İrlanda Hakkında En İyi Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

İrlanda filmlerinin tadı başka, doğası başka, tarihi zenginliği bambaşkadır. Bu coğrafyaya ait filmleri izlemeye başladıysanız hangi alana hayran olacağınıza şaşırabilirsiniz. Birbirinden güzel konuları işleyen İrlanda filmlerini izlerken eşsiz doğa manzaralarına dalıp gitmemeniz söz konusu bile olamaz. Filmlerin birçoğunda İngiltere’ye karşı kazanılan özgürlük mücadelesi konu alır. Vatan bilincinin bolca yer aldığı bu filmlerde izleyen herkes mutlaka kendinden bir şeyler bulur ve siz koltuklarınızda otururken o mücadeleyi kendi hayatınızda hissedebilirsiniz. Bazı filmlerinde ise İrlanda vatandaşlarının hayat hikayeleri ve tarihteki rolleri etkileyici sahneler ile tarihsel bir yaklaşımla ele alınmıştır. Doğal güzellikteki romantik filmlerinde ise İrlanda kırsal kesiminde yaşan halkın hikayelerinin konu edildiği aşk filmleri herkes tarafından tam puan almaktadır. Siz İrlanda filmleri sevenleri için birbirinden güzel 25 film IMDB puanına göre düşükten yükseğe doğru sıralanmıştır. Bu listede yer alan filmler İrlanda filmlerinin en iyileridir ve hepsi de İrlanda konusunu farklı bir biçimde sinema severlere sunmaktadır. Bir çoğunda gerçek hayattan uyarlanmış olan muhteşem filmleri izlemek için hiç zaman kaybetmemenizi tavsiye ederiz.

En İyi İrlanda Filmleri

 

25. Finian’s Rainbow – Finian’ın Gökkuşağı – 1968 – IMDB: 6,3


Bu film sizi imkansızlara inandıracak! Daha önce Broadway’de sahnelenen dünyanın en iyi müzikallerinden biri olan Finian’s Rainbow’un sinemaya uyarlanmış bu filmin başrollerinde Fred Astaire de yer alır. Dünya üzerindeki herkes Amerikalıların en zengin halk olduğunu bilir fakat nedenini bilen sadece İrlandalı bir göçmen olan kızı olan Finian McLonergan’dır.

24. Far and Away – Uzak Ufuklar – 1992 – IMDB:6,5

Başrollerini Tom Cruise ve Nicole Kidman, yönetmenliğini Ron Howard’ın yaptığı 1992 ABD yapımı bu film çok eski bir film olmasına rağmen hala günümüzün en beğenilen aşk filmleri arasında yer alır. İrlandalı genç Joseph Donnelly (Tom Cruise) başarılı bir boksördür. İşlerinin ters gitmesiyle kendini demir yolu işçisi olarak bulur. Ev sahibi maddi çıkmazda olan Joseph’in evden çıkmasını ister. Aralarındaki anlaşmazlığı çözmeye çalışan genç, bu sırada ev sahibinin güzeller güzeli kızı Shannon’a aşık olur ve sonunu bilmedikleri bir yolculuğa çıkarlar.

23. Disco Pigs – Disko Domuzları – 2001 – IMDB:6,8

Çelimsiz ve Domuz lakabı takılan iki çocuk. Darren ve Sinead. Aynı gün aynı hastanede birer dakika arayla doğarlar. Aralarında ailesel bağ olmayan ikizlerdir. Asla ayrılmayan bu ikili telepati kurabilmekte ve hayatlarının her anında yan yanlardır. Gün geçtikçe aralarındaki bağ daha da güç kazanır. Fakat bu yakınlık zamanla Pig’de saplantıya dönüşür. Runt’u kaybetme düşüncesine tahammül edemeyen Pig kontrolden çıkar ve dostlukları bitme noktasına gelir. Dram türündeki bu film mutlaka izlenmelidir.

22. The Van – Karavan – 1996 – IMDB:6,8

İlk gösterimi Cannes Film Festivali’nde yapılan The Van, Roddy Doyle’un aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. 1996 yapımı komedi- dram türündeki bu film, Larry ve Bimbo isimli iki arkadaşın hayatını konu almaktadır. Terk edilmiş bir karavan bulan bu iki sıkı dost İrlanda Dünya kupası finallerine katılmak için yola koyulurlar. İyi başlanılan bu yolculuk ekonomik sorunların baş göstermesiyle tehlikeye girecektir.

21. Tristan & Isolde – 2006 – IMDB:6,9

Ordunun en tanınmış askeri olan İngiliz Kaptan Tristan kralın şövalyelarinden biridir. Katıldığı savaşta ağır yaralanan şövalye denizde kaybolur. Karaya vurduğu kasabadaki Isolde’ye aşık olan Tristan için hayat artık asla eskisi gibi olmayacaktır. Kralla evlenmek üzere olan olan Isolde, İngiltere’nin huzuru için şövalyeye olan aşkını bastırmaya çalışsa da bunu başaramayacaktır. İmkansız bir aşkın anlatıldığı bu filmde büyük bir tutkuya şahit olacaksınız.

20. Veronica Guerin – 2003 – IMDB:6,9

Cate Blanchett’ın Veronica Guerin’i canlandırdığı bu film gerçek hayattan uyarlanmıştır. Dublin Sunday Independent gazetesininde yazarlık yapan cesur gazeteci uyuşturucu tüccarıyla ilgili araştırmaya yapmaya başlar. Bu haberlerden rahatsız olmaya başlayan İrlandalı uyuşturucu mafya patronu tarafından tutulan kiralık bir katil tarafından öldürülür.

19. Into the West – 1992 IMDB:7,0

Gabriel Byrne, Ellen Barkin ve Ciaran Fitzgerald’ın başrollerini paylaştığı 1992 yapımı bu film IMDB’den oldukça iyi bir puan alarak izleyicilerin takdirini almıştır. 19. yüzyıl Amerika’sını iki farklı ailenin bakış açısıyla anlatır.

18.Michael Collins – Özgürlüğün Bedeli – 1996 – IMDB:7,1

1920’li yıllarda bağımsız bir İrlanda kurma yolundaki en tartışmalı ve öne çıkan ismi Michael Collins’in hikayesidir. İngiltere’nin yüzyıllardır demir yumrukla hükmettiği İrlanda’da Collins ve dava arkadaşları yeni bir düzene ihtiyaç olduğunu düşünmektedir. Çeşitli olaylar çıkan ülkede İngiliz hükumeti düşürülür. Böylece Collins Bağımsız İrlanda Devleti’nin kuruluşunda çok önemli bir role sahip olmuştur. Fakat tamamen bağımsız İrlanda istemeyenlerin iftira atması ve dava arkadaşı olan Haryy’nin sevgilisi Kitty’e aşık olmasıyla birden şey için savaşmak zorunda kalır.

17. The Boxer – Boksör – 1997 – IMDB: 7,1

Oldukça yetekli bir boksör olan Danny Flynn başarılarıyla göz kamaştırır. Gelecek vaat eden boksörün İrlanda bağımsızlık hareketi IRA ile olan yakınlığı anlaşılınca tüm yaşantısı tehlikeye girer. Tam 14 yıla mahkum olan Danny, hapisten çıkar çıkmaz eski başarılı hayatını kazanmak için tekrar ringlere döner. Aradan geçen uzun yıllar ve mahkumiyetine rağmen ardı ardına aldığı başarılar yeteneğinden hiçbir şey götürmemiştir.

16. Darby O’Gill and the Little People – 1959 – IMDB: 7,2

İrlanda’nın küçük bir kasabası olan Rathcullen’de bekçi olarak yaşayan Darby O’Gill’in başından geçen olayları izleyeceğimiz bu filmin yapımcılığını Walt Disney üstlenmiştir.

15. Some Mother’s Son – O da Bir Ana – 1996 – IMDB:7,3

Yapımcılığını ve senaristliğini Jim Sheridan’ın üstlendiği politik dram türündeki bu film, İngiltere’nin İrlanda halkına işkence yaptığı dönemlerde IRA ile ilişki içinde olduğu iddiasıyla hapse atılan Gerard Quigley ve annesi Kathleen’in yaşadığı zorlukları anlatır.

14. The General – Generel – 1998 – IMDB:7,3

Paul Williams’ın romanından uyarlanan bu film sürekli suç işleyen Martin Cahill’in hikayesini anlatmaktadır. Tüm ailesini yaptığı soygunlarla geçindiren Martin kontrolsüz bir şekilde bu işte büyümeye başlar. Kimsenin cesaret bile edemeyeceği soygunlar yapmaya başlar ve İrlanda suç kralı olarak ünlenir. Gerçek hayattan uyarlanan bu aksiyon dolu filmi mutlaka izlemelisiniz.

13. Angela’s Ashes – Angela’nin Külleri – 1999 – IMDB:7,3

Angela’s Ashes veya dilimize uyarlanan adıyla Angela’nın Külleri 1999 İrlanda- ABD ortak yapımı bir dramatik filmdir. 1930’lu yıllarda Brooklyn’de yaşayan İrlandalı göçmenlerin yaşadığı küçük mahallelerdeki ucuz evlerden birinde yaşayan alkol bağımlısı bir baba, hayatını hastalıklarla geçiren bir anne ve dört tane küçük çocuk.. Yoksullukları yüzünden Amerika’da barınamaz ve ana vatanları olan İrlanda’ya dönmeye karar verirler. İrlanda’da sefaletin en yüksek olduğu dönemlerde zorlu yaşam mücadelesi verecek ailenin dramına gözyaşları içinde tanık olacaksınız.

12. The Crying Game – Ağlatan Oyun – 1992 – IMDB: 7,3

Başrollerinde Jaye Davidson, Stephen Rea , Forest Whitaker, Miranda Richardson’un rol aldığı ‘The Crying Game’ göstreime girdiği ilk yılda birden çok alanda Oscar ödüllerine aday olarak gösterildi. IRA’nın politik amaçları için kullanmak üzere kaçırdığı Britinya ordusunda görevli Jody’nin başlattığı bir hikayedir. Jody’nin kurtulmak için elinden gelen her şeyi yapacağını bilen örgüt Fergus adındaki bir militanı ona göz kulak olması için başında tutar. Fakat bu mahkum gardiyanlık ilişkisi zamanla güçlü bir dostluğa dönüşür. Yakın zamanda öldürüleceğini bile Jody sevgilisini Fergus’a emanet eder. Beklenen olur ve örgüt Jody’nin öldürülmesine karar verir. Bu olaydan sonra örgütten kaçan Fergus’un hayatı baştan aşağı değişecektir.

11. Waking Ned – Uyanık Ned – 1998 – IMDB:7,4

İrlanda’nın Tullymore kasabına yaşayan bir kişiye büyük ikramiye isabet etmiştir. Fakat kim olduğu bilinmemekte. Şanslı kişiyi bulmayı kendilerine görev edinen iki yaşlı kafadarın başından geçen olayları izlerken gülmekten kendinizi alamayacaksınız.

10. The Field – Alan – 1990 – IMDB:7,4

Jim Sheridan tarafından yazılan ve yönetilen John Hurt, Richard Harris, Sean Bean, Brenda Fricker ve ve Tom Berenger’in rol aldığı drama türündeki bu film 1990 İrlanda yapımıdır. Açık arttırmada arazisini satmaya çalışan dul bir kadının başından geçenleri konu edinir.

9. The Secret of Roan Inish – Roan Inish’in Sırrı – 1994 – IMDB:7,5

İrlanda’nın küçük bir balıkçı kasabasına büyük babası ve büyük annesi ile yaşamak için gönderilen 10 yaşındaki Fiona içinde bulunduğu ortamı keşfetmeye çalışır. Bu kasabada aralarından birinin insana dönüşebilen fok balığı ile evlendiği efsaneyi öğrenir. Fiona’nın yıllar önce erkek kardeşi deniz de kaybolmuştur. Ailenin bir kısmı bu olayın efsane ile ilgili olduğunu ve küçük çocuğun fok balıklarının elinde geçtiğini, onlar tarafından büyütüldüğünü düşünürler. Günlerden bir gün terk edilmiş adada çırılçıplak dolaşan bir çocuğun olduğunu gören Fiona bu olaydan sonra elinden gelen her şeyi yapacak ve bu adanın sırrının ortaya çıkaracaktır.

8. The Wind That Shakes the Barley – Özgürlük Rüzgarı – 2006 – IMDB:7,5

1920’li yıllarda İrlanda koloni olarak hala İngiltere’nin bir parçası durumundadır. İngiliz askerlerinin zulmü giderek artar. Şiddete tanık olan Damien, eğitimini yarıda bırakarak zulme karşı direnmek adına cumhuriyetçilerin safına katılır. Abisi Teddy bu direniş grubunun lideridir. İki kardeş tüm bu zulme karşı tüm gücüyle direnmeye devam eder. Direniş barış anlaşması imzalanana kadar devam edecektir. Fakat anlaşma şartları bu iki kardeşi farklı yollara sürükler.

7. The Commitments – Gençlik Ateşi – IMDB:7,6

Jimmy Rabitte Dublin’in Barrytown kasabasında müzik kurmak gibi çok güzel bir hayali vardır. Müzisyen ve şarkıcılara ihtiyacı olan Jimmy arayışları sonucu üç tane kadın vokal bulur. Yavaş yavaş grubun tüm elemanlarını toplayacaktır. Sahne performansları ve güzel şarkılarıyla hızla müzik listelerinin üst sıralarına tırmanan ‘The Commitments’ grubu sayesinde kasabanın artık bir müzik ruh vardır. Müzikal tadındaki bu neşeli filmi mutlaka izlemelisiniz.

6. Bloody Sunday – Kanlı Pazar – 2002 – IMDB:7,7

30 Ocak 1972 yılında İngiliz askerlerinin, İrlanda’nın Derry adındaki şehrinde, insan hakları yürüyüşü yapan vatandaşlardan 13 masum insanı öldürülmesiyle tarihe ‘Kanlı Pazar’ olarak geçer. Britanya topluluğu için geçmişin kara günü olarak anılacaktır. Gençliğinin başlarındaki bir çok İrlandalı, özgürlükleri için her şeyi göze alıp IRA örgütüne katılacak ve asırlar boyu anılacak kanlı savaşlar gerçekleşecektir.

5. In America – Yeni Bir Ülkede – 2002 – IMDB:7,8

Sarah ve Johnny, iki çocuğuyla birlikte ana vatanları Irlenda’dan Amerika’ya göç ederler. Yeni bir dünyada yeni bir yaşama adım atarlar. Oyuncu olmak isteyen Jonny burada hayallerini gerçekleştireceğini düşünmektedir. Küçük kızlar ise büyüyecekleri bu farklı ortamı tanımaya çalışırlar. Bambaşka bir ülkeye alışmaya çalışan aile, birbirlerini de farklı bir gözle baştan keşfederler.

4. My Left Foot – Sol Ayağım – 1989 – IMDB:7,9

Doğuştan beyin felçli olan Chirsty Brown hareketlerini bir türlü kontrol edemediği için tekerlekli sandalyeye mahkum olan biridir. Hayatına bu şekilde devam etme zorunda kalır. Bir gün sol ayağının felçten etkilenmediğini ve onu kullanabileceğini fark eder. Bu durumu fark etmesinden sonra hayatı değişir. Hastalığı yenebileceğine inanan Chirsty Brown bunu için mücadele etmeye karar verir. Sol ayağını kullanarak yazı yazmaya başlar. Yazdığı yazılar ve şiirler herkesin beğenisini kazanır.

3. The Quiet Man – Sessiz Adam – 1952 – IMDB:7,9

Geçmişinden uzaklaşıp yeni bir hayata başlamak isteyen Sean Thornton bir kasabaya gider. Bu kasabada Marry adında gen ve güzel bir kadının ilgisini çeker. Güzel bir arkadaşlığa başlayan çiftin arasın çok geçmeden kavgacı kız kardeş yüzünden bozulacaktır. Ayrıca Sean’ın de geçmişi peşini bırakmayacak ve ona bir türlü huzur vermeyecektir.

2. Once – Bir Zamanlar – 2007 – IMDB:7,9


Bir zamanlar, senaristliğini ve yönetmenliğini John Camey’in yaptığı müzikal romantik dram türündeki bu film çek göçmeni bir kızla sokak müzisyeninin aşkını anlatır. Babasının tamir dükkanında part time çalışan gencin tek hayali albüm çıkarmaktır. Kısa zaman önce kız arkadaşı tarafında terk edilen genç adam duygusal olarak çöküntüdeydi. Bir gün Dublin’de dolaşırken kendi gibi müzik hayalleri olan Çek göçmeni genç kadınla tanışır. Bu iki insan müzik sayesinde güçlü bağlar kuracaktır.

1. In the Name of the Father – Babam İçin – 1993 – IMDB:8,1


Gerçek bir hayat hikayesinden beyaz perdeye uyarlanan In The Name Of The Father suçsuz olmalarına rağmen mahkum edilen baba oğlun hukuk mücadelesini anlatılmaktadır. 1970 yılında İngiltere’ye giden Gerry Conlon İrlandalı bir gençtir. Gerry İngiltere’ye taşındıktan sonra terör örgütü elemanı olduğu iddiasıyla tutuklanır. Babasının da kendisine yardım ettiği iddiasıyla tutuklanmasının ardından bir avukatın baba oğlun özgürlük mücadelesine ortak olmasıyla kurtulmaları için bir umut doğar. Yüksek IMDB puanı ve 1993 yılında 7 Oscar ödülüne aday gösterilmesi bu filmin mutlaka izlenmesi gerektiği kanıtlar niteliktedir. İyi seyirler..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *