Gerçek Hayattan Esinlenerek Çekilen 8 Film

0/5 Votes: 0
Report

Description

Geçen yıl yani 2014 yılında vizyonda olan birbirinden güzel biyografi filmlerini listemizde topladık.Bildiğiniz üzere bu yıl 87. Akademi Ödülleri’nde çok sayıda biyografi filmi Oscar’a aday olmuştu.Umarım listemizi beğenirsiniz.YORUM yapmayı unutmayın…

8. Captain Phillips – Kaptan Phillips – Imdb Puanı: 7.9/10

Captain Phillips - Kaptan Phillips

2014 yılında vizyona giren filmlerden biri olan Captain Phillips gerilim ve heyecanın zirvede olduğu bir film. Filmde kaptan Richard Philips’in 2009 yılında Somali’li korsanlar tarafından rehin alınması anlatılıyor. Filmde Richard Philips’i usta oyuncu Tom Hanks canlandırıyor. Tom Hanks her zamanki gibi yine muhteşem bir oyunculuk sergilemeyi başarmış. Özellikle filmin son sahnelerinde Tom Hanks’in oyunculuğuna bir kez daha hayran kaldığımı belirtmek isterim. Filmde Somali’li korsanlardan birini canlandıran Barkhad Abdi’de filmde harika bir oyunculuk sergiledi. Barkhad Abdi, 87. Akademi Ödülleri’nde ve Altın Küre’de en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında da aday olmayı başardı. Gerilim ve heyecanın dozunun hiç düşmediği Captan Phillips’i kesinlikle kaçırmayın.

7. Mr. Turner – Bay Turner – Imdb Puanı: 7.0/10

Mr. Turner - Bay Turner

2014 yılında vizyona giren biyografi filmlerinden bir tanesi de Mr. Turner. Filmde ünlü İngiliz ressam J. M. W. Turner’ın hayat hikayesi anlatılıyor. Filmde Mr. Turner’ı ünlü oyuncu Timothy Spall canlandırıyor. Özellikle sanat severlerin daha çok ilgisini çekebilecek bir film. Mr. Turner yer yer seyirciyi sıksa da aslında oldukça anlamlı ve başarılı bir film. Mr. Turner için 2014 yılının en iyi sanat filmlerinden biri diyebiliriz.

6. Get On Up – Imdb Puanı: 7.0/10

Get On Up

Get On Up filminde soul ve funk müziğinin babası James Brown’ın hayat hikayesi anlatılıyor. James Brown hayranlarının kesinlikle kaçırmaması gereken bir biyografi filmi. Filmi izlerken müzik ziyafetine doyacaksınız. James Brown’ın çektiği acılardan, şöhret basamaklarını tırmanışına kadar tüm ayrıntıları Get On Up filminde bulacaksınız. Filmde James Brown’ı Chadwick Boseman canlandırıyor. Chadwick Boseman başarılı bir oyunculuk performansı sergilemeyi başarmış. Biyografi ve müzikalin bir arada olduğu, James Brown’ın hayatının anlatıldığı Get On Up filmini kaçırmayın.

5. Foxcatcher – Foxcatcher Takımı – Imdb Puanı: 7.1/10

Foxcatcher

Foxcatcher 2014’ün en iyi biyografi filmlerinden biri olmasının yanında aynı zamanda en çok konuşulan filmlerinden bir tanesi. Mark Schult ve Dave Schult kardeşlerin hikayelerinin anlatıldığı filmde bu iki kardeşin trajik hikayelerine tanık olacaksınız. Channing Tatum, Steve Carrel, Mark Ruffalo gibi ünlü isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda ise Bennett Miller yer alıyor. Foxcathcer, 87. Akademi Ödülleri’nde 5 dalda aday olmayı başarmıştır. Ayrıca film Steve Carrel’a uygulanan makyaj tarzıyla da oldukça konuşulmuştu. Psikolojik gerilim severler için Foxcatcher birebir.

4. Wild – Yaban – Imdb Puanı: 7.2/10

Wild - Yaban

Wild filmi Cherly Strayed’in aynı isimli kitabından beyaz perdeye aktarıldı. Kendi acısını kapatmak için uzun bir yolcuğa çıkan bir kadının hikayesine tanıklık edeceksiniz. Filmde Cherly Strayed’i Cennet Gibi ve Amerikan Sapığı gibi filmlerde oynayan Reese Witherspoon canlandırıyor. Reese Witherspoon gerçekten rolünün hakkını vererek oynamış. Tabi bu başarısı da akademi jürisinin gözünden kaçmadı ve Reese Witherspoon 87. Akademi Ödülleri’nde en iyi kadın oyuncu dalında oscara aday olmayı başardı. Doğa ve yol filmlerini sevenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir biyografi filmi.

3. The Theory of Everything – Her Şeyin Teorisi – Imdb Puanı: 7.8/10

The Theory of Everything - Her Şeyin Teorisi

2014’ün en çok konuşulan biyografi filmi muhtemelen The Theory of Everything’tir. Dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking’in hayatının anlatıldığı filmin yönetmen koltuğunda James Marsh yer alıyor. Filmde özellikle Stephen Hawking’i canlandıran Eddie Redmayne’i tebrik etmek gerekiyor. Olağanüstü bir oyunculuk performansı sergilemiş. Bu performansı tabi ki de karşılıksız kalmadı. Eddie Redmayne, The Theory of Eveything filmiyle 87. Akademi Ödülleri’nde en iyi erkek oyuncu ödülünün sahibi oldu. Ayrıca The Theory of Eveything en iyi film, en iyi özgün senaryo gibi birçok dalda oscara aday olmayı da başardı.

2. Unbroken – Boyun Eğmez – Imdb Puanı: 7.2/10

Unbroken - Boyun Eğmez

Angelina Jolie’nin ikinci kez yönetmen koltuğunda yer aldığı film olan Unbroken’da 2. Dünya Savaşı sırasında esir düşen ünlü atlet Louis Zamperini’nin hayatı anlatılıyor. Louis Zamperini’yi ise filmde ünlü oyuncu Jack O’Connell canlandırıyor. Filmdeki rolüyle Jack O’Connel gerçekten de büyüleyici bir oyunculuk performansı sergilemeyi başarmış. Filmde gerçekten boyun eğmez bir adamın acı dolu günleri anlatılıyor. Bu etkileyici yaşam öyküsüne tanıklık edin. Angelina Jolie gerçekten de başarılı bir film ortaya çıkarmış. Kesinlikle izlenmesi gereken biyografi filmlerinden bir tanesi.

1. The İmitation Game – Enigma – Imdb Puanı: 8.1/10

The İmitation Game - Enigman

2014’ün en iyi biyografi filmlerinden birisi de The İmitation Game. Filmde günümüzdeki bilgisayarların temelini atan ve Enigma’yı çözerek savaşın erken bitmesini sağlayan Allan Turner’ın hayatı seyirciye aktarılıyor. Filmde Alan Turner’ı, Sherlock dizisiyle adından söz ettiren Benedict Cumberbatch canlandırıyor. Ayrıca filmde Keira Knightley, Mark Strong gibi ünlü isimler de Benedict Cumberbatch’e eşlik ediyor. Morten Tyldum’ın yönettiği The İmitation Game çarpıcı replikleriyle ve muhteşem oyunculuklarıyla 2014’ün en iyi biyografi filmlerinden bir tanesi.

A comment on "Gerçek Hayattan Esinlenerek Çekilen 8 Film"

  1. gorkem says:

    Ya biyografinin tanimini bilmiyorsunuz. Ya da filmleri izlemediniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *