IMDb Puanı En Yüksek 10 Film

0/5 Votes: 0
Report

Description

IMDb Yüksek Puanlı Filmler

IMDb puanı yüksek filmler, filmseverlerin sıklıkla film izlemek ve film hakkında bilgilere ulaşmak amacıyla ziyaret ettiği IMDb sitesinde yer alan filmlerdir. Bu sitede, dünyanın çeşitli yerlerinden üyeler oy kullanmaktadır. Bu sited oy kullanılması, üye olunmak şartı ile gerçekleşmektedir. Dolayısı ile Imdb, izleyici kitlesinin değerlendirmelerini içermektedir. Bu siteye göre; IMDb puanı yüksek filmler kısaca aşağıda listelenmiştir.

1- The Shawsank Redemption 9,3

The Shawsank Redemption yani bildiğimiz adı ile Esaretin Bedeli filmi, 1994 yılında vizyona girmiş ve filmseverlerin yoğun ilgisi ile karşı karşıya kalmıştır. Günümüzde hala izlenmeye devam eden filmin imdb puanı ise 9,3’tür.

Esaretin Bedeli filmi, ünlü yazar Stephen King’in, Shawsank’ın Kefareti ve Rita Hayworth eserlerinden uyarlanmış olan bir filmdir. Filmde, bankacı olan Andy Dufresne’nin masum olduğunu iddia etmesine rağmen karısını ve sevgilisini öldürmek suçu ile Shawsank Hapishanesi’nde 20 yılını geçirmesi konu edinilmektedir. İzleyenleri derinden etkileyen Esaretin Bedeli filmi IMDb puanı yüksek filmler arasında önemini korumaktadır.

2- The Good Father 9,2

The Good Father, gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında yer alan klasikleşmiş bir filmdir ve üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala izlenmektedir. IMDb puanı yüksek filmler içinde yer alan filmde, Amerika’nın 1940lı ve 50li yıllarında, İtalyan mafya ailesinin yaşantısını anlatmaktadır.

Bir suikast girişimi sonrasında, Don Corleone’nin mafyayı yönetemeyeceği anlaşılınca başa, oğlu Michael ve Sonny geçer. Daha sonra ailenin danışmanı olan Tom Hagen’in de yardım etmesi ile Corleone Ailesi, diğer mafyalara savaş açar ve bu süreçte süregelen eski usul mafya yöntemlerini de değiştirir.

The Good Father filmi, Mario Puzo’ya ait olan bir kitabın sinemaya uyarlanması ile oluşturulmuştur ve bu film, pek çok ödüle lâyık görülmüştür.

imdb yüksek puanlı filmler

3- The Dark Knight 9

The Dark Knight yani bildiğimiz adı ile Kara Şövalye filminde Batman, tüm suçlara ve suçlulara karşı olan mücadelesini daha ileri bir seviyeye götürüyor. Batman, bu filmde teğmen olan Jim Gordon ile savcı olan Harvey Dent’in de desteklerini alarak şehirde suç işleyen örgütlerin ardını temizleme mücadelesi vermektedir. IMDb puanı yüksek filmler arasında, Kara Şövalye’nin önemi oldukça büyük.

4- Fight Club 8,8

Tüketim kültürüne karşı en iyi sanat faaliyetlerinden bir tanesi Dövüş Kulübü filmidir. 1999 yılında gösterime girmiş olan Dövüş Kulübü’nde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham başrolleri paylaşmaktadır. Dünya sinemasında kült filmler arasında yer alan Dövüş Kulübü IMDb puanı yüksek filmler arasında yer almaktadır.

5- Inception 8,8

Inception yani Başlangıç filmi, Leonardo DiCaprio’nun başrolünü oynadığı başarılı bir filmdir. Filmde, Dom Cobb oldukça başarılı bir hırsızdır fakat hırsızlık yöntemi ve şekli, bilinen hırsızlıktan farklıdır; çeşitli zihin oyunları ile insanların fikirlerini çalmaktadır. Aynı zamanda bir suçlu olduğu için tüm sevdiklerinden uzaktadır. Düşlediği yaşama kavuşması için de son bir görevi yerine getirmesi gerekmektedir fakat bu görev diğerlerinden daha farklıdır; çalmak yerine yapması gereken fikir ekmektir.

6- Forrest Gump 8,8

“Run Forrest Run” repliği ile akıllara kazınan Forrest Gump, zeka seviyesi yaşıtlarına göre oldukça geri olan ve bu sebeple de gerekli eğitimi alamayan bir kişidir. Eğitim hayatında haliyle başarısız olan Forrest Gump, fiziksel olarak oldukça başarılı biridir. Forrest’in yaşamını anlatan bu film IMDb puanı yüksek filmler arasında önemli bir yere sahiptir.

7- The Prestige 8,5

Prestij filmi, Victoria Devri’nde yaşayan ve sihirbazlık yapan iki sihirbazın hayatını ve yaşadıklarını konu edinmektedir. IMDb puanı yüksek filmler arasında yer alan Prestij filminde, bu iki sihirbazın birbirlerinin mesleki sırlarını ortaya çıkarma çalışması ve rekabet ederlerken yaşadıkları anlatılmaktadır.

8- The Green Mile 8,6

Imdb listelerinden hiç düşmeyen ve yerini her zaman koruyan Yeşil Yol, 2000 yılında gösterime girmiştir ve tüm dünyada beğeni toplamıştır. İdama mahkum edilmiş bir hapishane mahkumu ile bir gardiyanın hikayesinin anlatıldığı bu filmde, Paul gardiyanlık yapmaktadır ve görüntüsü oldukça korkunç olan John Coffey ile tanışır. Ürkütücü görüntüsünün ardında yumuşacık bir kalbe sahip olan Coffey’in doğa üstü güçleri ise izleyiciye mükemmel şekilde yansıtılmaktadır.

9- The Matrix 8,7

1999 yapımı olan bu filmde Neo, aslında bir hackerdır. Kravatlı ve takım elbiseli kişilerce takip edilen Neo, bir gece Trinity ile tanışacak ve Trinity onu bambaşka bir dünyaya götürecektir. Burada Morpheus ile de tanışacak olan Neo, Matrix hakkındaki tüm bilgilere ulaşacaktır.

Matrix dünyası için oldukça önemli bir isim olan Neo, aslında bunca zamandır beklenilen isim midir? Ve gerçek dünya amacı için yerine getirmesi gereken görevleri başarabilecek midir?

İzleyicilerin sonunu merakla beklediği film, her dönemin en iyi filmleri arasında yer almaktadır.

IMDb puanı en yüksek filmler

10- Leon: The Professional 8,5

1994 yapımı olan Leon, IMDb puanı yüksek filmler arasında yer almaktadır. Filmde; ailesinden yalnızca küçük erkek kardeşini seven, ailesinin geri kalan üyeleri ile pek anlaşamayan, babası uyuşturucu işiyle uğraşan Mathilda ve profesyonel bir kiralık katil olan Leon’un yollarının kesişmesi anlatılmaktadır.

Henüz 12 yaşında bir kız çocuğu olan Mathilda’nın tüm ailesi, babasının kirli işleri nedeni ile öldürülmüştür ve bu öldürülenler arasında küçük erkek kardeş de bulunmaktadır. Evden ayrıldığı sırada tüm ailesi katledilen ve evinin kapısına geldiğinde acı gerçekle kaşılaşan, çaresizlik içerisinde yan komşusunun kapısını çalan Mathilda, Leon’un kim olduğunu öğrenecektir ve artık tek istediği; küçük erkek kardeşinin intikamını almak olacaktır.

İşinden başka hiçbi şeyi düşünmeyen Leon ise bu küçük kız çocuğu ile birlikte değişecek ve hayatını tamamen değiştirecek durumlar içerisine girecektir.

 

IMDb Puanı Yüksek Türk Filmleri

IMDb puanı yüksek filmler arasında yer alan Türk filmleri, IMDb’nin sitesinde en az bin kere oylanmıştır ve bu oylamada yalnızca verilen oy değeri değil; verilen oy sayıları da dikkate alınmıştır. Buna göre; Türk filmleri arasında imdb puanı 8den yüksek filmler şunlardır:

 1. Hababam Sınıfı – imdb 9,4
 2. Dağ 2 – imdb 9
 3. Tosun Paşa – imdb 9
 4. Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı – imdb 9
 5. Hababam Sınıfı Uyanıyor – imdb 8,8
 6. Hababam Sınıfı Tatilde – imdb 8,7
 7. Babam ve Oğlum – imdb 8,3
 8. Eşkıya – imdb 8,3
 9. 7.Koğuştaki Mucize – imdb 8,3
 10. Kış Uykusu- imdb 8,2
 11. Pardon – imdb 8,2
 12. Dedemin İnsanları -imdb 8
 13. Nefes: Vatan Sağolsun – imdb 8

Görüldüğü üzere, Türk filmleri arasında 8 imdb puanını alan birçok film, Hababam Sınıfı ve serisidir. Ülkemizde, Yeşilçam zamanında çekilen fakat hâlâ güncel olan, her izlenildiğinde izleyicileri kahkahaya boğan Hababam Sınıfı filmleri imdb sitesi tarafından da onaylanmış ve en iyi filmler arasında yerini almıştır.

TAGS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *