Hercai Dizisi Nerede Çekiliyor? Hercai Hangi Konakta Çekiliyor?

0/5 Votes: 0
Report

Description

Mardin’in Midyat ilçesi tarihsel dokusu ve kültürel kolajı ile adeta Anadolu topraklarının temsil ettiği değerleri gösteren bir sembol gibi. Farklı dinler, farklı mezhepler ve milletlerden pek çok insan burada birlikte, huzur içinde yaşamaktadır. Bu barış kokan anlayışın en önemli sembollerinden biri de, bu bölgede çekilen dizilerde mekan olarak kullanılan “konak”tır. Bugüne kadar pek çok diziye ev sahipliği yapan konağın son misafirleri ise “Hercai” dizisi kadrosu. “Hercai Mardin’in neresinde çekiliyor” sorusunun yanıtını gelin hep birlikte keşfedelim.

Hercai Dizisinin Çekildiği Konak Nerede?

konukevi 1

Mardin’in Midyat ilçesinde bulunan ve “Hercai”dizisi haricinde geçmişte pek çok diziye ev sahipliği yapan bu konağın adı “Midyat Devlet Konukevi”dir. Ancak ne yöre halkı ne de bu bölgeye gelen turistler konağı bu isimle anmaktadır. Konak, turistler tarafından da yöre halkı tarafından da “Sıla Konuk Evi” olarak adlandırılmakta ve tanıtımları bu şekilde yapılmaktadır.

Devlet Konukevi’nin “Sıla Konuk Evi” olarak adlandırılmasının sebebi, tahmin edebileceğiniz gibi 2006 yılında bu konakta çekilen Cansu Dere ve Mehmet Akif Alakurt’un başrollerinde olduğu “Sıla” dizisidir. Sıla dizisiyle büyük bir popülariteye kavuşan Devlet Konukevi, bu tarihten sonra hem ziyaretçi akınına uğradı hem de benzer yapıdaki dizilerin başlıca tercih ettiği mekanlardan biri haline geldi. Dizinin çekim saatleri haricinde hala ziyaretçilere açık olan konukevinin tasarımına ve tarihçesine bir bakalım.

Midyat Devlet Konukevi Tarihçesi

midyat konukevi

Midat Devlet Konukevi’nin ne zaman inşa edildiği bilinmiyor ancak bilinen şey, konağın bir zamanlar bu yörede yaşayan bir Süryani’ye ait olduğu. Süryani vatandaşın vefatının ardından konağın devlete bağışlandığı söylendiği gibi, kaymakamlık tarafından satın alındığıyla ilgili de iddialar da var.

Sivil mimari yapıdaki binada, Midyat’ta neredeyse tüm binalarda görmenin mümkün olduğu eşsiz bir taş işçiliği söz konusu. Midyat’taki neredeyse her ev, bu işçilik sebebiyle son derece görkemli görünse de Konukevi’nin işçiliğindeki detaylar burayı başka bir noktaya taşıyor. Üç kattan oluşan Konukevi’nin girişinde ana kayanın oyulmasıyla elde edilmiş ana salon bulunmaktadır. İkinci kata çıkıldığında misafirleri “L” biçiminde dizayn edilmiş üç oda karşılar. Üçüncü ve son katta ise iki odayla birlikte oldukça geniş bir teras yer almaktadır. Hem Konukevi’nin hem de inşa edildiği tepenin yüksekliği sebebiyle buradan bakıldığında tüm Midyat görülebilmektedir.

Konukevi’ni ziyaret etmek isteyenler Mardin’den dolmuşlara binerek ilçeye ulaşabilir. Gümüşçüler Çarşısı’ndan 250-300 metre uzaklıkta bulunan Konukevi, Midyat’a gidildiğinde ziyaret edilmeden dönülmemesi gereken yerlerden biridir.

Mardin’de Çekilen Diziler ve Filmler

cansu dere ve mehmet akif alakurt

Asur tabletlerinde “Diller ve Dinler Kenti” olarak adlandırılan Midyat, bu hoşgörü ve anlayışı günümüze kadar taşımayı başarmıştır. Anlayışla birlikte tarihsel dokusunu da muhafaza etmeyi başlayan yörede çok sayıda dizi ve film çekilmiştir. Bu dizilerden belki de en popüleri, Devlet Konukevi’nin adının “Sıla Konuk Evi” olarak anılmasına sebep olan “Sıla” dizisi olsa da daha pek çok yapım bu bölgede çekilmiştir. Mardin Midyat’ta çekilen diziler ve filmlerden başlıcaları;

  • Mardin Münih Hattı (1986),
  • Salkım Hanımın Taneleri (1999),
  • Deli Yürek (2001),
  • Berivan (2002),
  • Asmalı Konak (2002),
  • Aşka Sürgün (2005),
  • Sıla (2006),
  • Aşk Bir Hayal (2009),
  • Adını Kalbime Yazdım (2013) olarak sıralanabilir.

Bu dizi ve filmler haricinde Mardin’de çekilen çok sayıda yapım vardır. Bunların bir kısmı popülerliğe kavuşup milyonlarca izleyici tarafından izlense de bir kısmı birkaç bölüm sonra yayından kaldırılmış veya gişede istenen başarıyı gösterememiştir. Bölgede yakın zamanda çekilen ve ilk kadın belediye başkanlarından biri olan Zekiye Midyat’ın hikayesinin anlatıldığı “Hükumet Kadın” da yine bu bölgede çekilen filmlerden biridir.

Son dönemde “Hercai” dizisiyle yeniden popülerliğe kavuşan Mardin ve Midyat, tarihsel dokusunu ve farklı dinlere, inançlara, mezheplere olan hoşgörüsünü korumayı başardığı sürece daha sayısız yapıma ev sahipliği yapacak gibi görünüyor. Eğer buraya yolunuz düşerse ve Midyat Konukevi’ni görmek isterseniz;

Midyat Konukevi açık adres: Akçakaya Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, Numara:31, 47510 Midyat/Mardin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *