Gişe Yapmayan Ancak Oscar Ödüllerini de Doymayan Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Gişe yapmayan ancak Oscar ödüllerini toplayan 7 sinema filmi ile karşınızdayız. Dünya genelinde milyon dolarlar harcanıp fakat gişede karşılığını almayan filmler oldukça fazla. Bizim ilgilendiğimiz, bu kadar bütçe harcanıp gişe yapamayan ama bir çok dalda Oscar alan filmler. Bu filmlerin ortak özellikleri sanatsal yanları ve oyuncu kadrolarındaki zenginlik.

 

7. Artist – 2011

Artist 2011
Film 2011 yapımı siyah beyaz bir yapıt. Filme 15 milyon dolar gibi büyük bir para harcanmış. Fakat filmin bu bütçe karşısında açılış Gününde kazandığı gişe 204,8 bin dolar. Tabi bu gişe Oscar için bir etken değil Film En iyi Film ödülü aldı. Ayrıca Film beş dalda da ödüle layık görüldü.

6. Hugo – 2011

Hugo
Bir diğer filmimiz yönetmen Martin Scorsese’in Hugo filmi. Film pek gündemde yer almadı. Fakat kendini Oscar da aldığı ödüllerle kanıtladı. Film; En iyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Ses Miksajı, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Görsel Efekt ve En İyi Sanat Yönetmeni dallarında ödüle layık görüldü.

5. The Last Emperor – Son İmparator – 1987

The Last Emperor
Listemizde Tüm dünya da çok sonradan değer görmeye başlayan The Last Emperor filmi var. Film için harcanan bütçe 23 milyon dolar. Filmin açılış gişesi ise 21,1 bin dolar. Filmi unutulmaz arasına sokan şey elbette harcanan bütçe değil 9 dalda aldığı Oscar.

4. The Hurt Locker – Ölümcül Tuzak – 2008

THE HURT LOCKER

Büyük bir bütçe harcanan başka film ise 15 milyon dolarlık bir film olan Ölümcül Tuzak filmi. Irak savaşında görev alan bomba imha timi konu alınmış filmde. Filmin büyük bütçesine rağmen yaptığı açılış gişesi 145,3 bin dolar. Film bu kötü durumu 6 dalda Oscar alarak kapatmayı başardı.

3. Citizen Kane – Yurttaş Kane – 1941

Citizen Kane
Film Birçok sinema sever ve eleştirmenler tarafında çağımızın en iyileri arasında olarak değerlendirilmiştir. Ancak Film gişede istenilen bir başarı yakalayamamış, Oscar Welles Oscar ödül törenin de kürsüde yuhalanmıştı. Buna Rağmen Film En İyi Senaryo ödülünü alarak Oscar ödüllerinde yer edinmişti.

2. The Crying Game – Ağlatan Oyun – 1992

The Crying Game
The Crying Game Türkçe adı ile Ağlatan Oyun filmi 6 dalda Oscar’a aday bir filmdi ve En İyi Özgün Senaryo ödülünü aldı. Film Birtanya ordusu mensubu Jody’nin ıra ajanları tarafından esir alınması ve içlerinden bir ajanla arasında ki bağı konu alıyor. 2,3 milyon dolar harcana film gişede hüsran yaşayan filmler arasında yerini aldı.

1. The Wizard of Oz – Oz Büyücüsü – 1939

The Wizard of Oz (1)
Son filmimiz hepimizin masallardan bilgi ve çok sevdiğimiz bir film olan Oz Büyücüsü. Film gişe olarak pek iyi olduğu söylenemez. Filmi unutulmaz arasında yer almasını sağlayan; En iyi Beste, En İyi Şarkı Oscar ödüllerini almış olması.
Yakın dönemde bu durum biraz daha dengelenmiş gibi görünüyor tabi birkaç örnek verir isek Yüzüklerin Efendisi, Açlık Oyunları, Hızlı ve Öfkeli, Avatar gibi seri filmler bütçeleri oranında karşılığını almış ve Oscar adayı filmler arasında boy göstermeyi başarmış filmler. Sinema tarihinin bir çok yapıtının gişe hasılatı harcadığı bütçenin altında kalsa da unutulmaz arasında yer edinmiş olması iyi bir teselli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *