Her Girişimcinin Mutlaka İzlemesi Gerekli Girişimcilik Üzerine Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Biraz idealı bir cümle ile başlayalım isterseniz.Girişimci olmak isteyenlerin izlemesi gerekli filmler gibi..Aslında girişimcilik içsel bir olgunun sonucu olsa da bunu geliştirmekte elimizde aslında.Eğitimler sayesinde bu içselliği bir beceri haline dönüştürebiliriz.Lafı fazla uzatmadan Girişimcilik üzerine izlenmesi gerekli filmler listesini sunmak istiyoruz.YORUM kısmını kullanarak sizlerde favori filminizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Table of Contents

1. Borsa – Wall Street – 1987 – imdb: 7,4

Borsa – Wall Street – 1987

1980’lerin iş dünyasının perde arkasına bakan bu filmde, genç ve hırslı bir broker (Charlie Sheen) Wall Street efsanesi Gordon Gekko’nun (Michael Douglas’ın Oscar kazandığı performansı- En İyi Erkek Oyuncu 1987) gücü, statüsü ve finansal sihirbazlığı tarafından baştan çıkartılır ve yasadışı ve çekici şirket ajanlığı dünyasına girer… Borsa filmi, Oliver Stone’un Amerikan Rüyası’nın nasıl yanlış yola gittiğini anlatan ahlak hikâyesidir.

2. Silikon Vadisinin Korsanları – Pirates of Silicon Valley – 1999 – imdb: 7,2

Silikon Vadisi’nin Korsanları - Pirates of Silicon Valley
Bilgisayar ve Teknoloji Meraklılarının Kesinlikle İzlemesi Gereken Microsoft ve apple Çekişmesini anlatan bir filmdir. Bill Gates ve Steve Jobs’un yaşamlarını ve yaşamlarının kesişim noktalarını eş zamanlı olarak anlatan Biyografi türünde bir film. Apple ve Microsoft şirketlerinin kuruluş hikayeleri birbirleri ile karşılaşmaları neredeyse herşey bu filmde ışık buluyor.

3. Glengarry Glen Ross – 1992 – imdb: 7,9

Glengarry Glen Ross - 1992

Satış her işletmenin öncelikli amaçlarından biridir. Bu film son derece baskıcı bir ortamda satış yapmanın ne olduğunu size gösterebilir.

4. Sosyal Ağ – Social Network – 2010 – imdb: 7,8

Sosyal Ağ - Social Network - 2010

The Social Network, Facebook ’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hayat hikayesini ve ünlü sosyal paylaşım sitesinin kurulma aşamalarını anlatıyor.

5. Startup.com – 2001- imdb: 7,1

Startup.com - 2001

2001 yılında çekilen bu belgesel, bir internet girişiminin geçirdiği evreleri beyaz perdeye en iyi yansıtan çalışmalardan biri. Belgesel de ayrıca ünlü dot-com balonu da konu alınıyor.

6. Para Avcısı – The Wolf of Wall Street – 2013 – imdb: 8,2

Para Avcısı - The Wolf of Wall Street - 2013

Jordan Belfort 24 yaşında genç ve hırslı bir adamdır. Para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında önce komisyoncu ve ardından Stratton Oakmont adında bir yatırımcı firmasında zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır bir CEO olur. 90’ların en hızlı günleridir ve New York işlem salonunda her şey olabilmektedir.

7. Umudunu Kaybetme – The Pursuit of Happyness – 2006 – imdb:7,9

Umudunu Kaybetme - The Pursuit of Happyness - 2006

San Francisco’da karısı Linda ve oğlu Christopher yaşayan Chris Gardner, 1981 yılında pahalı ve çabuk demode olan bir teknoloji olan kemik tarayıcı ürünlerinin satışını üstlenir. Bu ürünlerin satışında başarı sağlayamaması üzerine karısı Linda tarafından terk edilir. hayallerinin peşinden koşmanın mümkün olduğunu gösteren ve girişimciler için önemli motivasyon kaynağı olan filmlerden biri niteliğindedir.

8. Bir Şirket Komedisi – The Hudsucker Proxy – 1994 – imdb: 7,3

Bir Şirket Komedisi - The Hudsucker Proxy - 1994

Basit bir iş fikrinin nelere yol açacağı anlatan girişimcilik üzerine güzel bir yapıttır.

9. Tesadüfî İmparatorlukların Yükselişi – The Triumph of the Nerds: The Rise of Accidental Empires – 1996 – imdb: 8,5

Tesadüfî İmparatorlukların Yükselişi - The Triumph of the Nerds The Rise of Accidental Empires - 1996

Üç bölümden oluşan bu belgesel, 70’lerden 90’lara bilgisayarın gelişimi üzerine ilginç bilgiler içeriyor.

10. İnekler 2.0.1: İnternetin Kısa Tarihçesi – Nerds 2.0.1: A Brief History of the Internet – 1998 – imdb: 7,7

İnekler 2.0.1 İnternetin Kısa Tarihçesi - Nerds 2.0.1 A Brief History of the Internet - 1998

Bugün artık yaşamlarımızda son derece büyük bir yer kaplayan internetin ilk yıllarını konu alan bu belgesel, Tesadüfi İmparatorlukların Yükselişi’nin devamı olma özelliği de taşıyor.

11. Ofis Çılgınlığı – Office Space – 1999 – imdb: 7,8

Ofis Çılgınlığı - Office Space - 1999

Peter Gibbons orta yaş krizine biraz erken dalmış, işi ve çalıştığı şirket için kendini heba eden bir bilgisayar programcısıdır. Fakat buda yanılmaz ve beynini uyuşturan bitmek tükenmek bilmeyen rutinden artık çok sıkılmış ve bunalmıştır. Özel hayatı da doğrusunu isterseniz pek parlak değildir. Bir kız arkadaşı vardır elbette ama aldatıldığından da emindir.

12. İşletim Sistemi Devrimi – Revolution OS – 2001 – imdb: 7,3

İşletim Sistemi Devrimi - Revolution OS - 2001

Devrim işletim Sistemi, J.T.S. Moore tarafından 2001 yılında çekilen bir belgeseldir. Bütün girişimcilerin izlemesi gerekli bir filmdir. GNU, özgür yazılım ve Linux’un ne şartlarda nasıl geliştiği ve felsefesi daha iyi anlamamıza yardımcı olacak bir film.

13. Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler – Thank You for Smoking – 2005 – imdb: 7,6

Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler - Thank You for Smoking - 2005

Girişimcilikten bahsederken pazarlamayı es geçmek olmaz. Zararları tartışılmaz olan sigaranın bile nasıl pazarlanabileceğini gösteren film işin özellikle pazarlama yönüyle ilgilenen girişimciler izleyebilirler.

14. Borsa: Para Asla Uyumaz – Wall Street: Money Never Sleeps – 2010 – imdb: 6,3

Borsa Para Asla Uyumaz - Wall Street Money Never Sleeps - 2010

Dünya küresel bir ekonomik krizle çalkalanmaktadır. Genç bir Wall Street yatırımcısı kötü bir durumda kalmış eski bir Wall Street uzmanıyla iki aşamalı bir görev için anlaşır: Gelmekte gözüken finansal çöküş öncesi finansal çevreleri bundan haberdar etmek ve bu genç yatırımcının akıl hocasının ölümünden kimin sorumlu olduğunu bulmak.

15. Kazanma Sanatı – Moneyball – 2011 – imdb: 7,6

Kazanma Sanatı - Moneyball - 2011

Gazeteci-yazar Michael Lewis’in Oakland A beysbol takımının gerçek öyküsünü anlatan aynı isimli kitabından uyarlanan film, Oakland Athletics beysbol takımının genel menejeri Billy Beane ve onun zorluklara rağmen mücadele edip modern analitik yöntemlerle takımına başarı kazandırması üzerine kurulu.

16. Something Ventured – 2011 – imdb: 7,0

Something Ventured - 2011

Konu girişimcilik olunca yatırımdan da bahsetmek gerekiyor. İşte bu filmde tam olarak bunu yapıyor, yani yatırımcıları ve onların yatırım yaptıkları şirketleri anlatıyor.

17. Amaç – Purpose – 2002 – imdb: 5,7

Amaç - Purpose - 2002

Bir yazılım fikri olan kafadarların girişim macerasını anlatan bu film, hem girişimcilik, hem de ortaklık konularında farklı bir bakış açısı sunabilir

18. Göklerin Hakimi – The Aviator – 2004 – imdb: 7,5

Göklerin Hakimi - The Aviator - 2004

Ergenlikten yeni çıkmış Hughes, babasının matkap ucu fabrikasından kalan serveti, I. Dünya Savaşı’nda savaşan uçakları konu alan “Cehennem Melekleri” adında bir film çekmek için kullanmak gibi çılgın bir karar alan Hughes, benzeri olmayan bir film yapmak üzere yola çıkar ve bu yol ona büyük bir şöhreti de beraberinde getirir.

19. Zeka Pırıltısı – Flash of Genius – 2008 – imdb: 7,0

Zeka Pırıltısı - Flash of Genius

Gerçek bir hayat hikayesini konu alan bu filmde bir mucidin, kendi icadını kullanan dev bir otomotiv firması ile yıllar süren patent mücadelesi anlatılıyor.

20. Arabulucu – Middle Men – 2009 – imdb: 6,6

Arabulucu - Middle Men - 2009

Wayne ve Buck, internet üzerinden “yetişkinler için eğlence” pazarlamayı düşünmektedir. Jack onları desteklemeye karar verir ve kendisini bir anda porno sektörü ile FBI takiplerinin arasında bulur.

21. Genç Çıraklar – The Internship – 2013 – imdb: 6,3

Genç Çıraklar - The Internship - 2013

Billy ve Nick bir şirketin pazarlama departmanında çalışan ve dijital dünyanın yeniliklerine ayak uydurmakta zorlanan iki pazarlama elemanıdır. Nihayetinde beklenen olur ve işlerinden kovulurlar. İşsizlik sorunuyla baş etmeye çalışan ikili, bir plan yaparak medya devi Google´ın stajyerlik pozisyonlarına başvuruda bulunurlar.

22. Ekonomanyak – Freakonomics – 2010 – imdb: 6,4

Ekonomanyak - Freakonomics - 2010

Bu film, iktisatçı Steven D. Levitt ve Stephen Dubner’ın basmakalıp ekonomi ve insan davranış kalıplarına karşı duran çoksatar kitabının merakla beklenen, eğlenceli film versiyonu.

23. Dünyanın En Pahalı Filmi – The Greatest Movie Ever Sold – 2011 – imdb: 6,6

Dünyanın En Pahalı Filmi - The Greatest Movie Ever Sold - 2011

Morgan Spurlock, bir sanayi olarak Hollywood’u masaya yatırıyor. Sinema endüstrisinin dağıtım, tanıtım ve örgütlenme şeklini sorgulayan bu filmde, Hollywood’a dair herşey mercek altına alınıyor.

24. Ağustos – August – 2008 – imdb: 5,4

Ağustos - August - 2008

Tom ve Josh aynı şirkette çalışan iki kardeştir. Tom teknik bir dahi, Josh ise ağzı laf yapan bir yöneticidir. Ağustos 2001’de, 11 Eylül saldırılarından yalnızca bir ay önce çalıştıkları şirket borsada gitgide değer kaybetmektedir.

25. Doktor Ölüm – You Don’t Know Jack – 2010 – imdb: 7,7

Doktor Ölüm - You Don't Know Jack - 2010

Konusu 90′larda ölümcül-hasta kişilerin intiharlarına yardımcı olan Michigan kanunlarına meydan okuyan Dr Jack Kevorkian’ın etkileyici hayatı ve çalışmaları..

Bonus: Google Dünyası – Inside Google – Belgesel

https://www.youtube.com/watch?v=q_vEFoMPh6k

2 comments on "Her Girişimcinin Mutlaka İzlemesi Gerekli Girişimcilik Üzerine Filmler"

  1. arif says:

    Google belgeselini izledim sayenizde.Çok hoşuma gitti.Başka belgesel varmı böyle google ın.

  2. faruk says:

    Wall Street herhalde bir çok kişiye ilham kaynağı olmuştur

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *