Gotham Dizisini İzlemek İçin 5 Neden

0/5 Votes: 0
Report

Description

2014 yılında Bruno Heller tarafından Fox kanalında yayınlanan dizi şuan 3. sezonunda devam etmektedir. IMDB de 142.179 kullanıcı oylaması ile 8.0/10 alan Gotham, bildiğiniz ”Batman” filmlerinden veyahut ”DC dizi ve film Evreni’nden biraz farklı. Başrollerinde Ben McKenzie (James Gordon),David Mazouz (Bruce Wayne)’ un olduğu diziye izlemeniz için verdiğim nedenlerden aklınızda soru işaretleri kalmayacak. Bu arada Gotham Konusu isimli içeriğimiz de dikkatinizi çekebilir.

Gotham Dizisini İzlemek İçin 5 Neden

5. Konu Olarak ”DC Dizileri ve Filmleri’nden Çok Farklı;

konu-olarak-dc-dizileri-ve-filmlerinden-cok-farkli
Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki isminin ”Gotham” olması direkt olarak ”Batman” in suçlularla savaştığı bir dizi olarak olduğu anlamına gelmiyor. James Gordon’un polis dedektifi olarak acemi ve yeni olduğu zamanları ele alan ve Bruce Wayne’in ailesinin öldürüldüğü andan itibaren dizi başlıyor. Bazı noktalarda bilinen ”DC çizgi romanı” çizgisinden çımadan devam etse de bazı noktalarda ise kendi yolunu çizmekte. Bruce Wayne’in ”Batman” olma yolunda gençliğinde yaşadıkları arka planda işlenirken ön planda daha çok James Gordon’u göreceğiz. Polisiye ve Çizgi Roman hayranı iseniz bu dizi size hitap etmekte.

4. Karakterler ve Diziye İşlenme Şekilleri;

karakterler-ve-diziye-islenme-sekilleri
Evet dizinin en çok beğenilen ve takdir edilen kısmı ise DC’nin Gotham evreninde geçen karakterlerin hemen hemen aynı dozajda diziye aktarılmasıdır. Alfred (Sean Pertwee),Gotham’ın babası Falcone, Sal Maroni,Fish Mooney (Jada Pinkett Smith) ve yardakçılıktan belediye başkanlığına yükselen Penguen (Robin Lord Taylor),Riddler,Barbara Kean (Erin Richards),Harvey Bullock (Donal Logue),Selina Kyle-Cat Woman (Camren Bicondova),Poison Ivy (Clare Foley) ve fazla işlenmesede Joker performansının hakkını veren Jerome Valeska,Hugo Strange,Lucius Fox ve dahası dizide yer alıyor.Sürekli ”Batman” den dayak yiyen değil de,kendini geliştiren yeni yeni kendilerini farkeden Gotham kötülerini düşünün.

3. Gotham Atmosferinin Tasviri ve İşlenmesi;

gotham-atmosferinin-tasviri-ve-islenmesi
Evet, diziyi izlerken anlayacağınız üzere Gotham’ın şen şakrak suç oranın düşük olduğu bir şehir olarak görmeyeceksiniz elbette. DC’nin animasyonları ve filmlerinde olduğu gibi bu dizide de Gotham oldukça puslu, karanlık ve bildiğiniz daha çok kurtarılmayı beklemekte. James Gordon’un elini attığını kurtarmasını beklemeyin. Aşk, mutluluk gibi kavramları da DC işleyebileceği en karanlık şekilde görecekseniz. Ve Bruce Wayne, yaşadığı onca şeyden sonra Batman olma yolunda yoğrulma süreci ve Gotham’ında ki gayrimenkulleri ve menkul kıymetleri gayet güzel bir şekilde işlenmekte. Araçlar, giyimler olsun, konuşmalar ve dönemin teknoloji ve yaşam tarzı olsun izleyiciye gayet iyi aktarılıyor.

2. Dizimizin Kadınları;

dizimizin-kadinlari
Camren Bicondova (Cat Woman),Morena Baccarin (Leslie Thompkins),Jessica Lucas (Tabitha Galavan),Maggie Geha (Poison Ivy) ve saydıkça güzelliklerine güzellik katan bu bayanlarımızın dizide ki rolleri ve karakter uyumları tam DC evrenine uyuyor ve güzellikleri de çabası kalıyor. James Gordon’un aşk hayatını önemli biçimde işlenmesi Bruce Wayne’in ilk kalp çırpıntıları dizimizin ilerleyen bölümlerinde renk katacak ve konu-senaryo açısından kaliteli ilerlemeler olacak.

1. Polisiye Olarak İşlenmesi, Suçlular ve Kahramanlar;

polisiye-olarak-islenmesi-suclular-ve-kahramanlar
Bildiğimiz gibi Gotham’da kum tanesinden daha çok kötü karakter var desek mantıksal açıdan ”Hadi canım!” dense de düşünüldüğünde say say bitmeyecek kötüler kala gelince ”Olabilir yav!” dememek elde değil. Dizinin tıkanacağı noktada polisiye ve çözülemez bir suçun başlaması ile yeni kötünün dâhil olması veyahut zincirleme gelişen olaylar dizinin canlılığını koruyor. Günümüz dizilerinin en çok başvurulan yardımcı unsur polisiye bu dizimizde de etkin rol alıyor. Sıkıcı gibi gelse de James Gordon’un polis olduğunu unutmayın. Tabi ki de polisiye bu işin içinde olması gerekiyor.

Bonus: Dövüş Koreografileri, efektler, CGI

İlerleyen bölümlerde silahlı çatışmalar, dövüş sahneleri ve Gotham’ın muazzam havasını sağlayan CGI hiçbir açık vermeden gayet güzel şekilde dizide bizlere aktarılıyor. James Gordon’un asansörde suikasta uğradığı sahnesi ve dövüş koreografileri o kadar gerçekçiydi ki izlemeniz için gerek bir diğer unsur diyebilirim Dizi henüz 3. sezonda iken geç kalmayın ve hemen izlemeye başlayın. Dizinin izlediğim kadarıyla henüz ”şu noktada tıkandı” , ”sıkıldım kapatıyorum” şeklinde bir kısmına denk gelmedim. Daha doğrusu olmadığını gördüm. Son söz ”İyi Seyirler!”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *