Report

Description

Hayatta Kalma Filmleri sinemada sıkça karşımıza çıkan yapımlardır. Karakterin yaşadığı zorluklar, sonrasında bu zorlukların üstesinden gelebilmesi, filmlerdeki kadar büyük çaplı olmasa da hepimizin bir nevi yaşadığı hayata tutunma mücadelelerine benzer. Bu açıdan sinemanın gerçek hayatın felsefik dokusunu alıp renklendirdiği bu filmler çok izlenmektedir. Çoğu gerçek hayat hikâyesinden alınan Hayatta Kalma Filmleri, hapishanede, bir dağın zirvesinde, Hitler Almanya’sında, uzay boşluğunda yaşama tutunmaya çalışan kişileri anlatır. Mutlaka izlemeniz gerekenler arasında yer alan bu filmler, umudu aktarabilmeleri açısından oldukça önemlidir. En çok beğeni kazanan ve izleyiciyi çeken hayatta kalma filmlerine IMDb puanlarını baz alınarak bir göz atalım.Hayatta Kalma Filmleri (Yaşam Mücadelesi Filmleri)  listemize YORUM yapabilirsiniz.

Hayatta Kalma Filmleri

15. Lord of the Flies – Sineklerin Tanrısı – 1990 – IMDb: 6,4

Lord of the Flies

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi William Golding aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan filmin, 1963 senedinde Peter Brooke tarafından çekilmiş siyah beyaz bir versiyonu da bulunmaktadır. Savaş sırasında uçakları kaza yapan 30 kadar askeri okul öğrencisi çocuğun bir adaya düşmelerini ve başlarında kalan tek yetişkinin de yaralı olması sonucu gelişen olayları anlatan film, çocukların vahşi yaşamla mücadele ederken kendilerinin de vahşileşmesini ve cinayet işlemelerine kadar giden hayatta kalma çabalarının öyküsünü anlatıyor. Harry Hook’un sinemaya uyarladığı bu ikinci versiyonun da ilkinden farklı olarak öğrenciler İngiliz Askeri Okul öğrencileri değil, Amerika Askeri okulu öğrencileri olarak aktarılmaktadır.

14. Alive – Yaşamak İçin – 1993 – IMDb: 7,0

Alive

Yönetmenliğini Frank Marshall’ın üstlendiği yaşanmış bir olaydan sinemaya aktarılan film, Ant dağlarında uçakları düşen Uruguay rugby takımının hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. İnançlarını son ana kadar kaybetmeyen kazazedeler birbirlerine tutunarak ve yapmaları gereken her şeyi insanüstü bir çabayla yaparak, dağdan kurtulmaya çalışıyorlar. 10 hafta süren insanüstü bir çabanın, karlı ve çetin dağ koşullarında hayatta kalma mücadelesinin konu edildiği film, aynı zamanda bir kitap uyarlamasıdır.

13. Buried – Toprak Altında – 2010 – IMDb: 7,0

Buried

Neredeyse tek kişiyle çekilmiş olan bu ilginç film, Irak’ta tır şoförlüğü yapan bir adamın kaçırılıp bir tabutla gömülmesini ve ülkesinden yaşamı karşılığında fidye istenmesini konu alıyor. Film boyunca sadece bir telefon ve fener yardımıyla hayatta kalmaya çalışan Paul Conray, telefon ederek yetkililere ve ailesine ulaşmaya çalışıyor. Klostrofobik bir film olmasının yanı sıra, zamana karşı yarışan bir adamın hayatta tutunma mücadelesini anlatan film, izlenmeye değer yapımlar arasındadır.

12. Rescue Dawn – Şafak Harekatı – 2006 – IMDb: 7,3

Rescue Dawn

Christian Bale’in başrolünü oynadığı film, gerçek bir hayat hikâyesinden alınmıştır. Vietnam savaşı sırasında uçağı ormana düşen Dieter Dengler, yerli halk tarafından yakalanıp türlü işkencelere maruz kalır. Tutulduğu yerdeki beş tutsakla kaçış planları yapan Dengler, diğer esirlerin karşı çıkmasına rağmen planını uygular. Ormanda bir başlarına kalan esirler labirent benzeri ormandan çıkmak için yollar aramaya başlarlar. Hayatta kalmanın, ihanetin, cesaretin ve umudun filmi olan Şafak Harekatı’nı Werner Herzog yazıp yönetmiştir.

11. The Road – Yol – 2009 – IMDb: 7,3

The Road

2006 yılında Pulitzer ödülü kazanan Cormac McCarthy’nin aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan Yol, bir baba oğulun yok olmuş bir dünyada hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Birçok hayvan ve bitki türünün yok olduğu, insanların delirdiği bir dünyada daha sıcak olan güney kesimine gitmenin onları kurtaracağına inanan babayla oğlun seyahatleri ve hayatta kalma mücadelesine değinen filmin yönetmenliğini John Hillcoat üstlenmiştir. Geçmişe dönüşlerin bolca yaşandığı film, aynı zamanda iç hesaplaşmaların da yapıldığı başarılı bir yapımdır.

10. Hunger Games – Açlık Oyunları – 2012 – IMDb: 7,3

Hunger Games

Suzanne Collins’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan Açlık Oyunları, Distopik bir dünyada hayatta kalma savaşının en güzel örneklerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Başkente karşı savaşı kaybetmiş 12 mıntıka, her yıl bu isyanın bedeli olarak verdiği bir kız bir erkek haracın bir arena içerinde öldürülmesinden oluşan Açlık Oyunları’nı seyretmeye zorlanmaktadır. Kardeşinin yerine gönüllü olan Katniss Everdean, hem başkenti sarsacak bir başarı gösterecek, hem de yeni bir isyanın umudu haline gelecektir. Yunan mitolojisindeki Minator efsanesinden etkilenerek hikâyeyi yazdığını söyleyen Suzanne Collins’in kitapları Gary Ross yönetmenliğinde sinemaya uyarlanmıştır. Açlık savaşlarının, hayatta kalmanın, güvenin ve sadakatin güzel bir örneğini seyircisine sunan film, seri filmler halinde çekilmiştir.

9. 127 Hours – 127 Saat -2010 – IMDb: 7,6

127 Hours

Gerçek yaşam öyküsünden uyarlanmış bir diğer yapım da 127 Saat filmidir. Başrolünü James Franco’nun üstlendiği film, Aron Ralston isimli bir dağcının kolunu bir kayaya sıkıştırıp dağda mahsur kalmasını anlatıyor. Kimseye haber vermeden kafasına estiği gibi tırmanış yapan Ralston’ın, Utah Eyaletindeki Moab dağlarına tırmanışa gittiği bir gün 127 saat süreyle dağda mahsur kalışını ve yaşam mücadelesini anlattığı film, hayatta kalma filmleri içerisinde en başarılı filmlerden bir tanesidir.

8. Cast Away – Yeni Hayat – 2000 – IMDb: 7,7

Cast Away

Yayınlandığı dönemde bir modern Robinson Crusoe hikâyesi olarak yorumlanan Yeni Hayat, Tom Hanks’in müthiş oyunculuğuyla adada yıllarca yalnız başına kalan bir adamın hayata tutunuş mücadelesini anlatıyor. Fedex sistem analisti olan Chuck Noland şirket için yaptığı seyahatlerden birisinde uçaklarının denize düşmesi sonucu hayatta kalan tek kişidir. Birçok kargoyla birlikte ada da kalan Noland’ın hikayesinde, kargoların içerisinden bulduğu bir topla olan arkadaşlığı ve adadan kurtulmak için yaptığı girişimlerle bezeli şahane bir hayatta kalma filmi seyircisiyle buluşuyor.

7. Gravity – Yer Çekimi – 2013 – IMDb: 7,8

Gravity

Oscar ödüllerinde 7, BAFTA ödüllerinde 6 dalda ödül kazanan Alfonso Cuarón’ın yazıp yönettiği film, uzayda bulunan iki astronotun mekiklerinin arızalanması sonucu verdikleri yaşam mücadelesini anlatır. Cuarón’ın yeni bir sinema tekniğiyle çektiği ve özellikle sinemada izlendiğinde büyük bir boşluk hissi yaratan film izleyicilerden büyük beğeni toplamıştır.

6. Life Of Pi – Pi’nin Yaşamı – 2012 – IMDb: 8,0

Life Of Pi -Pi’nin Yaşamı

Yann Martell’in aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan Pi’nin Yaşamı, Ang Lee’nin yönetmenliğinde görsel sahneleri ön planda olan bir hayatta kalma filmidir. Hindistan’da hayvanat bahçesi işleten Pi ve ailesi başka bir ülkeye göç etmek için, hayvanları da yanlarına alarak bir gemi seyahatine çıkarlar. Fırtınaya yakalanan gemiden bir kurtarma botuyla kurtulan Pi, botta bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan, Richard Parker adında üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanıyla baş başa kalır. Zekâsı ve şansının yardımıyla 227 gün süren hayatta kalma mücadelesini kazanan Pi’nin hikâyesi, aynı zamanda bir içsel dönüşüm hikâyesidir.

5. The Revenant – Diriliş – 2015 – IMDb: 8,1

The Revenant

Leonardo Dicaprio’ya çok isteği Oscar heykelciğini nihayet kazandıran Diriliş, ayı saldırısına uğrayan bir adamın oğlunun intikamını alabilmek için verdiği yaşam mücadelesini anlatıyor. Michael Punke’nin aynı adlı eserinden uyarlanan film, gerçek bir hayat öyküsünden esinlenmiştir. 1823 yılında geçen filmde kürk avcısı Hugh Glass (Di Caprio), Kızılderililerin bastıkları kamplarından kurtardıkları kürklerle kaçarken, sonradan Dakota Territory olacak olan yerde yavrusunu korumaya çalışan bir anne ayı tarfından saldırıya uğrar ve ağır yaralanır. Yoldaşlarından John Fitzgerald (Tom Hardy) Glass’ın yarı Kızılderili oğlunu öldürür ve Glass’ı ölüme terk eder. Oğlunun intikamı için adeta ölümden dönen Glass, parçalanan boynunu diker, sürünerek yollarda ilerler ve peşindeki Kızılderililerden de kaçarak müthiş bir hayatta kalma mücadelesi verir.

4. The Martian – Marslı – 2015 – IMDb: 8,1

The Martian

Ridley Scott’ın yönetmenliğini yaptığı Marslı, bir grup bilim adamının Marsa yaptığı seyahat sırasında öldüğü var sayılan bir Astronotun Mars’ın yüzeyindeki hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. 2035 yılında geçen filmin başrolünde Matt Damon oynarken, diğer rollerde Jessica Chastain, Michael Peña, Kristen Wiig, Jeff Daniels, Kate Mara gibi oyuncuları izleyebilirsiniz.

3. Hotaru no Haka – Ateş Böceklerinin Mezarı – 1988 – IMDb: 8,4

Hotaru no Haka

Isao Takahata’nın yazıp yönettiği bu animasyon film, 2. Dünya savaşı sırasında Kobe şehrinin bombalanmasının ardından hayatta kalmaya çalışan iki kardeşin hikâyesini anlatıyor. Film Akiyuki Nosaka’nın 2. Dünya savaşı sırasında kaybettiği kardeşi için yazdığı Hotaru no Haka isimli otobiyografik ederinden uyarlanmıştır. 14 yaşındaki Seita ve onun dört yaşındaki kız kardeşi Setsuko’nun umutsuz hayatta kalma çabalarını anlatan film, bu kategorideki en iyi filmler arasında gösterilebilir. Film aynı zamanda IMDB Top 250 listesinden 60. Sırada yer alıyor.

2. The Pianist – Piyanist – 2002 – IMDb: 8,5

The Pianist

Yönetmenliğini Roman Polonski’nin üstlendiği Piyanist, Nazilerin işgal ettiği Polonya’da hayatta kalma savaşı veren bir piyanistin hikâyesini anlatıyor. Müziklerinin çoğu Chopin’in nocturne’lerinden alınan film, Adrien Brody’nin üstün performansıyla da göz dolduruyor. Brody’e En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandıran Piyanist, Wladyslaw Szpilman’ın otobiyografik kitabından uyarlanmıştır.

1. Schindler’s List – Schindler’in Listesi – 1993 – IMDb: 8,9

Schindler's List

Gerçek bir hayat hikâyesinden esinlenen son filmimiz Schindler’s List, Nazi Almanya’sında geçen bir hayatta kalma öyküsüdür. Almanya’ya iş kurmak amacıyla gelen Schindler, zulüm gören Yahudileri kurtarmak için arasının iyi olduğu SS subaylarını fabrikasında işçiye ihtiyacı olduğuna ikna eder. Hazırladığı listeye giren Yahudiler Schindler’in fabrikasında çalışacak ve ölümden kurtulacaklardır. Siyah beyaz çekilen filme özellikle son sahnede ölülerin arasında görünen kırmızı ceketli kız figürü damga vurmuştur. 7 tane Oscar almış film, IMDb Top 250’de 5. Sıradadır. Yönetmenliğini Steven Spielberg üstlenirken, Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes gibi usta oyuncularda filmin kadrosunda yer almaktadır.

 

Hayatta Kalma Filmleri listemize YORUM yaparak katkıda bulunabilirsiniz.

A comment on "Hayatta Kalma Filmleri"

  1. Anonymous says:

    Son yillarin en iyi komedi yerli ve yabanci filmlerini de ekleseniz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *