Hearthstone – Gençlik Başımda Duman Filmi Konusu

0/5 Votes: 0
Report

Description

Hearthstone, Türkçeleştirilmiş ismi ile “Gençlik Başımda Duman”, dram filmi kategorisinde sadece yayınlandığı ülke İzlanda değil, tüm dünyanın en beğenilir eserlerinden birisi olmayı başardı. Yayınlandığı günden itibaren izlenme rekorlarını özellikle kendi ülkesinde alt üst eden başarılı yapım son derece beğenildi. İzlandalı yönetmen Guðmundur Arnar Guðmundsson’un yazıp yönettiği filmin başrolünde ise Baldur Einarsson, Blær Hinriksson, Diljá Valsdóttir gibi isimler yer alıyor. 28 Aralık 2016 tarihinde gösterime giren filmin özellikle rol alan genç oyuncuları dikkat çekiyor.

Gençlik alanında da inceleyebileceğimiz dizide oyuncuların da bu yaş gruplarından seçilmesi normal karşılanabilir; lakin bu oyuncuların başarıları dikkat çekici. Zira filmin genç oyuncuları film izlendikten sonra yaşları ile ters orantılı olarak yüksek not aldılar. Katıldığı 15 film festivalinde tam 27 daldan ödül alan film başarısını ödülleri ile taçlandırdı. Film ve oyuncuları özellikle kendi ülkesinde yapılan Edda Film Festivali’nde kazandığı 21 ödül ile dikkat çekiyor. Ayrıca film yazıp yöneten Arnar Guðmundsson’un da ilk uzun soluklu film deneyimi. Daha önce kısa filmler çekerek yine bu filmdekiler gibi fazlasıyla ödül alan senarist ve yönetmen, sinema adamı, bu filmle birlikte de Venedik Film Festivali’nden “Kuir Aslan”ve Varşova Film Festivali’nden de “En İyi Yönetmen” ödülünü kazanmıştır. Film dünyaca ünlü film tanıtım – oylama sitesi IMDb’den de tam 7,9 puan almış ki bu film kategorisinde en beğenilen filmin 9,2 puan olduğunu düşünürsek gayet başarılı bir puan.

Heartstone Filminin Konusu:

Bir gençlik ve dram filmi Hearthstone ve doğal olarak genç oyuncular rol almış bu filmde. İzlanda’nın pek bilinmeyen bir kıyı kasabasını anlatan filmde bu kasabadaki arkadaşlardan bahsedilmiş. Yaz mevsimi başladığında en yakın arkadaşına farklı duygular beslediğini hisseden bir genç kız ve o gencin de yazın gelmesi ile kasabaya gelen başka bir kıza açılma planları anlatılır. Thor ondan uzaklaştıkça Kristjan da ümitsizliğe kapılır ve karanlık bir dönemden geçer. Umutsuz bir aşka kapılan Kristjen için zor kararlar alma vakti gelmiştir. Yaz bittiğinde ise İzlanda o eski sert hava koşullarını geri almış; duygusallık ise başka baharlara kalmıştır. Soğuk ve sert havaları ile ünlüdür İzlanda, bu hava koşulları da filmde eksik olan kötü adam rolünü üstleniyor adeta. Her iki karakter için de dramatik olaylar sırasıyla gerçekleşmeye başlar havaların da soğuması ile. Birisi sevdiğinden uzak kalmanın, diğeri ise sevdiğine yakın olmasına rağmen onunla yakınlaşamamasının hüznü içindedir. İki ergenin büyümelerini konu alan filmde ergenlerin genliğe geçişleri adeta 2 saate sığdırılmış.

Heartstone Filminin Karakterleri:

Kristjan: İzlanda’da bir balıkçı kasabasında yaşayan Kristjan, Thor’un en yakın arkadaşıdır. Fakat günler geçtikçe Kristjan Thor’a beslediği duyguların arkadaşlıktan da öte duygular olduğunu fark edecek ve ona daha farklı bir açı ile bakmaya başlayacak. Elbette her şey onun için yolunda gitmez. Thor ondan uzaklaşıp yeni arkadaşlarına, sevdiği insana yaklaştıkça Kristjan da

Thor: Yine aynı kasabada yaşıyor ve Kristjan’ın en yakın arkadaşı. Yaz tatilinde kasabaya gelen kızlardan birisine gönlünü kaptıracak ve Kristjan’ın kendisine beslediği duyguları da anlayamayacaktır. Elbette artık her şey için ciddi olma zamanıdır, sonuçta onlar da çocukluktan çıkıp birer genç olmaya başlamıştır.

Hearthstone Filmi Detay:

Orijinal İsmi: Hjartasteinn
Senarist: Guðmundur Arnar Guðmundsson
Yönetmen: Guðmundur Arnar Guðmundsson
Oyuncular: Baldur Einarsson, Blær Hinriksson, Søren Malling, Nína Dögg Filippusdóttir, Gunnar Jónsson
Yıl: 2016
Tür: Dram
Ülke: İzlanda
Süre: 129 Dakika

Heartstone – Gençlik Başımda Duman Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *