Genç Kızlar İçin En İyi Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Herkese hitap eden bir film çeşidi vardır. Bu toplumca bilinir. Kimisi Komedi sever kimisi romantik. Birçok örnek çevremizde mevcuttur. Yeri gelir bir çift bile film konusunda anlaşamayabilir çünkü zevkler her insanda özneldir nesnel değildir. Özellikle genç kız filmleri hiç tek bir tarzda değildir. Geniş bir yelpazeye sahiptir. Kendi içinde kategorize edilebilmektedirler. Örneğin bir genç kurgu filmi romantik olabilmekte aynı zamanda macera odaklı da olabilmektedir. Bir diğer genç kurguda ise tamamen dram işlenebilmektedir. Bu yüzden genç kız filmleri alt kategorilere ayrılmaktadır diğer film türlerinden farkı budur. Genç kızlara hitap eden filmler genellikle o yaş gruplarının yaşadıklarını bir ayna gibi yüze vurmaktadır. Bu yüzden daha çok dikkat çekmektedir genç kızlar tarafından.

Table of Contents

Genç Kızlar İçin Filmler

 

30. Camp Rock – Rock Kampı – 2008 – IMDb:5,0


Hevesli gençlerden Mitchie Torres kampın bir üyesi olabilmek için can atıyordu. Kampta annesi aşçı olarak görev alınca genç kızın hayalleri imkânsızlıktan çıkar ve gerçek olur. Mitchie annesine yardım ederken hem de kampa katılabilmektedir. Konserin turnesinin iptal edilmesi baş solist Shane’nin kampa geri dönmesi açısından ikna edilmesi arkadaşlarına düşer. Shane bir ses duyar ve sahibini merak ederek sesin sahibini araştırmaya koyulur.

29. The Lizzie McGuire Movie – 2003 – IMDb:5,4


Lizzie MsGuire ve arkadaşları Gordo, Kate ve Ethan okulu ayarladıktan sonra İtalya’ya doğru mükemmel bir yolculuğa çıkıyorlar. Pop yıldızlığının ne demek olduğunu tatmış olan, dostluğun kıymetini öğrenen grubun beklenmeyen ziyaretçileri de olacaktır.

28. The Princess Diaries 2: Royal Engagement – Acemi Prenses: Kraliyet Nişanı 2 – 2004 – IMDb:5,7


Kafasına her eseni yapan bir kızken adını bile bilmedi bir ülkenin prenseslik unvanına sahip olduğunu duyan Mia’nın en son macerasının üstünden tamı tamına beş yıl geçmiştir. Sarayda mutlu bir hayat sürmektedir. Ama tehlike çanları durur mu hiç yeniden çalıverir. Mia’nın acilen tahta çıkmasına karar verilmiştir. Zira yerine göz koyan unvanını isteyen başkaları da mevcuttur. Üstelik işi hiç ama hiç kolay değil çünkü taç giymeden önce evlenmesi koşuluyla karşı karşıyadır.

27. A Cinderella Story – Başka Bir Külkedisi Masalı – 2008 – IMDb:5,9


Babasını çocuk yaşta kaybeden Samatha üvey annesi ve üvey kardeşleriyle beraber yaşamaktadır. Okulda da pek tanına bir öğrenci değildir. Okulun en zengin ve popüler öğrencilerinden olan Austin ile bir duygusal bağ oluşmuştur aralarında ama bunu Samatha gizlemek mecburiyetindedir.

26. Freaky Friday – Çılgın Cuma – 2003 – IMDb:6,1


Klasik sürtüşmeli anne-kız ilişkisi vardır filmde. İki adet yedikleri şans kurabiyesi sonrası kendilerini bedenleri yer değiştirmiş halde bulurlar. Anna annesine çok sinirlidir. Müzikal beklentilerinin desteklenmiyor olması kendisini kızdırır. Annesiyle beden değiştiren Anna artık bu duruma uyum sağlamak zorundadır.

25. 13 Going on 30 – Keşke 30 Olsam – 2004 – IMDb:6,1


Gönülden isteyerek söylenen dilekler geri çevrilmez. Bu yüzden gönlünüzden geçene dikkat edin. Ummadığınız bir anda gerçek olabilir. Hoşlandığı adam Matt ile alakalı bir konuda alay konusu olarak fazlasıyla incinmiş olan Jenna sadece saklanmak ister. 30 yaşına kadar saklanmak dışında bir şey dilemeyen Jenna’nın dileği mucizevî bir şekilde gerçek olur.

24. The Princess Diaries – Acemi Prenses: Kraliyet Nişanı – 2001 – IMDb:6,2


Mia, annesiyle beraber hayatını sürdüren on beş yaşında San Fransisco’da yaşayan cici bir kızdır. Mia aslında Genovia adında bir ülkenin prensesi olduğunu öğrenir ve bu ülkeye taşınması gerekli olduğunu bilmektedir. Genovia’ya vardığında kendisi bekleyen büyük annesi sıradan kızı bir prensese döndürmek için tüm çabasını sarfedecektir.

23. Ella Enchanted – Ella – 2004 – IMDb:6,3


Ella doğuştan sihirli özelliklerle dünyaya gelmiştir. Bir kişiye ne derse desin koşulsuzca ve kusursuzca itaat etmektedir. Ellanın zaten çok zor olan dünyası üvey kız kardeşleri ve annesiyle daha da zorlaşır. Elle üzerindeki büyüyü bozabilmek için bir elf ile tanışır.

22. The Parent Trap – Komik Tuzak – 1998 – IMDb:6,4


İkiz kardeşlerin birbirlerinden hiçbir şekilde haberleri yoktur. Tesadüfen yaz kampında karşılaşırlar. Herkes birbirlerine ne kadar çok benzediklerine şaşar kalır. İki kardeş ilk zamanlar anlaşmazlığa düşerler fakat zamanla kardeş olduklarını fark ederler ve yer değişimi yaparak maceraya atılırlar.

21. Wizards of Waverly Place: The Movie – Waverly Büyücüleri: Film – 2009 – IMDb:6,4


Alex artık hayatından sıkılmıştır. Alex çok büyük ve ailesinin parçalanmasına sebep olacak bir dilek dilemiştir. Anne ve babasının hiç karşılaşmamış olmalarını dilemiştir. Ve dileği mucizevî bir şekilde kabul olmuştur. Artık annesiyle babası resmen birbirlerini tanımazlar. Alex dilediği dilekten yana çok pişmandır. Kardeşiyle birlikte bu durumu düzeltmenin yollarını ararlar.

20. Mamma Mia! – 2008 – IMDb:6,4


Babasız büyüyen Sophia’nın babasını arama öyküsüdür. Ancak Sophia’nın annesi babasının kim olduğunu bilmemektedir.

19. The Sisterhood of the Traveling Pants – Gezgin Pantolon Kardeşliği – 2005 – IMDb:6,5


4 iyi arkadaşın senelerce hiç ayrılmamış olmasına rağmen ilk defa geçirecekleri ayrı bir yaz ayının hikâyesini anlatıyor.

18. Ramona and Beezus – Afacan Kardeşim Ramona – 2010 – IMDb:6,7


Çocuk eserinden uyarlanan bir filmdir. Hayal gücü fazlasıyla geniş ve kişiliğiyle enerjisiyle göz kamaştıran Ramona ve ablası Beezus’un komedimsi maceraları izleyicilerle buluşuyor.

17. Clueless – Fırlama Kızlar – 1996 – IMDb:6,8


Lisenin güzel ve okulun en popüler kızıdır. Okulun yakışıklı erkekleriyle sevgili olmak ve modadan haberdar olmak yapmayı en çok sevdiği iki şeydir. Kendisine göre bir erkek arıyorken okla yeni gelen öğrencinin paspal bir görünüme sahip olmasına katlanamayarak tarzını yenilemeye ve öğretmenlerinin arasını yapmaya çalışmaktadır.

16. Dolphin Tale – Bir Yunusun Hikâyesi – 2011 – IMDb:6,9


Gerçek bir hikâyeden esinlenilen bir filmdir. Winter isimli sevimli yunusun gerçek bir yaşam hikâyesi. Yengeç kapanına sıkışmış olan kuyruğunu kurtaran küçük bir çocuk ve onun merhametli ailesi ile yunusun dostluğu işlenmektedir filmde. Yüzme yeteneğini kaybeden yunusa yeniden yüzmeyi öğretmeye çalışıyorlar. Acaba yenide o yeteneği kazandırabilecekler mi?

15. Means Girls – Kötü Kızlar – 2004 – IMDb:7,0


Afrika’da doğan Cady büyüme yolunda hızla ilerlerken ilk ilkesi daima: Güçlü olan her daim hayatta kamaya devam eder. Ama on beş yaşına bastığında ve liseye gitmeye başladığında o kuralın sadece bir orman kanunu olduğunu görmesi geç olmaz.

14. Maleficent – Malefiz – 2014 – IMDb:7,0


Robert Stromberg’in yönettiği Maleficent 2014 fantastik filmdir. Disneyin çekmiş olduğu Uyuyan Güzel masalının uyarlaması olan filminin, birde kötü peri olan Maleficent gözünden izleyin.

13. Lemonade Mouth – Limonata Ağzı – 2011 – IMDb:7,0


Hayalleri izlemenin ve ailenin öneminin insanın kendisine karşı dürüstlüğün işlendiği film 5 öğrencinin müzikle kendilerini keşfetmesini anlatıyor.

12. Enchanted – Manhattan’da Sihir – 2007 – IMDb:7,1

Walt Disney animasyonunun ete kemiğe bürünmüş hali olan bir filmdir. Enchanted’ta ülkesinden kötü kraliçe yüzünden kovulduktan sonra kendini günümüz dünyasında bulmuştur. Prenses Giselle, kötü kraliçenin azabına uğrar. Her şey değişmiştir artık her şey peri masallarındaki kadar güzel değildir. Kısa süre sonra yakışıklı bir avukatla tanışır ve bu tanışma hayata olan bakış açısını tamamıyla değiştirir.

11. School of Rock – Hababam Rock – 2003 – IMDb:7,1


Dewey’in grubunu yarışmada birinciliğe taşımaya çalışması ancak beş kuruş parası kalmaması neticesinde mecburen ilk fırsatta eline geçen öğretmenliğe soyunmaktadır.

10. Pitch Perfect – Mükemmel Saha – 2012 – IMDb:7,2


Beca yeni okuluna ulaştığın birbirinden tuhaf kızların içinde kendisini bulur. Kendine bir hedef koyar. Okulun en iyi akapella söyleyeni olmak için çabalamaya başlar.

9. Grease – 1978 – IMDb:7,2


Film liseli arkadaş topluluğunun Amerikan gençlerinin sıradan günlük hayatlarını müzikli bir şekilde yansıtır. Öykünün ana karakteri Danny ve Sandy’dir. İkisinin arasında bir duygusal ilişki bulunmaktadır. Yaz aşkı bir aşk yaşamışlardır. Tatilin bitiminin ardından karşılıklı olarak ayrılık yaşandığı düşünülmüştür. Ama Sandy o sene Danny’nin okuluna gelir ve ortada bir sorun vardır. Danny yaz tatilinde olduğu karakterde biri değildir.

8. Brave – Cesur – 2012 – IMDb:7,2


Merida yerinde durmayı bilmez. Erkek gibi okçuluk alanında uzmandır. Hiçbir prenses havası yoktur kendisinde. Asi bir yapıya sahip olmasıyla kaderin bile kendi elinde olduğunu düşünür ve yüzyıllardan beri süregelen geleneğe karşı durur. Verdiği kararlar krallığın düzenini çok bozmaktadır ve bu durum yüzünden kimse prensesten hoşnut değildir. Merida yaklaşan tehlikeleri fark etmektedir ve korkunç laneti kaldırmaya çalışmaktadır.

7. 10 Things I Hate About You – Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi – 1999 – IMDb:7,2


Karakterleri tamamen birbirine zıt iki kardeştirler. Bianca ve Kat arasından Bianca erkek arkadaşı olmasını çok istemektedir bu yüzden aile kurallarına göre önce Kat’in erkek arkadaşı olmalıdır.

6. Titanic – 1997 – IMDb:7,7


Tanrının dahi bu gemiyi batıramayacağı söylenerek herkesin bindiği titanik gemisi buz dağının darbesiyle ikiye ayrılmıştır. Onlarca can kaybı yaşanmıştır. Filikalara sadece soylular ve kadınlar bindirilmiştir. Alt sınıf yolcular ne yazık ki gemiyle birlikte batmışlardır. Bir çoğu ise suda donarak hayatını kaybetmiştir.

5. Moana – 2016 – IMDb:7,7


Moana bir kabile şefinin güçlü, korkusuz kızıdır. Moana adayı saran laneti kaldırmanın peşindedir.

4. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I – Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1 – 2010 – IMDb:7,7


Harry Potter, Hogwarts’a ilk ayak bastığı günden bu yana hazırlandığı Voldemort’la mücadelesine giderek daha çok yaklaşmaktadır.

3. The Sound of Music – Neşeli Günler – 1965 – IMDb:8,0


Maria öylesine tatlı ve içi içine sığmayan bir genç kız ki manastır dönemi onun ruhuna hiç hitap eden bir yer değildir. Baş Rahibe sorumluluk kazanması açısından Mariayı bakıcı olarak 7 çocuklu birinin yanına gönderir. İyimserliği ve cana yakınlığıyla çocukların güvenini kazanarak bakıcı olarak kendini kabul ettirmiştir.

2. The Princess Bride – Prenses Gelin – 1987 – IMDb:8,1


İmkânsız bir aşk var ve bu aşk hikâyesi büyük baba biricik torununa anlatıyor. Filmde bir prensesin fantastik dünyası konu ediliyor.

1. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 – Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2 – 2011 – IMDb:8,1


Artık hiçbir mekân ve hiç kimse güvenli değildir. Savaşta galip gelmek için Harry’nin yapacağı büyük bir fedakârlıkta vardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *