Report

Description

Gotham dizisinin konusuna değinmeden önce belirtilmesi gerekilen ilk ve önemli şey Gotham City’nin Batman çizgi romanın 4.sayısında ilk defa Batman’in şehri olarak bahsi geçmesidir. Gotham City nasıl bir yer midir? Sodom ve Gomora minvalinde günahkar bir kenttir Gotham.

Gotham dizisi, 2014 yılının Eylül ayında yayın hayatına başlamıştır. ABD yapımıdır ve Amerika Fox kanalında yayınlanmaktadır. Suç, dram ve gizem türlerini içeren bir televizyon dizisidir. İlk sezonu 22 bölüm, 2. sezonu 21 olmak üzere toplamda 43 bölümü Türkçe altyazılı olarak izlenmek için mevcuttur. 3. sezon anlaşmasını da yaptığı için yeni sezonda seyirci karşısındaki macerasına devam edecektir.

Gotham

ABD’nin devasa ve bilindik çizgi roman şirketlerinden biri olan DC Comic’in en şöhretli karakterlerinden birisi de Batman’dir. Batman’in yaşadığı distopik şehir görünümündeki Gotham City ve bu şehirdeki korku ve çürümüşlüklerle dolu yaşantıdan kesitler dizinin ana meselesidir. Gotham dizinin konusu da Batman’in Batman’leşmeden evvelki Bruce Wayne’li ilk gençliğindeki Gotham City yıllarına odaklanmaktır. Bu yıllara odaklandığı için Dedektif James Gordon’un ekseni etrafında dönmekte olan konu yapısına sahip bir dizi niteliği taşımaktadır Gotham dizisi.

Gotham Konusu

Batman evrenindeki karakterlerin ilk defa ortaya çıkışlarına şahit olacağımız daha önceki Batman hikayelerinde farklı bir ortama oturtabileceğimiz böylelikle kendine özgün bir dünya kurabilen izlenilesi bir dizi meydana getirilmiştir Gotham dizisinde. Her bir epizotta Batman evrenin derinliklerine dalarken Gotham şehri her daim yaşadığı kaosla, bir kara şehir görünümüyle bizlere çok iyi bir dizi deneyimi vaad etmektedir.

Gotham Dizisi Konusu

Gotham dizinin konusunu derinlemesine incelemeden evvel dizide emeği geçen yaratıcı ekibine, oyuncularına ve İMDB puanının da olduğu dizi künyesine şöyle bir göz gezdirelim:

Gotham Dizisi Künye:

IMDb: 8.0
Proje Tasarımı: Bruno Heller
Oyuncular: James Gordon (Ben McKenzie), Bruce Wayne (David Mozaus), Harwey Bullock (Donal Logue), Alfred Pennyworth (Sean Pertwee), Osvald Cobblepot – Penguen (Robin Lord Taylor), Barbara Kean (Erin Richars), Selina Kyle – Kedi Kadın (Camren Bicondova), Edward Nygma – Bilmececi (Cory Michael Smith), Butch Gilzean (Drew Powell), Leslie Thompkins (Morena Baccarin), Sarah Essen (Zabryna Guevara), Fish Mooney (Jada Pinkett Smith), Carmine Falcone (John Doman), Theo Galavan (James Frain), Renee Montova (Victoria Cartegena), Tabitha Galavan (Jessica Lucas), Crispus Allen (Andrew Stewart-Jonas), Lucius Fox (Chris Chalk)…

Gotham Dizisi Konusu :

Bruce Wayne, anne ve babasıyla bir sinema dönüşünde karanlık bir atmosfere sahip sokakta izledikleri film üzerine ateşli bir değerlendirme yapmaktadır. Bu sırada aniden karşılarında bitiveren maskeli bir soyguncu Wayne’in anne ve babasının üzerindeki para ve ziynet eşyaları ister. Ebeveynleri hırsızın istediklerini verir ama hırsız ikisini silahla ateş ederek öldürür. Çocuğa ise bir şey yapmaz. Olay yerine cinayet masasında iki dedektif gelir: Dedektif James Gordon ve ortağı Harwey Bullock. Dedektif Gordon, merdivende ağlak bir şekilde oturan Wayne’in yanına sokulur. Ve kendi ailesinin hikayesini anlatarak onunla empati kurar. Böylelikle bu ikilinin macerası başlamış olur. Bruce Wayne’in ailesinin katilini bulmak için görevlendirilen Dedektif James Gordon böylece Gotham şehrinin gerçek yüzüyle karşılaşır. Gotham şehri, alabildiğine karanlıktır. Öncelikle bir suç şehridir. Her türlü suç bu şehirde işlenir. Hırsızlık, cinayet ve şiddetin bin bir türlüsü…

Gotham Karakterleri
Erk sahibi insanlar yozlaşmış, her türlü pis işten haberdar olmalarına karşın sesiz sedasız dalgalarına bakmaktadırlar. Adaletin savunucuları adaleti hiçe sayarken mazlumun hakkını araması bile pişmanlık sebebidir. Rüşvet ve her türlü kara para akışı normalleşmiştir. Buna itiraz edenler bile bu durumu içselleştirmiştir artık. Polis teşkilatı da bu çürümüşlükte payına düşeni fazlasıyla almıştır. Bu içselleştirmenin en somut örneği James Gordon’un ortağı Dedektif Harwey. Kendisi değiştiği gibi ortağı Gordon’u da içselleştirmek istemekte onun da boşa çabaladığını bir şey değiştirmeyeceğini salık vermektedir. Bu ikili bir nevi iyi polis – kötü polis boyutundadır. Lakin Dedektif Gordon bu kasvetli ve çürümüş şehre adalet mücadelesini sonuna kadar sürdürmek niyetindedir.

penguen
Gotham’ın karanlık dünyasını aydınlatacak yegane ışık kaynağıdır çünkü Gotham. Prensiplerine bağlı dürüst ve hümanisttir. Onur ve adalet gibi değerlere büyük önem verir. Değerlerinden taviz vermeden kuralları biraz esneterek Gotham’ın dilinden konuşması gerektiğinde de bunu yapmaktan zerre çekinmiyor. Oyunu kuralına göre oynuyor yani. Falcone ve Maroni Gathom’un iki büyük mafya ailesi… Fish Mooney… Gangester camiasında yer edinme gayretindeki Penguen…

Joker
İyi bir savcıyken bir duruşmada yüzüne atılan asit sonucu akli dengesi bozulunca kötü tarafa geçen İki Yüz… Kedi Kadın, Bulmacacı, Zehirli Sarmaşık … Ve çok geç de olsa Joker… Ve diğer kötü karakterler… Bu kadar kötüyle baş etmek Dedektif Gordon’un harcı olmamasına rağmen onun pes etmez tavrı ve Gotham’da bir şeyleri değiştirmek için giriştiği bu amansız mücadelesi taktire şayan. Lakin gerçekten bu şehrin karanlık tasvirinden aydınlığa erişebilmesi için bir süper kahraman şart. Belki de birkaç süper kahraman… Batman bile bu kadar kötülükle baş edemeyebilir!
Batman’in Batman’leşmesini göremeyebiliriz ama Bruce Wayne’nin ailesini intikamını almak için kat etmeye başladığı yola şahit olabiliriz. Wayne, kendisine son derece sadık uşağı Alfred mentollüğünde gelişedursun yanında duran ve davasının peşinde olup katilleri bulacağına ve kötülerin cezasını çekeceğine söz veren Dedektif Gordon ile olan yol arkadaşlığı sürmeye devam edecektir.

Gotham Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *