Report

Description

İngiliz Dizileri : Az sayıda bölümlü dizileriyle ünlü İngilizler, sezonda maksimum 13 bölüm yayınlasalar da büyük bir izleyici kitlesine sahipler. Genellikle mat renklere, İngiliz dizisi olduğunu belli eden dekor ve atmosfere sahip bu diziler, mizahın da dramın da izleyiciye derinden yansıtıldığı birer sanat eserine dönüşüyorlar. Sizler için hazırladığımız bu listemizde, yeni bir dizi arayışında olduğunuzda tereddüt etmeden izlemeye başlayabileceğiniz birbirinden güzel 30 İngiliz yapımı diziyi, başlangıç yılları ve IMDb puanlarıyla listeledik. İyi seyirler…

İngiliz Dizileri

 

30. Count Duckula – 1988 – IMDb: 7,6

Count Duckula
Tamamen birbirinden farklı kuşlardan oluşan bir dünyayı ele alan Count Duckula’ya, Kont Drakula’nın farklı bir versiyonu denilebilir. Vampir ördek temasının işlendiği animasyon dizisinde, komik ve macera dolu olaylar gelişiyor. Bir ördeğin vampir olması halinde yaşayabilecekleri ve bunun çevresine etkileri konu alınıyor. Animasyon olsa da içerdiği kara mizahla yetişkinleri de etkileyen bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

29. Mad Dogs – 2011 – IMDb: 7,6

Mad Dogs
Hayattan aldıkları zevki yeterli bulmayan 4 arkadaş, biraz daha mutlu olmak için yeni bir hayata atılırlar. Belize doğru yolculuğa çıkan arkadaşlar, onları orada bekleyen bir tanıdıklarıyla kalacaklardır. Güzel bir tatil geçireceklerini düşünürlerken, kısa süre sonra başlarına birçok kötü olay gelecektir. Cinayetlere, çatışmalara ve arkalarından oynanan türlü oyunlara şahit olan arkadaşlar; hayatlarının geldiği noktaya inanamayacaklardır.

28. The Village – 2013 – IMDb:7,7

The Village
Bert Middleton tarafından anlatılan hikayede, 1. Dünya Savaşı sırasında köydeki yaşama tanık oluyoruz. Savaşta bile hiç eksilmeyen aşk, acı, gözyaşı, yoksulluk gibi duygular büyük bir içtenlikle gün yüzüne çıkıyor. Cepheden kilometrelerce uzakta olsalar da, dönemin şartlarında zaten birçok zorluğa gebe köy yaşamı daha da çekilmez bir hal alıyor. İnsanların birbirlerine olan davranışları değişmeye başlıyor ve artık eski günlerden geriye pek bir şey kalmıyor. Yoksulluk her yanda hissediliyor ve herkes az da olsa ölüyor…

27. Mr. Selfridge – 2013 – IMDb: 7,7

Mr. Selfridge
20. Yüzyılın başlarında, İngiltere’de geçen bir hikaye… Harry Gordon Selfridge, hırslı bir iş adamı olmasının yanında, yaratıcılığıyla insanlara alışverişi sevdirmeye çalışmaktadır. Kariyerindeki yükselişine adım adım tanık olduğumuz Selfringe, mağazacılık kavramına yeni bir bakış kazandıracaktır. Bunu yaparken rakiplerinin önüne geçmek için her yolu deneyecek ve başarıya ulaşmanın haklı gururunu yaşayacaktır.

26. Hotel Babylon – 2006 – IMDb: 7,7

Hotel Babylon
Paranın elde edebileceği neredeyse bütün gösteriş ve lükse sahip bir otel ile bu otelde yaşanan olaylar konu aIınıyor. Otel çalışanlarının birbirleri ile ilişkileri, bazı zengin müşterilere oynadıkları oyunlar, gururlarından taviz vermemek için başvurdukları yollar diziyi izlenebilir kılıyor. İzleyiciyi etkiliyor ve bu etkileyicilik ile sürükleyici bir anlatım sunuyor.

25. Merlin – 2008 – IMDb: 7,9

Merlin
Çocukluğundan beri büyüyle iç içe olan Merlin’in birtakım özel güçleri vardır. Doğuştan gelen bu yetenekleri, birçok büyücünün yapamadığı kadar iyi büyü yapabilmesini sağlamaktadır. Fakat dönemin kralı tüm ülkede büyücülüğü yasaklamış ve geniş önlemler alarak; büyücülükle uğraşan ve büyü yapan neredeyse herkesi öldürtmüştür. Merlin’in büyü yeteneklerini kontrol altına almasını sağlayacak ve onu koruyacak kişi ise aile dostları olan sarayın baş şifacısıdır. Bu sebeple karakterimiz, kralın şehrine doğru yola çıkar ve hayatı bambaşka bir hal alır. Zaman ilerledikçe, kralın oğlu Prens Arthur ile dost olacak ve hakimiyet yolunda onu koruyacaktır.

24. The Young Doctor’s Notebook – 2012 – IMDb: 8,0

The Young Doctor's Notebook
Tıp fakültesinden tam puanla mezun olmuş bir doktor, 2 yıllık zorunlu hizmet sebebiyle tayin edildiği köye gelmiştir. Fakat hiçbir şey umduğu gibi değildir. Bilgisiz bir halk ve yetersiz tıbbı koşullar genç doktoru zorlayacak, bu zorluklarla mücadele ederken de en büyük yardımcısı gizemli bir adam olan orta yaşlı bir doktor olacaktır. Zamanla doktor hakkında izleyiciden bile saklanan bazı sırlar gün yüzüne çıkacak ve farklı maceralar yaşanacaktır.

23. Accused – 2010 – IMDb: 8,0

Accused
Her bölümü farklı bir konuyu işleyen dizide ana tema suç işlediği için yargılanan bir karakterin başından geçenlerdir. Bu sanıkların bazıları büyük suçlar işlemiş olsa da, bazıları suçsuz olduğu halde yargılanmayı beklemektedir. İzleyiciye garip duygular yaşatan dizi, işlediği konuların derinliğiyle de sürükleyici bir anlatım yakalamaktadır. Suçun kanıtlanabilirliği ve ceza verme yetkisinin sorgulanmasına sebep olan dizi, bu türü seven izleyicilere sürükleyici anlar yaşatacaktır.

22. Unforgotten – 2015 – IMDb: 7,9

Unforgotten
Geçmişe yönelik bir hikayeyi ele alan Unforgotten, 6 bölümlük kısa bir başlangıç yapsa da dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir yapım. Eski bir evin yıkım çalışması sırasında ortaya çıkan bir ceset parçası kafaları karıştırıyor. Olayın üzerinden uzun yıllar geçtiği için ise geriye sadece iskeletler kalıyor. Yıllar önce işlenmiş bir cinayet, yeniden gündeme geliyor ve araştırmalar başlıyor. Zamanın kararttığı bazı izler olsa da, olayı ele alan araştırmacılar adaletin yerini bulacağına inançlı görünüyorlar. Heyecanlı ve sürükleyici atmosferiyle Unforgotten, izleyicilere farklı bir polisiye sunuyor.

21. Derek – 2012 – IMDb: 8,1

Derek
Derek Noakes, 50 yaşlarında huzur evinde kalan bir adamdır. Çevresine olan saygısı, insanları mutlu etme çabası, saf duygularıyla örnek bir insandır. Güzel bir yaşantı sürmeye çalışsa da huzur evinin getirdiği bazı şartlar, bazen Derek’i zorlamaktadır. Dizi ise yarışma programı izlemeyi ve Youtube’da gezinmeyi çok seven bu adamın çevresinde geçmektedir.

20. Jonathan Creek – 1997 – IMDb: 8,2

Jonathan Creek
Asosyal bir sihirbaz olan Jonathan Creek, Madeline Magellan isimli bayanla tanıştıktan sonra bambaşka bir hayata adım atıyor. Araştırmacı yazar Madeline, bir cinayetin peşinde ilerleyip gerçek suçluyu bulmaya çalışırken yanında sürüklediği Jonathan ile keyifli maceralara tanıklık ediyoruz. Kafa karıştırıcı cinayetler, çözülmesi imkansız gibi görünen suçlar; macera ve aksiyon dolu sahnelerle işleniyor. Bilimkurgu ve polisiyenin sentezlenmesi ile ortaya çıkan bu güzel yapım, farklı izleyici kitlelerini kendisine bağlamayı başarıyor.

19. The Last Kingdom – 2015 – IMDb: 8,3

The Last Kingdom
Bir zamanlar, birçok krallığın hüküm sürdüğü bölgeye, Vikingler ayak basmış ve birçok katliama sebep olmuşlardır. Bu istilacıların, topraklarına ayak basmasıyla krallıklar yıkılmaya başlamış ve gün geçtikçe sayıları azalmıştır. Yıllar sonra ise, yıkılmayan tek bir krallık kalmış ve halkları için umut ışığı olmuştur. Son krallığın amacı, istila edilen topraklarının hakimiyetini yeniden ellerine almak ve eski görkemli günlerine kavuşmaktır.

18. Broadchurch – 2013 – IMDb: 8,4

Broadchurch
Oldukça sakin bir kasaba olan Broadchurch, yine sakin bir gün geçirirken, cinayet haberiyle sarsılır. Nadiren de olsa alkollü araç kullanımı, uyuşturucu gibi suçlar görülse de; bu tür suçlardan daha ciddi bir olay olmuş ve 11 yaşındaki bir çocuk cinayeti gündeme gelmiştir. Halk kendi çocuklarının da hayatından endişe ederek katilin bir an önce bulunması için baskılarını arttırır.

17. Life On Mars – 2006 – IMDb: 8,4

Life On Mars
Bir polis memuru olan Sam Tyler, 2006 yılında arabasıyla ilerlerken bir kaza yapıyor ve uyandığında yılın 1973 olduğunu öğreniyor. Bu zamanda da polis olan karakterimiz, hiç alışık olmadığı bir dünyaya uyum sağlamaya çalışıyor. Aynı zamanda mesleğinin getirdiği bir takım zorluklarla da karşılaşıyor. Teknolojinin, alışık olduğu dönemdeki kadar ileri seviyede olmaması karakterimizin suçları daha ilkel yollarla çözmeye çalışmasına sebep oluyor.

16. Misfits – 2009 – IMDb: 8,4

Misfits
Suç işleyip, toplum hizmeti göreviyle cezalandırılan bir grup genç; birlikte çalışmaktadırlar. Bu sırada bir fırtınaya yakalanırlar ve bu felaketin sonucunda bir takım özel yetenekler kazanırlar. Alisha, Simon, Kelly, Curtis, Nathan isimlerindeki bu gençlerden her biri başlangıçta sadece kendisinin yetenek kazandığını düşünse de zamanla yalnız olmadıklarını anlayacaklardır.

15. Utopia – 2013 – IMDb: 8,6

Utopia
Bir grup insan, bir grafik romanın kayıp serilerinin peşine düşmüştür. Bunun sebebi de, büyük bir plan için hazırlık yapan grubun; planlarını tamamlamak için kayıp serilere ihtiyaç duymasıdır. Ilgi çekici bir bilim kurgu deneyimi sunan dizinin, her bir sahnesi izleyicilere farklı deneyimler sunmaktadır.

14. Red Dwarf – 1988 – IMDb: 8,6

Red Dwarf
Bir tamirci olan Dave Lister, uzay yolculuğuna çıkan bir gemide sadece biraz maaş alıp para biriktirmek için bulunmaktadır. Yolculuk sürerken Dave’in gemiye, karantinadan geçirilmemiş bir kedi soktuğu anlaşılmış ve bu sebeple ceza olarak yolculuğa dondurulmuş bir şekilde devam etmesine karar verilmiştir. Bir süre sonra ise gemide meydana gelen bir radyasyon sızıntısı sebebiyle tüm mürettebat ölmüş, gemiyi kontrol eden yapay zeka da ölümcül tehlike geçene kadar Dave’i dondurulmuş bir şekilde tutmaya karar vermiştir. Radyasyonun ölümcül etkisi geçtikten sonra karakterimiz uyanır. Uyandığı zaman ise çok farklıdır, 3000000 yıl sonrası…

13. Coupling – 2000 – IMDb: 8,6

Coupling
Jane, Susan, Steve, Jeff, Sally, Patrick iyi ilişkiler içinde bir grup arkadaştır. Garip bir şekilde, grup içinde sevgilileri olan Steve ve Suzan sevgililerinden ayrılırlar ve flört etmeye başlarlar. Dizide ağırlıklı olarak, Suzan ve Steve’in aşkı ve arkadaşların kendi aralarındaki ilişkileri işlenmektedir.

12. Luther – 2010 – IMDb: 8,6

Luther
John Luther alanının en başarılarından olan bir dedektiftir. İz bırakmadan ve profesyonelce işlenmiş birçok cinayetin peşinden giderken, kendisiyle yarışabilecek düzeyde zeki suçluların izini sürmektedir. Güçlü ve kalıplı yapısı sebebiyle genellikle işini şiddet kullanarak çözdüğü düşünülse de, karakterimiz genellikle zekasını kullanmayı seçmektedir. Dizide suç ve suçlu ilişkilerinin yanı sıra, Luther’in hayatına da tanık oluyor, sinirlendiğinde etrafı parçalayan bir adamı izliyoruz.

11. Black Books – 2000 – IMDb: 8,6

Black Books
Bernard, kitapçılıkla uğraşan bir adamdır. Fakat duyguları ve yaşantısı birbirine çok terstir. Öyle ki karakterimiz kitap satıcılarından ve kitap alıcılarından nefret etmektedir. Kara mizahın en başarılı örneklerinin sergilendiği dizide, garip bir yaşantıyla mücadele eden Bernard ve yaşantısı ele alınmaktadır.

10. The IT Crowd – 2006 – IMDb: 8,6

The IT Crowd
Jen, Moss ve Roy birlikte çalışan iş arkadaşlarıdır. Komedi alanında büyük bir başarı yakalamış dizi, karakterlerimizin çalıştığı iş ortamına ve bilgi işlemin getirdiği zorluklara yer verir. Zaman zaman da çalışanların hayatlarından kesitler sunar.

9. Black Mirror – 2011 – IMDb: 8,7

Black Mirror
Teknolojinin ilerledikçe nasıl bir hal alabileceğini, insanlığın yüzüne başarıyla vuran bir dizi Black Mirror. Her bölümünde farklı konular işleniyor ve farklı oyuncular yer alıyor fakat değişmeyen bir tema var; teknoloji kontrolden çıkabilir ve bunun sonuçları hiç iyi olmayabilir. Bilimkurgu takipçilerinden büyük beğeni toplayan dizi, türünün başarılı örneklerinden biri olarak gösteriliyor.

8. Peaky Blinders – 2013 – IMDb: 8,8

Peaky Blinders
Tarihle iç içe bir dizi olarak karşımıza çıkan Peaky Blinders, 1900’lü yıllarda Londra sokaklarına hakim olan çeteleri ve aileleri konu alıyor. Dünya savaşının ardından meydana gelen yıkımın ortaya çıkardığı otorite boşluğu, bu yasadışı güçlere cesaret veriyor. Öyle ki bu sokaklarda, büyük bir çete istemediğinde kuş dahi uçmuyor. Çeteler arasında çıkan anlaşmazlıklar ve güç savaşları da çatışmaları beraberinde getiriyor.

7. Spaced – 1999 – IMDb: 8,8

Spaced
Tim ve Daisy ev aramaktadırlar ve bunun için pek fazla alternatifleri yoktur. Evli olmayan çiftlerin ev tutmasının çok daha zor olduğu şehirde, istedikleri daireye yerleşebilmek için evli rolü yapacaklardır. Dizi birçok dizi ve filme göndermeler yapmakta, popüler kültür öğeleriyle harmanlanmaktadır ve ortaya güzel bir komedi çıkmaktadır.

6. My Mad Fat Diary – 2013 – IMDb: 8,8

My Mad Fat Diary
Kilo sorunlarıyla mücadele etmeye çalışan bir genç kız olan Rae, bir süredir klinikte kalmaktadır. Ayrıca Kester isimli psikologun dan da yardım almaktadır. Psikologunun ricası üzerine yazdığı günlük, izleyicilere anlatılan bir hikayeye dönüşüyor. Genç kız, arkadaş ortamında bir kimlik kazanmaya çalışıyor ve bazı soruların cevaplarını arkadaşlarıyla veriyor. Fiziksel özelliklerinin getirdiği bazı sıkıntılar onu zorlasa da, daha iyi bir hayat için gayret gösteriyor.

5. Downton Abbey – 2010 – IMDb: 8,8

Downton Abbey
19. yüzyıldan 20. Yüzyıla uzanan bir dizi Downton Abbey. Henüz kadın haklarının günümüzdeki kadar geniş olmadığı, kadınların mülkiyet edinemediği bir dönemde geçiyor. Lord Grantham, 3 kızıyla birlikte yaşıyor ve öldükten sonra mirasını bırakabileceği kimse olmadığı için kendisine yakın gördüğü kuzenini mirasçısı olarak belirliyor. Grantham’ın kızlarından bir diğeri de, aileye yakın başka bir kuzenle nişanlanıyor. Fakat olaylar her zaman istenilen şekilde gelişmiyor ve Titanic faciası ailenin yeni bir döneme girmesine neden oluyor. Mirasın kuzene geçmesi, kızların tüm geleceğini etkiliyor.

4. Fawlty Towers – 1975 – IMDb: 8,9

Fawlty Towers
Fawlty ailesi Fawlty Towers isimli oteli yönetmektedirler ve Basil Fawlty otelin bir yöneticide olabilecek tüm kötü özellikleri barındıran müdürüdür. Öyle ki, otelinin diğer otellerin bir adım önüne geçmesi için dahi çevirmediği iş yoktur. Zaman zaman bu işlere ailesini ve çalışanlarını da karıştırmakta ve ortaya entrika ile macera dolu bir hikaye çıkmaktadır.

3. Only Fools and Horses – 1981 – IMDb: 8,9

Only Fools and Horses
Londra’da bir apartmanda yaşayan Derek Trotter ve Rodney Trotter kardeşler, birlikte bir şirket yönetmektedirler. Derek düzenbaz bir insanken, Rodney daha çok şapşal ve bazı şeyleri akıl edemeyen bir kişi olarak ön plana çıkıyor. İki kardeş daha çok para kazanmak ve işlerini ilerletebilmek için birçok yöntem denerken, başları da sürekli belaya giriyor. Bu belalardan bazen kolaylıkla kurtuluyorlar, bazen ise kurtulmaları o kadar kolay olmuyor.

2. Doctor Who – 2005 – IMDb: 8,9

Doctor Who
Uzun yıllardır süren bir dizi Doctor Who. Ele aldığı konu da hem bilimkurgu hem de aksiyon seven izleyicilere hitap ediyor. Dizide dünya dışından gelen birçok yaratık, gezegenimizi tehdit ediyor ve karşılarına zaman yolculuğu yapabilen Doctor Who çıkıyor. Her bölümünde farklı maceralara atıldığımız, geçmiş ve gelecekle ilgili düşüncelere daldığımız dizi; sürükleyici hikayeler sunuyor. Şimdiye kadar dizinin ana karakteri olan doktoru birçok aktör canlandırdı. Çünkü dizide yer alan doktor yaşlanmasa da, aktörler yaşlanıyor. Bu durumun izleyiciye sunduğu güzellik ise dededen toruna izlenebilecek bir dizi oluyor.

1. Sherlock – 2010 – IMDb: 9,3

Sherlock
Ünlü bir dedektif olan Sherlock Holmes, kitaplarıyla okuyucularını uzun yıllar büyüledikten sonra; dizi versiyonuyla da izleyicileri etkiliyor. Dedektif Sherlock, çözülmesi imkansız gibi görünen birbirinden farklı olaylara tanık oluyor ve keskin zekasıyla her seferinde doğru sonuca ulaşıyor. Birbirinden gizemli ve tehlikeli bu maceralarda yanında bulunan Dr. Watson da ona eşlik ediyor. Sherlock izleyicilerinin şikayetçi olduğu tek konu ise yayınlanan bölüm sayısı oluyor. Öyle ki yılda sadece 3-5 Sherlock bölümü izleyiciyle buluşuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *