Hayal Gücünün Sınırı Yok: Glitch Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Avustralya kanalı ABC’nin 2015 yılının yaz aylarında izleyici ile buluşturduğu Glitch dizisi, bilim kurgu ve psikolojik drama türlerinin iddialı örneklerinden biri olarak öne çıkıyor. Tony Ayres ve Carole Sklan’ın yapımcılığını üstlendiği dizinin senaryosu Louise Fox ve Adam Hill tarafından kaleme alınıyor. Yönetmen koltuğunda oturan isim ise Emma Freeman. 2 sezon-12 bölüm şeklinde yayımlanan dizinin bir bölümünün ortalama gösterim süresi 55-60 dakika arasında. Glitch Netflix ve ABC’nin ortak bir prodüksiyonu olmakla birlikte 3. sezon için onayını aldı ve 2019 yılı içerisinde 3. sezonun izleyici ile buluşacağı duyuruldu. 2. sezonun finalinde akıllarda birçok soru işareti bırakan dizinin 3. sezonu merakla bekleniyor.

Glitch Dizisinin Konusu

Glitch dizisi, 2015 yılında Avustralya’nın Yoorana adındaki küçük ve sakin bir kasabasında geçiyor. Hikaye, bir gece vakti mezarlıkta başlıyor. Mezarlıkta olağanüstü bir hareketlilik beliriyor ve bazı mezarlar yarılarak içinden çamura bulanmış ve çıplak haldeki insanlar çıkmaya başlıyor. Bu insanlar korku içinde sesler çıkarırken mezarın yakınındaki kişiler durumu fark edip ihbarda bulunuyor. Bunun üzerine kasabanın polis memuru James Hayes, olay yerine gidip ambulansı arıyor ancak ambulans başka bir olay yerinde olduğu için gelemiyor. Sonra, kasabanın doktoru Elishia McKellar, James’e elinde battaniye ve kıyafetlerle yardıma geliyor. Bir yandan da mezardan çıkan insan sayısı artıyor. Tahrip olmuş mezarları görerek şoka uğrayan doktor ve polis, soğukkanlı kalmaya çalışıp bu insanları arabaya bindirerek doktorun muayenehanesine götürüyor. James, getirdikleri insanlardan birinin 2 sene önce hayatını kaybeden karısı Kate olduğunu anlayınca olayı çözme süreci başlamış oluyor. Farklı tarihlerde yaşamış ve ölmüş bir grup insan dirilmiş, bir mucize meydana gelmiştir. Dirilen kişilerin hafızaları yavaş yavaş geri gelmeye başladığında ölüm sebepleri ve enteresan hayatları hakkında gerçekler ortaya çıkıyor. Dizide, polis ve doktorun yardımlarıyla bu mucizevi diriliş olayına ışık tutulmaya çalışılıyor.

Glitch Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

James Hayes (Patrick Brammall)

Kasabanın kıdemli polis memurudur. Mezarlıkta yaşanan olayın ardından 2 sene önce kaybettiği karısını canlı bir şekilde karşısında görmenin şaşkınlığı içerisine girer. Dirilenler arasında karısı da yer aldığı için bu insanların bilimsel denek ve medya için bir araç olmaması amacıyla olayı gizli tutmaya çalışır.

30 Mart 1977 doğumlu Avustralyalı aktör Patrick Brammal, Alice, Moody Noel, Hayal Kırıklığı, Küçük Ölüm gibi projelerde yer yer aldı.

Dr. Elishia McKellar (Genevieve O’Reilly)

Kasabanın doktorudur. Olaya bilimsel açıdan büyük ilgi duymakta ve bu nedenle dirilenlere yardımcı olmaktadır. Birinci önceliği bu diriliş olayının nedenleri ve etkilerini çözümlemektir.

6 Ocak 1977 doğumlu, İrlandalı aktris Genevieve O’Reilly Beni Unutma, Kardan Adam, Ölüyü Uyandırmak, Star Wars gibi projelerde yer aldı.

Kate (Emma Booth)

James’in 2 yıl önce kanser nedeniyle vefat eden, çok sevdiği ve mezarından tekrar çıkan eşidir. Parmağındaki nikah yüzüğüne bakarak ismini, soyismini ve o anda bulunduğu hastaneyi hatırlamıştır.

8 Kasım 1982 doğumlu, Avustralyalı bir aktris Emma Booth Dwights’ı Tanıtmak, Parker, 3 Cinayet Yasası, Bir Zamanlar gibi projelerde yer yer aldı.

Charlie (Sean Keenan)

Yaklaşık 100 yıl önce vefat etmiş ancak tekrar dünyaya dönmüştür. İyi kalpli ve yardımsever biridir.

18 Ocak 1993 doğumlu, Avustralyalı Sean Keenan Sert Hedef 2, Avcılar, Cloudstreet, Newton Yasası gibi projelerde yer aldı.

Kirstie (Hannah Monson)

Seksenli yılların sonlarında, çok genç yaşta vefat etmiştir. Rahat ve gamsız tavırları ile dikkat çekmektedir. Sanki dirilmekten etkilenmemiş gibidir.

21 Nisan 1992 doğumlu, Avustralyalı aktris  Hannah Monson Kazananlar ve Kaybedenler, Artıklar gibi projelerde yer aldı.

Kimliksiz (Rodger Corser)

İlk dirilen gruptan saatler sonra, en son dirilen kişidir. İsimsiz bir mezardan çıkmıştır. Ekstra sinirli ve saldırgan tavırları ile dikkat çekmektedir. Diğer dirilenler en azından isimlerini hatırlamaya başlarlarken onun hafızasında kim olduğuna dair hiçbir şey canlanmamaktadır.

28 Şubat 1973 doğumlu, Avustralyalı aktör Rodger Corser The Beautiful Lie, Doctor Doctor, Camp, Burning Man, Stingers gibi projelerde yer aldı.

Maria (Daniela Farinacci)

1931 yılında doğup 1969 yılında ölmüş İtalyan bir kadındır. Dindar ve tutucu bir Hristiyan’dır. Olan biten her şeyi bir nedene bağlamaya çalışan ve Tanrı’dan geldiğine inanan, başına buyruk biridir.

Avustralyalı aktris Daniela Farinacci Kardeşler, Küçük Balık, Dul, Mavi Topuklar, Şehir Cinayeti, Refah gibi projelerde yer aldı.

Patrick (Paddy) Fitzgerald (Ned Dennehy)

Dirildiği gece mezarlıkta polis ve doktordan saklanarak dirilenler grubundan ayrılmıştır. 19. yüzyıl ortalarında yaşamış, 50’li yaşlarda asabi ve huysuz bir adamdır. Dizinin en gizemli karakterlerinden biridir.

8 Aralık 1965 doğumlu, İrlandalı aktör Ned Dennehy Ateş Krallığı, Sherlock Holmes, Mandy, Robin Hood, Kral Arthur gibi projelerde yer aldı.

Vic (Andrew McFarlane)

Komşu bir kasabada görev yapan ve mezarlık vakası esnasında tesadüfen kasabada bulunan polis memurudur. İstemeden de olsa olayların içinde o da bulunacaktır.

6 Haziran 1951 doğumlu Avustralyalı aktör Andrew McFarlane Doktorlar ve Hemşireler, Küçük Beyaz Yalanlar, Hakikat, Şeytan Bahçesi, Newton Yasası, Gizli Şehir gibi projelerde yer aldı.

Beau (Aaron L. McGrath)

Mezarlık yakınından bisikletle geçtiği sırada diriliş olayına canlı şahit olan, olanları kameraya kaydeden ve sonrasında Paddy’i gizlice takip eden gençtir.

1996 doğumlu Avustralyalı aktör Aaron L. McGrath, Kirli Kader, Kahverengi Dudaklar, Kod, Gizemli Yol gibi projelerde yer almıştır.

Sarah (Emily Barclay)

James’in karnı burnunda hamile eşidir. En önemlisi de, Kate’in yakın arkadaşıdır ve ona ihanet etmiştir. Eşinin çok sevdiği eski karısının tekrar canlanmasıyla onun hayatında da büyük değişiklikler ve zorluklar meydana gelecektir. Eşini Kate’e kaptırmamak için büyük bir savaş verecektir.

24 Ekim 1984 doğumlu İngiliz aktris Emily Barclay Sıfır, Aşk Kuşları, Sessizlik, Kız Kardeşler gibi projelerde yer aldı.

Dizide Dair Bazı Detaylar

  • Glitch IMDb puanı 7,5’tir.
  • The Glitch, kurgusuyla, karakterlerin her birinin sahip olduğu derin hikayeleriyle, yarattığı gizem ve merak duygusuyla izleyiciden tam not almıştır. Dizide oyuncu seçimleri de başarıyla yapılmış, tüm oyuncular karakterlerin gerçekliğini izleyiciye yüksek düzeyde yansıtmıştır.
  • “Glitch ne demek?” diye merak edenler için; kelime anlamı olarak aksaklık, acil durum gibi bir ifadeye karşılık gelmektedir.
  • Dizi, bir yandan gizemli bir temada olup bir yandan da Netflix gerilim Glitch etiketiyle adını duyurmuştur. Bilim kurgu ögeleri de dizide oldukça aktif olup dizinin incelenecek ve üzerinde düşünülecek çok yönü vardır.
  • Dizi, Netflix yapımlarından gizem ve gerilim etiketleriyle arama yapıldığında karşılaşılan sonuçlar arasında ön plana çıkmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *