Finalleri İle Şok Etkisi Yaratacak Gizem Filmleri Listesi

0/5 Votes: 0
Report

Description

filmler vardır ki seyrederken nefesinizi tutar, bir sonraki sahne için tahminler yürütmeye çalışırsınız. Bulmaca çözer gibi kahramanları yerleştirmeye, bağlantılar kurmaya, sırları keşfetmeye gayret ettiğiniz bu tarz filmler finallerinde de izleyiciyi genellikle ters köşe yatırmaktadır. Baştan sona tüm tahminlerinizi çürüten ve adeta sonunda şaşkınlıktan küçük dilinizi yutacağınız gizem filmleri her dönemde en çok izlenen filmler arasına girmiştir. Gizem filmleri için bazen tam olarak anlaşılamayan, anlamak için de bir kez daha izlenmesi gereken filmler denilebilir. Bir çoğunda konu bütünlüğü filmin sonuna dek sağlanamaz, yönetmenin ve oyuncuların döktüklerini toplamak seyirciye düşer. Zihnin çalışmasına, insanın ufkunun gelişmesine ve yahu bu senarist nasıl düşünmüş bunları dememize yol açan bu tarz filmler için söylenecek en güzel söz, tek kelimeyle muhteşemdir. İşte size birbirinden farklı tarzlarda çekilmiş ve sonu itibariyle izleyiciyi şaşırtmış gizem filmleri listemizle karşınızdayız. İçlerinde mutlaka bu filmi nasıl kaçırmışım dedirtecek filmlerin bulunacağı gizem filmleri listemiz IMDB puanlarına göre düşükten yükseğe doğru sıralanmıştır.

Table of Contents

Gizem Filmleri Listesi

30. Gothika (2003) – IMDb: 5,8


Bir akıl hastanesinde psikiyatri olan Miranda mutlu bir evliliği olan genç bir kadındır. Hastalarıyla yaptığı sohbetlerle onlara daha yakın davranarak ilaç tedavilerini hastalarının yararına değiştirerek onları iyileştirmeye çalışmaktadır. Fırtınalı bir gün işten çıkıp evine giderken yolda tuhaf bir genç kıza çarpmamak için bir kaza geçirir. Kendisine geldiğinde artık çalıştığı akıl hastanesinde bir hastadır. Kocasını öldürdüğü ancak akıl sağlığı yerinde olmadığı için tedavi olması gerektiği düşünülür. Ne kadar uğraşsa da olanları hatırlayamamaktadır ve bir süre sonra kocasını öldürdüğüne kendisi bile inanacaktır. Ancak olaylar hiçte bu kadar basit değildir.

29. Turist – The Tourist (2010) – IMDb: 6,0


İtalya’nın Aşk şehri Venedik’te geçen filmde, Elisa isimli kadının patronu olan mafya babasından yüklü miktarda bir para çalan sevgilisi Aleksandrla buluşmak üzere yaptığı yolculuğu anlatıyor. Bu arada Elisa ve Aleksandr sevgili olmalarına rağmen birbirlerini hiç görmemişler ve sadece yazışmalarla brbirlerini tanıyorlar. Aleksandrın peşinde vergi ajanları var, ayrıca Elisanın peşinde de mafya babasının adamları. Olaylar öyle gelişiyor ki, kim kimdir, kim kimin adamıdır, kim yolcu kim hancı hepsi birbirine karışacak ve sürpriz bir finalle sizi şaşırtarak son bulacak bir film Turist.

28. Hayatın Benim – Taking Lives (2004) – IMDb: 6,2


Genç yaşta evinden ayrılan ve sürekli kimliğini değiştirerek seyahat eden zeki ve yakalanamamış seri bir katil, cinayetler arasında bağ kurarak seri katili yakalamaya çalışan polis bu konuda deneyimli olan bir ajan transfer eder. Zeki seri katilimiz polise daha yakın olmak ister ve bir cinayetin tanığı olarak sorgulanır. Güzel ajanımızda seri katilin tuzağına düşmüştür. Gönlünü seri katile kaptıran ajanımız tam hamile kaldığını öğrendiğinde de seri katilimiz deşifre olur. Artık bir ölüm kalım oyunu başlayacaktır. Sonuna hayran kaldığım filmlerden birisi Hayatın Benim.

27. 23 Numara – The Number 23 (2007) – IMDb: 6,4


Genellikle komedi filmleriyle ekranlarda görmeye alıştığımız Jim Carrey’i bu kez bir gizem filminde seyretmek gerçekten şaşırtıcıydı. Karısının kendisine verdiği bir romanla 23 sayısının gizemine kapılan bir adamın, 23 sayısını kullanarak bir seri katili yakalama çabaları konu edilmiş olan filmimizde Jim Carrey iki rol üstleniyor. Bazen çok korkutucu olabilen sahnelerin dışında, izleyen bir müddet her şeyde 23 rakamını arayabiliyor haberiniz olsun.

26. Da Vinci Şifresi – The Da Vinci Code (2006) – IMDb: 6,5


Dan Brown’un gerilim tarzında romanından sinemaya uyarlanmış bir şaheser izleyeceksiniz. Filmin sonu nasıl gelmiş şaşıracağınız ve tahminlerinizin alt üst olduğunu göreceğiniz filmimizin konusuna gelince; Bir cinayetle başlayan filmde, cinayeti çözmeye çalışan dedektifin da vincinin tablosuyla cinayetin alakalı olduğunu düşünmesiyle olaylar gelişmekte. Hz. İsa Peygamberin evlendiği ve soyunun devam ettiği iddiası Hıristiyan dünyasını ayağa kaldıracak, işin içine Vatikan’ın girişiyle şeytan avı başlayacak. Muhteşem bir film desek az mı kalır?

25. Anestezi – Awake (2007) – IMDb: 6,5


Tıp dünyasında anestezi farkında-lığı adı verilen bir durumun konu alındığı filmimizde çevresi tarafından kıskanılacak derecede hayatı güzel olan bir adamın kalp ameliyatı esnasında yaşadıkları anlatılmakta. Aslında gerçek hiçte düşünüldüğü gibi değildir. Nişanlısı ve sevgilisi arasında kalmış bir adamın, ailesinin tepkilerine rağmen sevgilisiyle evlenmesi ve kalp ameliyatı sırasında anestezi yapılmasına rağmen etrafında olup bitenleri duyması, acıyı hissedebilmesi ancak bunu dile getirememesi üzerinden gelişen filmimizde üstelik şaşırtıcı bir entrika da konduruluvermiş.

24. Gizli Pencere – Secret Window (2004) – IMDb: 6,6


Stephen King’in romanından beyaz perdeye yansıtılan bu gerilim filminde, ünlü yazarımız karısından boşanmak üzere ve sakin bir kasabada inzivaya çekilmiş. Ancak kendisine musallat olan bir adamın köpeğini öldürmesiyle dedektif tutan yazarımızı daha büyük bir sürpriz mi beklemekte? Olayların birbirine karıştığı filmin ortasında sonunu tahmin edebiliyorsunuz. Ancak bu sona ulaşmak epey zor olmalı ve bunu nasıl başaracaklar diye düşünmeden edemiyorsunuz.

23. Labirent: Ölümcül Kaçış – The Maze Runner (2014) – IMDb: 6,8


Bir gurup çocuk, dar bir alanda sıkışmış kalmış. Önlerinde belirli bir süre açık kalan bir labirent duvar ve bu duvar hem sürekli yer değiştiriyor hem de içinde ölümcül yaratıklar barındırıyor. Bazen bu yaratıklar labirentten çıkarak çocuklara saldırabiliyor. Ölen bir çocuğun yerine, bir asansörle başka bir çocuk gönderiliyor. İşin ilginç tarafı, hiçbirisi geçmişleriyle alakalı hiçbir şey hatırlamıyor. Asansörün en son gönderdiği üye bir kız, ve bu ilk defa oluyor. Neyse film çok heyecanlı, sonunda o çocukların orada neden bulunduğu anlaşılıyor ve filmin devam niteliğinde olan ikincisi de çekildi haberiniz olsun.

22. 1408 Numaralı Oda – 1408 (2007) – IMDb: 6,8


Stephen King sevenler için tüyler ürpertici bir film karşımızda. Ünlü korku romanları yazarı Mike, kendisinin kesinlikle inanmadığı, uyduruk doğan üstü olayları kötüleyen bir dizi çok satan kitap yazmıştır. Yeni projesi için kötü yaşanmışlıklarıyla ün salmış olan bir otel’in 1408 numaralı odasında kalarak bu saçmalıkları sonlandıracak yeni kitabını yazmak istemektedir. Otel müdürünün uyarılarına rağmen o odada kalmak ister ve olaylar başlar. Artık onu bu durumdan kimse kurtaramayacaktır. Baştan sona gerilime hazır mısınız?

21. Toprak Altında – Buried (2010) – IMDb: 7,0


Bir gün uyandığınızda, toprağın derinliklerine bir tabut içinde gömüldüğünüzü fark etseniz ne yapardınız? Toprak Altında filminde de uyandığında kendini bir tabutun içinde gömülmüş olarak bulan bir adamın hayatta kalma savaşını seyredeceksiniz. Kahramanımızın elinde kurtulmak için sadece bir cep telefonu bulunmaktadır ve zaman an be an kahramanımızın aleyhine işlemektedir.

20. Kar Küreyici – Snowpiercer (2013) – IMDb: 7,0


1982 tarihinde yayımlanan Le Transperceneige isimli çizgi romandan sinemaya uyarlanan filmde, küresel ısınma etkilerini göstermiş ve buzul çağı başlamıştır. Tüm parasını harcayarak bir lokomotif yaptıran bir adam, hiç durmadan yolculuğuna devam eden bu trende insanlığın devamını sağlamış durumdadır. Ancak trenin kuyruk bölümünde köleler, baş bölümünde ise yüksek sınıftan insanlar yaşamaktadır. Bir hayli ilginç konusu ve toplumsal sorunlara değinmesi nedeniyle hayli enteresan bir filmi soluksuz izleyeceksiniz.

19. Casus Oyunu – Spy Game (2001) – IMDb: 7,1


Emekliliği gelmiş bir ajan, birlikte çalışmış olduğu çaylak ajanının başının belaya girdiğini öğrenir. Sistem genç ajanı kaderiyle baş başa bırakmıştır ve bu durum yaşlı ajanımızı rahatsız etmektedir. Onu kurtaracak olağan dışı bir plan yapar ve uygulamaya başlar. Başından sonuna bir akıl oyunuyla karşı karşıyayız.

18. Kök – I Origins (2014) – IMDb: 7,3


Önce korku filmi zannediyorsunuz. Sonra bir aşk filmi diyorsunuz, ancak film devam ettikçe işler karışıyor. Din, ahlak, var oluş, bilim, hiç bu kadar birbirine karışmamıştı. Genetik, biyoloji ve reenkarnasyon konuları itibariyle gerçekten şaşırtıcı sonuçlar çıkartabileceğiniz mükemmel bir film izleyeceksiniz.

17. K-Pax (2001) – IMDb: 7,4


Bir akıl hastanesinde, kendisini K-Pax isimli gezegenden gelmiş zanneden bir hastanın, diğer akıl hastalarını buna ikna edişi, bir doktorun ilgisini çeker ve gelişen olaylar bizi enteresan şeylerle tanıştırır. Muhteşem bir film bence.

16. Kader – Predestination (2014) – IMDb: 7,4


Kader filmi sonsuz döngü ve paradokslar hakkında yapılan en çarpıcı filmlerden birisi kesinlikle. Filmin konusu çok özel insanların bulunduğu bir ajan grubunun geçmişe yaptığı yolculuklarla kaderi değiştirmeden suçları yok etmeye çalışmaları anlatılsa da, filmde sizleri şok edecek bir çok duruma rastlamak mümkün. Cinsiyet değiştirme ve eski haliyle yeni halini aynı zamanda karşılaştırma gibi bir senaryo nasıl düşünülmüş, ve böyle bir son kırk yıl düşünülse akla nasıl gelir, kesinlikle şaşıracaksınız.

15. Yaşam Şifresi – Source Code (2011) – IMDb: 7,5


Bir trende uyanan yüzbaşı, aslında başka birisinin kimliğinde olduğunu fark eder. Ancak bu durum dakikalarla sınırlıdır ve tren havaya uçar, yüzbaşı bir kabinde tekrar uyanır. Bu bir görevdir ve bir teröristi yakalamak için yüzbaşı tekrar kısıtlı bir zaman aralığında trene gönderilecektir. Bu tarz senaryoları düşünen ve yazan insanlara gerçekten hayranım. Böyle film mi olur diyeceksiniz eminim.

14. Tetikçiler – Looper (2012) – IMDb: 7,4


Hükumet tarafından yasaklanan zamanda yolculuk, yasa dışı bir ölüm karaborsasına dönüştürülmüş durumdadır. Ortadan kaldırılmak istenilenler zamanda geri gönderilir ve orada görevli tetikçiler tarafından öldürülürler. Ya öldürmek zorunda kalacağınız kişi otuz yıl sonra ki kendiniz ise? Soluksuz izlenecek bir gizem filmi daha sizlere.

13. Limit Yok – Limitless (2011) – IMDb: 7,4


Başarısız bir yazar, bir gün bir ilaç alır ve birkaç günde romanını yazıverir. Etkisi bir süre sonra geçen bu ilaçtan temin eden yazar, ilacı aldıkça beyninin çalışmadığı köşesinin kalmadığını fark eder. Bu durumu zengin olmak için kullanan yazarı bu ilacı elde etmek isteyen güçlü insanlar beklemektedir. Ve işler çığırından çıkıverir.

12. Koku: Bir Katilin Hikayesi – Perfume: The Story Of A Murderer (2006) – IMDb: 7,5


Doğduğunda annesi tarafından öldürülmek istenen bir çocuk yetişen kalabalık tarafından kurtarılır ve annesi idam edilir. Bir yetimhanede büyüyen çocuk on yaşına geldiğinde bir dericiye satılır. Paris’e gelen çocuk zamanla çok etkileyici parfümler yapar. İşlenen seri cinayetlerle yapılan parfümlerin bir alakası var mıdır? Filmin sonunda yok artık dedim gitti.

11. Sihirbaz – The Illusionist (2006) – IMDb: 7,6


Ödüllü bir film olan sihirbaz filminde, çocukluk aşkını evlendiği kötü ve zengin bir soyludan kurtarmak için sihirbaz olan bir çocuğun macerası konu alınmış. Filmin sonu oldukça şaşırtıcı. Bir aşk için ölümü göze alır mıydınız? Ya da ölümle oyun oynamak bu kadar mı kolay? Şaşırtıcı bir film.

10. Diğerleri – The Others (2001) – IMDb: 7,7


Savaşa giden kocasını iki küçük çocuğuyla bekleyen bir genç kadın. Küçük kızın evde karşılaştığı bir çocuğun ruhu. Bir evde yaşayan iki aile ve kim hayal, kim gerçek, ya da yaşananlar sadece bir yanılsamadan mı ibaret. Filmin sonunda çok şaşıracaksınız.

9. Kelebek Etkisi – The Butterfly Effect (2004) – IMDb: 7,7


Kötü bir çocukluk geçiren kahramanımızın pişmanlıklarla dolu bu çocukluğa tesadüfen dönebilme yolunu keşfetmesi, onun bazı yaşanılanları düzeltmek istemesine yol açacaktır. Bildiği tek şey bu şansı iyi değerlendirmesi ve geçmişiyle yüzleşerek çevresine verdiği zararları telefi etmesi gerektiğidir. Ancak geçmişe her müdahalesinde işler içinden çıkılmaz bir hale gelecektir.

8. Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi – The Curious Case Of Benjamin Button (2008) – IMDb: 7,8


Çirkin ve yaşlı olarak doğan Benjamin Button babası tarafından bir evin kapısına bırakılır. Kendisine annelik yapacak olan bir kadın tarafından sahiplenen Benjamin gittikçe gençleşmekte, büyüdükçe adeta bir Tanrı kadar kadar güzel bir hale dönüşmektedir. Aslında bu durum bir çok dramı da yanında taşıyacaktır. Harika bir gizem filmi daha.

7. Bay Hiçkimse – Mr. Nobody (2009) – IMDb: 7,9


İki bin’li yılların sonu. Robotlar dünyasında yaşayan 117 yaşındaki son ölümlü insanın anıları incelenmeye çalışılıyor. Yaşlı adam bir karmaşa içerisinde, hatırlamakla unutmak arasında adeta ölümle savaşmaktadır. Kadere inanır mısınız? Yaşlı adamın anılarında bir yerde Nemo isimli bir çocuk bir tren istasyonunda çok zor bir seçim yapmak zorunda kalmıştır. Boşanmış olan annesiyle birlikte trene binip gitmek ya da babasıyla istasyonda kalmak kararıyla başlayacak sonsuz sayıda olasılık oluşabilir ve bu durum bir çok hayatı etkileyebilir. Tek kelimeyle şaşırtıcı bir film.

6. Onur Savaşı – Jagten (2013) – IMDb: 8,2


40’lı yaşlarda olan Lucas, eşinden boşanmış ve geçirdiği zor döneminin sonrasında hayatını yeniden düzene koymaya çalışmaktadır. Öğretmen olarak iş bulduğu bir kreşte çalışmakta, yeni kız arkadaşı ile gelecek hayalleri kurmakta ve ergenlik çağındaki oğluyla arasındaki sorunları halletmeye çalışmaktadır. Tam her şey yoluna girmek üzereyken Lucas’ın hayatı yeniden alt üst olur. Kreşteki küçük çocuğun söylenmiş olduğu küçücük bir yalan kasabaya bir virüs gibi yayılacak ve Lucas’ı saygınlığı ve hayatı için savaşmak durumunda bırakacaktır.

5. Pan’ın Labirenti – Pan’s Labyrinth (2006) – IMDb: 8,2


Fantastik bir maceraya ve gizemler dünyasına girmeye hazır mısınız? Ofelia annesiyle beraber üvey babasının çiftlik evine yerleşir. Savaş zamanıdır ve isyancıların tehdidi altındadırlar. Meraklı ve hayalperest bir çocuk olan Ofelia yeni evlerinin bahçesinde keşfettiği labirentte bir bulmacayla, bulmaca içerisinde de kendisine çeşitli görevler veren bir yaratıkla karşılaşır.

4. The Prestige (2006) – IMDb: 8,4


Uyarlanan kitabın yazarına keşke bu cümleyle kitaba başlasaydım dedirten bir konuşmayla başlıyor film. Bir sihirbaz ve iki çırağı, yıllarca sürecek bir çekişme, hırs ve intikam duygularına yol açan olaylar. Sihirbazlık ve bilim çelişkisi. İlizyon ve gerçek karmaşası. Filmin sonunda kaç kez yanıldığınızı hatırlayamayacaksınız bile.

3. Akıl Defteri – Memento (2000) – IMDb: 8,6


Film birbirlerine eşit sayıda 22 adet siyah beyaz, 22 adette renkli sahneden oluşuyor ve farklı bir tarzda sondan başa doğru ilerliyor. Filmin konusuna gelince, eve gelen adam karısına tecavüz eden iki kişiyle karşılaşıyor ve birisini elinden kaçırıyor. Bu arada başına darbe alan kahramanımız beş dakikalık hatırlamalara yol açan sürekli bir hafıza kaybına yakalanıyor. Şimdi hem olanları her zaman hatırlayacak bir yol bulmalı, hem de karısına bunu yapanları yakalamalı. Nefes kesici bir film.

2. Başlangıç – Inception (2010) – IMDb: 8,8


Daha neler düşünecek ve senaryolaştıracaklar bilemiyorum ama, bu filmde yapacaklarını yapmışlar sanırım. İnsanların rüyalarına girerek fikir hırsızlığı yapan kahramanımız bu suç nedeniyle ülkesinde aranmakta. Çocuklarını görmeyi çok isteyen kahramanımız bu defa fikir yerleştirme istemiyle kiralanıyor. Başarması durumunda çocuklarına kavuşacak ancak fikir aşılamak oldukça karmaşık bir konu. Birkaç katmanlı rüya, yani rüya içerisinde rüya ve içerisinde rüya, yine rüya, acaba kaç rüyaya kadar inilebilir?

1. Dövüş Kulübü – Fight Club (1999) – IMDb: 8,8


Kafası karışık bir adam, uykusuzluk sorunu ve yalnızlık. Doktoru onu kanserli hastaların katıldığı bir terapiye yönlendiriyor ve orada tanıştığı kız adeta adamın hayatını değiştiriyor. Filmin sonunda ne olduğunu epey düşüneceksiniz ve sanırım benim gibi tekrar tekrar bu filmi seyredeceksiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *