How To Get Away With Murder Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

How to Get Away Wth Murder, ilk olarak 2014 yılında, Amerika’nın popüler TV kanallarından biri olan ABC’de ekrana geldi. Peter Nowalk’ın yaratıcı zekasının ürünü olan dizinin şu ana kadar 4 sezonu izleyiciyle buluştu, 5 sezonun hazırlıkları ise başladı. Cinayet dizisi olarak kategorilendirilen klasik suç temalı diziler arasından sürükleyici ve çarpıcı hikayesiyle öne çıkan dizinin dünya genelinde çok sayıda hayranı bulunuyor. Dizinin başrolünde yer alan Oscar ödüllü oyuncu Viola Davis Away dizisi olarak tanınan dizi, her bölümde izleyicisini şaşırtmayı başaran nadir yapımlardan biri olma özelliğini taşıyor.

Dizinin orijinal adı Türkçe’ye “Cinayetten Paçayı Kurtarmak” ya da “Cinayetten Nasıl Yırtarsınız?” şeklinde çevrilir. Başarılı hukuki gerilim dizisi, üstün oyunculuk performanslarıyla NAACP Image ödülüne layık görülmüştür. Başrollerini Viola Davis, Billy Brown ve Alfred Enoch’un paylaştığı dizinin oyuncu kadrosunda başarılı ve tanınmış isimler bir arada yer alıyor. Başrollerin yanı sıra How to Get Way With Murder oyuncuları arasında Katie Findlay, Matt McGorry, Charlie Weber, Jack Falahee, Aja Naomi King, Karla Souza ve Liza Weil gibi hem usta hem de yeni nesil isimler bulunuyor.

How to Get Away With Murder Dizisi Konusu

How to Get Away With Murder, izleyenlere sır ve entrikalarla örülü bir dünyanın kapılarını aralıyor. Dizinin konusu polisiye temasında çözülen cinayetlerin öyküsü gibi gözükse de aslında dizinin klasik polisiye dizilerden farklı olduğunu söylemek mümkün. Cinayet bilmecesinin yanında dizide korku, suçluluk, aşk, sadakat ve irade gibi duygulardan da izler yer alıyor. Aynı zamanda suç unsurları da hukuksal açıdan inceleniyor.

Dizi, Philadelphia’daki Middleton Hukuk Okulu’nda geçiyor. Hikaye başarılı bir hukukçu olan Annalise’in yetiştirmek üzere 5 öğrencisini seçip yeni bir ekip kurmasıyla başlıyor. Annalise, öğrencilerinden çetrefilli ve zor cinayet davalarında etkili savunma tezleri üretmesini bekler. Ancak öğrencilerin Annalise’in gözüne girmek için yaptıklarının bedeli ağır olur. Başarılı ceza hukuku profesörü ve savunma avukatı olan Annalise Keating ve 5 öğrencisi hiç beklemedikleri bir anda kendilerini kaotik bir cinayet davasının ortasında bulurlar. How to Get Away With Murder, Annalise Keating için kontrolünü ilk kez kaybettiği bir hayat tecrübesinin anlatımı olarak ekrana taşınıyor. 

How to Get Away With Murder Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

Annalise Keating (Viola Davis)

Hayatındaki her şeyi kontrol etmeyi seven, kararlı ve güçlü bir kadındır. Eşi Sam ile mutlu bir evlilikleri vardır. Ancak Annalise’in kontrol düşkünlüğü nedeniyle, kurduğu ilişkilerde bir karmaşa söz konusudur. Oldukça başarılı bir savunma avukatıdır ve müvekkilinin kazanması için hukuksal anlamda her yol başvurmaktan çekinmez. Hırsı ve kaybetmekten nefret eden yapısı nedeniyle bütün davalarına aynı motivasyonla başlar ve her davanın zayıf, açık yanlarını bulup çıkartır.

Viola Davis, 11 Ağustos 1965 yılında Güney Carolina’da doğmuş, Dünya Ticaret Merkezi projesiyle ilk oyunculuk deneyimini yaşamıştır. Fences, Suicide Squard, Hacker gibi yapımlarda rol almıştır.

Michaela (Aja Naomi King)

Annalise tarafından ekibe dahil edilen öğrencilerden bir tanesi. Başarılı, zeki ve hırslı. Hayatının her aşamasını planlayan Michela, okula girmesinin hemen ardından evlilik planlarının hazırlıklarına başlamıştır. Ancak yaşananlar, Michaela’nın başta nişanlısıyla olan ilişkisi olmak üzere bütün hayatını etkiler. Micheale, ortaya çıkan yepyeni sürprizler karşısında şaşkına döner.

Aja Naomi King,11 Ocak 1985’te Los Angeles’ta dünyaya gelmiştir. Damsels in Distress filmindeki rolüyle oyunculuk macerasına adım atmış, bugüne kadar Onion News Empire, Olacak İş Değil, Bir Ulusun Doğuşu ve 36 Saints gibi yapımlarda boy göstermiştir.

Laurel (Karla Souza)

Annalise tarafından seçilen öğrenciler arasındaki 2. isimdir. İdealist, zeki ve farkındalığı yüksek bir öğrencidir. İyi niyetli olduğu için kimi zaman insanlara çok çabuk inanır ve başına istemediği işler gelir.

Karla Souza, 11 Aralık 1985’te Meksiko’da doğmuştur. Verano De Amor dizisinde ilk oyunculuk tecrübesini yaşamış, The Tequila Effecet, La Clinica, Nosotros Los Nobles gibi yapımlarda gösterdiği başarılı performansıyla göz doldurmuştur.

Connor (Jack Falahee)

Ekipteki öğrencilerin 3.’südür. Başarılı ve kazanmaktan büyük zevk alan Connor’un en büyük rakibi Michaela’dır. En az Michaela kadar hırslı olan Connor, eşcinsel bir bireydir. Eşcinsel olduğunu kimseden saklamaz ve hayatını hiç çekinmeden yaşar. 

Jack Falahee, 20 Şubat 1989’da Ann Arbor’da doğmuştur. Blowtorch ve Bersek projeleriyle yıldızı parlamış, Campus Code, We Are Boats, Escape From Polygamy, Lil & Kat ve Blood and Circumstance gibi yapımlarda boy göstermiştir.

Asher (Matt McGorry)

matt

Ekibin 4. üyesi olan Asher, ekip arkadaşlarına göre daha çok konuşur, hatta sık sık patavatsızlık yapar. Ancak en az diğer öğrenciler kadar yetenekli, başarılı ve zekidir. İçinde büyümemiş bir çocuk vardır.

Matt MacGorry, 12 Nisan 1986’da New York’ta doğmuştur. Custom Order filmindeki karakteriyle tanınmış, Orange is The New Black, Step Sisters,R atter ve Loserville projelerinde sergilediği performans ile oyunculuk konusundaki yeteneğini ve ışığını kanıtlamıştır.

Wes (Alfred Enoch)

Aslında Annalise her yıl yalnızca 4 öğrenci seçmesine rağmen Wes’in yeteneklerini görünce bir istisna yapmış ve Wes’i de ekibe dahil etmiştir. Wes okula yedek listeden dahil olan bir öğrencidir.

Alfred Enoch, 2 Alık 1988’de Londra’da doğmuştur. Harry Potter ve Sırlar Odası’ndaki oyunculuğuyla dikkatleri üzerine çekmiş, Trust Me, Red ve Secret Medical gibi yapımlarda rol almıştır.

Frank (Charlie Weber)

Annalise’in yardımcılarından biridir. Hatta sağ kolu sayılabilecek Frank, başarılı avukatın pis işler şeklinde tabir ettiği sorunları halletmektedir.

Charlie Weber, 20 Eylül 1978’de Missouri’de doğmuştur. Jerhead 3:The Siege filmindeki rolüyle yıldızı parlayan yakışıklı oyuncu, Gacy, Dead Above Ground ve Ex-Patriot gibi yapımlarda yer almıştır.

Bonnie (Liza Weil)

Annalise’in yardımcılarından biridir. Öğrencilerle gerekli olmadıkça diyalog kurmak istemeyen Bonnie, soğuk bir karaktere sahiptir. Annalise’in eşi Sam ile aralarında hiç istenmeyen şeyler yaşanır.

Liza Weil, 5 Haziran 1977’de New Jersey’de doğmuştur. İlk oyunculuk deneyimini Whatever projesiyle yaşamış, Gilmore Girls, The Missing Person ve Mars gibi yapımlarda yüksek oyunculuk performansı sergilemiştir.

Sam (Tom Verica)

Annalise’in kocasıdır. Eşini çok sevmesine rağmen her zaman aralarında bir mesafe bulunur. Sam, çapkın ve gözü dışarıda olan bir adamdır.

Tom Verica, 13 Mayıs 1964’te Pensilvanya’da doğmuştur. American Dreams dizisindeki canlandırdığı karakter ile adını duyuran oyuncu, Zodiac, Kızıl Ejder ve Central Park West gibi projelerde rol almıştır.

Rebecca (Katie Findlay)

Wes’in gizemli yan komşusudur. Dış görüntüsüyle güven vermeyen bir insan olsa da Wes’in dikkatini çeker. Zaman içinde Wes-Rebecca karmaşık ilişkisi herkesin hayatına etki eden bir noktaya gelir ve Wes kendisini bir çıkmazın içinde bulur.

Katie Findlay, 28 Ağustos 1990’da Windsor’da doğmuştur. The Killind’de canlandırdığı Rosie karakteriyle bilinen güzel oyuncu, Man Seeking Woman, The Dark Stranger ve Jem and The Holograms gibi projelerde rol almıştır. 

How To Get Away With Murder IMDb Puanı

Drama-hukuk türündeki dizi, bugüne kadar 104.660 kullanıcı tarafından 10 üzerinden 8,2 puanla değerlendirilmiştir. Kullanıcılar yorumlarında hikayenin işleyişindeki çarpıcılığa vurgu yapmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *