En İyi İngiliz Romantik Komedi Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Tüm sinemaseverlerin mutlaka bakması gereken bu başlık altında İngiliz romantik komedi filmlerinden bahsettik. İngiliz Romantik komedi filmleri aslında herkesin kendi ilişkilerinden bir parça görebileceği aşk hayatının karmaşasının yanında gerçekleşen mizahi olayları hiç kuşkusuz en iyi şekilde bizlere sunan film tarzıdır. İngiliz Romantik komedilerine baktığımızda genelde iki zıt karakter ayrıca sempatik olan iki zıt karakter desek daha doğru olur ve onların aralarında çıkan engelleri aşarak gerçek aşka ulaşma çabaları anlatılır. Aslında bizlerde ilişkilerimizde aynı şekilde komik durumlarla bezenmiş güzel bir aşk hikâyesi taşırız. Bu yüzden çiftlerin birlikte izleyebilecekleri ortak bir film türü halini almıştır. Ve bu tarz filmler bekâr olan insanlara da her zaman böyle sempatik ilişkilerin hayalini kurdurmaktadır. Klasik romantik filmlerin göz yaşartmasından sıkılanlar yada dram sevmeyenler için doğru bir tercih olacaktır. Siz film tutkunları için mutlaka izlenmesi gereken en iyi İngiliz romantik komedi filmlerini bir araya getirdik. Ayrıca bu listede romantik komedi konularının yanı sıra bunun yarattığı İngiliz mizahına da bayılacaksınız. Mutlaka kendinizden bir şeyler bulacağınız bu filmleri izlerken keyif almanız dileğiyle…

Not: Filmler IMDb puanlarına göre sıralanmamıştır. Sıralama ve filmler Ranker sitesinden araklanmıştır… 🙂

Komedi Filmleri Listemizde Hoşunuza gidebilir.

Table of Contents

İngiliz Romantik Komedi Filmleri

 

25. Imagine Me And You – 2005 – IMDb: 6,8


Filmde, düğünü olmakta olan Rachel düğünündeki çiçeklerden sorumlu olan Luce ile tanışması ve aralarındaki ilişkiyi anlatmaktadır. Rachel’ın eşi Heck, Luce ile kendi arkadaşı olan Coop’u tanıştırır. Luce Heck’e lezbiyen olduğunu söylesede Coop Luce’dan hoşlanmaktadır. Daha sonra Rachel ve Luce zaman geçirdikçe aralarında bir çekim ortaya çıkar. Ancak Rachel bunu ilk başta inkâr etse de olaylar sonradan farklı gelişir.

24. Salmon Fishing In The Yemen – Yemen’de Somon Avı – 2011 – IMDb: 6,8


Aynı isimli kitaptan uyarlanan film umut dolu bir romantik komedidir. Şeyh Muhammed çöl bölgesi olan Yemen’ de bir balık çiftliği kurmak istemektedir. Ancak İngiltere’ den gelen bilim insanı Alfred Jones bu projenin saçma olduğunu ve gerçekleşemeyeceğini düşünmektedir.İngiltere başbakanının danışmanı da olayın içine girince proje yapılmak zorunda kalınır.

23. I Give It A Year – Bu Aşk Fazla Sürmez – 2013 – IMDb: 5,7


Nat ve Josh adlı çiftimiz tanıştıktan kısa bir süre sonra evlenmişlerdir. Evliliklerinin ilk zamanlar güzel geçse de çok sürmeden aralarında bazı sorunlar çıkmaya başlar. Bu sorunlarla uğraşırlarken Josh’ ın eski güzel kız arkadaşı ve yakışıklı bir iş adamı hayatlarına girer. İkisinin de birlikteliklerini daha ne kadar sürdürecekleri konusunda fikirleri yoktur.

22. Englishman Who Went Up A Hill But Came Down A Mountain – Tepeden İndim Dağa – 1995 – IMDb: 6,6


1917 de geçen filmde iki İngiliz harita uzmanı olan Garrad ve Anson 1000 metreden az olan yerin tepe olduğuna karar veriyor. Ancak köylüler buranın dağ olması için ellerinden geleni yapacaklardır.

21. Sliding Doors – Rastlantının Böylesi – 1998 – IMDb: 6,8


Filmin başrolünde olan işinden evine giderken metroyu kıl payı kaçırır ve hayatı bundan sonra iki yola ayrılır. İlkinde metroyu kaçırmaz evine erken gelir, kocasını başkasıyla görür. İkincisinde metroyu kaçırıp eve geç gider ve kocasının aldattığını görmez. Küçük şeylerin hayatımızda ne kadar büyük değişiklere yol açtığına şahit olacaksınız.

20. Starter for 10 – Üniversiteler Yarışıyor – 2006 – IMDb: 6,7


Brian bilgiye çok önem veren ve üniversite hayatına başladığında da 4 kişiden oluşan bilgi takımında yer alacaktır. Alice ve Rebecca ile tanıştıktan sonra ise bambaşka bir hayata adım atacaktır.

19. Penelope – 2007 – IMDb: 6,8


Filmde Penelope zengin bir ailenin kızıdır. Zengin olmasına bakmayın, üzerinde bir lanet barındırmaktadır. Yıllar öncesinden gelen bu lanet Penelope’nin burnunu domuz burnu şeklinde yapmıştır ve bunun düzelmesi için gerekli olan tek şey aşktır…

18. The Importance of Being Earnest – Ciddi Olmanın Önemi – 2002 – IMDb: 6,9


Oscar Wild’ın çok başarılı bulunan tiyatro oyunlarından olup filme uyarlanmış halidir. Evlilik hayalleri kuran iki genç kızın Ernest adında bir koca bulmak istemesiyle başlayan filmde, iki ayrı gencin Ernest olan aynı takma adı kullanmasıyla olaylar komik bir şekilde gelişir.

17. Miss Pettigrew Lives for a Day – Öyle Bir Gündü Ki – 2008 – IMDb: 7,1


Guinevere Pettigrew orta yaşlı bir bayandır ve hak etmediği bir şekilde işten atılır. Ancak karşısına çok güzel bir fırsat çıkar. Şarkıcı ve oyuncu olan Delysia Lafosse’ nın sekreteri olarak çalışmaya başlar. Bu işle birlikte kendi dünyasından çok farklı olan bir hayata adım atmış olur.

16. Shakespeare in Love – Aşık Shakespeare – 1998 – IMDb: 7,2


Birçok ödüle layık görülmüş ve 16. yüzyılda geçmekte olan bu filmde Shakespear’ in aşk hayatı ele alınmıştır. Büyük hayranlarından olan Viola de Lesseps’ in en büyük hayali oyuncu olmaktır. Shakespeare ile tanıştıktan sonra ise aralarında büyük bir aşk başlayacaktır.

15. Shaun of the Dead – Zombilerin Şafağı – 2004 – IMDb: 8,0


Shaun arkadaşı Ed ile beraber Winchester adlı bir barda annesi ve kız arkadaşı ile aralarındaki sorunları çözmek için buluşmaktadırlar. Artık hayatını düzeltme kararı aldığı sırada zombiler dirilir ve büyük problem başlar. Shaun arkadaşı Ed ile birlikte bu sorunu çözmek için yine Winchester ‘a gideceklerdir.

14. Emma – 1996 – IMDb: 6,8


Jane Austen’ ın aynı adlı romanından uyarlanmış bir İngiliz filmi olan Emma’ da çöpçatanlık yapmayı seven ve insanların ilişkilerini gözetlemeyi kendisine iş bilmiş bir kadının hayatını anlatmaktadır.

13. The Young Victoria – Genç Victoria – 2009 – IMDb: 7,3


Genç olan Kraliçe Victoria’ nın iktidarlıkta aldığı yolları konu almaktadır. Ayrıca Prens Albert ile yaşadığı aşk hayatını ve evliliklerine de yer verilmiştir.

12. One Day – Bir Gün – 2011 – IMDb: 7,0


Emma ve Dexter iki zıt karaktere ve hayata sahiplerdir. Mezun oldukları üniversitenin son günü birbirlerini tanıyacaklar ve artık bundan sonraki hayatlarında çok yakın arkadaş olarak kalacaklardır. Yaşamlarındaki her olaylara tanıklık edecekler.

11. Bend It Like Beckham – Hayatımın Çalımı Beckham – 2002 – IMDb: 6,7


Hindistanlı ve profesyonel futbolcu olma hayalleri kuran Jesse bu fırsat eline geçtiğinde kaçırmamak isteyecektir. Ama ailesi futbol oynadığını öğrendiğinde işler biraz karışacak ve komik bir hal almaya başlayacaktır.

10. Much Ado About Nothing – Yok Yere Yaygara – 1993 – IMDb: 8,4


Shakespeare’in oyunu olan yapıtın filme uyarlanmış halidir. Hero ve Claudio birbirlerine âşık iki gençtir ve evlenmek üzerelerdir. Ancak Hero’ ya talip başka biri daha vardır ve evliliklerini engellemek için Hero’yu ölmüş olarak gösterecektir. Asker olan Claudio ise asker arkadaşları ile bu karmaşanın iç yüzünü ortaya çıkarmaya çabalarken ortalık çok fazla karışıyor.

9. Bridget Jones: The Edge of Reason – Bridget Jones: Mantığın Sınırı – 2004 – IMDb: 5,9


Bridget Jones’s Diary filminin devamı olan filmde Bridget sevdiği erkeğin aslında beklediği gibi biri olmadığını fark eder. Bridget Jones eline geçen şeylerin aslında hayal ettiği gibi olmadığını anlar ve yeni hayallerin peşinde koşar.

8. About a Boy – Bir Erkek Hakkında – 2002 – IMDb: 7,1


Filmin başkahramanı olan Will yeni bir bayanla tanışmak için gittiği boşanmış anne ve babalardan oluşan bir mekânda kendisini de boşanmış olarak tanıtarak orada bulunur. Mekânda anne ve babası boşanmış Marcus adında bir çocukla tanışır ve olaylar gelişir.

7. Pride & Prejudice – Aşk ve Gurur – 2005 – IMDb: 7,8


İngiltere’ de yaşamakta olan beş kız kardeşten biri olan Elizabeth, diğer kardeşlerinden daha düşkün olan babasının yardımıyla hayatını daha farklı yaşamak istemektedir.

6. Four Weddings and a Funeral – Dört Nikah Bir Cenaze – 1994 – IMDb: 7,1


Charles kadınlarla gönül eğlendiren ve hiçbir zaman evlilik planı yapmayan biridir. Ancak arkadaşının düğününde karşılaştığı Carrie ile âşık olacaklardır. Yalnız bu duygularını birbirlerine itiraf etmeden daha 3 nikâh ve 1 cenazede daha karşılaşırlar. Ve her seferinde arkadaşlıkları tekrar filizlenir.Ancak birbirlerine duygularını ifade edemediklerinden ikisi de farklı insanlarla ilişkilerde yaşamaktadırlar.

5. Man Up – Doğru Adam – 2015 – IMDb: 6,8


Bekâr bir kadının başka birinin kör randevusunu çalarak doğru erkeği bulma çabasını anlatan sıcacık bir romantik komedi filmidir.

4. Bridget Jones’s Diary – Bridget Jones’un Günlüğü – 2001 – IMDb: 6,7


Helen Fielding’ in aynı adlı romanından uyarlanmış olan bir filmdir. Ayrıca Bridget Jones’s Diary üç filmden oluşan bir serinin ilk filmidir.32 yaşına gelmiş olan Bridget artık doğru erkeği bulmak istemektedir ve bir günlük tutmaya başlar. Filmde genel olarak Bridget’in iki erkek arasındaki kararsızlığını anlatılmaktadır.

3. Notting Hill – Aşk Engel Tanımaz – 1999 – IMDb: 7,0


William Notting Hill’ de Spike adında Galli ile yaşamaktadır. Ayrıca William seyahat kitapları bulunduran bir kitap evininde sahibidir. Bir gün ünlü bir film yıldızı olan Anna Scott ile tanışır. Anna Scott bu kitapevine Türkiye hakkında bir kitap almak için girer. Komik gelişen olaylarla birlikte Anna ile artık çıkmaya başlamıştır.

2. About Time – Zamanda Aşk – 2013 – IMDb: 7,8


Bilim kurgu ve romantik komedinin birleşmiş en güzel hali olan filmde; Tim Lake 21 yaşına geldiğinde zamanda yolculuk yapma gibi bir yeteneği olduğunu babasından öğrenir. Artık İngiltere’de yaşamaya başlayan Tim, karanlık bir kafede tanıştığı Mary ile gerçek bir aşk yaşamaya başlar. Utanç verici anlarına ve Mary ile olan ilişkisinde bu yeteneğini kullanarak olayları düzeltmeye çalışır.

1. Love Actually – Aşk Her Yerde – 2003 – IMDb: 7,7


Noel yaklaşırken yaşanan on farklı aşk hikâyesinden bahseden filmde aşkın nerede nasıl gerçekleştiğinin hiçbir önemi olmadan her yerde aynı güzellikte yaşanacağından bahseden muhteşem bir yapıt.10 tane ödül alan film ayrıca 18 farklı dalda aday gösterilmiştir. Romantik komedi tutkunlarının kaçırmaması gereken bir filmdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *