İKSV Altın Lale Ödülünün Sahibi Bin Başlı Canavar Filmi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Bin Başlı Canavar filmi dram ve gerilim severlerin soluk soluğa izleyeceği Rodriga Pla’nın yönetmenliğini yaptığı başından sonuna aksiyon dolu bir filmdir. Filmin başrol oyuncuları arasında Jana Raluy (Sonia Bonet), Sebastian Aguirre Boeda (Dario), Hugo Albores (Dr. Villalba), Nora Huerta (Lilia), Daniel Gimenez-Cacho (Nicolas Pietro), Emilio Echevarria (Sandoval), Ilya Cazes (Le Notaire), Noe Hernandez (Le Veilleur De Nuit) yer almaktadır. Filmin senaristlik görevini ise Laura Santullo üstlenmiştir. Filmin müziği ise besteci Jacobo Lieberman ve Leonardo Heiblum tarafından yapılmıştır. İlk defa Venedik Film Festivali’nde gösterimi yapılan Bin Başlı Canavar filmi İstanbul Film Festivali’nde ise festivalin en iyi filmine verilen Altın Lale Ödülü almıştır.

Bin Başlı Canavar Filmi

Kapitalizm, günümüzde hepimizi pençeleri arasına almıştır. Bizlerin vermiş olduğu hayat mücadelesi ise kapitalizmin pençeleri arasından kurtulmaktan ibarettir. Rodriga Pla, Bin Başlı Canavar filmi ile izleyenlerine aslında kapitalizmin pençeleri arasında nasıl ezildiklerini fark ettirmeye çalışıyor. 1 saat 15 dakika süren filmi izleyen herkes, yaşamlarını gözden geçirmekle kalmayacak yaşamlarında bazı şeyleri değiştirmek için harekete geçeceklerdir. Film, kapitalizmin yaşam ve ölüm üzerindeki etkisi gibi çok ince bir noktaya temas ettiğinden dolayı bir bakıma kapitalizmin acımasızlığını gözler önüne sermiştir. Filmde, başrol oyuncaların dan Sonia, anlaştıkları sigorta şirketinin kocasının bakım masraflarını reddetmesi üzerine görünürde sigorta şirketiyle işin aslında ise kapitalizmle dişe diş bir mücadeleye girişerek kocasını kurtarmanın derdindedir. Ailesinin sorumluluğunu üzerine alan Sonia, bir yandan bürokrasinin önüne çıkarmış olduğu engelleri aşmaya çalışırken bir yandan da kapitalizmin kölesi olmuş umursamaz işçi takımıyla mücadele etmektedir. Bu mücadelede oldukça yıpranan Sonia, artık uçurumun kenarına gelmiştir. Sonia’nın önünde artık iki tercih vardır. Sonia, ya sisteme karşı her şeyi göze alarak savaşacak ya da eller yukarı diyerek sisteme teslim olacaktır. Sonia, bin başlı bir canavar olan kapitalizme karşı çetin bir mücadeleye girişirken sigorta şirketinin, kanser hastası olan kocasına ödeme yapmaması üzerine mağdur konuma düşmüş ve bir anda canavarın gerçek yüzünü görmüştür.

Bin Başlı Canavar Filmi Afiş

Sonia, kocasını kurtarmak için ne kadar büyük ve yoğun bir mücadeleye girişse de bürokrasinin yavaş ilerlemesi karşısında biçare kalmakta ve ölümle pençeleşen kocası da her geçen gün ölüme doğru bir adım daha atmaktadır. Sonia ise sigorta şirketinden ödemeyi alamadığı takdirde kocasının öleceğinin farkındadır. Bu durum ise Sonia’ya tek bir çare bırakmaktadır. O da şiddete başvurmak gibi insanoğluna yakışmayan bir davranıştır. Eline silahı alan Sonia, oğluyla birlikte şiddete başvurarak kocasını tedavi etmesi gereken doktorun evine önce baskın verir sonrada ödemeyi yapması gereken sigorta şirketinin üst düzey yöneticilerini ziyaret eder. Ancak Sonia’nın başvurmuş olduğu şiddette derdine çare olmaz ve kocasının tedavisi için imzalanması gereken belgeleri yetkili kişilere imzalatamaz. Haklıyken haksız konuma düşen Sonia, bir de polisi peşine takmıştır. İşin aksi tarafı ise kocasını kurtarmak için zamanı da gittikçe daralmaktadır. Sonia, sadece paranın geçerli olduğu kapitalizm bataklığından çıkmak için insanlara, unutmuş oldukları insanlıklarını hatırlatmak ve kocasını, kapitalizm bataklığına kurban etmemek için mutlaka bin başlı canavar olan kapitalizmi yenmek zorundadır. Ama kapitalizmin bileğini bükmek gerçekten de kolay bir iş değildir.

Bin Başlı Canavar Filmi Konusu
Bu film ile birlikte içimizdeki korkuların bizi nasıl esir aldığının farkına varıyoruz. Bu korkulardan kurtulmanın tek yolu ise korkunun kaynağını tespit etmektir. Korkularımızın kaynağı ise bizleri maddenin esiri yapan maalesef bin başlı canavar kapitalizmdir. Bu film, aslında hepimizin yaşamlarından kesitler içermektedir. Çünkü hepimiz, yaşantılarımızda ya bir gün elimizdekileri kaybeder ve beş parasız ortada kalırsak ne yaparız korkusunu yaşamaktayız. Bu korkuda, farkında olsak da olmasak da içimizdeki şiddet duygusunu harekete geçirmektedir. Ben, güçlü bir bireyim ve yaşamımda asla korkularımın esiri olmam diyenler, bu filmi mutlaka izlemelidir.

Bin Başlı Canavar Filmi Nasıl

Çünkü bu film, böyle düşünen insanlara ne kadar büyük bir yanılgı içerisinde olduklarını göstermektedir. Sonia’da, sonuçta güçlü bir kadındı ama yaşam koşulları elinde olmadan onun içindeki şiddet duygusunu harekete geçirdi ve onun, korkusuz biri olmasına neden oldu. Sonia, kocasını kapitalizmin pençesinden kurtarmaya çalışırken öncelikle hukuki yollardan bütün iletişim yollarını denemiş ama sonuç almayı başaramayınca bu işin ancak şiddet yoluyla çözülebileceğine kanaat getirmişti. İşin ilginç tarafı ise filmi izledikten sonra bir gün bizde böyle bir konuma düşebiliriz düşüncesiyle Sonia’ya hak vereceğiz.

iksv ödüllü Bin Başlı Canavar Filmi

Bin Başlı Canavar Filmi Teknik Detay:

Filmin Orjinal İsmi:A Monster with a Thousand Heads
Yönetmen: Rodrigo Plá
Oyuncular: Jana Raluy, Sebastián Aguirre Boëda, Emilio Echevarría
Ülke: Meksika
Dağıtım: M3 Film
Yapım: Sandino Saravia Vinay, Rodrigo Plá
İthalat: Calinos Films
Türkiye Vizyon Tarihi: 17 Haziran 2016

Bin Başlı Canavar Filmi Türkçe Altyazılı Fragmanı:

https://www.youtube.com/watch?v=mFjF1dOd0kI

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *