema Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Ankara, her ne kadar Türkiye’nin başkenti de olsa da çekilen sinema filmleri konusunda bir hayli kısır kalmış bir şehir olarak yer alıyor. Ankara’da çekilen filmlerin sayısı o kadar az ki film sayısı iki elin parmaklarını geçmiyor.

Ankara’da Çekilen Sinema Filmleri

 

20. Yolunda A.Ş

Yolunda A.Ş
Yönetmenliğini Emre Budak’ın yaptığı filmde, Erdal Yenel, Emre Budak, Cezmi Baskın, Tuna Orhan oynadı.

19. Yusuf Yusuf

Yusuf Yusuf
Yönetmenliğini Ersoy Güler’in yaptığı filmde Ali Sunal, Oya Başar, Sinem Öztürk, Burak Satıbol, Sezayi Altekin oynadı.

18. Behzat Ç Son Hafriyat

Behzat Ç Son Hafriyat
Başrollerini Erdal Beşikçioğlu, Fatih Artman, İnanç Konukçu, Canan Ergüder, Ege Aydan gibi isimlerin paylaştığı dizinin sinemaya uyarlanan versiyonu Behzat Ç. Son Hafriyat filminin çekimleri de Ankara’da yapıldı.

17. Behzat Ç Ankara Yanıyor

Behzat Ç-Ankara Yanıyor
Yönetmenliğini Serdar Akar’ın yaptığı filmde Erdal Beşikçioğlu, Fatih Artman, Canan Ergüder, Berkan Şal, İnanç Konukçu, Seda Bakan rol alıyor.

16. Behzat Ç Seni Kalbime Gömdüm

Behzat Ç Seni Kalbime Gömdüm
Yönetmenliğini Serdar Akar’ın yaptığı filmde Erdal Beşikçioğlu, Canan Ergüder, Fatih Artman, , İnanç Konukçu, Berkan Şal,Ege Aydan, Tardu Flordun, Seda Bakan, Cansu Dere rol alıyor.

15. Yeraltından Notlar

Yeraltından Notlar
2011 yapımı film Zeki Demirkubuz’un Ankara’da çektiği ikinci film. Güçlü oyuncu kadrosuyla dikkatleri üzerine çekiyor. Filmde, Engin Günaydın, Sarp Apak, Serkan Keskin, Murat Cemcir’in başrolleri paylaşıyor.

14. Aşk Tesadüfleri Sever

Aşk Tesadüfleri Sever
2011 yapımı film romantik bir film olarak yerini alıyor. Yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın yaptığı filmde Mehmet Günsur, Belçim Bilgin, Altan Erkekli oynuyor.

13. Bizim Büyük Çaresizliğimiz

Bizim Büyük Çaresizliğimiz
2011 yapımı olan film 1 saat 42 dakika sürüyor. Dramatik komedi öğelerini taşıyan filmin yönetmeni Seyfi Teoman, öykü Barış Bıçakçı’ya ait. Oyuncuları ise İlker Aksum, Güneş Sayın, Baki Davrak, Taner Birsel.

12. Siyah-Beyaz

Siyah-Beyaz
2010 yapımı olan 1 saat 30 dakika süren filmde dram öğeleri ağır basıyor. Filmin yönetmeni ve senaristi Ahmet Boyacıoğlu, oyuncuları ise Tuncel Kurtiz, Erkan Can, Şevval Sam, Nejat İşler, Derya Alabora, Taner Birsel.

11. Ankara Cinayeti

Ankara Cinayeti
2006 yapımı macera filminin yönetmeni Durul Taylan, oyuncuları ise Tarik Akan, Mehmet Aslantuğ, Zuhal Olcay, Ali Sürmeli.

10. İtiraf

İtiraf
2001 yapımı bir dram filmi. Yönetmenliğini, yapımcılığını ve senaristliğini Zeki Demirkubuz’un yaptığı filmde Taner Birsel, Başak Köklükaya başrol oynuyor.

9. Uçurtmayı Vurmasınlar

Uçurtmayı Vurmasınlar
1989 yapımı bu film 83 dakika sürüyor. Yönetmenliğini Tunç Başaran’ın yapımcılığını Tunç Başaran, Jale Onanç, senaristliğini Feride Çiçekoğlu’nun yaptığı filmde Ozan Bilen, Füsun Demirel, Nur Sürer, Sevgi Sakarya, Rozet Hubeş, Güzin Özipek, Güzin Özyağcılar, Meral Çetinkaya oynuyor.

8. Düttürü Dünya

Düttürü Dünya
1988 yapımı olan film 88 dakika sürüyor. Dram, Komedi öğeleri ağır basan filmin yönetmeni, Zeki Ökten. Yapımcısı Şerafettin Gür, senaristi Umur Bugay. Filmde Kemal Sunal, Jale Aylanç, Cezmi Baskın oynuyor.

7. Dört Köşe Dünya

Dört Köşe Dünya
1988 yapımı olan filmin yönetmenliğini Ünal Küpeli yapıyor. Duygusal, komedi, macera öğelerini barındıran film 78 dakika sürüyor. Filmin başrollerinde ise Serpil Çakmaklı ve Hakan Ural’ın oynuyor.

6. Zübük

Zübük
1980 yapımı olan bu filmin yönetmenliğini Kartal Tibet yapıyor. 79 dakika süren filmde yapımcılığı Türker İnanoğlu’nun yaptığı senaristliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı filmin hikâyesi Aziz Nesin’e ait. Filmde Nevra Serezli, Kemal Sunal, Bülent Kayabaş, Kadir Savun, Osman Alyanak, Ali Şen, Metin Serezli, Memduh Ün oynuyor.

5. Sürü

Sürü
1978 yapımı filmin yönetmenliğini Zeki Öktem yapmıştır. Yapımcılığını ve senaristliğini Yılmaz Güney’in yaptığı filmde Melike Demirağ, Tarık Akan, Levent İnanır, Erol Demiröz, Tuncel Kurtiz, Soner Kökkaya, , Meral Niron, Yaman Okay, Savaş Yurttaş oynamıştır.

4. Köyden İndim Şehire

Köyden İndim Şehire
1974 yapımı olan komedi türündeki bu filmi 87 dakika sürüyor. Filmin yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yaptığı filmin senaristleri Zeki Alasya, Sadık Şendil. Filmde Zeki Alasya, Kemal Sunal, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Tekin Akmansoy gibi oyuncular rol alıyor.

3. 5 Fingers (Beş Parmaklar)

5 Fingers
1952 yapımı ABD yapımı olan filmin yönetmeni Joseph L. Mankiewicz. Dram ve Gerilim öğelerini barındıran filmin oyuncuları ise James Mason, Danielle Darrieux, Michael Rennie, Walter Hampden, Herbert Berghof, Oskar Karlweis, Ben Astar, John Wengraf, Roger Plowden.

2. Türkiye’nin Kalbi Ankara

Türkiye’nin Kalbi Ankara
1934 yapımı SSCB yapımı olan film bir siyah-beyaz belgesel film. 1933 yılında Atatürk’ün isteği üzerine Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği’ne sipariş edilen ve bir yıl sonra tamamlanan belgesel filmin yönetmenliğini Sergey Yutkeviç yapıyor.

1. Grass A Nation’s Battle for life (Çimenler-Bir Halkın Yaşam Mücadelesi)

Grass A Nation's Battle for life
1925 yılı ABD yapımı olan film sinema tarihinin ilk belgesel filmleri arasında yer alıyor. Yönetmeni Merian C. Cooper’ın Hollywood’daki yerini sağlamlaştıran filmde Ernest B. Schoedsack ve Marguerite Harrison otlaklara ihtiyaç duyan bahtiyari aşiretinin zorlu koşullarda, Türkiye’den İran’a yaptıkları yolculuğu anlatıyor. Ankara’dan başlayan yolculuk hikâyesi Anadolu’ya ve oradan İran’a kadar uzanıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *