Genç Karl Marx Filmi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

20. yüzyılda yaşamış olan dünyaca ünlü filozof, ekonomist ve devrimci Karl Marx’ın gençlik dönemlerinde ki hayatının anlatıldığı biyografik bir film olan Genç Karl Marx filmi 19 Mayıs 2017 tarihinden itibaren beyaz perde de sinema severler ile buluşmuştur. Başarılı bir dönem filmi olan Genç Karl Marx filminin yönetmen koltuğunda ise şimdiye kadar bir çok sevilen projeye imza atmış olan ünlü Haitili yönetmen Raul Peck oturuyor. Genç Karl Marx filminin yönetmeni Raul Peck, 2015 yılında ise İstanbul Film Festivali’ne konuk olmuştur. Fransa, Almanya ve Belçika’nın ortak yapımı olarak çekilen Genç Karl Marx filmi’nin hikayesi Paris, Brüksel ve Londra’da geçiyor. Genç Karl Marx filminin oyuncu kadrosu ise August Diehl, Stefan Konarske, Vicky Krieps, Olivier Gourmet, Hannah Steele gibi başarılı oyunculardan oluşuyor.

Genç Karl Marx Filmi Konusu:

Ünlü düşünür Karl Marx’ın 26 yaşında Paris’e sürgüne gönderilmesi ile başlayan Genç Karl Marx filmi’nin hikayesi 1844 yılında ki Avrupanın yaşadığı yoksulluğu ve zorbalıkları da gözler önüne sermektedir. Karl Marx gençlik yıllarında eşi ile birlikte fakir ve zorluklarla dolu bir hayat sürmektedir. Karl Marx doktorasını yeni tamamlamış genç bir gazetecidir. Marx gazetede ki patronuna karşı emekçi davasının savunuculuğunu üstlendiği için patronu ile sık sık tartışmalar yaşamaktadır. Marx’ın çalıştığı gazete Prusya devletinin baskıları sonucu kapatılır ve Marx işsiz kalır. Karl Max Pariste açılan bir gazetede çalışabilmek için eşi Jenny ve çocukları ile birlikte Paris’e gitmek zorunda kalır. Karl Marx Paris’de İngilterede yaşayan işçilerin durumunu yayınlamış olan Friedrich Engels ile tanışır. Başlangıçta birbirlerine çok fazla ısınamayan Karl Marx ve Friedrich Engels kısa süre sonra çok iyi iki arkadaş olurlar ve aralarında ömür boyu bitmeyen bir dostluk bağı oluşur. Birbirlerinden ayrılmayan iki yol arkadaşı birlikte bir kitap yazmaya karar verirler ve ortaklaşa bir çalışma başlatırlar. Karl Marx ve Friedrich Engels işçi hareketlerinin oluşmasında önderlik eden iki isim olarak ön plana çıkmıştır ve yapılan tüm baskılara karşı omuz omuza çetin bir mücadele vermişlerdir. İlk önce Marx ailesi ile birlikte Brüksel’e yerleşirler ve hemen onların ardından Engels Brüksel’e taşınır. Burada komünistler birliğine katılan iki arkadaş manifesto yazmak ile görevlendirilirler.

Genç Karl Marx Filmi Karakterleri:

Karl Marx (August Diehl):


Karl Marx 26 yaşında eşi ve çocukları ile birlikte yoksul bir hayat süren emekçi sınıfını savunan genç bir gazetecidir. Dönemin baskılarına boyun eğmeyen ve sürekli sesini duyurmaya çalışan bir kişiliğe sahip olan Marx işsiz kalınca Almayadan, Paris’e giderek kendisine yeni bir gazetede iş bulmak zorunda kalır. Kendisi ile aynı ideolojiye sahip olan Friedrich Engels hayatında ki en yakın olduğu arkadaşıdır.

Friedrich Engels (Stefan Konarske):


Friedrich Engels, Karl Marx’ın en iyi dostudur. Friedrich Engels’in komünist hareketine bir çok olumlu katkısı olmuştur. Engels kendisini ön plana atmayı sevmeyen mütevazi bir karakterdir. Zengin bir ailenin çocuğu olmasına rağmen kendi ailesine bile karşı çıkarak işçi sınıfını savunmuştur.

Jenny von Westphalen (Vicky Krieps):


Jenny, Karl Marx ile evlidir. Eşinin öncülüğünü üstlendiği işçi sınıfı mücadelesinde Jenny’de Marx’ın sürekli arkasında durarak onu destekler.

Genç Karl Marx Filmi Detay:

Senarist: Raoul Peck, Pascal Bonitzer, Pierre Hodgson
Yönetmen: Raoul Peck
Görüntü Yönetmeni: Kolja Brandt
Oyuncular: August Diehl, Stefan Konarske, Vicky Krieps, Hannah Steele, Olivier Gourmet
Yapım Şirketi: Agat Films & Cie, Velvet Film
Tür: Biyografi
Yıl: 2017
Süre: 118 dakika

Genç Karl Marx Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *