İnsan Kaçırma Konulu Filmler (Kaçırılma)

0/5 Votes: 0
Report

Description

İNSAN KAÇIRMA KONULU FİLMLER

İnsan kaçırma konulu filmler kişileri heyecana ve gerilime sürükleyen içeriklerden biridir. Çoğu zaman nefesleri tutarak izlenilen bu filmlerde düşünmeyi teşvik edici konular ise gizemli ve sır dolu bir yaşamın kapılarını ardına kadar aralamamızı sağlıyor. Film seçimlerinde ise IMDb puanlarının etkisi bir hayli fazla oluyor. İzleyicinin filme verdiği puan, film hakkında bir ön görüşe sahip olmamızı sağlayarak izlemeye teşvik ediyor.

1- İhtiyar Delikanlı (2003) IMDb: 9,1

Filmde 15 yıl sonra serbest bırakılan bir adamın intikamı anlatılmaktadır. Oh Dae- su karanlık ve küçük bir hücreye kapatılmıştır. Yalnızca bir televizyonunun bulunduğu bu odaya neden kapatıldığını anlamlandırmaya çalışır. Karısının öldürüldüğünü televizyondan öğrendiğinde ise, kapatılmasının bu olayla ilgili olabileceğini düşünmeye başlamıştır. 15 yılın sonunda bir gün bulunduğu yerden çıkartılır.

Oradan çıkartılırken pahalı kıyafet ve telefonlar, yüksek miktarda para verilmiştir. Oh Dae-Su kendine bunu yapanların planlarını çözmeye ve onlardan intikamını almaya kararlıdır. Ancak bu sırları öğrenmeye çalışırken acı dolu bir sonuçla karşılaşacağının farkında bile değildir. Dram ve gerilimin birleştiği bu aksiyon dolu yapıt 2004 Cannes Film Festivalinde çok sayıda ödül almıştır.

kaçırılma filmleri

2- Gizli Dünya (2015) IMDb: 7,7

Bu film 5 yaşındaki Jack ve annesinin bir odada yaşadıkları hapis hayatını anlatmaktadır. Mutfak, banyo ve yatak odasının aynı alanda bulunduğu bu küçük karanlık odada bir de televizyon bulunuyor. Küçük Jack’in ise tek arkadaşı televizyondur. Kaçış planları yapan anne ve oğlunun aksiyon dolu maceralarını anlatan film, Emma Donghue’nin kitabından uyarlanmıştır.

3-Buffalo’ 66 ( 1998) IMDb: 7,5

Bil Brown suçu olmadığı halde üzerine atılan bir suçtan tam 5 yıl hapiste yatmıştır. Hapisten çıktığında genç ve güzel bir kadını kaçırarak onu kendisinin eşiymiş gibi davranmaya zorlar. Asıl amacı ailesini mutlu ve huzurlu olduğuna ikna etmektir. Kaçırılan genç kadın Layla, zaman içerisinde bu farklı, melankolik ve bir o kadar da eğlenceli adama sempati duymaya başlayacaktır. Zaman içerisinde bu yalan hikaye gerçeğe dönüşecek ve çift birbirine aşık olacaktır.

4- Parçalanmış (2016) IMDb: 7,2

Hikayenin baş kahramanı Kevin, çoklu kişilik bozukluğu bulunan 23 farklı alter egoya sahip bir adamdır. Suç işlemeye oldukça yatkın olan Kevin bir gün market çıkışı 3 kız kardeşi kaçırır. Kızları bodruma kapatan genç adam, her biri ile farklı ilişkiler kurmaya başlar. Kızların varlığı ile Kevin’in alter egoları içinden çıkılamayacak kadar tehlikeli bir hal alacaktır. Kızlar ise Kevin’in alter egolarını kullanmaya çalışarak bir kaçış yolu arayacaklardır.

5- İçinde Yaşadığım Deri (2011) IMDb: 8,2

Dr. Robert Ledgart’ın eşi bir trafik kazasında ölmekten son anda kurtulmuştur. Ancak yüzünün çoğu yerinde derin yanıklar bulunmaktadır. Dr. Ledgart eşi için yeni bir deri oluşturabilmek için tam 12 yıldır evinde kendini ve eşini tutsak ederek çalışmalarını sürdürür. Sonunda domuz ve insan kanını karıştırarak yeni bir deri oluşturmayı başarmıştır.

Ancak karısı yanmış yüzünün halini gördüğünde intihar edecek ve işler içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Tüm bu durumlar karşısında psikolojisi bozulan ve tamamen içine kapanan küçük kız tecavüze uğrayacaktır. Kızının intikamını alacak Dr Ledgart ise, kızına tecavüz eden kişiyi bulacak ve onu cinsiyet değiştirme ameliyatı için denek olarak kullanacaktır. 6 yıl sonra ise hiç beklenmedik bir son ortaya çıkacaktır. Bu film Thierry Jonquet’ in Tarantula romanından uyarlanarak oluşturulmuş bir filmdir. Film birçok festivalde ödül almayı başarmıştır.

6- Katilimi Tanıyorum (2017) IMDb: 7,4

Aubrey Fleming başarılı ve gelecek vaad eden üniversite öğrencisi bir genç kızdır. Lindsay Lohan adlı bir genç tarafından bir gün ansızın kaçırılır. Bir süre bu genç yüzünden esir kalan bu genç kız, derin işkencelere maruz kalmıştır. Kısa süre içerisinde kaçmayı başaran Aubrey hastanede tedavi altına alınır. Etrafındaki kişilere başının dertte olduğunu ve Lindsay adında ölümcül bir tehlikesi olduğunu anlatmaya çalışsa da onu kimse anlamayacaktır. Yoğun bir psikolojik gelirim olan bu hikaye ailelerin ön yargılı düşüncelerini de irdeliyor.

7- The Chameleon/ Bukalemun ( 2010) IMDb: 7,8

Nicholas Barclay 13 yaşında ailesi ile birlikte yaşayan bir çocuktur. Bir gün ansızın arkasında hiçbir iz ya da belirti bırakmadan kaybolur. Kayboluşunun üzerinden 3 yıl geçtikten sonra ansızın bir telefonla yerini bildirir. Nicholas Fransa’da çocukları kötüye kullanan bir grup insan tarafından kaçırılmıştır. Bu durum karşısında ailesi Nicholas’a ulaşarak onu geri getirir.

Ancak ters giden bir şeyler vardır. Bu işten sorumlu FBI ajanı Jennifer Johnson ve kardeşi Brian gelen kişinin Nicholas olduğuna inanmamaktadır. Bu duruma ailenin diğer üyelerini ikna edemeyen Johnson şüpheleri doğrultusunda bir dava açmaya karar verir. Ancak onu bu yolda oldukça gizemli ve acılı bir son beklemektedir. Bu film Frederic Bourdin’in gerçek hayatından uyarlanarak oluşturulmuş sıra dışı bir filmdir.

kaçırılan kızın filmi

8- Sahtekar (2009) IMDb: 7,1

Christine Collins telefon operatör olarak çalışan işçi sınıfı düşük koşullarda hayatını sürdüren kısıtlı bir kadındır. Bir cumartesi günü sabah oğluyla vedalaşarak evden çıkar. Akşam eve geldiğinde ise, hiç beklemediği bir olayla karşılaşacaktır. Oğlu Walter kaybolmuştur. Arkasında herhangi bir iz bırakmayan Walter için polisler arama başlatmıştır. Üzerinden epey zaman geçer ve çocuk bulunamaz.

Uzun zaman sonra bir gün Collins’s için umutlar yeniden yeşermiştir. Polis Walter olduğunu iddia ettiği bir çocuk bulmuştur ve itibarını kurtarmak için basın etkinliği ile çocuğu anneye teslim eder. Christine çocuğun kendisine ait olmadığının bilincindedir ancak kendini öyle olmadığına ikna etmeye çalışır. Bu sura dışı yapım iki kişinin birbirinde teselli bulma hikayesini anlatıyor.

9- Dehşet Odası ( 2007) IMDb:7,0

Moda mankeni ve kapak kızı olan Jennifer Tree istediği birçok şeye sahip özgür bir kızdır. Şöhret, para ve güzelliği doruklarında yaşayan bu kız herkes tarafından tanınan ve sevilen biridir. Herkes tarafından ünü ve güzelliği ile tanınan genç kız bir gün kendini uzaktan adım adım izleyen kişi tarafından kaçırılır. Kendini kötü şekilde isteyen bu adama esir düşen Jennifer bir mağaraya kapatılmıştır. Ve artık onu hiç hoş olmayan olaylar ve işkenceler beklemektedir.Peki Jennifer bu delikten kurtulabilecek midir?

10- Shuttle (2008) IMDb:7,1

Birbirleriyle yakın dost olan Mel ve Jules’in yedikleri içtikleri ayrı gitmez. Birlikte çıktıkları tatilden dönmeye karar verdiklerinde kendilerini farklı bir sürpriz bekleyecektir. Evlerine gitmek için çıktıkları o yolda birden yağmur yağar ve hiç olmadığı kadar karanlık olur.

Enteresan bir durumun olduğunu fark eden ikili havanın neden bu kadar karanlık olduğuna bir türlü anlam veremez. Zorlu imkanları ile evlerine ulaşmaya çalışan bu ikilinin serüvenine katılan bir kişi daha vardır. Havaalanı servis şoförü. Gerilimli bir serüvenin içinde kendini bulan bu iki dost ne yapacağını bilmez bir halde evlerine gitmenin bir yolunu arayacaklardır. Korku ve gerilimin zirvede olduğu bu film şaşırtıcı yönleri ile izleyenleri hayrete düşürecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *