Size Farklı Bir Bakış Açısı Kazandıracak Hacker Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Hacker Filmleri denince akla gelen 20 sinema filmi listesi ile karşınızdayız.Teknolojinin ve bilişimin gelişmesiyle suçlar ve savaşlar sanal platformlarda yürütülmeye başlandı. Sanal ortamlarda geçen bu olayların ana kahramanları ise hacker ismi verilen bilgisayar korsanları. Hackerları ve yaptıklarını dışarıdan bir seyirci gibi izleyen bizler de olayları bir nebze olsun anlayabilmek için onlar hakkında yazılan haberlere, çekilen belgesel ve filmlere yöneliyoruz. Hacker Filmleri isimli listemize YORUM yaparak katkıda bulunabilirsiniz. Bu yazımızda birbirinden güzel hacker filmlerini sizlere tanıtacağız. İşte o filmler;

Hacker Filmleri

20. Open Windows – Açık Pencereler – 2014 – IMDb:5,2

Open Windows
Yönetmen: Nacho Vigalondo
Jill Gaddard yıldızı parlayan bir oyuncudur. Bir internet sitesinde yapılan çekilişte kendisi ile akşam yemeği kazanan Nick Chambers ile buluşmayı reddeder. Bunun üzerine Nick’i arayan ve Jill hakkında yardım edebileceğini söyleyen Chord devreye girer. Bunun üzerine Nick’in bilgisayarı basından Jill’in bilgisayarını izlemesini sağlar. Başlarda çok eğlenceli görünen bu teklif, zaman geçtikçe kötü bir hal alır. Nick, Chord tarafından kandırıldığını anladığında artık çok geçtir. Polisler Nick’i aramaktadır.

19. The Net – İnternette Av – 1995 – IMDb:5,8

The Net
Yönetmen: Irwin Winkler
Genç ve güzel bir bilgisayar uzmanı olan Angela Bennett’in yıllardır internet ve bilgisayardan uzak kaldığı bir an olmamıştır. Zamanının büyük çoğunluğunu bilgisayar karşısında geçiren Bernett, asosyal bir kişiliktir. Birgün internet üzerinden konuştuğu arkadaşı Dale Hessman kendisine bir program gönderir. Kısa süre sonra arkadaşının öldüğünü öğrenir. Arkadaşının kendisine gönderdiği programı incelediğinde içinde birçok gizli bilginin bulunduğunu farkeder. Sanal dünyada Bennet’i bekleyen daha birçok sürpriz vardır.

18. Untraceable – Öldür.com – 2008 – IMDb:6,1

Untraceable
Yönetmen: Gregory Hoblit
FBI ajanı Jennifer Marsh her gece internet üzerinden; pedofililerin, sapıkların, dolandırıcıların ve garip yönelimleri olan insanları aramaktadır. Bir gece karşısına çıkan sapkın bir sitede bir kedinin öldürülmekte ve bu anların yayınlanmakta olduğunu görür. Bu işe girişmeden önce izlerini kaybettirmek için birçok yöntem izleyen hackerlar, FBI ile kedi fare oyunu oynuyor. Ajan Marsh acaba bunları yapanların izini bulabilecek mi?

17. Hackers – Hackerlar – 1995 – IMDb:6,2

Hackers
Yönetmen: Iain Softley
Henüz küçük bir çocuk olan Mark Stefane bir bilgisayar korsanıdır. Yazdığı bir virüs sebebiyle Abd gizli servisi tarafından takibe alınır. Bir süre sonra yakalanan genç hackerın 18 yaşına kadar bilgisayar kullanması yasaklanır. Filmin devamında ise lise döneminde bilgisayar korsanlığına merak salmış yetenekli gençlerin maceralarına yer verilmektedir.

16. The Fifth Estate – Wikileaks: Beşinci Kuvvet – 2013 – IMDb:6,2

The Fifth Estate
Yönetmen: Bill Condon
Bir ara uzun süre Dünya gündemini meşgul eden Wikileaks, bu kez de bir filmde karşımıza çıkıyor. Haber sızdırma sitesi Wikileaks hakkında yapılmış başarılı bir gerilim filmi. Filmde Wikileaks belgelerinin toplanması ve sızdırılmasında izlenen adımlar anlatılıyor. Film genel hatlarıyla izleyiciyi ekrana kilitlemeyi başarıyor.

15. Signal – Sinyal – 2014 – IMDb:6,4

Signal
Yönetmen: William Eubank
Nick ve Jonah bilişim teknolojisinde uzmanlaşmaya çalışan iki arkadaştır. Bunun yanında iyi birer hacker olmak için de uğraşmaktadırlar. Nick, Jonah ile birlikte kız arkadaşı Hailey’i okuluna bırakmak için yola çıkarlar. Fakat peşlerine Göçmen lakaplı bir başka hacker takılmıştır. Yolculuk sırasında onları nelerin beklediğini öğrenmek için filmi izlemelisiniz.

14. Operation Swordfish – Kod Adı Kılıçbalığı – 2001 – IMDb:6,5

Operation Swordfish
Yönetmen: Dominic Sena
İçinde senatörlerin de bulunduğu, gizli derin devlet yapılanmasını ve yapılanmanın silahlı gücü olan kontrgerilla örgütünün lideri Gabriel Shear ve örgüt arkadaşlarının yaşadıklarını anlatmaktadır. Gabriel örgütünü ayakta tutmaya çalışırken ortaya para sıkıntısı çıkar ve bu sıkıntıyı gidermek için karanlık bir yola başvurur. İptal edilmiş bir operasyon olan Kılıçbalığı Operasyonu’na ayrılmış ödeneği, paranın tutulduğu bankayı hackleyerek elde etmeye çalışacaktır.

13. Blackhat – Hacker – 2015 – IMDb:6,6

Blackhat
Yönetmen: Michael Mann
Bilgisayar korsanlığının evrensel bir güç olduğunu gözler önüne seren yapım, başladığınızda bitirmeden kalkamayacağınız bir film. Chicago’dan Los Angeles ve Hong Kong’a kadar uzanan suç ağı ve siber dünyanın gerçek yüzü karşınıza çıkıyor. Filmin ilerleyen bölümlerinde kusursuz işlenen kurgu, bildiğiniz doğru ve yanlışları sorgulamanıza neden oluyor.

12. Sneakers – Şifreciler – 1992 – IMDb:7,1

Sneakers
Yönetmen: Phil Alden Robinson
Birbirinden çok farklı 6 kişinin bir araya gelmesiyle karşımıza çıkan Şifreciler grubunun, doksanlı yıllarda; dünyanın bir çiple kontrol edilebildiği zamanlarda yaşadıkları inanılmaz olaylar anlatılıyor. CIA, grubun başında bulunan Martin Bistop’ın kendileri için çalışmasını ister. Aksi taktirde Bistop’un kimliği deşifre edilecektir. Şifreciler grubunun bu tehditkar teklif karşısında bir sonraki adımları acaba ne olacak? Bistop CIA için çalışacak mı? Bu soruların cevabını bulabilmek için filmi izlemelisiniz.

11. War Games – Savaş Oyunları – 1983 – IMDb:7,1

War Games
Yönetmen: John Badham
Meraklı bir genç olan David Lightman, vaktini çeşitli sistemleri hackleyerek geçirmektedir. Hacklediği sistemler arasında bir şirkete ait olduğunu düşündüğü bir site de vardır. Siteye girdiğinde karşısında bir oyun bulur. Oyuna başladıktan sonra ise oynadığı şeyin Abd’nin nükleer füzelerini kontrol eden simülasyon olduğu fark eder. Dünya’nın kaderini Lightman’ın yaptıkları belirleyecektir.

10. Enemy of The State – Devlet Düşmanı – 1998-IMDb:7,2

Enemy of The State
Yönetmen: Tony Scott
Farklı güçlerin çatışması ve bir cinayet işlenir. Farkında bile olmadan suçun içine sürüklenen insanlar. Olaylar güç, para ve entrika üçgeninde gerçekleşiyor. Bu olayları tesadüf eseri kaydeden araştırmacı Daniel Zavitz, gerçekleri ortaya çıkarabilecek mi? Daha da önemlisi peşine takılan istihbarat servisini atlatmak için nelerden vazgeçmesi gerekecek?

9. 23 – 1998 – IMDb:7,3

23
Yönetmen: Hans-Christian Schmid
Her şey kırmızı kapaklı, sayıların büyüsüyle ilgili cinayet gizemini anlatan bir kitabın kahramanımız Walter Sparrow’un eline geçmesiyle başlıyor. Sayıların gizemine kendini fazlasıyla kaptıran Walter, 23 sayısının hayatındaki yerini fark edince hayatı altüst olur. Bu sayının peşinden giderken hayatını ve ailesini tehlikeye atan Walter, filmin sonunda mutlu olabilecek midir?

8. Revolution OS – 2001 – IMDb:7,4

Revolution OS
Yönetmen: J. T. S. Moore
Bilişimi ve siber ortamı daha iyi tanımak için hazırlanmış bu filmde Richard Stallman, Linus Torvalds, Eric Raymond, Bruce Perens, Micheal Tiemann gibi Linux sisteminin öncülerinin röportajlarına da yer verilmiş. Genellikle uzaktan bakmakla yetindiğimiz birçok konuya ışık tutan yapıt, meraklı izleyicileri ekrana kilitliyor.

7. Who I Am? – Ben Kimim? – 2014 – IMDb:7,6

Who I Am
Yönetmen: Baran bo Odar
Sanal alemi ve siber savaşları daha iyi anlamak isteyen izleyicilerin çok beğeneceği bir film ortaya koyulmuş. Genç bir bilgisayar dehası Benjamin’in hayatı ve tanınan bir hacker olmak için yaptıkları ilgi çekici bir biçimde anlatılmış. Özellikle sanal ortamda geçen çekişmelerin günlük hayatta yaşanıyormuş gibi anlatılması izleyicilerde mükemmel bir izlenim bırakıyor.

6. Die Hard 4 – Zor Ölüm 4 – 2007 – IMDb:7,6

Die Hard 4
Yönetmen: Len Wiseman
Artık yaşlanmış ve meslek hayatının sonlarına gelmiş bir polis memuru olan John McClane, alkol sebebiyle karısıyla boşanmıştır ve bu yüzden alkol tedavisi görmektedir. Bu sebeple bir süredir bilgisayar korsanlarına karşı mücadele eden bir devlet kurumunda çalışmaktadır. Greg Pope isimli bir hacker tarafından yönetilen bir hacker grubu ise Amerika’nın bilişim altyapısını birbirine katmıştır. Henüz yeni tutukladığı Matt isimli bir diğer hacker, McClane’nin bu işinde en büyük yardımcısı olacaktır.

5. The Girl with the Dragon Tattoo – Ejderha Dövmeli Kız – 2011 – IMDb:7,8

The Girl with the Dragon Tattoo
Yönetmen: David Fincher
Asılsız bir suçlamanın kurbanı olan Mikael Blomkvist adını temize çıkarmak için verdiği uğraş, filmin başından sonuna kadar sizi etkisi altına alıyor. Yetenekli bir hacker olan Lisbeth Salander, bu yolda Blomkvist’in yardımına koşuyor. İkili uzun bir cinayetler zincirini birlikte çözmeye çalışırken, başlarından birçok olay geçiyor.

4. Gamer – Oyuncu – 2009 – IMDb:8,1

Gamer
Yönetmenler: Mark Neveldine, Brian Taylor
Milyarder Ken Castle, ezberleri bozan bir oyun stili tasarlıyor. Bu oyunda kurallar yok ve insanlar insanları oynuyor. Kıyıda köşede saklı kalmış arzu ve fantezilerin dışa vurumuna imkan tanıyan bu oyunun içine düşen bir isim de oyunun favorisi Kable’dir. Fakat oyunda Kable’nin yönetimi Simon isimli popüler bir oyuncudadır. Filmi izlediğinizde, Kable’nin özgürlüğe kavuşmak için verdiği çabaya tanık olacaksınız.

3. The Imitation Game – Yapay Oyun – 2015 – IMDb:8,2

The Imitation Game
Yönetmen: Morten Tyldum
Alan Turing dahi bir matematikçidir. 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı Enigma isimli haberleşme kodunu çözmeye çalışmaktadır. Hükümetin bu alanda seçtiği matematikçilerin en zekisi ve en hırslısı olan Turing başarıya ulaşabilecek mi? Filmi izlediğinizde, bu soruya bir cevap bulacaksınız.

2. Track Down – Sanal Korsan – 2000 – IMDb:8,4

Track Down (1)
Yönetmen: Joe Chappelle
Hikâyesini duyduğunuzda etkilenmemenizin mümkün olmadığı Kevin Mitnick’in yaşamı bir filme sığdırılmış. Telefon ve bilgisayar sektörlerinin temellerinin henüz yeni atıldığı yıllarda başlayan hackerlık kariyerinin defalarca hapishaneye uzanışını izliyoruz. Filmin trajikomik yanı ise Kevin Mitnick’in hayatının onun son kez yakalanmasına ve hapishaneye geri dönmesine sebep olan Tsutomu Shimomura’nın yazdığı Takedown kitabından uyarlanması. Bu hikâyeyi izlerken kendinizi ekrandan alamayacaksınız.

1. The Matrix – Matrix – 1999 – IMDb:8,7

The Matrix
Yönetmenler: Lilly Wachowski, Lana Wachowski
Gündüzleri büyük bir yazılım şirketinde çalışan Thomas anderson, geceleri “Neo” ismiyle hackerlık yapmaktadır. Bir gün kendilerini Trinity ve Morpheus olarak tanıtan iki kişi, yaşadığı hayatın sadece bir simülasyondan ibaret olduğunu söylerler. Onlara göre Nemo seçilmiş kişidir ve insanlığın kurtulması için ipleri eline alması gerekmektedir. Trinity ve Morpheus yardımıyla bu simülasyondan çıkan Neo’yu daha büyük görevler beklemektedir.

Hacker Filmleri Listemize YORUM yaparsanız seviniriz.

A comment on "Size Farklı Bir Bakış Açısı Kazandıracak Hacker Filmleri"

  1. EnigmanAYT says:

    Benim ismim yapay oyun ilk hacker filminden geliyor ve bu filmiz gerçek olduğunu bilmenizi isterim!!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *