Report

Description

Hannibal, ABD’nin NBC kanalında 4 Nisan 2013 tarihinden itibaren yayınlanmaya başlanan bir dizidir. 3 sezonu ve 39 bölümü geride kalan dizi, 39.bölümde yaptığı finalle ekranlara veda etmiştir. Dizide yer alan karakterler Thomas Harris’in Hannibal serisinden olan Red Dragon adlı kitabından ekranlara uyarlanmıştır. Dizinin takipçileri tarafından 4.sezon onayının alınması beklenirken yapılan final adeta şok etkisi yarattı. Güncel IMDB puanı 8.6/10 olan yapım birçok eleştirmen tarafından olumlu bir şekilde yorumlanmıştır. Yapımda Mads Mikkelsen, Hugh Dancy, Caroline Dhavernas, Gillian Anderson gibi isimler rol almıştır.

hannibal-konusu
Hannibal dizisi bölümleri genellikle 42 dakika civarında sürmektedir. Her bölümde önemli olayların yaşandığı Hannibal dizi konusu incelendiğinde olayların yamyam seri katil Dr. Hannibal Lecter etrafında döndüğü görülmektedir. 1991 yapımı Oscar ödüllü Kuzuların Sessizliği ve 2001 yapımı Hannibal filminden aşina olduğumuz karakter bu sürükleyici diziyle tekrar izleyicilerle buluşmuştur. Dizi, Bryan Fuller tarafından ortaya konmuştur. Bryan Fuller aynı zamanda idari yapımcılığını da üstlenmiştir. Gaumont International Television, Dino De Laurentiis Production ve Living Dead Guy Productions firmaları da yapımcılığı üstlenmiştir.

Hannibal Konusu:

hannibal-konusu-ve-oyunculari

Dizi, Red Dragon kitabındaki karakterlere riayet etmektedir. Tıpkı kitapta olduğu gibi, Hannibal Lecter son derece uzman bir psikiyatristtir. Son derece gizemli bir yanı olan Dr. Hannibal Lecter, yemek pişirme konusunda da ileri derecede uzmanlaşmıştır. Son derece etkileyici bir yapısı olan Dr. Hannibal Lecter ile FBI için suç profili çıkaran Will Graham’ın yolları kesişmiştir. Son derece yetenekli olan Will Graham, kendine özgü düşünme tarzı sayesinde katiller gibi düşünebilmekte ve onları bu sayede yakalamaktadır.
Will Graham’ın yakalamaya çalıştığı son katil ise, oldukça karmaşık bir düşünce yapısına sahiptir. Bu durum hem Will hem de FBI için önemli bir dezavantaj oluşturmaktadır. Dr. Lecter’dan yardım isteyen Will bu sayede yakalayamayacakları bir katil olmadığını düşünür. İşler ilk dönemlerde iyi gittikçe Dr. Hannibal Lecter ile ilgili gerçeği öğrenen Will için işler son derece karışık bir hal alacaktır. Yapımda özellikle etkileyici diyaloglar dikkat çekmektedir.

Dizi, psikolojik anlamda izleyicileri germeyi ve her bölüm gizem sağlamayı başarmaktadır. Bir bölümden sonra diğer bölüm merakla beklenmektedir. Bunun yanı sıra oyuncu seçimleri de son derece başarılıdır.

Hannibal Dizi Karakterleri:

Hannibal dizi konusu incelendikten sonra başarılı oyuncu seçimlerine değinebiliriz. Dizide yer alan oyuncular ve hayat verdikleri karakterler şu şekildedir:

Mads Mikkelsen – Dr. Hannibal Lecter:

dr-hannibal-lecter
Yemek pişirme konusunda uzman olan Dr. Hannibal Lecter aynı zamanda yamyam bir seri katildir. Bu yönünü uzun bir süre gizlemeyi başarır. Mads Mikkelsen tercihi bu karakter için oldukça iyi bir seçim olmuştur. Son dönemlerin çıkışta olan oyuncusu bu yapımda da dikkat çekmeyi başarmaktadır.

Hugh Dancy – Will Graham:

will-graham

Seri katillerle empati kurabilen, onlar gibi düşünmeyi başarabilen özel ajan Will Graham karakterine Hugh Dancy hayat vermektedir. Psikolojisi düzgün olmayan Will Graham, bu nedenle Dr. Hannibal Lecter’den yardım ister. İlk başlarda bu ilişki son derece faydalı olur ancak Will için işler hiçte umduğu gibi gitmeyecektir. Hugh Dancy, karakteri gerektiği gibi yansıtmakta ve başarılı bir oyunculuk sergilemektedir.

Gillian Anderson – Dr. Bedelia Du Maurier:

hannibal-tv-series-dr-bedelia-du-maurier
Dr. Hannibal Lecter’ın psikoterapisti olan D. Bdelia Du Maurier, kendi hastası tarafından saldırıya uğramış sorunlu biridir. Dr. Lecter tarafından kullanılan kişiler arasında yer alan bu karakterde son derece uygun bir isim tarafından canlandırılmaktadır.

Caroline Dhavernas – Dr. Alana Bloom:

hannibal-tv-series-dr-alana-bloom
Dr. Alana Boom, FBI’da görev yapan bir psikiyatri profesörüdür. Will Graham’ın eski psikiyatristi olan bu isim dizide kritik bir görev üstlenmiştir. Özellikle 2.sezonda olayların çok içinde yer almaktadır.

Hannibal Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *