İspanya İç Savaşı Konulu Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Tarihi olayları aktaran dönem filmleri oldukça beğenilmekte ve büyük bir izleyici kitlesine ulaşmaktadır. İspanya İç Savaşı dönemine dair de merak edilen pek çok şey vardır. Bu nedenle bu dönemi konu almış pek çok yapım bulunmaktadır. Sizler için İspanya İç Savaşı konulu filmleri değerlendirdik. 20 filmin yer aldığı listede dikkatinizi çekecek önemli yapıtlar yer alıyor.

İspanya İç Savaşı Konulu Filmler

 

20. El Santuario No Se Rinde – Mabet Teslim Olmuyor – 1949 – İMDb: 6,0

El Santuario No Se Rinde
Yönetmen Arturo Ruiz Castillo tarafından çevrilen film adeta büyük bir savaş filmi edasındadır. Filmde milliyetçi cephenin Sanctuario’yu korumaları anlatılıyor.

19. Rojo y Negro – Kırmızı ve Siyah – 1942 – İMDb: 6,3

Rojo y Negro
Filmin yönetmeni Carlos Alevaro’dur. Filmde Madrid’in cumhuriyetçi işgali sırasındaki hali anlatılmaktadır. Kırmızı ve siyah ise anarşist cephenin bayraklarının rengidir.

18. The Anarchist’s Wife – Anarşistin Karısı – 2008 – İMDb: 6,3

The Anarchist’s Wife
Yönetmenliğini Marie Noelle’nin yaptığı filmde, bir kadının İspanya İç Savaşı sırasında yakalanıp hapse atılmış olan anarşist kocasını bekleyişi ve bundan hiç vazgeçmeyişi anlatılmaktadır.

17. Balada Triste de Trompeta – Son Sirk – 2010 – İMDb: 6,5

Balada Triste de Trompeta
Filmin yönetmeni Alex de La Iglesia’dır. İç savaşın devam ettiği yıllarda bir sirk palyaçosu, tam gösterisinin ortasındayken orduya alınır. Daha kostümünü çıkaramadan kendisini savaş meydanında bulur. Ancak yine de elindeki palayla düşmanlarını yere serer. Yıl 1973… General Franco döneminin son günleridir. Palyoçonun oğlu olan Javier, babası gibi olmak istemektedir. Sirkte mutlu bir palyaço ile tanışır ancak kendisi çok başarılı olmadığı için mutsuz palyaçoyu oynamaktadır.

16. En Brazos de La Mujer Madura – Olgun Kadına Övgü – 1997 – İMDb: 6,6

En Brazos de La Mujer Madura
16 yaşındaki Andres, İspanya İç Savaşı esnasında erkeklik dönemine doğru bir geçiş sürecindedir. Savaş sırasında annesi ile yolları ayrılır. Tek başına kalmıştır. Bir yandan hayatta kalma mücadelesi verirken bir diğer yandan cinselliği keşfetmektedir. Andres, cinselliği ve aşkı genç kızlarda değil olgun kadınlarda bulur. Filmin yönetmenliğini ise Manuel Lombardero yapmıştır.

15. The Spanish Earth – İspanyol Toprağı – 1935 – İMDb: 6,7

The Spanish Earth
Bu yapım oldukça önemli özellikler barındırmaktadır. İç savaş esnasında İspanya paramparça olmuştur ve insanlar ortak çıkarları uğruna savaşmaktadırlar. Filmin merkezinde küçücük bir köy olan Fuenteduean vardır. Köylüler toprağı sulayabilmek için yöntemler geliştirmişlerdir. Çünkü buranın toprağı oldukça kuru ve settir. Bu çabaları sonunda Madrid savunmasında görev alanlara yiyecek yetiştire bilmeyi umut etmektedirler. Yani bir bakıma halkın ordusu, Franco’nun ordusuna karşı canla başla mücadele etmektedir. Bu güzel filmin yönetmenliğini Joris Ivens yapmıştır.

14. The Tree of Guernica – 1975 – İMDb: 6,7

The Tree of Guernica
Yönetmenliğini Fernando Arrabal’ın yaptığı film, Villa Ramiro adlı kasabada İspanyol İç Savaşı’nın yansımalarını anlatıyor.

13. Viva La Muerte – Yaşasın Ölüm – 1971 – İMDb: 6,9

Viva La Muerte
İspanya iç savaşının son günlerinde bir çocuk olan Fando, babasını bulmaya karar verir. Babası kızıllardan olan bu çocuk, geçmişini araştırdıkça beklenmedik gerçeklerle karşılaşır. Yönetmen koltuğunda Fernando Arrabal oturmaktadır.

12. For Whom the Bell Tolls – Çanlar Kimin İçin Çalıyor? – 1943 – İMDb: 7,0

For Whom the Bell Tolls
Yönetmenliğini Sam Wood’un yaptığı film bir kitaptan uyarlanmıştır. Robert Jordan Amerikalı bir sabotaj uzmanıdır. Bu benzersiz yeteneği sayesinde İspanya’daki özgürlük savaşçılarına yardım etmektedir. Robert Jordan’a bu hikâyesi boyunca inatçı Pilar, güvenilmez Pablo ve masum ve çok güzel bir kadın olan Maria eşlik etmektedir. Tehlikeler arttıkça Maria ile Robert birbirlerine daha da bağlanırlar. Bu yakınlaşma sonrası büyük bir aşk doğar. Karar verme zamanı geldiğinde ise birbirlerine duydukları arzu tavan yapmıştır.

11. Libertarias – Özgürlük – 1996 – İMDb: 7,1

Libertarias
İspanya İç Savaşı sırasında anarşistlerin gözünden bir bakış açısıyla olayları ele alan filmin yönetmeni Vicente Aranda’dır.

10. The Girl of Your Dreams – Rüyaların Kızı – 1998 – İMDb: 7,1

The Girl of Your Dreams
İspanya İç Savaşı sırasında sinema işiyle uğraşırken bir yandan da sevdikleri insanları korumaya çabalayan bir grup vatanseverin hikâyelerinin anlatıldığı bu filmin yönetmeni Fernando Trueba’dır. Film çekmek umuduyla Almanya’ya davet edilen bu grup, kısa bir sonra bir savaştan kaçarken aslında bir diğer savaşa yakalandıklarını fark etmiştir.

9. Ay Carmela – Ay Carmela – 1990 – İMDb: 7,2

Ay Carmela
Carlos Saura imzalı film, gösteriler yapmakta olan bir karı-kocanın hikâyesini anlatır. Paulina ve Carmelo İspanya İç Savaşı sırasında tutuklanırlar ve onları tutuklayan komutan İspanya aleyhine bir gösteri sahnelemelerini istemektedir. Ölüm cezasından kurtulmalarının yolu budur. Peki bunu kabul edebilecekler midir?

8. La Voz Dormida – Uyuyan Ses – 2011 – 7,2

La Vaz Dormida
General Franco ve askerleri 1940 yılında iktidardadır. Ancak düşmanlarını yeryüzünden silmekte kararlıdır. Kimseye merhamet gösterilmeyecektir. İspanya kocaman bir hapishane olmuştur artık. Yönetmenliğini Benito Zambrano’nun yaptığı film hapishanedeki kadınları anlatıyor.

7. Vida En Sombras – Gölgelerde Yaşam – 1948 – İMDb: 7,5

Vida En Sombras
Filmde savaşın bitimi ve sonrasındaki dönemde sinemacıların karşılaştıkları zorluklar anlatılmaktadır. Artık kült bir film olarak kabul edilen yapım, savaş döneminde olunmasına rağmen sinema sevdasının peşinden giden bir yönetmeni konu alıyor. Bu önemli yapımın yönetmen koltuğunda ise Lorenzo Llobet Garcia oturmaktadır.

6. The Devil’s Backbone – Şeytanın Bel Kemiği – 2001 – İMDb: 7,5

The Devil’s Backbone
1939 yılındayız. Yani iç savaş sona ermiş durumdadır. Franco’nun Milliyetçi Partisi, Sol Cumhuriyetçi Parti’yi yenmektedir. Carlos, 10 yaşında ve babası tarafından savaş esnasında yetimhaneye bırakılan bir çocuktur. Babası ise Franco’ya karşı mücadele etmektedir. Carlos bir süre sonra bir hayalet görmeye başlar. Filmin yönetmeni Guillerma del Toro’dur.

5. Land and Freedom – Ülke ve Özgürlük – 1996 – İMDb: 7,6

Land and Freedom
Yönetmenliğini Ken Loach’ın yaptığı filmde, Liverpollu komünist David’in Franco’ya karşı direnmek için devrimci harekete katılmasını anlatmaktadır. Film, anti-faşistlerin aslında ortak bir amaç ve hedef üzerinde anlaşamadıklarını anlatıyor.

4. La Lengua de Las Mariposas – Kelebeklerin Dili – 1999 – İMDb: 7,6

La Lengua de Las Mariposas
Filmde 1936 İspanya’sında bir çocuğun gözünden, Cumhuriyet’in getirileri ve daha sonra iç savaş ile birlikte yıkılışı anlatılıyor. Film seyircisini psikolojik ve politik değişimler üzerine düşünmeye sevk ediyor.

3. El Espíritu de La Colmena – Arı Kovanının Ruhu – 1973 – İMDb: 8,0

El Espíritu de La Colmena
Ana 7 yaşında bir kız çocuğudur. İzlediği bir filmdeki sahnelerden oldukça etkilenir. İspanya İç Savaşı’nın hemen sonrasındaki bu dönemde, ablasına ölüm hakkında sorular sormaya başlar. Ablası da filmdeki canavarın ölmediğini ve yakınlarda bulunan bir barakada hala yaşamakta olduğunu söyler. Ana buna inanır. Franco’nun adamlarından kaçmış bir asker bu barakaya sığınınca olaylar gelişir. Filmin yönetmeni Victor Erice’dir.

2. Cria Cuervos – Besle Kargayı – 1976 – İMDb: 8,1

Cria Cuervos
Besle Kargayı, yönetmen Carlos Saura’nın en önemli filmleri arasında yer almaktadır. Filmde Franco dönemi İspanya’sının çöküşü ve bir ailenin dramatik öyküsü anlatılmaktadır.

1. El Laberinto del Fauno – Pan’ın Labirenti – 2006 – İMDb: 8,2

El Laberinto del Fauno
1944 yılı itibariyle sivil savaş sona ermiş gibi görünmektedir. Ancak bazı dağlık bölgelerde devam eden çatışmalar vardır. 10 yaşındaki Ofelia kendi hayal dünyasında yaşamaktadır. Ofelia, arka bahçelerinde bir gün gizemli bir labirent keşfeder. Bu labirent de yarı insan yarı yaratık Pan ile tanışır ve olaylar gelişir. Yönetmen Guillermo del Toro’dur.

2. Dünya Savaşı Filmleri Listemizde dikkatinizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *