En Fazla İlgi Gören Gerard Butler Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

İskoçya doğumlu Gerard Butler, İrlanda kökenli bir aileden gelmektedir. Glasgow Üniversitesinde Hukuk okumuştur. Bir hukuk firmasında işe başlamışsa da, eğlenceye düşkünlüğü sebebiyle gösterdiği başarısızlık sonucunda işten kovulmuş, O da ünlü olma hayallerinin peşinden koşmak üzere Londra’ya gitmiştir. 27 yaşında tiyatroda ilk rolünü almıştır. Yine bu yıllarda ilk filmi Mrs. Brown’da yer almış, daha sonra Hollywood’a giderek kariyerinde ilerlemeye başlamıştır. Listemiz, yakışıklı ve yetenekli Gerard Butler’ın yer aldığı ve en fazla ilgi gören filmlerden oluşmaktadır.Oyuncu Gerard Butler’ın tüm filmleri ve ayrıntılı biyografisine wikipedia dan bakabilirsiniz…

Gerard Butler Filmleri

 

10. Machine Gun Preacher (Koruyucu) 2011 – IMDB 6,8

machine-gun-preacher
Sam Childers (Gerard Butler) hapisten çıktığında, karısının artık striptizci değil dini bütün bir kadın olduğunu öğrenir. Zamanla kendisi de bu durumdan etkilenir ve vaftiz olur. Afrikalı bir vaizle tanışır , Uganda ve Sudan’a gider. Orada yetimlerin hakkını savunacak ve savaşacaktır.

9. P.S. I Love You (Not: SeniSeviyorum) 2007 – IMDB 7,1

p-s-i-love-you
Holly güzel, akıllı ve hayatının aşkı Gerry (G.Butler) ile evli bir kadındır. Ama kocası ölür ve Holly bunalıma girer. Gerry ölmeden önce Holly’ye belirli aralıklarla ulaşacak mektuplar hazırlamıştır. Mektuplar Holly’ye hayatına devam etmesi konusunda yardımcı olmaktadır. İyi oyuncuların renkli performansları ile ilerleyen film romantik filmler içinde özel bir yer edinmişti. Hem Gerard Butler’ın hem de Hillary Swank’ın uyumları ve etkin performansları öykünün hüzünlü havasını seyirciye geçiriyor.

8. Chasing Mavericks (Dalgaların Peşinde ) 2012 – IMDB 7,2

chasing-mavericks
Sörfçü Jay Moriarity’nin gerçek öyküsü. Efsanevi dalgalarla sörf yapmak arzusu ve kendisini eğiten Frosty ile dostluğunun anlatıldığı filmde Gerard Butler öğretmen Frosty Hesson rolünde. Frosty tecrübeli bir sporcudur ve okyanusun devasa gücüne karşı genç bir sörfçüyü eğitmek gibi güç bir iş üstlenmiştir. Aynı zamanda kendisi de beklenmeyen bir tehlikeye karşı savaşacaktır.

7. Mrs. Brown (Sadık Arkadaş) 1997 – IMDB 7,3

mrs-brown
Kraliçe Viktorya kocasının ölümünden sonra depresyona girmiştir. Uşak John Brown, O’nu hayata döndürmeye çalışır ancak bu ilişki skandal yaratacaktır. Gerard Butler rol aldığı bu ilk filmde John’ın kardeşi Archie’yi canlandırıyor. O da Balmoral şatosunda hizmetli olarak çalışmaktadır. Archie, ağabeyinin Kraliçeye yardım etmek istediğini anlamaktadır ama insanların da ne düşüneceğinin farkındadır. Ağabeyini ve Kraliçeyi söylentilerden korumak istemektedir.

6. RocknRolla, 2008 – IMDB 7,3

rocknrolla
Bu Guy Ritchie filminde Rus mafya babasının Londra’da sağladığı kazanca göz diken diğer suçlular konu ediliyor. Butler filmde One Two ismiyle çağrılan bir gangsteri oynuyor. Sert ama iyi kalpli One Two, her tarafı dövmelerle kaplı Rus mafyasının elinden kurtulmak için sık sık kuvvetli altıncı hissini kullanıyor. Karakter , karizması ile filmin en ilgi çeken yönlerinden birini oluşturuyor.

5. Law Abiding Citizen (Adalet Peşinde) 2009 – IMDB 7,4

law-abiding-citizen
Gerilim filmi olan Adalet Peşinde, hukuk sisteminin karmaşık doğasını anlatıyor. Clyde’ın ailesi vahşice katledilmiştir. Suçlular yakalanır. Ama gerekli cezayı almazlar. Clyde bu işi kendisi yapmaya karar verir. Senaryodaki inandırıcılık sorunlarına rağmen tempolu sahneleri ile çok sevilen filmde Gerard Butler Clyde rolünde düzeyli bir performans sunmuş.

4. The Phantom of the Opera (Operadaki Hayalet) 2004 – IMDB 7,4

the-phantom-of-the-opera
Andrew Lloyd Weber’in çok ünlü müzikali, Joel Schumacher tarafından büyük ekrana taşınınca seyirci ve eleştirmenlerden değişik tepkiler almıştı. Her halükarda, hayalet rolünü oynayan Gerard Butler’ın kariyerinde ilerlemesine yardımcı oldu. Aktör, karakterin acı çeken ruhunu olduğu kadar, müziğe olan kabiliyetini ve müziğin Christine’e olan aşkını ifade etmede elindeki tek yol olduğu gerçeğini beyazperdeye güzel yansıttı.

3. 300 (300 Spartalı) 2006 – IMDB 7,7

300
Hikaye, Perslerle savaşan 300 Spartalı askere komutanlık eden Kral Leonidas etrafında dönmektedir. Pers ordusunda ise 300 bin asker vardır. Bu çizgi roman uyarlamasında Gerard Butler Kral Leonidas’ı oynadı ve rol, oyuncunun çok geniş kitleler tarafından tanınmasını sağladı.

2. Dear Frankie ( Sevgili Frankie) 2004 – IMDB 7,8

dear-frankie
Lizzie , annesi ve oğlu ile birlikte İskoçya’da bir sahil kasabasına yerleşir. Oğlu Frankie babasının denizci olduğunu sanmaktadır. Yıllardır aslında annesinin babası adına yazdığı mektupları gerçek sanmaktadır. Hayatlarına giren bir yabancı olayların akışını değiştirecektir. Butler, Lizzie’nin parayla tuttuğu ve baba rolü oynayan yabancıyı canlandırıyor. Samimi ve dozunda duygusallık içeren filmde Butler, karizmasıyla göz dolduruyor.

1. How to Train Your Dragon (Ejderhanı Nasıl Eğitirsin) 2010 – IMDB 8,2

how-to-train-your-dragon
Animasyon filmde Hiccup isimli Viking çocuğun ejderha avcısı olma yolunda yaşadıkları konu ediliyor. Butler filmde Hiccup’un babası ve Hairy Hooligan kabilesinin lideri Stoick the Vast’ı seslendiriyor. Butler’ın doğal İskoç aksanı ve derinden gelen gür sesi karaktere tam olarak uymuştu ve bu performansının filme büyük katkısı olduğu kabul edilmektedir.

Bonus 1: The Ugly Truth (Kadın Aklı Erkek Aklı) 2009 – IMDB 6,5

Bonus2: The Bounty Hunter (Ödül Peşinde) 2010 – IMDB 5,5

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *