Gözden Kaçırılmış Farklı Konularda Savaş Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Gerek konusu, gerekse izleyiciye vermiş olduğu mesajlar ilgi çekici olan ve gözden kaçırmış olabileceğiniz çeşitli savaş filmlerini IMDb puanlamasına göre listeledik. 1986 yapımı Platoon – Müfreze filmi sonrasında çekilen savaşa dair bir çok film arasından, keyifle izleyerek işte bu dediğimiz, en beğendiklerimiz bu sıralamaya alınmıştır. Bu filmleri izlerken nefes bile almayacak, filmin sonunun nasıl geldiğini anlamayacaksınız.İkinci Dünya Savaşı Filmleri isimli listemiz de hoşunuza gidebilir.

Gözden Kaçırılmış Farklı Konularda Savaş Filmleri

 

15. Windtalkers – Rüzgarla Konuşanlar (2002) – IMDb: 6,0


İkinci Dünya Savaşında Amerikan ordusu mesaj haberleşmelerini dinleyen ve gerekli tedbirleri hemen alan Japonlardan kurtulmak ve şifreli haberleşmeyi sağlamak için Navajo Kızılderililerinden yararlanabilecekleri bir eğitim programı uygularlar. Savaş dilini ve mesajlaşma sistemini öğrettikleri bu yerliler savaş alanına gönderilecek ve telsiz haberleşmesini sağlayacaklardır. Sıcak savaş bölgesinde Japonların eline geçebilecek her Navajo şifrenin tehlikeye düşmesi demek olacağından, bu yerliler düşmanın eline geçmesin diye birer koruyucu askerle görev yapacaktır. Son çare ise düşmanın eline geçmeden Navajo yerlisinin öldürülmesidir. Bu durumu Kızılderililer bilmemektedir. Çok beğendiğim filmlerden birisi daha. Bence düşük puanı hak etmiyor.

14. The Water Diviner – Son Umut (2014) – IMDb Puanı: 7,1


Bence hakkı yenilmiş bir Çanakkale savaşı filmi. Belki Hollywood’da çevrilse Dünya ayakta alkışlardı. Benim anlamadığım ülkemizin bu projeye böylesine ilgisiz kalmasının nedeni. Filmin konusuna gelince, Üç oğlunu Çanakkale Savaşına gönderen bir Avustralyalı çiftçi, 1919 yılında Çanakkale Savaşı’ndan sonra çocuklarını bulma umuduyla Türkiye’ye gelir. Arazide su bulma konusunda usta olan çiftçi oğullarına ait bir iz bulabilmek için her şeyi deneyecektir.

13. Operasyon Valkyrie  (2008) – IMDb: 7,1


Gerçek bir hikayeden sinemaya aktarılan, II.Dünya savaşı filminde, savaşın sonlarına doğru Hitler’e karşı başarısızlıkla sonuçlanan bir suikast girişimi anlatılmış. Benzerlerinden filmi ayıran özelliği ise suikast planını hazırlayan kişi bir savaş gazisi olan SS Albayı. Almanlar tarafından vahşice uygulanan katliamlara kayırsız kalamayan Almanların da olduğu bu filmde gayet güzel anlaşılabiliyor.

12. Unbroken – Boyun Eğmez (2014) – IMDb: 7,2


Yönetmenliğe soyunan Angelina Jolie’den gerçek bir öyküye dayanan fantastik bir baş yapıt seyredeceksiniz. Savaş öncesi olimpiyat oyunlarında karşı karşıya gelen iki sporcunun, savaşta düşman olarak karşı karşıya gelmeleri anlatılıyor. Bu sporculardan birisi esir olarak diğerinin eline düşünce, savaş boyunca sürecek bir hırs ve karşılığında boyun eğmeme durumu. Laura Hillenbrand’ın kitabından uyarlanmış muhteşem bir film.

11. Defiance – Direniş (2008) – IMDb: 7,2


İkinci Dünya Savaşı sırasında üç Yahudi kardeş, Nazilerin kontrolü altında olan Polonya’dan kaçarak Beyaz Rusya civarında bir yerde Nazilere karşı savaşan Rus direnişçilere katılırlar. Ormanın derinliklerinde kurulan bu direniş kampında binlerce yahudi yaşlı, kadın ve çocuk barınmaktadır. Naziler eninde sonunda kampın yerini öğreneceklerdir, ancak karşılaşacakları direniş bu insanların hayatını kurtarmaya yetecek midir? Yine güzel kurgulanmış bir savaş filmi.

10. Dünyanın Uzak Ucu – Master and Commander:The Far Side of the World (2003) – IMDb: 7,4


Napolyon’un üstün savaş anlayışı en çok İngiltere’yi korkutmaktadır. İngiliz hükumeti, Fransızların Acheron adlı dev savaş gemisini yok etmesi için Brezilya sahillerinde seyreden Yüzbaşı Aubrey’i görevlendirir. İki gemi karşılaştığında çok büyük hasar alan Yüzbaşının gemisi çıkan sis ve kaptanın manevrası sonucu batmaktan kurtulur. Yüzbaşı Aubrey pes etmeyecek ve kendisinden hızlı ve güçlü silahları olan Fransız gemisini takip ederek yok etmeye çalışacaktır. Pasifik Okyanusunda geçen ölüm kalım mücadelesi müthiştir.

9. Gökkuşağı Savaşçıları – Warriors of the Rainbow (2011) – IMDb: 7,5


Tayvan yapımı olmasına rağmen bir film bu kadar mı güzel olur dedirten etkileyici bir sinema şaheseri. İki bölümden oluşan filmin konusuna gelirsek; Japonların çevre adalarda yaşayan yerel kabilelere medeniyeti götürme çabaları, aslında sömürü politikaları eleştirmiş. Yaban hayatı yaşayan bu kabileler hakkında çarpıcı bilgilere sahip olabiliyorsunuz. Filmde iki düşman kabile, adayı ele geçiren Japon askerler ve yıllar sonra tekrar özgürlüğüne kavuşmak isteyen yerlilerin isyanı görsel bir şova dönüştürülerek anlatılmış.

8. Fury – Hiddet (2014) – IMDb: 7,6


II.Dünya Savaşı sırasında Amerikalı bir tank ekibinin başından geçen ilginç olayların anlatıldığı filmin baş rolünde usta aktör Brad Pitt oynuyor. Almanya’da savaşın sonlarına doğru geçen hikayede savaş psikolojisi, askerlerin ve halkın yaşadığı acılar, savaşın götürdükleri, öfke, çelişkili duygular muhteşem bir şekilde ifade edilmiş. Gerçekten etkileyici bir filmdi.

7. Enemy at the Gates – Kapıda ki Düşman (2001) – IMDb: 7,6


Defalarca izlediğim harika bir film. İzlemeyenler bence çok şey kaybetmiştir. Konstantin Simonov’un Gündüzler ve Geceler romanını hatırlattı bana. İkinci Dünya Savaşı’nın kilit noktası Stalingrad, bir kazak Türkü olan keskin nişancı askerin kahramanlıklarıyla çalkalanmaktadır. Polit büro konuyu iyi kullanmak ister ve askerleri esaretlendirerek savaşın kazanılabileceği düşünülür. Almanlar ise karşı hamleyi çoktan hazırlamıştır. Alman ordusunun en iyi keskin nişancısı olan bir Albay Stalingrad’a Rus keskin nişancıyı öldürmek üzere gönderilir. Sonrası mı? Kedi fare oyununa hazır mısınız. Etkisinden epey kurtulamadığım harika bir filmdi.

6. Ateşkes – Joyeux Noel (2005) – IMDb: 7,8


Birinci Dünya Savaşı sırasında Noel’e denk gelen 24 Aralık tarihinde yapılan özel bir anlaşmayla cephede kısa süreli bir ateşkes ilân edilir. Hıristiyanlar için İsa Peygamberin doğum günü sayılan bu özel Noel gecesi bir gün önce birbirlerini acımasızca öldüren askerler tarafından birlikte kutlanır. Yiyeceklerini paylaşan, birbirlerine özel anılarını ve fotoğraflarını gösteren bu tuhaf askerler, futbol oynarlar, dans ederler ve ateşkes bittiğinde birbirlerini öldürmeye devam ederler. Savaş filmini Yılbaşı filmiyle birleştiren bu enteresan filmi kaçırmayın.

5. Letters from Iwo Jima – Iwo Jima’dan Mektuplar (2006) – IMDb: 7,9


Yönetmen koltuğunda usta aktör Clint Eastwood, baş rolde ise Ken Watanabe’nin bulunduğu bu muhteşem film Japon’ların gözünden İkinci Dünya Savaşından bir kesit sunmakta. Etkileyici oyunculuk performansları izleyeceğiniz filmde Japon kültüründen izler bulacak ve savaşın arka planında bıraktığı acı izlere şahit olacaksınız. Milyon dolarlık bebek filmi de başarılı olan Clint Eastwood’un yine olağanüstü başarılı olmuş bir savaş ve psikolojik film.

4. My Way – Mai Wei (2011) – IMDb: 7,9


Güney Kore yapımı muhteşem bir yapıt. İkinci Dünya Savaşı arifesinde Mançurya ve Kore Japonya’nın işgali altındadır. Japon ordusu tarafından esir alınan Koreli askerler Almanya’nın yanında Normandiya’da savaşmaya zorlanırlar. Güçlü-zayıf, zengin-fakir ikilemlerinin hayatın iç yüzünde ve savaşta dahi değişmediği, muhteşem bir savaş filmi izleyeceksiniz.

3. Tae Guk Gi:The Brotherhood Of War – Kan Kardeşleri (2004) – IMDb: 8,1


Yükselişe geçen Güney Kore sinemasından yine muhteşem bir film izleyeceksiniz. Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki savaşın insani boyutlarını sorgulayan bu müthiş film, son derece etkileyici savaş sahneleri içermektedir. İdeolojilere çok değinilmeden, benzer tarzdaki Amerikan filmlerinden çok daha başarılı bir yapıt ortaya çıkartılmış. Kore savaşı sırasında üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllü bir taburun başından geçenler sürükleyici bir görsellikle aktarılıyor. Gerek atmosfer, gerekse sinematografi muazzam yansıtılmış. İnanılmaz efektler kullanılan film, savaş konusunda çekilmiş bir çok Amerikan filmini ezecek kadar gerçekçi ve vurucu sahnelerle dolu. Gerçek bir savaş filmi arayanların arşivinde mutlaka bulunması gereken bir film bu.

2. Pianist – Piyanist (2002) – IMDb: 8,5


İkinci Dünya Savaşı’nda Polonyalı başarılı bir piyanistin Almanların Polonya’yı işgal etmesiyle kabusa dönen hayatı tüm Yahudilerin nezdinde anlatılmaya çalışılmış. Sanat sever bir Nazi subayının saklanan piyanistle karşılaşması ve sonrasında oluşan olaylar gerçekten güzel aktarılmış. Roman Polanski’nin yönetmenliğini üstlendiği film ödüllü bir başyapıt.

1. Saving Private Ryan – Er Ryan’ı Kurtarmak (1998) – IMDb: 8,6


Filmin başında göreceğiniz savaş sahnelerini film boyunca çok sık göremeseniz de, sürekli değişen mekanlar bu filmin havasını oldukça değiştirerek, başından sonuna bir heyecan fırtınası içine düşmenizi sağlıyor. Çok başarılı bir İkinci Dünya Savaşı Filmi bence. Savaş sırasında dört oğlu da cephede olan bir annenin üç oğlunun ölmüş olduğunu tespit eden ordu, dördüncü oğlunu anneye sağ olarak teslim etmek ister. Ancak dördüncü oğul olan James Ryan hava indirmesi sırasında dağılan bir birlikte görevlidir ve onu bulmak için görevlendirilen özel timin işi hiçte kolay olmayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *