İran Devrimi Konulu Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Tarihi olayları ya da dönemleri konu alan filmler her zaman dikkat çekmiştir. Günümüzde bu tarz filmler merak konusu olmaya devam ediyor. İran Devrimi konulu filmler de oldukça merak edilen bir dönemi sahneye taşımaktadır. Bu nedenle biz de İran Devrimi hakkındaki filmler ile ilgili kısa bir liste ve değerlendirme hazırlamayı tercih ettik.

İran Devrimi Konulu Filmler

 

10. Not Without My Daughter – Kızım Olmadan Asla – 1991 – IMDb: 6,2

Not Without My Daughter
Oldukça etkileyici dram filmlerinden biridir. Filmde Amerikalı bir kadın, kocasının memnun edebilmek için İran’a gider. Orada kocası tarafından tutsak edilir. Bu tutsaklık ve kadının kızı için verdiği mücadele oldukça etkileyici bir dille anlatılmaktadır. Filmin yönetmen koltuğunda Brian Gilbert oturmaktadır.

9. Rhino Season – Gergedan Mevsimi – 2012 – IMDb: 6,6

Rhino Season
Filmin hikayesi İran’da şahın devrilmesi sonrası başlayan İslami rejimin hemen öncesini anlatmaktadır. Filmde politik değişimler esnasında yaşanan sancılı bir aşk hikâyesi bulunmaktadır. Yönetmenliğini Bahman Ghobadi’nin yaptığı filmde Beren Saat, Yılmaz Erdoğan, Belçim Bilgin ve Caner Cindoruk gibi Türk oyuncular da rol almaktadır. Filmin başrol ismi ise Monica Belluci’dir.

8. Arousi-ye Khouban – Kutsanmışların Evliliği – 1989 – IMDb: 6,7

Arousi-ye Khouban
Haji, Irak ile yapılan savaştan ağır travmalarla çıkmıştır. Bu nedenle sosyal yaşantısında sorun yaşamaktadır. Haji’nin nişanlısı ise bu dönemde onun hep yanındadır. Birbirini sevmekte olan bu iki insan devlet otoritesine karşı birlikte mücadele ederler.

7. Kasi Az Gorbehaye İrani Khabar Nadareh – Dünya İran Kedilerinden Bihaber – 2009 – IMDb: 7,3

Kasi Az Gorbehaye İrani Khabar Nadareh
Yönetmenliğini Bahman Ghobadi’nin yaptığı film, İran’da bulunan yasaklı müzisyenlerin yaşam öykülerini ve rejimin baskılarını anlatıyor. Filmin oyuncuları aynı zamanda bu yasaklı müzisyenler. Film ayrıca 2007 yılında Tahran’da tutuklanmış 200 rock müzik severinin de hikayesini anlatmaktadır. Filmin yönetmeni Mohsen Makhmalbaf’tır.

6. Argo -2012 – IMDb: 7,7

Argo
4 Kasım 1979 tarihinde İran Şah’ı devrilir. Devrim Muhafızları olarak bilinen grup, başkent Tahran’da bulunan Amerika Birleşik Devletleri Büyük Elçilik binasına girerler. 52 Amerikalı personeli rehin alarak belgelere de el koyarlar. Bu esnada 6 Amekalı elçilik çalışanı Kanada Elçiliği’ne kaçmayı başarır. Ancak ülkeden tamamen ayrılana kadar hayatları tehlikededir çünkü muhafızlar onları aramaktadır. CIA bu 6 Amerikalı çalışanı kurtarmak için bir operasyon planlar. Bu plan filme de adını veren Argo adlı bir film çekme planıdır. Filmin yönetmeni, filmde başrolü de oynayan Ben Affleck’tir.

5. Football Under Cover – Örtülü Futbol – 2008 – IMDb: 7,8

Football Under Cover
Tüm kültürel farklılıklara ve politikalara rağmen destansı bir dayanışma hikayesini konu alan filmin yönetmeni Ayat Najafi ve David Assmann’dır. Bu belgesel filmde sporun birleştiriciliği vurgulanmaktadır. Tüm bürokratik engellere rağmen İran ve Alman futbol takımları arasında bir maç düzenleyebilmek için verilen mücadelenin anlatıldığı film, izleyenler tarafından büyük beğeni toplamıştır.

4. Persepolis – 2007 – IMDb: 8,0

Persepolis
Yönetmenliğini Vincent Paronnaud ve Marjane Satrapi’nin yaptığı bu filmde Marjane ve ailesi, Şah iktidarının devrilmesi sonrası büyük bir sevinç yaşarlar. Çünkü Şah oldukça baskılı bir rejim uygulamaktadır. Artık yepyeni bir hayat için tüm aile bireylerinde bir umut yeşermiştir. Demokratik bir yönetimin gelişi ile her şeyin yoluna gireceğini düşüne aile, İranlı mollaların baskısı ile karşılaştıklarında büyük bir hayal kırıklığına uğrarlar.

3. The Stoning of Soraya – Soraya’yı Taşlamak – 2008 – IMDb: 8,0

The Stoning of Soraya
Freidoune gazetecidir. Küçük bir köyden geçerken arabası bozulur. Gazeteci olduğunu anlayan Zehra onunla konuşmak ister. Çünkü yeğeni olan Soraya, bir gün önce köylüler tarafından öldürülmüştür. Zehra bu olayı duyurmak istemektedir ve tek umudu da gazetecinin onu dinlemesidir. Filmin yönetmeni Cyrus Nowrasteh’dir.

2. Jodaeiye Nader az Simin – Bir Ayrılık, Nader ve Simin – 2011 – IMDb: 8,4

Jodaeiye Nader az Simin
Nader ve karısı Simin, kızları Termeh ile birlikte İran’ı terketmek isterler. Ancak Nader’in babası hasta olduğu için gidemezler. Bu yüzden Simin boşanma davası açar ama talebi reddedilir. Nader babası için bir bakıcı tutar çünkü karısı evi terk etmiştir. Tüm bu zorluklarla baş etmeye çalışır. Yönetmen Asghar Farhadi’dir.

1. Marmoulak – Kertenkele -2004 -IMDb: 8,6

Marmoulak
Rıza adındaki ana karakter, molla kılığına girerek hapisten kaçan bir hırsızdır. Film İran’da büyük bir ilgi görür ve daha sonraki dönemde mollalar rahatsız olduğu için yasaklanan filmler arasındaki yerini alır. Filmin yönetmeni Kamal Tabrizi’dir.

 

En İyi İran Filmleri Listemiz de hoşunuza gidebilir.

A comment on "İran Devrimi Konulu Filmler"

  1. irem says:

    sorayanın taşlanması çok ağır bir film izlenmesi gereken bir film

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *