CIA, Siyaset, Terör Ekseninde Bir Politik Gerilim: Homeland Dizisi Konusu ve Oyuncuları – Sezonlar, Yorumlar

0/5 Votes: 0
Report

Description

Amerikan yapımı bir politik gerilim dizisi olan Homeland, İsrail televizyonlarında yayımlanan Hatufim (Savaş Mahkumları) dizisinden esinlenilerek geliştirildi. Gideon Raff’ın yaratıcısı olduğu bu dizi 2011’de başladı ve Showtime ekranlarında seyirci ile buluşuyor. Bir süre önce Türkiye’de Netflix dizileri arasına giren ve bu platform aracılığıyla da izleyenlerle buluşmaya başlayan Homeland’in başrollerini Claire Danes, Mandy Patinkin ve Damian Lewis paylaşıyor. Yayımlandığı ilk günden bu yana ülkemizde geniş bir kitle tarafından izlenen Homeland, Netflix kütüphanesine eklenince dizinin hayran kitlesi daha da kalabalık hale geldi. Şimdiye kadar 7 sezonu yayımlanan Homeland’in 8. sezonuyla birlikte final yapması ve izleyenlerine veda etmesi bekleniyor. Homeland IMDb puanı ise 8,3.

Homeland Dizisi Konusu

Homeland konusu sayesinde kısa sürede dünyada fenomen haline gelmeyi başarmış bir yapımdır. Bir CIA draması olarak karşımıza çıkan Homeland, Irak’ta kaybolduktan uzun bir süre sonra ülkesi Amerika Birleşik Devletleri’ne dönen Scott Brody’nin hikayesiyle başlar. Memleketine döndükten sonra başka bir CIA ajanı tarafından şüpheli bulunan Scott Brody’nin El Kaide üyesi olduğuna dair bazı şüpheler ortaya atılır. Bu şüphelerin sahibi Carrie Anderson’dur. Anderson, Scott’un El Kaide için bir saldırı düzenlemeye yönelik hazırlıklar içerisinde olduğunu iddia eder.

Bu noktadan sonra olayların aydınlatılması, gerçeklerin ortaya çıkması için ana karakterler çeşitli çalışmalarda bulunur ve ortaya hem politik hem de polisiye bir gerilim öyküsü çıkar.

Homeland Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

Carrie Mathison (Claire Danes)

Carrie bir CIA ajanıdır. Irak’ta görev yaptıktan sonra ülkesine dönen bir askerin El Kaide ile anlaştığını düşünür ve bununla ilgili deliller aramaya başlar. Fakat bir taraftan kapsamlı ve önemli bir soruşturma yönetirken diğer taraftan yaşadığı psikolojik sıkıntılar işini zorlaştırmaktadır.

Dizinin ana karakterlerinden biri olan Carrie Mathison’u Homeland oyuncuları arasından Claire Danes canlandırmaktadır. 1979 senesinde New York şehrinde dünyaya gelen Claire Danes, 1990’dan bu yana aktif olarak oyunculuk kariyerini sürdürüyor. Oynadığı rollerle birçok ödül kazanan Danes, Homeland’den önce Law & Order, Lifestories: Families in Crisis, My So-Called Life, Temple Grandin gibi televizyon yapımlarında rol aldı.

Nicholas Brody (Damian Lewis)

Bir Kongre üyesidir ve sekiz sene El Kaide tarafından savaş esiri olarak tutulduktan sonra Delta Force tarafından kurtarılmıştır. Eski başçavuş olan bu karakter emekli bir Amerikan topçu çavuşudur. Kurtarıldıktan ve memleketine döndükten sonra bir savaş kahramanı olarak herkesin kalbine girmeyi başaran Brody ile ilgili bazı şüpheler ortaya çıkmıştır. Bir CIA ajanı Brody’nin El Kaide için çalıştığını ve bir terör eylemi hazırlığı içinde olduğunu düşünmektedir. Bu noktadan sonra Brody için işler daha karmaşık hale gelecektir.

Dizide bu karakteri Damian Lewis canlandırıyor. 1971 senesinde İngiltere’nin Londra şehrinde dünyaya gelen oyuncu 1993 yılından bu yana aktif olarak oyunculuk yapmaya devam ediyor. Yakın dönemde Once Upon a Time in Hollywood, Our Kind of Traitor, Bill, The Baker gibi sinema filmlerinde oynayan Damian Lewis’i Stolen, Life, Wolf Hall, Friends and Crocodiles, Band of Brothers gibi televizyon projelerinde de izledik.

Saul Berenson (Mendy Patinkin)

Carrie’nin mentörü olan Saul Berenson, CIA’nin Orta Doğu’dan sorumlu bölge şefidir. Carrie ile olan iş ilişkisi ve Orta Doğu bölgesiyle ilgili yaptığı çalışmalarla dizide işlenen hikayenin ilerleyişinde önemli bir yere sahiptir.

Saul Berenson rolünü canlandıran Mendy Patinkin, 1952 yılında dünyaya geldi ve tecrübeli oyuncu 1974’ten bu yana çeşitli yapımlarda boy gösterdi. Oynadığı televizyon yapımları arasında Dead Like Me, Boston Public, Strange Justice, Criminal Minds, Three Rivers, Law and Order gibi projeler vardır ve Before You Know It, Life Itself, Wonder, Wish I Was Here gibi yakın dönemin öne çıkan sinema filmleri yer alıyor.

Jessica Brody (Morena Baccarin)

Nicholas Brody’nin eşidir. Uzun yıllar boyu Irak’ta terör örgütleri tarafından rehin alınan kocasının hayatını kaybettiğini düşünmesinden dolayı hayatında yeni bir sayfa açmış ve Mike adında bir adamla birlikte olmaya başlamıştır. Nicholas’ın dönüşünden sonra eski düzenine dönme konusunda sıkıntılar yaşamaktadır.

Karaktere 1970’de Brezilya’da dünyaya gelen güzel oyuncu Morena Baccarin hayat veriyor. 2001’den bu yana oyunculuk yapan Morena Baccarin; Perfume, Deadpool, Spy, Back in the Day, Death in Love, Framing John DeLorean gibi sinema filmlerinde ve Medium, V, Look Again, The Mentalist, Warriors, The Flash, Gotham gibi televizyon projelerinde rol aldı.

David Estes (David Harewood)

CIA’nin terörle mücadele biriminin müdürü ve Carrie’nin patronudur. Carrie ve David saldırgan bir çalışma prensibine sahip oldukları için ve bu ikilinin geçmişte yaşadıkları bir cinsel birliktelik söz konusu olduğundan ortaya karmaşık bir ilişkinin çıktığını söylemek mümkündür.

David Estes rolünü 1965 yılında İngiltere’de dünyaya gelen David Harewood canlandırıyor. Ünlü oyuncu yakın zamanda The Wrong Mans, Selfie, By Any Means, Supergirl, The Night Manager, Madiba, The Flash, Tresure Island gibi televizyon dizilerinde rol aldı.

Mike Faber (Diego Klattenhoff)

Amerikan birliğinde deniz komutanıdır. Uzun yıllardır haber alamadığı en iyi arkadaşı Brody’nin hayatını kaybettiğini düşünerek Brody’nin eşi Jessica ile ilişkiye başlar. Yakın dostunun ülkeye dönüşü onun için de çeşitli sürprizlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Öldüğünü düşünüp yakın arkadaşının karısıyla bir ilişkiye başlayan Mike, dostunun dönüşüne sevinmeli mi yoksa üzülmeli midir?

Dizide bu karakteri 1979’da Kanada’da dünyaya gelen aktör Diego Klattenhoff canlandırıyor. Klattenhoff daha önce Smallville, At the Hotel, Psych, Supernatural, Men in Trees, ER, 24, Mercy, Falling Skies, Longmire, The Blacklist gibi dizilerde rol aldı.

Virgil Piotrowski (David Marciano)

Eski bir CIA çalışanı, şimdinin freelance gözetim uzmanıdır. Brody’yi gözetlemek için çalışma yapan Carrie ile birlikte görev alır.

Dizide bu role David Marciano can veriyor. 1960 doğumlu olan oyuncu 1985’te bu yana çeşitli yapımlarda performans sergiliyor. Tecrübeli oyuncunun yakın dönemde rol aldığı diziler arasında CSI: New York, NCIS, The Shield, House, Lie to Me, Sons of Anarchy, Intelligence, Law and Order, Criminal Minds, SWAT, Shooter, 12 Monkeys gibi yapımlar bulunuyor.

Diğer Karakterler ve Oyuncular

 • Chris Brody (Jakson Pace)
 • Dana Brody (Morgan Saylor)
 • William Walden (Jamey Sheridan)
 • Abu Nazir (Navid Nagahban)
 • Peter Quinn (Rupert Friend)
 • Mira Berenson (Sarita Choudhury)
 • David Wellington (Linus Roache)
 • Dante Allen (Morgan Spector)
 • Elizabeth Keane (Elizabeth Marvel)
 • Laura Sutton (Sarah Sokolovic)

Homeland’in Sezonları Hangi Ülkelerde Çekildi?

İlk iki sezonu İsrail’in Tel Aviv kentinde ve ABD’de Güney Karolina’da çekilen dizi üçüncü sezondan sonra Fas, Güney Afrika, Porto Riko gibi ülkelerin sınırları içerisinde de çekilmeye başlandı. Dizinin beşinci sezonunda Almanya’nın Berlin şehrinde çekimler yapıldı.

Homeland 6. sezon çekimleri Amerika’nın New York şehrinde yapılırken Homeland 7. sezon çekimleri için Virginia ve Richmond bölgelerine set kuruldu.

Homeland Kaç Sezon?

2011 yılında ilk bölümüyle hayatımıza giren Homeland’in şimdiye kadar 7 sezonu çekildi. 2019’un sonlarına doğru yayına girecek olan sekizinci sezonu ile dizinin final yapacağı açıklandı.

İzleyenlerin Homeland Yorumları

 • Kemerlee: Bu tip dizilerde en önemli şey tarafsız kalabilmek ve iki tarafa da doğru yaklaşabilmektir. Homeland bunu tamamen başarıyor.
 • Ramazan: Gerilimin hiç bitmediği bir dizi için fazla şey söylememe gerek yok. Fakat son sezonun sakin geçmesi moral bozucuydu.
 • Turr: Dizinin akıcı bir senaryosu var. Olayların günümüzde geçmesi ve nispeten tarafsız yaklaşımıyla zeka ürünü senaryosu kesinlikle izlenmeyi hak ediyor.
 • Durmuş: Ben bu diziye biraz geç başladım. Henüz ilk sezonda olsam da etkileyici bir Amerikan ajan dizisi diyebilirim. 11 Eylül’den sona Amerika’da yükselişe geçen terör korkusu bu tip senaryolarla sıcak tutuluyor. Zamanı olanlar için izlemeye değer bir dizi.
 • Disq: Caz jenerikli pazartesi günlerinin The Good Wife ile birlikte incisi olan dizimiz. Her bölümü 24 tadında geçiyor. 24’e ne kadar hasret duyduğumuzu anlıyoruz. Ayrıca Claire Danes ve karakterine her bölüm daha fazla ısınıyoruz. Nereye varacak belli değil.
 • Ridley: Yaklaşık üç gün içinde iki sezonunu soluksuz izlediğim ve 24’ün boşluğunu gayet iyi dolduran dizidir.

TAGS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *