Kuzey Avrupa Sineması: İskandinav Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

İskandinavya, günümüzde medeniyetin, bundan bin yıl kadar öncesinde ise barbarlığın, başkenti. İskandinav filmleri, klasik Avrupa sinemasına kıyasla konuları ve konuların işlenişi bakımından diğer milletlerin filmlerinden ayrılmaktadır. Ülkemizde pek rağbet görmese dahi, İskandinav filmleri, bize İskandinavların, yalnızca yaşama konusunda değil, sinema konusunda da çok iyi bir düzeye geldiklerini gösteriyorlar. İskandinav filmlerinin en ilgi çekici yanı ise, film makyajsızdır, abartı efektler, replikler, saçma sapan mimikler olmaz İskandinav filmlerinde. Konu direk subjektif bir bakış açısı ile izleyiciye aktarılır, konu soru işaretleri ile doludur ve bu soruları cevaplamak için biraz kafanızı yormanız gerekir. Makyajı yapan beyninizdir yani. Sizi saatlerce düşündüren, konuşturan bu filmler için IMDB puanlarına göre düşükten yükseğe sıralı bir liste hazırladık haydi geçelim.

İskandinav Filmleri

14. Valhalla Rising – Valhalla Rising – 2009 – IMDB :6,0


Savaş kölesi olmaya zorlanan bir pagan savaşçısı, bir oğlan ile beraber ülkesinden kaçıyor ve bir grup haçlı askerine katılıyor, bu sırada haçlılar onları kendileri ile birlikle Kutsal Topraklar’a götürüyor.

13. Dead Snow – Dead Snow – 2009 – IMDB :6,3


Tıp öğrencilerinin kayak tatili , birden bire bölgede dirilen Nazi zombilerin ortaya çıkması ile berbat bir hale dönüşüyor. Bakalım öğrencilerimiz ne yapacak.

12. Naboer – Kapı Komşusu – 2005 – IMDB :6,6


John kısa bir süre önce sevgilisi Ingrid tarafından terk edilmiştir. Aşk acısının kendisinde yarattığı derin duygusallık ile mistik ve korkutucu bir Dünya’ya giren John, kısa bir süre sonra burada neyin gerçek neyin yalan olduğunu anlamanın çok zor olduğunu idrak edecek ve pişman olacaktır.

11. I Am Dina – Dina : Lanetli Kadın – 2002 – IMDB :6,6


1860 yılında Norveç’in kuzeyinde yaşayan Dina isimli küçük bir kız kazara annesinin ölümüne sebep oluyor. Bunun üzerine babası onu yetiştirmeyi reddediyor ve Dina hayatı boyunca kime yakınlaşsa bir sıkıntı yaşıyor.

10. O’ Horten – O’ Horten – 2007 – IMDB :6,9


Bir tren mühendisi olan 67 yaşındaki O’Horten’ in hayatını anlatan mükemmel bir drama, tam da emekliliğe ayrılacakken başına gelenleri güzel bir şekilde anlatan mükemmel bir komedi ve dram filmi olan bu film herkese tavsiyemiz.

9. Trolljegeren – Troll Avı -2010 – IMDB :7,0


Bir grup öğrenci gizemli ceset serisini takip ediyor. Değişik bir ayı türü tarafından katledildiği düşünülen insanların öldürüldüğü yere gidiyorlar. Buraya geldiklerinde bir avcı ile tanışıyorlar ve artık onu takip ediyorlar daha sonra bu avcımızın bir troll avcısı olduğunu öğreniyorlar ve karşılarındaki tehlikenin ise bir hayvan değil bir troll olduğunu öğreniyorlar.

8. Just Another Love Story – Başka Bir Aşk Hikayesi – 2007 – IMDB :7,2


Banliyölerde iki çocuğa babalık yapmak artık Jonas’ı yıpratmıştır. Bir araba kazası mağduru olan kadın, Jonas’ı kendi sevgilisi Sebastian için kandırmaya ve yanıltmaya çalışır. Bu sırada her şey iyice dramatikleşir ve doğru ile yalan arasındaki çizginin bir o tarafı bir bu tarafı görünmeye başlar.

7. In Order of Disappearance – In Order of Disappearence – 2014 – IMDB :7,2


Onurlu bir vatandaş olan Nils, bir çocuğu kazara öldürüldükten sonra Sırp Mafyası Papa ve “Kont” lakabı ile tanınan bir gangstere savaş ilan ediyor.

6. Salmer fra kjokkenet – Kitchen Stories – 2003 – IMDB :7,3


İşi bilimsel gözlemcilik olan bir adam kendine yeni bir araştırma konusu buluyor ve huysuz, aksi ve bekar bir erkeğin mutfak ile olan ilişkisini yakından inceliyor. Tabi ki kısa zaman sonra bu iki karakter arasında da bir arkadaşlık gelişiyor.

5. Troubled Water – Bulanık Sular – 2008- IMDB :7,6


Ergenliği sırasında bir çocuğu öldürüp hapse giren ve hapisten şartlı tahliye kararı doğrultusunda kurtulan Jan, kendine yeni ve temiz bir yaşam kurmak için mücadele vermeye çalışıyor.

4. Brodre – Kardeşler – 2004 – IMDB :7,6


İki kardeş rollerini değişmek üzere birbirleri ile anlaşıyorlar. Özellikle de aile bağlarını sağlamlaştıran bu dizi kesinlikle göz yaşartıcı mükemmel bir dram. Bir kardeşin savaş sırasında Afganistan’a gitmesi her şeyi değiştiriyor ve kardeşler birbirleriyle rol değiştirmek zorunda kalıyor.

3. Hodejegerne – Kafa Avcıları – 2011 – IMDB :7,6


1 BAFTA adaylığı bulunan bu filmde, ana karakterimiz olan Roger ( Aksel Hennie), Norveç’te yaşayan en iyi kelle avcısıdır. Yaşadığı mükemmel hayatı sürdürmek için aynı zamanda sanat eseri hırsızlığı işine de başlar. Bir galeri açılışında tanıştığı eski bir paralı asker olan Clas’ın paha biçilemeyecek derecede bir tabloya sahip olduğunu öğrendiğinde ise, tek amacı bu tabloyu çalmak olacak ve her şeyini buna adayacaktır. Clas rolünde ise Game of Thrones’tan Jamie Lannister, rolü ile tanıdığımız Nikolaj-Coster Waldau bulunuyor.

2. The Girl With the Dragon Tattoo – Ejderha Dövmeli Kız – 2009 – IMDB :7,9


Bir gazeteci yaklaşık kırk yıldır kayıp veya ölü olan bir kadını aramak için genç bir bilgisayar hacker’ı olan kızdan yardım istiyor. 1 BAFTA ödülü bulunan bu film herkese tavsiyemiz.

1. Pelle the Conqueror – Fatih Pelle – 1987 – IMDB :7,9


Film on dokuzuncu yüzyılın sonlarında başlıyor. İsveçli muhacirler ile dolu olan bir gemi bir süre sonra Danimarka devletine ait olan Bornholm adasına yanaştığında demir atıyor. Bunların arasında Danimarka’ya iş bulma ümidi ile gelmiş olan Pelle ve Lasse da bulunuyor. Zaman geçiyor ve büyük bir çiftlikte iş buluyor ana karakterlerimiz. Fakat yaşadıkları hayat onlar için tamamen kabusa dönüşüyor, sürekli çalışıyorlar sadece çalışıyorlar ve zaman geçtikçe Pelle, Danca konuşmaya başlıyor lakin hala bir yabancı olarak muamele görüyor. Pelle’nin tek bir amacı var, ailesini rahata kavuşturmak ve İsveç’te bıraktıklarından daha iyi olan bir hayata sahip olmak.

A comment on "Kuzey Avrupa Sineması: İskandinav Filmleri"

  1. Memet aziz says:

    Bence jagten filmi eksik sağolun liste için.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *