Report

Description

Hafıza kaybı filmleri dendiğinde aklımıza ilk olarak Memento gelir. Umarız bunu duyan Gajini fanatikleri pek sinirlenmez. Neyse, bu filmler aslına baktığımızda bizim hafızamızı başrolün hafızasından çok bizim hafızamızı zorlar, çoğu zaman geri sararız bu filmleri. “Acaba şurada bir şey mi kaçırdık?” diyerekten… Genel olarak, çıkarımı zor olan, izleyiciyi sürekli düşünmeye yönelten, çok sürprizli filmlerdir hafıza kaybı filmleri. Asla tahmin ettiğiniz gibi olmaz bunların sonuçları. Genellikle bu filmlerde, bir kaza sonrası değil de, doğuştan gelen kısa süreli hafıza kayıpları konu alınır. İşte bu daha kötü, düşünsenize bizi biz yapan anılarımızdır. Bir anda her şeyi unutmak kötü bir şey değil, lakin bunun sürekli ve düzenli bir hastalık olması? İşte size bu filmlerden oluşan uzun bir derleme listesi hazırladık…

Table of Contents

IMDB Puanlarına Göre Sıralanmış Hafıza Kaybını Konu Alan 25 Film!

 

25. Hancock – Hancock – 2008 – IMDB :6,4


Halkın dalga konusu olan, alkolik ve beceriksiz süper kahramanımız Hancock, Los Angeles’ın nefret objesi haline gelmiştir. İnsanları kurtarırken etrafa milyonlarca dolarlık hasarlar vermesi düşmanlarını arttırmıştır. Lakin bir gün kurtardığı bir adam ona minnettarlığının karşılığı olarak onun halkın gözündeki imajını değiştirebileceğini söyler.

24. Regardıng Henry – Kendini Arayan Adam – 1991 – IMDB: 6,7


Henry, vurulduktan sonra kurtulan lakin kurtulduğunda hiçbir şey hatırlamayan bir avukattır. Tüm bunlar yetmez gibi aynı zamanda, kaybettiği konuşmasını ve hareket kabiliyetini de yükseltmek zorundadır. Ama şanslıdır ki bu konuda sevdiği kadın ve öz kızı ona yardım etmek için ellerinden geleni ardına koymamaya hazırlardır.

23. While You Were Sleeping- Sen Uyurken – 1995 – IMDB: 6,7


Chicago Transit Otoritesinden bir koleksiyoncunun, bir koma hastasıyla nişanlanmasında doğan ümitsiz aşkın güçlüklerine karşı gelişi. Gloden Globe’ a aday gösterilen izlenilmesi gereken bir dram.

22. Overboard – Güvertede – 1987 – IMDB :6,8


Zalim ve bir o kadarda güzel olan bir varis kız, bir marangozla birlikte olur ve bir daha onla karşılaşmaz. Lakin sonra amnezi yaşayan bu kadını bulan marangoz, onu kendisinin eşi olduğuna inandırıp ondan intikam almaya çalışır.

21. 50 First Dates – 50 İlk Öpücük -2004- IMDB:6,8


Başrölü Adam Sandlerin çektiği şahane bir komedi filmi. Ana karakterimiz Henry Roth sonunda hayallerinin kadınını bulduğuna sevinirken, kısa süre sonra bu kadının kısa süreli hafıza kaybı hastalığı olduğunu öğreniyor. Her sabah ayrı cebelleşmelerle olayı anlatan Henry bakalım bu durumu düzeltebilecek mi?

20. The Vow – Aşk Yemini – 2012 – IMDB :6,8


Yeni evli ve sırılsıklam aşık çift, bir gün evlerine dönerken trafik kazası geçirirler. Leo kaza sonrası uyanır lakin eşi Paige, 5 yıl boyunca komada kalır. Komadan uyandığında hafızasını kaybeden Paige eşi hakkında da pek bir şey hatırlamaz. Onun sevgisini tekrar kazanmak için, Leo elinden geleni ardına koymayacaktır.

19. Vanilla Sky – Vanilla Sky – 2001 – IMDB: 6,9


Başrölü Tom Cruse’un üstlendiği daha önce Abrojos los ojos ” Gözlerini Aç” diye bilinen İspanyol psikolojik gerilim filminin Hollywood uyarlaması. Gerçekten izleyiciye tırnak yedirtecek cinsten mükemmel bir film.

18. Unknown – Kimliksiz – 2011 – IMDB: 6,9


Başrol koltuğunda Liam Neeson’un yer aldığı filmde, ana kahramanımız Dr. Martin Harris, komadan uyandığında, kimliğinin çalındığını öne sürer. Lakin eşi dahil herkes ona inanmayı reddeder. Kısa bir süre sonra tanışacağı genç bir adam ona inanır ve kim olduğunu kanıtlaması konusunda onun yanında olmayı kabul edeceğini söyler.

17. Fast & Furious 6 – Hızlı ve Öfkeli 6 – 2013 – IMDB: 7,1


Hobbs, Dom ve Brianı, paralı askerleri mağlup etmek için, ekiplerini yeniden birleştirmeye çağırır. Dom aynı zamanda beklenmedik bir şekilde ölmüş kız arkadaşı Letty ile de karşılaşınca kafası karışır.

16. Finding Dory – Kayıp Balık Dori – 2016 – IMDB: 7,4


İlk filmden 13 yıl sonra gelen animasyonunda, Andrew Stanton yine izleyiciyi güldürmeye devam ediyor. Arkadaş canlısı fakat bir o kadar da unutkan dostumuz Mavi Ton Balığı Dori, uzun zamandır kendisinin kayıp olan ebeveynlerini bulmak için yola çıkar. Ve yol boyunca dostumuz ve herkes, aile kavramının gerçek anlamını öğrenir.

15. Still Alice – Unutma Beni – 2014 – IMDB: 7,5


Bir dilbilim profesörünün kedine Alzheimer teşhisi konduğunda, kendisinin ve aile bağlarının sorgulandığı bir drama hazır olun… Başrölü Julianne Moore’un üstlendiği göz yaşartan bu dramda dilbilim profesörümüz Alice Howland, kendine konan Alzheimer teşhisinden sonra hayatının eskisi gibi olmayacağının farkına varıyor. Bir yandan genç kızının gönlünü almaya çalışırken, hastalığını başta inkar eden Alice, yavaş yavaş durumun ciddileştiğinin farkına varınca hiçbir şey eskisi gibi olmuyor.

14. Total Recall – Gerçeğe Çağrı – 1990 – IMDB:7,5


Bir adam sanal gerçeklik ile Mars’a gittiğinde gördüklerinden oluşan anılar, onu gezegene gitmeye iter. Beklenmeyen, değişik olaylar gördüğünü belirten Douglas Mars’a gitmek için elinden geleni yapar. Başrolü Arnold Schwarzeneger’in oynadığı mükemmel bir bilim kurgu filmi.

13. Away from Her – Ondan Uzakta – 2006 – IMDB :7,6


Yaşlı bir evli çift, emeklilikten sonra şehrin gürültüsünü terk edip sakin bir yere taşınma kararı alır, Bu huzur, Fiona’nın Alzheimer olduğunu öğrendikten sonra bir anda bozulur. Eşine bakmak için güçlük çeken Grant eşinin isteği üzerine onu bir huzurevine bırakır. Lakin aradan bir zaman geçtiğinde huzurevine giden Grant eşinin eskisi gibi olmadığını onu tanıyamadığını fark eder.

12. The Hangover – Felekten Bir Gece – 2009 – IMDB: 7,8


Bazı bünyeler Vegas’ı kaldıramaz… Doug düğün öncesi arkadaşları Phil, Stu ve kayınbiraderi Allan ile birlikte Vegas’a gider. Sabah uyandıklarında aldıkları alkolden dolayı hiçbir şey hatırlamayan Phil, Stu ve Allan, Doug’u bulmak ve düğüne yetiştirmek için çalışırlar. İzleyenleri gülmekten öldürecek bir film.

11. The Bourne Supremacy – Medusa Darbesi – 2004 – IMDB:7,8


Bir CIA operasyonu ters gittiğinde, kaçmak zorunda kalan Jason Bourne, hayatta kalmak için kendini bir suikastçı ve katil olmaya zorlar, acımasızlaşır. Operasyon sonrası hafızasını kaybeden Jason bakalım hangi tarafı seçecek. Başrolü Matt Damonun çektiği yapıt birçok ödüle aday gösterildi ve aldı.

10. The Notebook – Not Defteri – 2004 – IMDB :7,9


Fakir ve genç bir adamın, zengin ve genç bir kıza aşkını konu alan filmde, kadına özgürlük hissi veren adamın kısa bir süre sonra, sosyal farklılıklardan dolayı ayrılışlarının hikayesi. Kesinlikle çok hüzünlü ve güzel bir film.

9. The Bourne Identity – Geçmişi Olmayan Adam – 2002 – IMDB :7,9


Balıkçı teknesinden düşen Jason Bourne’un hafızasını kaybeder delik deşik olmuştur, amneziden kurtulmak ve hafızasını kazanmak için mücadele veren Jason Bourne’un hayatı bir daha asla eskisi gibi olmayacaktır.

8. Mulholland Drive – Mulholland Çıkmazı – 2001 – IMDB :8,0


Mulholland çıkmazında trafik kazası geçiren bir kadın, kaza sonrasında hafızasını kaybeder ve amneziye yakalanır. Rüya ile gerçek arasında kalan kadının bir çıkış yolu ve cevapları bulma için uğraşı filmi inanılmaz bir dram, gizem ve gerilim filmi kılıyor.

7. 12 Monkeys – 12 Maymun – 1995 – IMDB :8,0


Bir adam, geçmişte insan nüfusunu yok eden virüsün ne zaman ve nasıl yayıldığını öğrenmek için geçmişe yollanır. Bilim adamları bunu 12 Maymun Ordusu olarak bilinen bir hayvan sever grubun yaptığını düşünüyordur. Bruce Willis, Brad Pitt gibi ünlü isimleri kadrosunda barındıran, inanılmaz beyin yakıcı bir film.

6. The Manchurian Candidat – Casuslara Karşı – 1962 – IMDB: 8,0


Eski bir mahkumun nasıl beyninin yıkanıp, uluslararası komünist bir terör örgütü için katil olduğunu anlatan yüksek miktarda gerilim içeren eski ve güzel bir dram filmi.

5. The Bourne Ultimatum – Son Ültimatom – 2007 – IMDB :8,1


Başrolü Matt Damon’un üstlendiği, Jason Bourne filmlerinin üçüncüsü. Jason acımasız bir CIA ajanını ve suikastçılarını atlatır. Kendi hayatının sırlarını aramaya devam eder ve inanamayacağı şeyler ile karşılaşır.

4. Shutter Island – Zindan Adası – 2010 – IMDB :8,1


1954 yılında bir ABD mareşali, akıl hastanesinden kaçan bir katilin peşine düşer. Soluk kesici bu mükemmel hikayede başrölü Leonardo di Caprio oynuyor.

3. Eternal Sunshine of the Spotless Mind – Sil Baştan – 2004- IMDB: 8,4


Aşık olduğu sevgilisi hafıza sıfırlayan bir deneye katılınca kahrolan Joel, sevgilisine geçmişi hatırlatmak için elinden geleni yapar. Nadir görebileceğimiz Romantik-Komedi ve Bilim-Kurgu türünü bir arada gösteren mükemmel bir film.

2. Memento – Akıl Defteri – 2000 – IMDB: 8,5


Eşinin katilini bulmak için çalışan bir adam, hayatını buna adamış lakin kısa süreli hafıza kaybı hastalığına sahip… Her şeyi vücuduna dövmelerle not etmeye çalışıyor. Baştan sona doğru giden beyin yakan cinsten bir film.

1. Inception – Başlangıç – 2010 – IMDB: 8,8


Rüyalara girme üzerine bir öğretiyi öğrenen bir adamın, rüyaları değiştirmeyi bir kıza öğretişi. İzlemeyenler için anlatılacak her kısmı spoiler olduğu için biraz boş tutmak en mantıklısı bunu. Leonardo di Caprio ve Ellen Page’in başrollerde olduğu nefes kesici film.

Bonus: Who Am I? – Ben Kimim – Afrika Kaplanı – 1998 – IMDB: 6,8

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *