İntihar Hakkında En İyi Filmler

5.0/5 Votes: 1
Report

Description

İntihar eden insanların psikolojilerini merak ediyorsanız intihar filmleri listemiz tam size göre! Gerilim ve macera dolu filmleri sizler için IMDb puanına göre listeledik. İntihar filmleri genel olarak gerilim etrafında kurulu olsa da psikoloji ağırlıklı filmler olarak da bilinirler. Bir çok izleyenin yüreğinin dayanmadığı bu film kategorisinde Alfred Hitchcock’un yazıp yönettiği Vertigo – Ölüm Korkusu en yüksek puanı alarak izlemenizi tavsiye ettiğimiz ilk film oluyor. İntihar eden insanların, neden bunu yaptıklarını, nasıl bir ruh halinde olduklarını ve bu eylemlerine nelerin etkin olduğunu merak ediyorsanız, bu eserler tam size göre. Yerinize sıkıca oturun, derin bir nefes alın ve seyir keyfi yüksek bu filmleri deneyimlemek için hazır olun. İşte listemiz başlıyor.

İntihar Filmleri

 

20. Chatroom – Ölüm Odası – 2010 – IMDb 5,6/10


2010 yapımı bu gerilim ve drama filminin yönetmen koltuğunda Hideo Nakata oturuyor. Filmin konusu ise adından da anlaşılacağı üzere internet üzerinden bir araya gelen beş gencin, birbirini kötü şeyler yapmaya teşvik etmesi üzerine gelişen olayları konu alıyor. Enda Walsh’un Chatroom oyunundan uyarlama olarak sinema severlerin beğenisine sunuluyor.

19. Suicide Room – İntihar Odası – 2011 – IMDb 6,9/10


Suicide Room, dilimize çevrilisiyle İntihar Odası, 2011 Polonya yapımı, dramatik bir film olarak karşımıza çıkıyor. İlk gösterimi 2011 yılının 12 Şubat’ında, Berlin Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleşip, diğer gösterimleri ise Varşova ve Polonya’da gerçekleşti. En iyi aktör, en iyi aktris, en iyi senaryo ve en iyi film olmak üzere bir çok ödül kazanan film, 2011 yılının Mart ayında vizyondaki yerini aldı. Filmin konusu ise oldukça ilgi çekici; zengin ve başarı odaklı ebeveynlerin oğlu olan Dominik Santorski’nin hassas ve sorunlu gençliği etrafında gelişen olaylar, izleyiciyi dramın dibine çekecek nitelikte. Eğer üzüntüye fazla dayanamıyorsanız, bu film pekte size göre sayılmaz ama yine de izlenmeye değer olarak listemizde yerini alıyor.

18. Cyberbully – Siber Zorbalık – 2015 – IMDb 7/10


Cyberbully, 2015 yılında bir televizyon filmi olarak vizyona girdi. Gerilim ve drama kategorisinde yer alan filmin 2016 yılının Şubat ayında DVD’si de yayınlandı. Filmde, Maisie Williams’ı, hayatını İnternet ortamında geçiren bir kızı canlandırırken görüyoruz. Film karakterimiz, gizli bir suçlu tarafından çeşitli uygunsuz davranışlar ve zorbalıklar yapmakla suçlanıyor. Yönetmen koltuğunda, yazımında da emeği geçen Ben Chanan ve David Lobatto’nun oturduğu Cyberbully, IMDb’den aldığı puan ile göz dolduruyor.

17. A Girl Like Her – 2015 – IMDb 7,1/10


16 yaşındaki zorba bir lise öğrencisi olan Lexi Ainsworth’ün intihar girişimi ve çevresinde gelişen filmde, karaktere Jessica Burns hayat veriyor. Filmin adı başlangıçta The Bully Chronicles olarak duyurulsa da son isim olarak A Girl Like Her’de karar kılınmış. 7,1 IMDb puanı ile ortalamanın üzerinde bir puan alan filmimiz, vaktinizi değerlendirmek için tercih edilebilir.

16. Archie’s Final Project – My Suicide – 2009 – IMDb 7,2/10


Archie’s Final Project My Suicide, dilimizdeki adıyla Archie’nin Son Planı, David Lee Miller tarafından yönetiliyor. Komedi-drama kategorisinde izleyicilerine perdelerini açan film, 2009 Berlin Uluslararası Film Festivali’nde gençlik filmleri kategorisinde bir de ödül sahibi olmuştur. Yayınlanma döneminde yasaklanma gibi sorunlar yaşayan film, sonradan serbest bırakılmış ve DVD’sinin de çıkmasının ardından yüksek sayıda izleme oranına ulaşmıştır.

15. Virgin Suicides – Masumiyetin İntiharı – 1999 – IMDb 7,2/10


Masumiyetin İntiharı, orijinal adıyla Virgin Suicides, Sofia Coppola tarafından yazılmış ve yönetilmiştir. 1999 yapımı bir Amerikan tiyatrosu olarak gösterime girmiştir. Virgin Suicides, 1970 yılında Amerikan yazar Jeffrey Eugenides’in aynı adlı en çok satan romanından kısa öyküler içeriyor. En küçük kız kardeşin intihar girişiminde bulunmaya başlamasından sonra gelişen olayları sergileyen oyun, IMDb otoritelerinden 7,2 puan alarak ortalamanın üzerinde bir seyir keyfi sunuyor.

14. It’s Kind of a Funny Story – Komik Bir Hikaye – 2010 – IMDb 7,2/10


Reda Fleck ve Anna Boden’in yazıp, yönettiği film, 2010 yılında vizyona girdi. Komedi ve drama kategorisinde izleyicileriyle buluşan film, Ned Vizzini’nin 2006 yılında yayınladığı romanıyla aynı adı taşıyan bir uyarlaması niteliğindedir. Film, eleştirmenler tarafından olumlu eleştiriler alarak 2010 yılında serbest bırakılmıştır. Keir Gilchrist, Zach Galifianakis, Emma Roberts ve Viola Davis gibi adından söz ettiren oyuncular filmde rol almıştır.

13. Heathers – 1988 – IMDb 7,3/10


Heathers, 1988 yılında vizyona giren, Daniel Waters tarafından yazılıp, Michael Lehmann tarafından yönetilen bir komedi filmidir. Film, bir Ohio lisesinde, dört kız çocuğunun başından geçen olaylar üzerine kuruludur. O dönemlerde film Entertainment Weekly’nin “50 En İyi Lise Filmi” listesinde 5. sırada yer aldı. 7,3 IMDb puanı ile izlenmeye değer olarak gruplandırıyor ve bir sonraki filmimize geçiyoruz.

12. Girl, Interrupted – Aklım Karıştı – 1999 – IMDb 7,3/10


Aklım Karıştı ya da orijinal adıyla Girl, Interrupted, bir gencin 18 ay boyunca akıl hastanesinde geçirdiği anları konu alan bir 1999 yapımı. Filmin fragramanı Türkiye’de de yayınlanmış fakat gösterime girmemiştir.

11. Wristcutters: A Love Story – Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikâyesi – 2006 – IMDb 7,4/10


Wristcutters: A Love Story, dilimizdeki adıyla Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi, 2006 yılında vizyona giren bir romantizm-aşk filmidir. Goran Dukic’in yazıp yönettiği filmin konusunda, intihara teşebbüs edenlere bir atıf bulunmaktadır. Film ilk olarak Kodak tarafından özel üretilen bir kızılötesi renkli filmlere çekilmek üzere tasarlandı fakat bu tür filmlerin kurgulanırken renk kaymalarının olabileceği gibi bir çok sorunla karşılaşılınca film normal bir film stoğu kullanılarak çekildi. Film yaklaşık 1 milyon dolarlık bütçesi ile adından oldukça söz ettirdi ve sinema eleştirmenleri tarafından aldığı olumlu eleştirilerle, sağlam bir izleyici kitlesi yakaladı.

10. Leaving Las Vegas – Elveda Las Vegas – 1995 – IMDb 7,6/10


1995 yılında vizyona giren bu romantik drama filminin dilimizde bilinen adı Elveda Las Vegas’tır. Orijinal adıyla Leaving Las Vegas filmi, Mike Figgis tarafından yazılmış ve yönetilmiştir. Nicolas Cage’in hayat verdiği karakter, kişisel ve mesleki hayatını Las Vegas’ta geçirmektedir. Hayatını alkole bağlı intihar ile sonlandırmak isteyen karakterin başından geçen olayları konu alan film hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden büyük övgüler aldı. Film 1995 yılında yapılmasına rağmen, Amerika’da 1996 yılının Şubat ayında tamamen serbest bırakıldı. Ayrıca Leaving Las Vegas, en iyi erkek oyuncu dalında Altın Küre Ödülü, en iyi erkek oyuncu dalında Akademi Ödülü’nü kazandırdı.

9. Seven Pounds – Yedi Yaşam – 2008 – IMDb 7,7/10


2008 yapımı Amerikan drama filmi Seven Pounds ya da Yedi Yaşam, Tim Thomas adlı karakterin, acı dolu geçmişinde yaşadığı sağlık sorunlarıyla ilgili 7 kişiye yardım etmesini ve bu olayların etrafında gelişen durumları konu alan bir film. Yönetmen koltuğunda Gabriele Muccino’yu gördüğümüz Seven Pounds’un 7,7 IMDb puanı, izlenmesi gereken filmler kategorisine adını yazdırmasını sağlıyor.

8. Ordinary People – Sıradan İnsanlar – 1976 – IMDb 7,8/10


Ordinary People, drama temalı bir Amerikan filmi. Yönetmenliğini Robert Redford’un yaptığı filmde, Donald Sutherland, Mary Tyler Moore, Judd Hirsch ve Timothy Hutton gibi önemli oyuncular rol almaktadır. Dilimizdeki adıyla Sıradan İnsanlar, 1976 yılında Judith Guest tarafından yazılan Sıradan İnsanlar romanından uyarlanmış ve en iyi film dalında 4 oscar kazanmıştır

7. Boy Interrupted – 2005 – IMDb 8/10


Boy Interrupted, New York’ta yaşayan 15 yaşında bir çocuğun 2005 yılında intiharıyla ilgili hazırlanan bir belgesel filmidir. Film 2009 yılında gösterime girmiştir. IMDb’den aldığı 8 puanı ile izlenmesi gereken filmler arasında yerini almıştır.

6. The Perks of Being a Wallflower – Saksı Olmanın Faydaları – 2012 – IMDb 8/10


The Perks of Being a Wallflower, Türkçe adıyla Saksı Olmanın Faydaları, 2012 yapımı bir Amerikan filmidir. Film komedi-dram kategorisinde yer almaktadır ve filmle aynı adı taşıyan mektuplardan oluşan romanın uyarlamasıdır. Yönetmen koltuğunda Stephen Chbosky’nin oturduğu filmde, Emma Watson, Logan Lerman ve Ezra Miller gibi önemli oyuncular oynamaktadır.

5. Dead Poets Society – Ölü Ozanlar Derneği – 1989 – IMDb 8/10


Ölü Ozanlar Derneği yani asıl adıyla Dead Poets Society, 1989 yılında çekilmiştir. En iyi özgün senaryo dalında akademi ödülü alan film, 1959 yılında geçen, Robin Williams’ın can verdiği John Keating adlı çok başarılı ve bir o kadar da tuhaf edebiyat öğretmeninin başından geçen olayları anlatmaktadır. Sinema eleştirmenlerinin ve izleyecilerin genel onayını alan filmimiz, IMDb’den de 8 puanını alıyor ve izlemenizi tavsiye ettiğimiz filmler arasındaki sıralamada ilk beşe giriyor.

4. Harold and Maude – 1971 – IMDb 8/10


Harold and Maude, 1971 Amerikan yapımı bir kara mizah filmidir. Yazımını Colin Higgins’in üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda ise Hal Ashby oturmaktadır. Başrollerinde Ruth Gordon ve Bud Cort’un oynadığı film, ülkemizde 1975 yılında “Doğum Günüm Kutlu Olsun” adıyla yayınlanan romanla aynı anda vizyona girmiştir. Filmin tiyatro uyarlaması da Broadway ve Türkiye’de kısa bir dönem sahnelenmiştir.

3. Million Dollar Baby – Milyonluk Bebek – 2004 – IMDb 8,1/10


Milyon Dolarlık Bebek adıyla ülkemizde adından bahsettiren film 2004 yapımı bir Amerikan filmidir. Başrollerini Clint Eastwood, Hilary Swank ve Morgan Freeman’ın üstlendiği film “en iyi film ödülü de dahil olmak üzere 4 akademik ödül almıştır. Kesinlikle izlemeniz gereken bir film olduğunu hatırlatarak listemizin sonlarına doğru ilerliyoruz.

2. Prayers for Bobby – Dualar Bobby İçin – 2009 – IMDb 8,1/10


Prayers for Bobby 2009 yılında prömiyeri yapılan televizyona uyarlanan bir belgeseldir. Eleştirmenlerin beğenisini toplayan, dilimizdeki adıyla Bobby için Dualar; Bir Annenin Eşcinsel Oğlunun İntiharı adlı kitaptan uyarlamadır. Film bir çok dalda ödül adayı gösterilmiş ve almıştır. Konusu ise; annesinin homofobisi yüzünden 1983’te intihar eden, eşcinsel bir gencin hikayesini anlatıyor. 8,1 puan alan filmimiz, drama dayanabilen sinema severler için kaçırılmaz bir eser.

1. Vertigo – Ölüm Korkusu – 1958 – IMDb 8,4/10


Ve listemizin başında, Alfred Hitchcock tarafından yazılıp, yönetilen 1958 yapımı psikolojik bir gerilim filmi yer alıyor; Vertigo, dilimizdeki adıyla Ölüm Korkusu. Film, eski bir polis dedektifi olan kişinin yükseklik ve baş dönmesine duyduğu aşırı korkuyla birlikte başından geçenler etrafında şekilleniyor. Sinema otoriteleri tarafından oldukça beğenilen film IMDb’den tam 8,4 puan alarak listemizin en yüksek puan alan filmi oluyor. Keyifli seyirler!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *