Report

Description

Grimm kardeşlerin masallarını hepimiz duymuşuzdur. Pamuk Prenses ve 7 Cüceler, Rapunzel, Hansel ile Gratel en bilinen masalları arasındadır. 1812 yılında ilk masallar yayınlandığı zaman, hiç de çocuklara uygun olmadığı yolunda eleştiriler almışlardı. Bunun üzerine, Grimm kardeşler masallarında bazı değişikliklere gitmişlerdi. İşte Amerikan NBC televizyonu yapımı Grimm dizisi, bu masalların orijinal versiyonlarından esinlenilerek ama hikayeler ve karakterler açısından başka kaynaklardan beslenilerek oluşturuldu.

grimm

Almanca yaratık/tabiat kelimesinin karşılığı olan Wesen, dizide görülen mahluklar için kullanılıyor. Yaratıkların türleri genelde bir Alman ismi taşımasına rağmen, dizideki Wesen’lerin pek çoğu Grimm kardeşlerin masallarındaki isimlere sahip değil. Wesen, mitolojik yaratıkların veya hayvanların bazı özelliklerini taşıyan insanlar olarak canlandırılmış ve saldırganlaştıkları ya da duygusal olarak tahrik edildiklerinde canavar haline geliyorlar.

Grimm Konusu

grimm-dizi-oyunculari
Portland Polisinde görevli Nick, birden etrafındaki sıradan görünümlü insanların anlık olarak korkunç canavarlar haline dönüştüğüne şahit olmaya başlar. Bir anlık görüntüler olduğu için de hayal görüp görmediği hakkında kendinden şüphelenir. Aynı günlerde, hayatta olan tek akrabası, Mary teyzesi ziyarete gelir ve Nick’e bazı açıklamalarda bulunur. Nick, aileden geçen bir güç sahibidir ve Grimmler olarak bilinen bu soyun görevi bu yaratıklarla insanoğlu arasındaki dengeyi korumaktır. Dizi boyunca tehlikeli türlerle savaşacak, işyerindeki ortağı detektif Griffin ve yaratıklardan biri olan Monroe’dan yardım alacaktır.

Grimm Karakterleri – Grimm Oyuncuları

Nick Burkhardt:

grimm-nick-burkhardt
Nick Burkhardt dizinin baş karakteri. David Guintoli tarafından canlandırılıyor. Aktörün ilk büyük rolü. Daha önce Nip/Tuck, Veronica Mars, Ghost Whisperer, Grey’s Anatomy gibi bazı dizilerde yardımcı oyuncu olarak yer almıştı. Nick dizi süresince normal hayatı ile Grimm olarak yaşadığı hayatı arasında denge kurmaya çalışıyor.

Dedektif Harry Griffin:

grimm-harry-griffin
Diğer karakter detektif Harry Griffin’e ise, Russel Hornsby hayat veriyor. Hornsby de Burkhard gibi bazı dizilerde yer almıştı. Griffin karakteri, Nick’in polis arkadaşı ve ortağı olarak yer alıyor. Ama 2. sezona kadar Nick’in bir Grimm olduğundan haberi olmuyor. Zaman zaman alaycı olabilen Harry, Nick’in en iyi arkadaşı ve Nick O’na bir Grimm olduğunu açıkladıktan sonra daha da yakın oluyorlar.

Juliette Silverton:

grimm-juliette-silverton
Nick’in kız arkadaşı Juliette Silverton’u Bitsie Tulloch canlandırıyor. House, Cold Case gibi dizilerde yer alan Bitsie, gerçek hayatta da David Guintoli ile nişanlı. Juliette, 1. sezon finaline dek Nick’in durumundan haberdar olamıyor. Mary teyze ilk bölümde Juliette’ten ayrılması gereketiğini söylemiş olsa da Nick bunu yapamıyor. İlerleyen zamanlarda O da Nick’e yardım etmeye başlıyor. Ama 4. sezonda işler değişiyor. Bunu da diziyi yeni izleyecekler için bir merak unsuru olarak burada bırakalım.

Monroe:

grimm-monroe
Bir diğer karakter Monroe, kurt adama benzer bir yaratık. Monroe’yu canlandıran Silas Weir Mitchell daha önce Prison Break’de rol almıştı. Grimmler büyükbabasını öldürmüş olmasına rağmen, Monroe, Nick ile iyi dost oluyor. Yaratık dünyası hakkında birinci elden bilgi sağlıyor, ayrıca bazı yaratıklarla Nick arasındaki kontağı da sağlıyor.

Grimm suç dizilerindeki dram ögelerini de içermekle birlikte, dizideki kötü adamların masallardan veya halk hikayelerinin karakterleri olması, seriyi daha eğlenceli kılıyor. Ayrıca karakterler gerçekçi yani ne mükemmel derecede iyi ne de tamamen kötülük dolular. Ana karakter ilginç ama arkadaşları da en az O’nun kadar enteresan : birisi insan diğeri ise kocaman kötü bir kurt! Yardımcı roller oldukça sevimli ve yardımcı karakterler yazılırken geçiştirilmemiş yani kendi hayatları ve kendine has özellikleri bulunan tipler olarak oluşturulmuş. Hem dram sevenler hem de fantastik ögeler arayanlar hep birlikte bu diziyi seyredebilir. Grimm’i diğer benzerlerinden ayıran bir nokta, özel efektlerin oldukça iyi olması. Yaratıklar hem korkutucu hem de eğlenceli. Vampir Avcısı Buffy’yi özleyenler için bu özellik çekici gelebilir. Ek olarak seyirciyi heyecanlandıracak ve sıçratacak sahneler içeriyor.

nick-burkhardt-konusu

Universal TV ile Hazy Mills yapımcılık ürünü olan dizinin yapımcıları arasında David Greenwalt var. Bu isim Buffy the Vampire Slayer serisinde yapımcı yardımcısı ve daha sonra yapımcı olarak yer almıştı. Buffy’den sonra dizideki ana karakterlerden birine ayrı bir dizi çekmeye başlamış ve böylece Angel dizisi ortaya çıkmıştı. Grimm, arkanıza yaslanıp çayınızı yudumlarken sakince izleyebileceğiniz dizilere benzemiyor. Supernatural ile Buffy the Vampire Slayer sevenler bu diziyi de seveceklerdir.

Grimm Teknik Detay:

Ülke: ABD
Başlangıç: 28 Ekim 2011
Kanal: NBC
Tür: Korku, Gizem, Fantastik ve Polisiye
Oyuncular: David Giuntoli, Russell Hornsby, Bitsie Tulloch, Silas Weir Mitchell, Sasha Roiz, Bree Turner, Reggie Lee ve James Frain
IMDb: 7,8

Grimm Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *