House of Cards Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

House of Cards Konusu ve Oyuncuları içerikli yazımıza hoş geldiniz. Senaryosu Michael Dobbs isimli İngiliz yazarın kitabını temel alan House of Cards, daha önce BBC’de yayınlanan bir mini serinin uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor. Şimdiye kadar toplamda dört sezonu yayınlanan Amerika’daki başkanlık yarışı ve devamında gelişen süreçleri çarpıcı yönleriyle aktaran dizi Beau Willimon imzası taşıyor. Amerika’da başkanlık ve ülkenin yönetimi sürecindeki entrikaları izlediğimiz dizinin önemli oyuncu kadrosu arasında; Kevin Spacey, Robin Wright, Michael Kelly, Nathan Darrow, Mahershala Ali, Derek Cecil, Molly Parker, Michel Gill, Jayne Atkinson, Elizabeth Marvel gibi profesyonel oyuncular yer almaktır. Zaman zaman oval ofis içerisinden konuşmalara da şahit olduğumuz dizide, günümüz dünyasının süper güçleri ve aralarındaki çekişmeler ve diyaloglara da yer verilmektedir.House of Cards Konusu ve Oyuncuları isimli yabancı dizi tanıtımımıza YORUM yaparak kullanıcılarımızı da yol gösterebilirsiniz.

House of Cards
Şimdiye kadar 4 sezonda toplam 52 bölümü çekilen dizinin her bir bölümü ortalama 51 dakika sürmektedir. Dizinin yapımcılığını David Fincher, Kevin Spacey, Eric Roth gibi isimler üstlenirken, dizinin dağıtımı Netflix ve Sony Pictures Television tarafından yapılıyor. Dizinin çekimleri Baltimore ve Joppa Maryland’de gerçekleştirilirken, IMDB’de izleyicilerin dizi için belirlediği toplam puan ise 9.0’dır. Dizinin hakkında çok konuşulan ve politikaları hakkında sayısız teori öne sürülen Amerika’nın Beyaz Sarayına ve Başkanlık sürecine ışık tuttuğunu söylemek mümkün.

House of Cards Konusu:

Günümüz Washington D.C. ’sinde geçen hikayede Güney Karolina 5. bölgeden demokrat partiye seçilen Frank Underwood ve eşi Claire Underwood’un hikayesi aktarılıyor. Dizi Amerika Dış İşleri Bakanı olarak atanmayı bekleyen fakat verdiği çabanın karşılığını alamayan Frank Underwood’un bu durum karşısında hayal kırıklığı yaşaması ve beklenmedik planlar içine girmesi ile başlıyor. Bu noktadan sonra eşi Claire Underwood ile düzenli olarak acımasızca fakat bir o kadar yaratıcı planlar geliştiren Frank’in çevresindekileri manipüle ettiğini ve istediği pozisyona gelmek için her şeyi göze aldığını görüyoruz.

House of Cards Konusu
Öyle ki Frank bu süreçte onun gibi çok hırslı bir gazeteci olan Zoe Barnes’a Beyaz Saray içinden bilgiler sızdırmaya ve onu manipüle ederek amaçlarına ulaşmaya çalışıyor. Frank’in Beyaz Saray hayatında daha pek çok kişiye benzer yaklaşımlar sergilediğini de söyleyebiliriz. Nihai amacı oval ofise mümkün olan en fazla yakınlığa erişmek olan Frank’in bu süreçte yanında eşi Claire Underwood ve yardımcısı Doug Stamper’ın yer aldığını görüyoruz.

Doug karakteri ise her ne kadar Frank’e kayıtsız şartsız bir şekilde bağlı olsa da, onu bu süreçte hatalar yapan bir karakter olarak görüyoruz. Doug’un bu hatalarının yansımasının gerek Frank’e gerekse de kendisine süreç içerisinde ciddi zararlar verdiğini ve Frank’in karşısında her zaman bir tehdit olarak kaldığını söyleyebiliriz.

House of Cards Dizi
Claire Underwood her ne kadar kocası Frank ve onun başarısı için çalışan bir eş görünümünde olsa da, onun da kendi hedefleri ve kendi ajandası var diyebiliriz. Claire hem güzelliği ile hem de duruşu ile Amerikan halkına güven verirken, zaman zaman özelliklerini kendi çıkarına kullanmaktan da çekinmiyor.
Dizinin her açıdan ne zaman nereden bir ihanet getireceğini kestiremiyorsunuz. Amerika’da Beyaz Saray’da en büyük olma yolunda siyasetçilerin hemen hemen her yolu denediklerini gördüğümüz dizide, zaman zaman dış politikada Amerika’nın özellikle Rusya ve Rus başkanı ile de ilişkilerinin ne şekilde geliştiğine tanık oluyoruz. Bir yandan Başkan’ın dış politikalarında önerilerde bulunan Frank ise diğer bir yandan iç politikada güç kazanmaya çalışıyor.

House of Cards Dizi Tanıtımı
Dizinin uç koşullarda yaşayan insanların psikolojilerini aktarma açısından da oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Gerek Frank ve Claire’in hayatına giren insanlar açısından gerekse de onların aile fertleri ve aile bağları açısından tam bir psikolojik drama izlediğimizi de söyleyebiliriz. Dizi siyaset içerisinde verilen savaşta gerek başarılı siyasetleri sonucu yükselen kişilerin zamanla değişen hislerini, gerekse de bu siyasetler sonucu zarar gören insanları ve çevrelerinin dramlarını çarpıcı yönleriyle gösterme açısından oldukça başarılı.
Bir yandan bir dönem dizisi, diğer bir yandan bir siyaset/politika dizisi olan House of Cards’ın çok başarılı bir drama olduğunu ve geniş konusu içerisinde gerek siyasette tarafların tavırlarını görmemiz açısından gerekse de Amerika’nın Beyaz Saray içerisindeki manipülasyonlarını gözlemlememiz açısından harika bir deneyim sunduğunu söyleyebiliriz.

House of Cards Dizi Karakterleri:

Frank Underwood – Kevin Spacey:

House of Cards Frank Underwood
Frank Underwood Beyaz Saray’da Demokrat partinin çok güçlü siyasetçilerinden birisi. Beklediği ve yıllarca çalıştığı pozisyonun kendisine verilmemesi sonucu büyük bir hayal kırıklığı yaşan karakterimiz devam eden süreçte dengeleri yerinden oynatacak planları ile hepimizi hayretler içerisinde bırakıyor. Kevin Spacey’nin canlandırdığı karakterin her yönüyle ilgi çekici olduğunu söyleyebiliriz.

Claire Underwood – Robin Wright:

House of Cards Claire Underwood
Zaman zaman hakkında beklenmedik bilgiler edindiğimiz Claire en az Frank kadar ilgi çekici ve çekinilmesi gereken bir karakter. Claire o kadar soğukkanlı ki, ondan korkmanız mı yoksa ona sempati beslemeniz mi gerektiğine karar veremiyorsunuz. Kayıtsız şartsız eşinin yanında olduğunu düşündüğünüz Claire’in dizini tüm karakterleri gibi kendi özel ajandasının olduğunu söyleyebiliriz.

Doug Stamper – Michael Kelly:

House of Cards Doug Stamper
Frank’in sadık oluşuna kayıtsız şartsız güvendiği bir karakter olan Doug tabi ki hatasız bir insan değil ve zaman zaman saplantılarına yenik düşüyor.

Zoe Barnes – Kate Mara

House of Cards Zoe Barnes
Çok başarılı olmak isteyen gazeteci Zoe Barnes’ın bu yolda göze alamayacağı şey yok gibi görünüyor.

Mahershala Ali – Remy Danton:

House of Cards Mahershala Ali
Remy dizide dengeleri değiştirebilecek karakter görünümü verirken, birazda seyircinin dizide durmak istediği mesafeyi bizlere aktarıyor diyebiliriz.

House of Cards Teknik Detay:

Başlangıç: 14 Şubat 2014
Bitiş:
Ülke: ABD
Kanal: Netflix
Oyuncular: Kevin Spacey, Robin Wright, Michael Kelly, Mahershala Ali, Kate Mara, Molly Parker, Michel Gill
IMDb: 9,0
Süre: 51 dk

House of Cards Fragmanı:

House of Cards konusu ve oyuncuları isimli yabancı dizi tanıtımımıza YORUM yapabilir ve EMOJİ ile tepki verebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *