Adaleti En İyi Anlatan Hukuk Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Hukuk filmleri adalet arayışında olan farklı sosyal statüdeki insanların bu uğurda karşı karşıya kaldıkları zor durumları konu alıyor. Adaletin farklı yönlerden ele alındığı filmler için bir liste hazırladık. Listemizde 1990’lı yıllardan günümüze kadar ki pek çok başarılı hukuk filmleri bulunuyor. Pek çok ünlü oyuncunun yer aldığı bu filmler pek çok eleştirmen ve izleyici tarafından da tam not almıştır.Mahkeme salonları, jüriler ve avukatlar ile ABD yargı sisteminden örnek 10 Hukuk filmi listemize YORUM yapabilirsiniz.Bu arada ABD hukuk sistemi dedik ancak bonuslar da iki Türk filmi de bulunmaktadır.Listemiz kapsamlı olmamanın yanında sıralaması IMDb’ye göre yapılmıştır.İşte Adalet temalı 10 sinema filmi;

Hukuk Filmleri

 

10. The Firm – Şirket – 1993 – IMDb:6,8

The Firm
Yeni bir avukat olan McDeere, Hardvard okulundan başarı ile mezun olmuştur. Bu başarısı sonucunda çeşitli hukuk firmalarından sürekli iş teklifleri alır. Son olarak adını duyurmuş olan Tenesse Memphis’teki bir firmada çalışmaya başlar ancak yeni mezun olan bir avukat için oldukça ağır bir dava ile karşı karşıyadır.

9. Michael Clayton – Avukat – 2007 – IMDb:7,3

Michael Clayton
Micheal Clayton büyük bir firmada avukattır. Micheal, daha önceki hayatında hiçte mutlu değildi. Kumar borçları ve çeşitli iş kurma girişimleri başarısızlık ile sonuçlanmıştı. Şu an New York’ta çalıştığı şirkette aldığı büyük sorumluluklar onun hayatını tümünden etkiler. Üzerinde durduğu davayı ve işini sorgulamaya başlar.

8. Erin Brockovich – Tatlı Bela – 2000 – IMDb:7,3

Erin Brockovich
Bir adalet kahramanı olarak görülen Erin, her zaman hak savunuculuğu yapmış ve hakkı arayanların yanında olmuştur. Erin hukuk eğitimi almamıştır ancak sıradan birisi olarak mücadeleci rolü ön plana çıkarılıyor. Filmin konusundaki Erin karakteri aynı zamanda gerçek bir kişiden esinlenilmiştir.

7. Larry Flynt – Skandalin İsmi – 1996 – IMDb:7,3

Larry Flynit
Larry hayatı mükemmel zenginlik içerisinde yaşayan bir servet sahibidir. Fakat bir dizi problem ve bu problemler ile ilgili davalar bu zenginliği tehlikeye sokar. Ancak tek sorun serveti değildir, eşinin sağlığı ve kendi özel problemleri de söz konusudur. Larry’i düze çıkarması ancak çok iyi bir avukatın işidir.

6. A Time to Kill – Öldürme Zamanı – 1994 – IMDb:7,4

A Time to Kill
Irkçılığın konu alındığı bir film olan Öldürme Zamanı filminde Lee’nin siyah olan kızı saldırıya uğramıştır. Lee bu saldırı karşısında, kızına saldıranları öldürmeye teşebbüs etmiş ve bunun sonucunda suç işlemiştir. Lee’nin içerisinde bulunduğu durum tam bir kaos ve iyi bir avukata ihtiyaç duyar.

5. North Country – Tek Başına – 2005 – IMDb:7,5

North Country
Bir madende çalışan bir grup madenci kadın ve taciz, tehdit, hakaret gibi fillere maruz kalıyorlar. Fakat bu işe devam etmeleri gerekmektedir. Bunu yaparken aynı zamanda haklarını savunmaları ve adaleti aramaları gerekiyor.

4. A Few Good Men – Birkaç İyi Adam – 1992 – IMDb:7,6

A Few Good Men
Küba sınırında gerçekleşen bir olay sonucunda bir kaç er ölmüştür. Bunun sorumlusu olarak bir kaç asker tutulur. Mahkeme bu askerlere suçlarını kabul ettikleri takdirde indirim uygulanacağını söyler ancak kabul etmezler. Suçlanan erlerden birisinin teyzesi olan Galloway bir avukattır ve erlerin savunuculuğunu yapacaktır. Fakat mahkeme avukatına karşı bu hiç de kolay değildir.

3. Philadelphia – 1993 – IMDb:7,7

Philadelphia
Bir eşcinsel avukat olan Andrew’in AIDS olduğu anlaşıldığında, çalıştığı hukuk bürosundaki işine son verilmiştir. Andrew’e işe son verilmesinin sebebi olarak AIDS olduğu söyleniyordu fakat bunu kabul etmeyen eşcinsel avukat, atılmış olduğu hukuk bürosuna karşı bir dava açarak hakkını aramaya karar verir fakat bunu başarabilmek için bir avukat bulması kolay olmayacaktır. Bulduğu bir avukat ise homofobiktir. Homofobik olan avukat ile bu davayı sunmak ve adaleti aramak zorundadır. Filmin müzikleri ödül almış ve oldukça başarılıdır.

2. The Verdict – Karar – 1982 – IMDb:7,8

The Verdict
Alkol bağımlısı bir avukat olan Frank, artık kötü anılmaktadır. Frank bu durumu düzeltmek ister ve zorlu bir davayı kabul eder. Bu dava bir hastanede yanlış teşhis nedeniyle komaya giren bir kadının davasıdır. Frank için bu davanın kazanılması artık kişiseldir aynı zamanda Hastanenin de suçunu kabul etmeye niyeti yoktur. Davanın tarafları olan Katolik Kilisesi Hastanesi ve Frank arasında ciddi bir çekişme olacaktır.

1. The Insider – Köstebek – 1999 – IMDb:7,9

The Insider
Bir sigara üretim firmasında çalışan Wigard, aynı firmanın yöneticileri ile anlaşamaz. Bu anlaşamazlık üzerine işten ayrılır ve firmanın kirli çamaşırlarını ortaya çıkarmak konusunda kararlıdır. Özellikle sağlığı tehdit eden hizmet politikaları üzerinde durur. Böyle bir hak arayışı Wigard için çok tehlikeli bir boyuta ulaşmıştır ve firmanın arkasındaki güçlerden tehditler almaktadır.

Bonus Filmler

Bonus 5: Law Abiding Citizen – Adalet Peşinde – 2009 – IMDb:7,4

Law Abiding Citizen

Bonus 4: The Devil’s Advocate – Şeytanın Avukatı – 1997 – IMDb:7,5

The Devil's Advocate

Bonus 3: Intolerable Cruelty – Dayanılmaz Zulüm – 2003 – IMDb:6,3

Intolerable Cruelty

Bonus 2: Davacı – 1986 – IMDb:7,2

davacı

Bonus 1 : Şaka ile Karışık – 1965 – 8,2

Adalet temalı Hukuk Filmleri listesine YORUMLARINIZ ile katkıda bulunabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *