Hayvanların Başarı Hikâyelerini Anlatan Animasyon Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Tarihin eski çağlarından beri hayvanlar, insanlar için ilgi alanı olmuştur. Öyle ki bazı hayvanlar evcilleştirilmiş, güzel dostluklar dahi kurulmuştur. İşte bazen insan hayvan ilişkilerini ele alarak, bazense sadece hayvanların perspektifinden dünyamıza bakılarak yapılmış, animasyon kategorisinin sadece çocuklar için olmadığını gösteren, tam bir hikâye tadında hazırlanmış 4 animasyon film:

Animasyon Filmleri

 

4. Turbo – 2013 – IMDB PUANI: 6.5

Turbo
Tür: Animasyon, Komedi Süre:1 Saat 36 Dakika
Dream Works tarafından üretilen Amerikan yapımı animasyon-komedi filmi olan Turbo, yarışçı olmak isteyen bir salyangozdur. İşte filmin odak noktası olan kara mizah da burada başlar çünkü Turbo türü gereği çok yavaş hareket eden bir hayvandır. Televizyondan izlediği “indianapolis 500” adlı araba yarışmalarına hayranlıkla bakan Turbo için tam umutlar tükenmişken bir gün hiç beklemediği bir şey olur ve yaşadığı kaza sonucu bir arabanın nitro bölümüne düşmesiyle fiziken yaşadığı mutasyon ile artık o da bir nitroya kavuşur. Yönetmenliğini David Soren’in yaptığı film, orijinal senaryosu ve başarılı grafikleriyle dikkat çekmeyi başarmış.

3. Rango – 2011 – IMDB PUANI: 7.2

Rango

Tür: Animasyon, Komedi, Macera Süre:1 saat 47 Dakika
Gore Verbinski’nin yönetmenliğini üstlendiği Amerikan yapımı film 84. Akadami ödüllerinde “En İyi Animasyon Film” ödülünü kazanmıştır. Rango, bir hayli sempatik olan evcil bir bukalemundur. Kendini bir anda uçsuz bucaksız bir çölde bulan Rango, hayatta kalmak için yiyecek ve içecek arayışına çıkarak uzun bir maceraya atılır. Normalde bir takım korkuları olan Rango, çölün vahşi ortamına bir takım rollere girerek adapte olur, öyle ki gittiği kasabada şerif rolüne girer, çıngırak Jake adlı yılanla yüzleşir. Şansının yanında gittiği Rango’nun gerçek yüzünün ortaya çıkması da an meselesidir. Rango adlı bukalemunun vahşi çöl yaşamındaki kovboy olma yolunda macerasını komik bir biçimde ele alan film, baykuşların muzikal resitali ve Rango’ya asıl hakikatı göstermeye çalışan bir takım işaretlerle desteklenmiş. Seslendirmenin başrolünde Johny Deep’in yer aldığı filmde Türkçe seslendirmeyi ise Yekta Kopan yapıyor.

2. Ratatouille – 2007 – IMDB PUANI: 8.0

Ratatouille
Tür: Animasyon, Komedi Süre:1 Saat 51 Dakika
Yapımı Pixar tarafından üstlenilen ve dağıtımı Walt Disney Pictures tarafından yapılan filmin adı bir Fransız yemeği olan Ratatoille’den gelmektedir. Film, en iyi animasyon dalında Oscar ödülü kazanmıştır. Ramy isimli farenin en büyük arzusu bir gün büyük bir aşçı olabilmektir. Bir gün kendini Paris’in ünlü bir restoranının önünde bulan fare Remy, çöpçü çocuk Lingui’nin sakarlıkla mahvettiği çorbayı düzelterek mükemmel hale getirir. Başta insanlardan çekinen fare sayesinde daha sonra mükemmel bir ikili olan çocuk, harika işler çıkarıyor. O kadar ki ünlü bir şef oluyor. Tabi bunun farenin aşçı şapkası altından çocuğun saçından çekerek komutlar vermesiyle olduğunu unutmamak gerek. Filmin sonunda ise restoranın ününü duyan meşhur ve zor beğenen bir gurmenin farenin yaptığı yemeğe değerlendirmesi heyecan verici bir şekilde işlenmiş. İnsan-hayvan ilişkilerine farklı bir yönden baktıran film, işlediği ilginç tezatlarla güzel bir ahenk oluştururken, başarılı efektleriyle de dikkat çekiyor.

1. Zootopia – 2016 – IMDb:8,2

Zootopia
Tür: Animasyon, Komedi Süre: 1 saat 48 dakika
Karmakarışık ve Bolt gibi sevilen animasyonların yönetmeni Byron Howard’ın perdeye taşıdığı Zootopia, medenileşmiş ve teknolojiyle barışık hayvanların bir arada yaşadığı bir şehirde yaşanan ilginç bir polisiye öyküsünü perdeye taşıyor. Alışılagelmiş Disney havasını barındıran filmde; konuşkan tilki Nick’in, üzerine yığılmaya çalışan bir suçtan kurtulma çabası konu alınıyor. Modern memelilerin yaşam alanı olan Zootropolis adlı metropolis, lüks Sahra Meydanı’ndan, soğuk Tundra Kasabası’na değin birçok farklı doğal ortam ve hayvanı bir arada barındıran benzersiz bir şehirdir.Burası aynı anda hem fil devasalığında hem de arı küçüklüğünde hayvanlara ev sahipliği yapan, gönüllerince yaşayabilecekleri türden bir yerdir. İyimser Polis Memuru Judy Hopps köyünden ayrılıp şehre ilk adımını attığında, iri ve sinirli görünen hayvanların bulunduğu bu şehirde polis olmanın pek kolay olmadığını görür. Kendini başta Şef Bogo olmak üzere herkese kanıtlamak için, geveze ve numaracı kurnaz tilki Nick Wilde ile ortaklık pahasına oldukça önemli ve esrarengiz bir olayı çözmeye çalışacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *