İran’dan Başyapıt: Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi

0/5 Votes: 0
Report

Description

İran sineması özellikle son dönemlerde yüksek bütçeli filmlere imza atmaya başlamıştır. Bu filmler arasında yer alan Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi, ülkemizde 28 Ekim 2016 tarihinde vizyona girecektir. 30 milyon Dolar civarında bütçeyle çekilen filmi Majid Majidi yönetmiştir. Biyografi türündeki bu yapım, bünyesinde dram ve aksiyon unsurlarını da barındırmaktadır. Filmin süresi yaklaşık 3 saattir.

Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi Konusu:

hz-muhammed-allahin-elcisi
Film, özellikle 7.yy’da geçen olaylara odaklanmaktadır. Son Peygamber Hz. Muhammed’in doğumundan önce Abraha’nın önünde filler bulunan ordusuyla Kabe’yi yıkmaya gelişi anlatılmaktadır. O sırada Hz. Muhammed’e hamile olan Hz. Amine Mekke’nin geri kalan halkı gibi kaçıp dağlara saklanamaz. Abraha’nın devasa ordusu ebabil kuşları tarafından yok edilince Mekke zarar görmez.

hz-muhammed-allahin-elcisi-konusu

Fil olayından tam 1 ay sonra Hz. Muhammed dünyaya gelir. Hz. Amine’nin kucağına aldığı minik bebek artık dünyayı kökten değiştirecektir. İlk filmde Hz. Muhammed’in doğumunun bir süre öncesinden itibaren 12 yaşına kadar olan süre ve bu sürede Mekke’de yaşanan önemli olaylar anlatılacaktır. 3 film halinde çekilmesi planlanan serinin ilk filmi olan Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi filmi İran tarihinin en yüksek bütçeli filmi özelliğini de taşımaktadır.

hz-muhammed-allahin-elcisi-oyunculari

Önceki yıllarda Cennetin Çocukları ve Baran gibi önemli filmlere imza atan Majid Majidi için de son derece önemli bir yapım olacaktır. Bu filmin dünya sinemalarında elde edebileceği başarı sonucunda diğer filmlere daha fazla yatırım yapılması bekleniyor. Filmde saygıdan dolayı Hz. Muhammed’in yüzü gösterilmeyecek. Özellikle ön gösterimlerde ve yurt dışı gösterimlerde film olumlu eleştiriler almıştır. Serinin başyapıt olacağı görüşünü savunan eleştirmen sayısı fazladır.

Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi Oyuncuları: Mahdi Pakdel, Sareh Bayat, Ali Reza Shoja-Nuri, Mohsen Tanabandeh ve Rana Azadivar

Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi Karakterleri:

Hz. Amine:

hz-amine
Hz. Muhammed’in annesi olan Hz. Amine’yi oyuncu Mina Sadati canlandırmıştır. Genç İranlı oyuncu bu filmin yanı sıra yine kısa zaman sonra gösterime girecek olan Forushande filminde de rol almıştır.

Hz. Halime:

hz-halime
Hz. Muhammed’in süt annesi olan Hz. Halime’yi İranlı oyuncu Sareh Bayat canlandırmıştır. Bayat daha önce Bir Ayrılık ve Nahid filmlerinde de rol almış ve oyunculuğuyla beğeni toplamayı başarmıştı.

Ebu Talib:

ebu-talib
Hz. Muhammed’in amcası olan Ebu Talib hayatı boyunca onu korumaya gayret etmiştir. Ebu Talib rolüne filmde İranlı oyuncu Mahdi Pakdel hayat vermiştir. 36 yaşındaki başarılı oyuncu ülkesindeki birçok projede rol almıştır.

Abdulmuttalib:

abdulmuttalib
Hz. Muhammed’in dedesi olan Abdulmuttalib rolünü tecrübeli İranlı oyuncu Ali Reza Shoja-Nuri üstlenmiştir. Daha önce Bab’Aziz gibi önemli bir projede rol alan usta oyuncu ülkesinin önemli simaları arasında yer almaktadır.

Filmde ayrıca Samuel rolüyle Mohsen Tanabandeh, Ebu Sufyan rolüyle Darius Farhang gibi isimleri görmekteyiz. Yapımda Türk oyuncular da rol almıştır. Hz. Ali rolüyle Murat Şenol, Ebu Leheb rolüyle Hakan Vanlı, Hz. Hamza rolüyle Ali Ekber Diribaş, Cemile rolüyle Zeyno Eracar, Fatıma rolüyle Ceyda Saltadal gibi isimler kamera karşısına geçmiştir.

Teknik Detay:

Tür: Biyografi, Tarih ve Dram
Yönetmen: Mecid Mecidi
Senaryo: Mecid Mecidi
Yapımcı: Parvaneh Partow ve Alireza Rezadad
Yapım:2015
Ülke: İran
Vizyon Tarihi: 28 Ekim 2016

Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *