İnsanın Kendini Keşfetmesi: Moonlight Filmi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Başarılı yönetmen Barry Jenkins tarafından çekilen ve Türkiye’de de 17 Şubat 2017 tarihinde vizyona girecek olan Moonlight (Ay Işığı) adlı film, siyahi bir genç adamın yaşam hikayesini konu ediniyor. İnsanın kendi iç dünyasını keşfetmesi ve diğer insanlarla olan ilişkilerini bolca sorgulayan bu yapım, IMDb tarafından da 8,4 puana layık görüldü. Senaristliğini de yine yönetmeni Barry Jenkins ve yardımcısı Tarell McCraney üstlendi. Altın Küre Ödülleri’nde Drama Dalında En İyi Film ödülüne layık görülen yapım, Bafta Ödülleri’nde ise 4 adaylık kazandı. Miami içerisinde yaşanan uyuşturucu davaları ve siyahilerin yaşadıkları, bu başarılı dram filmi üzerinden seyircilere aktarılmaktadır.

Moonlight Filminin Konusu:

İçine kapanık birisi olan ve utangaç yapısı ile birlikte kısa olan boyu nedeniyle ”Küçük” şeklinde çağırılan çocuk Chiron, kötü adamlar tarafından küçük bir otele kadar kovalanır ve kaçmayı başarır. Daha sonra uyuşturucu satma işinde olan Juan ile tanışır ve kız arkadaşı Teresa ile hayatını sürdürdüğü eve götürülür. O gece orda kalmalarına izin verdikten sonra biraz daha rahatlayan Chiron, hayatını onlara anlatır. Ertesi gün, Juan, çocuğu annesine götürür. Paula, Chiron’un annesidir ve hep ona kötü davranmaktadır. Paula, gece eve gelmediği için Chiron’a şiddet gösterir. Chiron bu günden sonra Juan ile daha fazla vakit geçirmeye başlar. Bir gün Juan, Paula’nın bir araba içerisinde eski bir müşterisi ile birlikte uyuşturucu kullandığını görür. Gidip Paula’ya kızsa da, kadın kendisini savunur ve satış yaptığı için onu ciddiye almaz. Ertesi gün olayları öğrenen Chiron, annesine olan gerçek duygularını ve nefretini dile döker. Juan’ın uyuşturucu sattığını ve annesinin de kullandığını öğrendikten sonra daha fazla bu hayatın içerisinde kalamayacağını anlayan Chiron, herkesi terk eder ve yeni bir hayata doğru yol alır.

Moonlight Filminin Karakterleri / Oyuncuları:

 

Chiron (Ashton Sanders):


Annesinin kötü davranışları ve uyuşturucu bağımlısı olması, kötü bir hayat sürmesi nedeniyle her zaman içine kapanık ve utangaç bir çocuk olan Chiron, büyüdükçe hayatını değiştirmek istediğini fark edecek ve bu adımı zor da olsa atacaktır.

Juan (Mahershala Ali):


Aslında kötü birisi olmasa da, uyuşturucu satıcılığı yaptığı için düzensiz ve zor bir hayat içerisinde yaşamaya devam etmektedir. Miami’de hayatını bu şekilde sürdürürken yolu Chiron ile kesişir.

Paula (Naomie Harris):


Chiron’un annesi olan Paula karakteri, annelik görevlerini yerine getirmeyen, sorumsuz ve uyuşturucu bağımlısı bir kadındır. Yaşadığı kötü hayatın acısını sürekli olarak Chiron’dan çıkarmaktadır.

18 Kasım 2016 tarihinde Amerika’da gösterime giren Moonligth filmi, aslında birçok kez siyahilerin zor hayatına değinen filmler yapılmış olsa da, farklı bakış açısı sayesinde kısa sürede dikkat çekmiştir. Birçok ödüle layık görülen bu yapım, Türkiye’de de merakla bekleniyor.

Moonlight Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *