İçinde Türkiye Geçen Yabancı Dizi ve Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Ne zaman yabancı bir filmde ülkemizle ilgili bir konu geçse veya filmin veya dizinin kahramanları ülkemizde bir ilimize gelse bir anda filme yönelik ilgimiz de artar. Tabi bunun oldukça doğal bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Eminiz ki diğer ülke insanları da ülkeleri ile ilgili bir konu bir film içerisinde geçtiğinde ilgilerin de artış oluyordur. Günümüzde Türkler hemen hemen dünyanın her yerinde yaşıyorlar. Belirli başarılar elde eden ve belirli konumlara gelen Türkler de bulunuyor. Özellikle onların dizilere ve filmlere konu edilmesi bizleri gururlandırıyor da diyebiliriz. İçinde Türkiye geçen yabancı dizi ve filmler listemizi beğeneceğinizi umuyoruz. Eminiz ki daha önce izlediğiniz ve Türkiye ve Türk göndermesini fark etmediğiniz filmlerin olduğunu da göreceksiniz. İşte içinde Türkiye geçen yabancı dizi ve filmler;

 

İçinde Türkiye Geçen Yabancı Dizi ve Filmler

 

20. The Quest – Özgürlük Savaşçısı – 1996 – IMDB: 5.5

The Quest
Aksiyon filmlerinin ünlü ismi Van Damme’ın katıldığı turnuvadan birinde Türk bir dövüşçü de bulunmaktaydı. İster istemez sadece Van Damme’ın değil bu dövüşçünün de akıbetini takip ettiğimiz filmde, Türk karakter ne yazık ki finale kadar çıkamadı. Halbuki küllerinden doğmasını beklemedik değil.

19. Hitman – 2007 – IMDB: 6.3

Hitman
Bir seri katilin konu edildiği filmde Galata kulesinde geçen ve ilgi uyandıran bir aksiyon sahnesine de yer verilmişti.

18. The International – Uluslararası – 2009 – IMDB: 6.5

The International
İçinde gerek Sultanahmet manzaralı kovalama sahneleri ile, gerek Haluk Bilginer’in kısa bir süre görünmesiyle Türk izleyicilerinin dikkatini çekmeyi başaran filmlerden birisi olan uluslararası filminde, Cliwe Owen’ı görüyoruz. İçerisinde Türk ve Türkiye öğesini en yoğun şekilde geçiren filmlerden birisi belki de Uluslararası filmidir.

17. Armageddon – 1998 – IMDB: 6.6

Armageddon
Dünyamıza bir meteorun çarpması ihtimali hepimizi korkutan bir durum. Armageddon böylesi bir durumda dünya halklarının üzüntüsünü gösterirken, bizimkini de eklemeyi ihmal etmiyor. Armageddon’da İstanbul manzarası filme yansıyan karelerden.

16. The Reluctant Fundamentalist – 2012 – Zoraki Radikal – IMDB: 6.9

The Reluctant Fundamentalist
Wall Street’e giderek iş dünyasında en üst noktaları hedefleyen bir Pakistanlıyı anlatan filmde ülkemizi temsilen Haluk Bilginer yer alıyor.

15. Pirates of the Caribbean at World’s End – Karayip Korsanları Dünyanın Sonu – 2007 – IMDB: 7.1

Pirates of the Caribbean at World’s End
Karayip korsanlarında gemileri bir anda yok edilmeden önce uzun uzun Türkçe konuşan iki Laz denizci bulunuyor.

14. A Touch of Spice – Bir Tutam Baharat – 2003 – IMDB: 7.6

A Touch of Spice
İstanbul’da büyüyen genç bir Yunanlının hikayesinin anlatıldığı filmde, çok sayıda Türkiye manzarası görmek mümkün. 35 yıl sonra Atina’dan ayrılarak tekrar İstanbul’a dönen kahramanımız ilk aşkı ve büyükbabası ile buluşmayı hedefliyor. Bu noktada hayatında yemeklerde sürekli olarak kullandığı baharatları kaybettiğini de hissediyor diyebiliriz.

13. The Sarah Connor Chronicles – 2008 – IMDB: 7.7

The Sarah Connor Chronicles
Terminatör serisi gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu serilerinden gösterilir. Game of Thrones ile daha iyi tanıdığımız Cersei karakterini Sarah Connor Chronicles’da baş rolde görüyoruz. Terminatör serilerini doyurucu bir şekilde tamamlayan bu dizide iyi karakterlerin peşinde olan kötü robotun adı ise Türk’tü.

12. Ray – 2004 – IMDB: 7.7

Ray
Ray Charles’ın zorlu yaşamının anlatıldığı bu filmde, Ahmet Ertegün’ü Ray Charles’a zor bir anında yardım ederken görüyoruz. Ülkemiz Ahmet Ertegün gibi bir yapımcıyı çıkardığı için kesinlikle gurur duymalı.

11. Skyfall – 2012 – IMDB: 7.8

Skyfall
Skyfall ile James Bond Türkiye’ye geliyor. Sahnelerinden bazıları Fethiye, İstanbul ve Adana’da çekilen filmin açılış müziğinde ise Adele imzası bulunuyor. Emeklilik günlerinin tadını çıkarmak isteyen James Bond’a filmde aradığı huzuru vermiyorlar ve olaylar gelişiyor. Bu filmin yanı sıra diğer James Bond filmlerinde de Türkiye’nin gerek görünümü gerekse de çekilen sahnelere ev sahipliği yapmasıyla göründüğünü söyleyebiliriz.

10. Raising Hope – 2010 – IMDB: 8.0

Raising Hope
Ülkemizde de yayınlanan dizinin bir sahnesinde sosisli satan tezgahtarın uzun uzun Türkçe olarak kızmasına tanık oluyoruz.

9. Stargate Atlantis – Yıldız Geçici Atlantis – 2004 – IMDB: 8.1

Stargate Atlantis
Yıldız geçidi serisinin çok ileri bir tarihli versiyonu olan Atlantis’te kahramanlarımız çoktan yıldız geçitlerini nasıl kullanacaklarını keşfetmişler. Hatta geçitlerle farklı galaksilere yolculuğun sırrını dahi keşfeden kahramanlarımız operasyonlarında çok uluslu olma kriterini de es geçmiyorlar. Tabi çok ulusluluk söz konusu olduğunda Türklerin de işin içinde olmaması olmazdı. Kolunda Türk bayrağı ile doktorumuz bizleri diğer galaksilerde temsil ediyor.

8. Chuck – 2007 – IMDB: 8.2

Chuck
Komedi dizisi Chuck’ta Chuck karakteriyle Zachary Levi, Kuruvasan’ın doğuş hikayesini anlatırken, hikayede Türk katkısının ne yönde olduğuna değinmeden de geçmiyor. Chuck dizisi ise sıradan bir mağaza çalışanın zamanla gizli bir ajana dönüşmesini konu ediyor.

7. Snatch – Kapışma – 2000 – IMDB: 8.3

Snatch
Ünlü aksiyon filmi aktörü Jason Statham’ı Kapışma’da Türk ismiyle görüyoruz. Filmin bir bölümünde Statham isminin nereden geldiğini de açıklıyor. Filmde Statham ile birlikte Brad Pitt ve Vinnie Jones gibi isimleri aksiyon ve ilgi çekici sahnelerde görmek mümkün. Filmin gerek IMDB’de verilen puanlarla gerekse de yorumcular tarafından beğeni toplamasıyla özel bir film olduğunu söyleyebiliriz. Bu filmde Brat Pitt’i tekrar bir dövüşçü olarak görüyoruz. Fakat bu sefer daha farklı bir havada.

6. Lawrence of Arabia – Arabistanlı Lawrance – 1962 – IMDB: 8.4

Lawrence of Arabia
Arabistan’da geçen gerçek bir olaydan alınmış bu hikayede bir İngiliz ajanının Arapları Türklere karşı kışkırtması konu ediliyor. Tarihi açıdan Osmanlının zayıflatılmasıyla alakalı olarak tarihi büyük bir öneme sahip olayın konu edildiği filmin klasikler arasında yer aldığını ve Türk tarihi açısından önemli olduğunu söyleyebiliriz.

5. Lost – 2004 – IMDB: 8.4

Lost
Bir dönem herkesin kafasında düzenli soru işareti oluşturmayı başarmış dizinin en enteresan karakterlerinden Benjamin, Lost adasından beklenmedik bir şekilde çıkışının ardından karşılaştığı kişilerle Türkçe iletişim kurmaya çalışıyordu.

4. The Prison Break – Büyük Kaçış – 2005 – IMDB: 8.5

The Prison Break
Müthiş hapishane kaçışlarının konu edildiği efsane dizide, karakterlerimiz bir plan hakkında çalışırken bir anda plana Türkiye ve Türk konsolosu Erol Tabak konu oluyor. Prison Break ile büyük başarı yakalayan Dominic Purcell daha sonra çok sayıda filmin ve dizinin de aranan ismi haline gelmişti.

3. The X- Files – Gizli Dosyalar – 1993 – IMDB: IMDB: 8.7

The X- Files
Gizli dosyalar Fox Mulder ve Dana Scully adlı iki ajanın uzaylıları araştırmasını konu alan efsane dizilerden birisi. Dizinin bölümlerinden birinde gizemli olayların başlangıç noktası neresi olsun istersiniz: Hakkari: Türkiye – Irak Sınırı

2. The Simpsons – Simpsonlar – 1989 – IMDB: 8.8

The Simpsons
Televizyonun en uzun soluklu projelerinden birisi olan Simpsons’da Türklere değinilmezse olmazdı. Bu garip aile bir gün her nasıl oluyorsa, bir Türk gemisine düşüyor. Geminin hedefi ise Türkiye’ye Kahramanmaraş’a gelmek. Özellikle bizim için bir hayli ilgi çekici bir bölüm olduğunu söyleyebiliriz.

1. The Godfather – Baba – 1972 – IMDB: 9.2

The Godfather
Gelmiş geçmiş en iyi filmlerden birisi olarak gösterilen, bir filmin kolay kolay ulaşamadığı listelerin en başında yer alan filmlerden Baba filminde kitaba göre Türkiye’de haşhaş tarlaları olan ve adı Türk olan bir karakter vardır. Hatta bu Türk karakter Meşhur Baba’ya suikast dahi düzenliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *