Hitler’e Suikast Filmi Konusu ve Yorumları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Gerçek bir hikayeden esinlenerek çekilen film herkesin bildiği en zalim diktator olan Adolf Hitler’e karşı yapılmak istenen bir suikastı konu alıyor.Filmin türü tarihi / dram olarak gösteriliyor. Nazi orduları Polonya’ya girdikten sonra Almanya’da hem coşku hem de bir korku hakimdir. Muhalifler,komünistler gibi gruplar kendi dertlerine düşmüş ve canlarını kurtarmanın yollarını aramaktadırlar. Irkçılık hızla büyümeye başlamıştır. Kendi halinde olan ve müzisyen bir marangoz olarak hayatını devam ettiren Georg Elser, bu kötü durumun daha fazla büyüyeceğini ve dünya’da etkiler yaratacağını öngörür. Kendi başına Hitler’I durdurmak için plan kurar. Yapacağı eylem gerçekleşirse dünyanın kaderini değiştireceğini biliyordur ve Hitler’e Suikast düzenlemeyi kafaya koymuştur.

Hitler’e Suikast Filmi Konusu

Hitler'e Suikast Filmi
Oliver Hirschbiegel, Hitler konulu iki filmi olan Çöküş ve Deney da soykırım gibi projelerin ilgisini çektiğini gösteriyor ki iyi ki ilgi alanında diyebiliriz. Çünkü iki güzel filmden sonra bir tanesine daha imza atmış olan Hirschbiegel, Almanya’da yaşamış olmasına bağlı olarak çektiği filmler daha değerli gözükmektedir. Hitler’ Suikast filminin başrollerinde Christian Friedel, Katharina Schüttler ve Burghart Klaubner gibi isimler var. Film ağır bir şekilde ilerlemektedir. Dönemin psikolojik ruhuna uygun olarak karamsar bir havası vardır. Faşizm’in kötülüğünü, aşağılayıcılığını tüm dramatikliğiyle beraber beyaz perdeye yansıtmışlardır. Robotlaşan insanlar artık Nazi ordusunda hazır olmuşlardır.

Hitler'e Suikast
Polonya işgal edilmiş ve aradan 2 ay geçmiştir. 1 Eylül 1939’da Münih’te büyük bir birahanede Hitler’in katılacağı bir tören hazırlanmaktadır. Marangoz Georg, törenin olacağı binaya kendi yapığı bir bombayı yerleştirir. Bomba konuşma alanının yakınına yerleştirilmiştir. Konuşma yapmak için Führer’I beklemekten başka bir şey kalmamıştır artık ama işler istediği gibi gitmez ve tam 13 dakikalık bir farkla plan başarısız olur. Führer suikast girişiminden kurtulur. Marangoz Georg’un tüm bu planları yalnız yaptığına ve buralara kadar tek başına kimseye fark ettirmeden gelebilmesine inanmazlar ve 6 yıl süren bir sorguya çekilir. Sorgunun içerisinde işkence psikolojik ve fiziksel muamele de vardır.

Hitler'e Suikast Yorumları
36 yaşında ki bu yalnız komünist adam tüm yapılanlara karşılık söylediği şeyler kimseyi tehlikeye atmamak için ve daha fazla kan dökülmesinin istemediği ve işçi sınıfı başta olmak üzere tüm halkı mutlu etmek için Führer’i öldürmek istediğini dile getirmiştir. Bir başyapıt olur mu bilinmez ama çok derin bir anlatımı ve sahneleri ile izleyicilerin akıllarında uzun sure yer edeceği kesin gibi gözüküyor. Adolf Hitler filmlerini bir çok kez izlemişsinizdir fakat bir Alman yönetmenden sıradan bir vatandaşın gözünden o dönemleri anlatışını izlemeniz farklı bir bakış açısı kazandırabilir.

Teknik Detay:

Yapım Yılı: 2015
Tür: Dram
Ülke: Almanya
Yönetmen: Oliver Hirschbiegel
Senarist: Léonie-Claire Breinersdorfer ve Fred Breinersdorfer
Oyuncular: Katharina Schüttler , Burghart Klaußner , Christian Friedel , Michael Kranz , Johann Von Bülow
Filmin Orijinal İsmi: 13 Minutes (Elser)
Süre: 114 Dakika

13 Minutes – Hitler’e Suikast Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *