Report

Description

Hayao Miyazaki, Japon çizgi film dünyasının, bütün dünyada tanınmasını sağlayan en önemli isimlerin başında gelmektedir. İçerisinde muhteşem kurgu ve çizim teknikleri barındıran Hayao Miyazaki Filmleri ile kendinizi bambaşka bir dünyada bulma fırsatını yakalayabilirsiniz. Hayal dünyasının sınırları olmadığını Hayao Miyazaki ile anlayabiliyoruz. Filmlerinde yarattığı karakterlerde ve atmosferde bunu görebiliyoruz. Birçok ödül töreninde Hayao Miyazaki Filmleri çok önemli ödüller almayı başarmıştır. Bu da Miyazaki’nin ne kadar büyük bir sanatçı olduğunu ispatlıyor. Time dergisinin en etkileyici insanlar listesine de girmeyi başaran Miyazaki, 50 yılı aşkın bir süredir anime dünyasına hizmet etmeyi sürdürmektedir. Kendisi gibi anime dünyasının önemli isimlerinden olan arkadaşı Isaho Takahata ile kurmuş olduğu Studio Ghibli’de Hayao Miyazaki Filmleri çok daha iyi bir noktaya gelmeyi başarmıştır. Biz de bu müthiş sanatçının en iyi 20 filmini sizler için derledik. Dilerseniz vakit kaybetmeden listemize geçelim.Nu arada Anime Filmler listemizde dikkatinizi cezbedebilir.

Hayao Miyazaki Filmleri

 

20. Mirai Shonen Konan Tokubetsu – hen:Kyodaiki Giganti No Fukkatso – 1984 – IMDb:7,2


Geleceğe yolculuk temalı filmde konu muhteşem bir şekilde ele alınmaktadır. Başroldeki Conan karakteri bir uzay gemisiyle yolculuk yaparak bilinmeyen bir adaya düşer ve olaylar gelişir.

19. Heisei Tanuki Gassen Pompoko – Pom Poko – 1994 – IMDb:7,4


Japon efsanesine göre rakunlar kılık değiştirmede usta hayvanlardır ve insanlar rakunların yaşam alanları olan ormanları yok edip onları evsiz bırakma tehlikesiyle karşı karşıya bırakınca rakunlar harekete geçer. İnsan kılığına giren rakunlar, insanları ormanlarından göndermek için büyük bir mücadeleye girişecektir. Hayao Miyazaki filmde yazar ve yapımcı olarak görev almıştır.

18. From Up On Poppy Hill – Tepedeki Ev – 2011 – IMDb:7,4


Kore Savaşı sırasında babasını kaybeden Umi, babasının geleceği günü her gün çift flamayı sallayarak umutla beklemektedir. Bu sırada kendisini bir lisede çıkan olayların içinde bulur. Bu film bize, anime de Miyazaki geleneğinin devam edeceğini gösteriyor. Hayao Miyazaki’nin oğlu Goro Miyazaka’nin yönettiği filmde, Hayao Miyazaki oğluna senaryo kısmında destek olmuştur.

17. Nagagutsu O Haita Neko – Çizmeli Kedi – 1969 – IMDb:7,4


Sevimli, komik ve çizmeli… Bu kedinin maceraları kendinizi sımsıcak ve eğlenceli bir filmin içinde bulmanızı sağlıyor. Hayao Miyazaki’nin çizimleriyle filme hayat verdiğini söyleyelim.

16. Space Adventure Cobra – 1982 – IMDb:7,5

Sol koluna monte edilen aşırı güçlü silahla muhteşem işler başarabilen Cobra isimli uzay korsanının iki yıl sonra ortaya çıkmasıyla olaylar gelişir. Semender isimli kötü karakterden Dünya’yı kurtarmaya çalışan Cobra’nın en büyük yardımcısı Leydi isimli android bir yaratıktır. Hayao Miyazaki muhteşem çizimleriyle anime’ye büyük katkıda bulunmuştur.

15. Karigurashi No Arrietty – Aşırıcılar – 2010 – IMDb:7,6


Küçük ve eski bir evde yaşlı ve sevimli bir çift yaşamaktadır. Ancak bu aile evde yalnız değildir. Evin altında bir de peri ailesi yaşamaktadır. Bir gün bu peri ailesinin küçük kızı Arrietty fark edilir ve olaylar gelişir. Miyazaki’nin muhteşem hayal dünyasını görebileceğiniz bu filmin müzikleri de ayrı bir güzelliğe sahiptir.

14. Akage No An – 2010 – IMDb:7,6


Müthiş bir hayal gücüne sahip bir yetim olan Anne’in 11 ile 17 yaşları arasındaki hayatını konu alan filmde Miyazaki gene izleyicileri kendisine hayran bırakmayı başarıyor. Sıra dışı karakteriyle çevresindeki insanları da etkilemeyi başaran Anne, hayatının bir noktasında bir karar vermek zorunda kalır ve hayatı bambaşka bir yöne doğru değişir.

13. Omohide Poro Poro – 1991 – IMDb:7,7


Herkes zaman zaman şehir hayatından, iş yaşamından bunalıp dağlarda, köylerde yaşamak istemiştir. İşte bu filmde de tam olarak anlatılan bu. 27 yaşında yaşadığı hızlı şehir hayatından bıkan bir kadının şehir dışına çıktığı birkaç günü anlatan filmde kadının çocukluk yaşlarına olan geri dönüşler çok etkileyicidir. Hayao Miyazaki bu filme o kadar güvenmiş ki yapımcılığını üstlenmiştir.

12. Gake No Ue No Ponyo – Küçük Deniz Kızı Ponyo – 2008 – IMDb:7,7


Hayao Miyazaki’nin en etkileyici filmlerinden biri olarak kabul edilen film, 2008 yılında gösterime girerek büyük beğeni toplamıştır. Filmde insan olmak isteyen ve devamlı kırmızı elbise giyen Ponyo isimli balıkla Sosuke arasındaki arkadaşlık ele alınmaktadır. Küçük Deniz Kızı Ponyo için yapılmış en sıcak animelerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

11. The Castle Of Cagliostro – 1979 – IMDb:7,8


Japon anime dünyasının oldukça etkisinde kaldığı bir film olarak kabul edilen The Castle of Cagliostro, hırsız Lupin ve arkadaşlarının bir prensesi kurtarma macerasını konu etmektedir. Film Hayao Miyazaki’nin yönetmenliğini yaptığı ilk animelerden biri olmasıyla da önemli bir yere sahiptir.

10. Porco Rosso – Kırmızı Kanatlar – 1992 – IMDb:7,8


1920’li yılların en iyi pilotlarından sayılan Porco Rosso gizli güçler tarafından bir domuza çevrilir. Kendisini diğer uçakları hava korsanlarından korumaya adayan Porco Rosso’nun karşısına bir gün kendisine meydan okuyan bir pilot çıkar ve olaylar gelişir. Hayao Miyazaki filmin hem senaryosunu yazmış hem de yönetmenliğini yapmıştır.

9. Kaze Tachinu – Rüzgâr Yükseliyor – 2013 – IMDb:7,8


İkinci Dünya Savaşı sırasında uçak tasarımları yapan Jiro Horikoshi’nin hayatını anlatan film Hayao Miyazaki’nin son filmidir. Filmde Hirokoshi’nin hayatına dair birçok önemli detaya Miyazaki’nin gözünden tanık olma fırsatı yakalıyorsunuz. Birçok ödül alan film, en iyi animasyon dalında da Oscar’a aday gösterilmiştir.

8. Majo No Takkyuubin – Küçük Cadı Kiki – 1989 – IMDb:7,9


Hayao Miyazaki’nin hem senaryosunu yazıp hem de yönetmenliğini üstlendiği filmde 13 yaşında bir cadı olan Kiki’nin gerçek bir cadı olabilmesi için ailesinden uzak bir şehirde bir yıl boyunca yaşaması gerekmektedir. Kiki yaşamak istediği şehri seçer ve olaylar gelişir. Yayınlandığı yıl Animage Anime büyük ödülünü kazanan film, Eiko Kadano’nun aynı isimli romanından senaryolaştırılmıştır.

7. Mimi Wo Sumaseba – Kalbimin Sesi – 1995 – IMDb:8,0


Bu filmde genç bir kızın hayal dünyasına konuk olma fırsatı yakalıyorsunuz. Japon bir ailenin yaşam kültürüne, öğretmen öğrenci ilişkilerine de tanık olacağınız filmde Shizuku isimli genç kızın hayallerine ulaşma çabasına hayran kalacaksınız. Miyazaki’nin yazar ve yönetmen olarak bu filme hayat verdiğini belirtmemiz gerek. Haliyle ortaya seyrine doyum olmayan güzel bir film çıkmış.

6. Tenku No Shiro Rapyuta – Gökteki Kale – 1986 – IMDb:8,1


2 saatin üzerindeki süresiyle en uzun anime filmlerden biri olarak kabul edilen Gökteki Kale, Miyazaki’nin diğer birçok filminde olduğu gibi uçakları konu alan bir filmdir. Miyazaki’nin muhteşem hayal gücünü bu filmde sonuna kadar görme şansına sahip olabiliyorsunuz.

5. Kaze No Tani No Naushika – Rüzgârlı Vadi – 1984 – IMDb:8,1


Miyazaki’nin birçok ögeyi harmanlayarak seyircisine ikram ettiği bu filmde savaş ve barış ögeleriyle insan, doğa ve hayvan unsurlarının iç içe muhteşem bir şekilde aktarıldığını söyleyebiliriz. Herkesin çok güzel noktalar yakalayabildiği bu Miyazaki filmini mutlaka izlemelisiniz.

4. Tonari No Totoro – Komşum Totoro – 1988 – IMDb:8,2


Miyazaki’nin en özenle hazırlanmış filmlerinden biri olan Totoro, izleyici rekorları kırarak hak ettiği değeri görmüştür. Sevgi ve arkadaşlık üzerine olan bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

3. Hauru No Ugoku Shiro – Yürüyen Şato – 2004 – IMDb:8,2


Miyazaki’nin hayal gücünün sınırlarının olmadığını bu filmde görebiliyorsunuz. İçinde kendinizi kaybedeceğiniz bu büyülü filmi mutlaka izlemelisiniz.

2. Mononoke Hime – Prenses Mononoke – 1997 – IMDb:8,4


Doğayı katleden insanlara karşı doğaüstü varlıkların doğayı korumak için verdiği amansız mücadeleyi bu filmde soluksuz izleyeceksiniz.

1. Sen To Chihiro No Kamikakushi – Ruhların Kaçışı – 2001 – IMDb:8,6


Miyazaki’nin bu şaheser olarak değerlendirilebilecek filmi 75. Akademi Ödülleri’nde en iyi animasyon ödülünü alarak ne kadar önemli bir film olduğunu göstermiştir. Yeni bir şehre taşınırken bambaşka bir dünya keşfeden Chihiro ve ailesinin sıra dışı hikâyesi sizi çok etkileyecek ve Miyazaki’ye hayranlığınızı bir kat daha arttıracak.

6 comments on "En İyi Hayao Miyazaki Filmleri"

 1. Yücel Gemici says:

  Ustanın bütün filmleri ayrı güzeldir..

 2. yok says:

  bunu yazan yazar kör olmalı. yirmi numaradaki resim yürüyen şato filminden

 3. .. says:

  Buradaki bir kaç filmi bilmiyormuşum , minnettarım hemen izleyeceğim

 4. Bengisu says:

  İlk üçü benim favorilerim. O üçüne beş üzerinden on(!) veririm! Bana “Nasıl böyle güzel senaryolar, filmler yapabiliyorlar?” dedirten ve güzelliğiyle beni şaşırtan filmlerdir o RUHLARIN KAÇIŞI, PRENSES MONONOKE ve YÜRÜYEN ŞATO.

 5. Bengisu says:

  Ayrıca bu site işime yaradı. Güzel filmler paylaşmanız harika. Benim için yararlı oldu. (๑˃̵ᴗ˂̵)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *